Tamtur Yüzük Seçmenin Püf Noktaları Neler?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:01 dakika

07.09.2023

Klasik alyans ve yüzüklere alternatif yüzük modelleri bakıyorsan, aradığın şey tamtur olabilir. Tamtur yüzüklere dair merak ettiğin tüm soruların yanıtlarını içeren yazımıza göz atmaya ne dersin? Haydi başlayalım!

Klasik model yüzüklerden sıkılanların son dönemlerde tamtur yüzüklere yöneldiğini görüyoruz. Sonsuzluğu simgeleyen tamtur yüzükler, tektaş yüzüklerle birlikte kullanılabildiği gibi tek başına alyans olarak da takılabiliyor.

Tamtur yüzük almadan önce nelere dikkat etmen gerekir? Tamtur yüzük çeşitleri nelerdir? Tamtur yüzükler kullanışlı mı? Tamtur fiyatları neye göre değişiyor? Tüm bu soruların yanıtlarını, senin için 5 maddede topladığımız rehber niteliğindeki bu yazıda bulabilirsin. Dilersen birlikte inceleyelim:

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

1- Tamtur Yüzük Nedir?

Son dönemlerde kadınlar arasında popüler olan tamtur nedir diye merak ediyorsan, sonsuz aşkı, hiç bitmeyecek ilişkileri simgeleyen, değerli taşların yüzük halkası çevresinde sıralanmasıyla oluşan özel yüzük modellerine tamtur yüzük denildiğini söyleyebiliriz.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

2- Tamtur Yüzük Ne Zaman Takılır?

Genellikle evlilik teklifinde ve söz ya da nişan yüzüğü olarak kullanılan yüzükler, yıldönümü veya doğum günü hediyesi olarak da sıkça tercih ediliyor. Ayrıca anneler gününde ya da doğumlarda anneye verilebilecek en güzel hediyelerin başında geliyor.

“Tamtur yüzük nasıl takılır” dersen; tektaş yüzüklerle birlikte kullanılabildiği gibi tek başına alyans olarak da takıldığını da söyleyebiliriz.

Alyans demişken, en yeni alyans modellerine göz atmayı ihmal etme: Son Model Alyans Modelleri

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

3- Tamtur Çeşitleri Nelerdir?

İstenilen maden, renk ve taşla hazırlanabilen tamtur yüzükler, yüzük gövdesinin ve taşın türüne, rengine ve kesimine göre çeşitlilik gösteriyor. Tamtur yüzükler, tek veya çift sıra taşlar bulundurabiliyor. Ayrıca 5 ve 7 sıra tamtur yüzükler de bulunuyor.

Materyaline Göre Tamtur Modelleri

Tamtur yüzük arzu edilen renk ve modelde yüzük halkası ve taş ile dizayn edilebiliyor. Halkası altın tamtur yüzük modelleri daha sık tercih ediliyor. Altın yüzük sevmeyen kadınlar için alternatifler de bulunyor. Örneğin tamtur gümüş yüzük modelleri ve çelik tamtur yüzükler, popüler alternatiflerden.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

Taşlarına göre tamtur yüzük modellerine göz atacak olursak, bir tamtur klasiği; pırlanta tamtur yüzüklerin en sık tercih edilen modeller olduğunu söyleyebiliriz. Elmas tamtur yüzükler ile zümrüt taşlı tamtur yüzükler de vitrinlerde, pırlantalara alternatif modeller olarak boy gösteriyor.

Bunların yanı sıra tamtur taşlı yüzük modellerinden zirkon tamtur yüzükler ile opal ve safir taşlı tamtur çeşitleri bulman da mümkün.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

Safir tektaş ve tamtur modelleri beraber kullanmak isteyebilirsin. Safir tektaş yüzük modellerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: Safir Tektaş Yüzükler

Rengine Göre Tamtur Yüzük Modelleri

Gövdesinin rengine ve kullanılan taşın rengine göre tamtur yüzük çeşitleri bulunuyor. En popüler seçenekleri beyaz altın tamtur yüzükler ile sarı altın tamtur. Bunlara alternatif istiyorsan da rose tamturlar da uygun bir seçenek.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

Tamturda kullanılan taşlar da renkli tamtur arayanlar için alternatif seçenekler sunuyor. Sen de renkli tamtur modellerinden birini tercih etmek istersen beyaz opal ve mavi safir taşlı tamtur modellerini düşünebilirsin. Bu modellerin yanı sıra sarı ya da siyah pırlanta tamtur yüzük modellerini de bulabilirsin.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

Pırlanta tamtur yüzük ile tektaşını birlikte takacaksan uyumlu olmasına dikkat etmelisin. Renkli tamtur modellerinden birini, örneğin sarı pırlanta taşlı tamtur yüzük tercih edeceksen, aynı tarzda tektaş modellerini de ihmal etme.

