Pırlanta Seçmeden Bu 5 Şeyi Öğrenin!

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

2:32 dakika

10.09.2019

Alyanstan sonra gelen en önemli gelin aksesuarı pırlanta! Hayatta bir kez alınıp, ömür boyu takılacak, eşinizin size verdiği değeri sembolize eden aksesuarınız. Hem modeli, hem kalitesi hem de fiyatıyla sizi en çok tatmin edecek pırlantayı bulmak biraz zaman alabilir. İçinize en çok sinen pırlantayı seçmeniz için bu beşliyi bilmeli ve alışverişe giderken aklınızda bulundurmalısınız.

pırlanta seçmeden bu 5 şeyi öğrenin!

Kesim

Kesim, elmas üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Pırlantanın göz kamaştırıcı ışıltısı, kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Kesimin hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler. Kesim ne denli iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o denli artar.

Doğru oranlarda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak "taç" denilen üst kısmından yayılır. Kesim çok derinse, ışığın bir kısmı pırlantanın "külah" olarak adlandırılan alt kısmından kaçar. Kesimin yeterince derin olmaması da ışığın külahtan kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur. İyi kesilmiş bir pırlanta, parlaklığını en iyi yansıtan doğru açılardaki yüzeylerden (faset) oluşur. Bununla birlikte pırlantanın şekli ve kesim tekniği birbirinden farklı konulardır. Pırlantanın şekli zevke göre değişiklik gösterir.

Pirlanta Secerken 2

Renk

Pırlantaların çoğu renksiz gibi gözükür. Fakat aralarında belli belirsiz ton farkları vardır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Tamamen renksiz pırlanta yok denecek kadar azdır. Ayrıca çok belirgin renge sahip pırlanta da az bulunur. Diğer yandan Fancy (Fantezi) adı verilen kırmızı, pembe, mavi ve sarı gibi belirgin renklerde nadide pırlantalar bulunmaktadır.

Pırlantada renk D'den Z'ye kadar sınıflandırılır. Pırlantanızın ilk gün aldığınız gibi kalması için mücevhercinizden mücevher bakımı hakkında bilgi edinmeyi atlamayın.

Pirlanta Secerken 3

Elmasın pırlantaya dönüşümü

Elmas, doğal madene verilen isimdir. Bu doğal maden, eski adıyla "gül kesim", yeni adıyla "elmas kesim" formunda kesildiğinde elde edilen taşa da "elmas" deniyor. Doğal elmas madeni, kesim yüzeyi daha fazla ve alt kısmı kubbe gibi olan özel bir formda kesildiğinde ise daha ışıltılı olan "pırlanta"ya dönüşüyor.

Yani pırlanta, elmas madeninin kesilerek özel şekil verilmiş halidir. Taşa, kesimi ve şekline göre elmas ya da pırlanta adı veriliyor. Elmasın kesim yüzeyi daha az ve alt kısmı düzdür. Elmas pırlantadan daha değerli olarak bilinse de, gerçek bunun tersidir.

pırlanta seçmeden bu 5 şeyi öğrenin!

2019 senesinde sıklıkla göreceğin tektaş modelleri de burada: Evlilik Teklifini Taçlandıracak 2019 Tektaş Modelleri

Karat ağırlığı

Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat ağırlığı, pırlantanın en kolay ölçülebilir niteliğidir. "Karat" sözcüğü, eski mücevher tüccarlarının pırlantalarını tartmak için kullandıkları "carob" adı verilen keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Bu tohumların ağırlığı, şaşılacak derecede birbirine benzerlik gösterir. Eskiden 1 karatlık pırlanta 1 keçi boynuzu tohumunun ağırlığına eşitti. Günümüzde ise karat 0.2 gramlık (200 mg) standart bir metrik ölçüdür.

Her karat 100 eşit puana bölünür. Örneğin bir çeyrek karat 25 puandır ve 0,25 ct şeklinde yazılır. Türkçe'de bu puanlara "santim" denmektedir. İki farklı pırlantanın eşit karat ağırlığına sahip olması, aynı fiyatta olmasını gerektirmez. Karat, berraklık gibi kavramlar size biraz uzak geliyorsa daha az teknik bilgi içeren tektaş seçme rehberinden yardım alabilirsiniz.

Pirlanta Secerken 5

Pırlanta seçerken sana ilham verecek alyans ve takı galerilerimizi de inceleyebilirsin.

Berraklık

Doğada her elmasın yalnızca kendine özgü bir karakteri vardır. Elması özgün kılan, kristalleşme sürecinde içine karışan diğer minerallerdir. Doğanın parmak izleri olarak nitelendirilen bu ufak partiküllerin sayısı, rengi, yapısı, büyüklüğü ve konumu, elmasın doğallığını gösterir.

Doğal izler ne denli az olursa, pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve bu nedenle daha çok değer kazanır. Doğal iz taşımayan pırlanta bulmak çok zor olduğundan, izi en az olan pırlanta "kusursuza yakın" sayılır.

Pirlanta Secerken 4

Evlilik teklif ederken kullanılabilecek, size ilham verecek modeller için şu videomuza göz atabilirsin:

Alyans ve Takı Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 yorum

Eren Çetin

21/10/2014

baya bir ayrıntı varmış bu işte. bana kalsa gider, begenir, alır, çıkardım :)

G

Gökhan
(alamadı)


NK

Nurgül K.

21/10/2014

Faydalı...


AT

Anıl Tumbul

12/02/2016

elinize sağlık