Taş Kesimine Göre Tamtur Yüzük Modelleri

Tektaş ve beştaş modellerinde olduğu gibi pırlanta tamtur yüzüklerde de kullanılan taşların kesimi, tamtur modellere ismini veriyor. Örneğin baget tamtur yüzükler, popüler tamtur modelleri arasında yer alıyor. Özellikle baget kesim tamtur, alyans olarak sıkça tercih ediliyor.

Baget kesim pırlanta taşlı yüzüklerden hoşlanıyorsan, bu tarzdaki tektaş yüzükleri inceleyebileceğin şu galerimize göz atabilirsin: Baget Kesim Tektaş Yüzükler

Taş kesimine göre tamtur modelleri arasında markiz, prenses ve yuvarlak kesim tamtur çeşitleri de bulunuyor. Kadınların sıkça tercih ettiği bu modellerden, özellikle prenses ve yuvarlak tamtur yüzükler, birçok markada çeşitlerini bulabileceğin şık tamtur modelleri diyebiliriz.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

Tur Sayısına Göre Tamtur Yüzük Modelleri

Tamtur yüzük, tek tur olabileceği gibi iki sıra, üç sıra, beş sıra ve yedi sıra da olabilir. İnce tamtur yüzük sevenler için tek tur ile iki ve üç sıra tamturlar ideal seçenekler olurken, kalın tamtur yüzük arayanlar için beş ve yedi sıra modeller daha uygundur.

Hangi kalınlıkta tamturun senin için daha uygun olacağını belirlerken dikkat etmen gereken birkaç konu var:

► Öncelikle tektaş yüzükle birlikte alyans olarak tamtur kullanacaksan ve tektaşın büyükse ince tamtur alyans modellerinden birini seçmelisin. Alyans seçimin için öneriler arıyorsan sana yardımcı olacak şu makalemizi inceleyebilirsin: Alyans Seçmenin Püf Noktaları Neler?

► Parmak yapının uzunluğu ve kalınlığı da tamtur seçiminde belirleyici olabilir. Çok ince ve uzun parmak yapısına sahipsen 5 sıra tamtur yüzük modelleri ile 7 sıra tamtur yüzükleri tercih edebilirsin. Kısa ve kalın parmak yapısına sahipsen daha küçük taşlı ve orta incelikteki tamtur yüzükler daha çok yakışacaktır.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

Farklı kalınlıktaki ve tarzdaki birbirinden şık tamtur modellerine göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: Bakmaya Doyum Olmaz Tamtur Yüzük Modelleri

4- Tamtur Alyans Kullanışlı mı?

Tamtur kullananlar memnun mu, tamtur yüzük kullanışlı mı diye merak ediyorsan, montür seçimine dikkat ettiğin sürece, tamtur yüzüğünle rahat edebileceğini söyleyebiliriz. Özellikle tektaşınla tamturu alyansını birlikte kullanmayı düşünüyorsan montür seçimine iki kat özen göstermelisin.

Pırlantayı çizebilecek şeyin yine bir pırlanta olduğunu düşünürsek, doğru montürler tercih edilmediğinde, yüzükler birbirine çarparak pırlantalarının çizilmelerine sebep olabilir. Ayrıca sürekli taşları birbirine çarpan ya da sürtünen yüzüklerle ne kadar rahat edebilirsin ki?

Tamturu tek olarak kullanacaksan da yine dışa doğru montürler parmak aralarını acıtacağı için bunun yerine gövdeye gömülü sıralı taşlardan oluşan tamtur modelleri ile daha rahat edebilirsin.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

5- Tamtur Yüzük Fiyatları Neye Göre Değişir?

Tamtur yüzük fiyatları, yüzük halkasında kullanılan materyal, kullanılan taşın büyüklüğü, taşların kalitesi ve cinsi ile yüzüğün kaç sıra olduğu gibi kriterlere göre farklılık gösteriyor. Elbette altının ağırlığı, yüzüğün tasarımı ve işçilik de fiyatlara etki eden konular.

► Altın tamtur yüzük fiyatları, kaç ayar olduğuna göre değişiklik gösteriyor. Tabi ki 22 ayar tamtur yüzük fiyatları, 14 ayar altın tamtur yüzük fiyatlarına kıyasla daha yüksek oluyor. Altın, gümüşten daha pahalı olduğu için bu durum tamtur gümüş yüzük fiyatlarına da etki ediyor.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

► Tamturda kullanılan taşlar da fiyatlara etki ediyor. Tamtur pırlanta yüzük fiyatları ile zirkon swarovski tamtur yüzük fiyatları farklılık gösteriyor. Daha değerli olan tamtur pırlanta alyansların daha yüksek fiyatlarla öne çıktığını görebilirsin.

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

► Tamtur fiyatlarını etkileyen bir diğer konu ise, tamturun kaç sıra oldu ve kullanılan taş sayısı. Örneğin 7 sıra tamtur gümüş yüzük fiyatlarının, tek sıra tamturlara göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Tamtur Alışverişinde Bunlara Dikkat!

  • Tamtur yüzük satın alırken yüzüğü takacak kişinin parmağının ölçüsünün doğru alınmış olması, diğer yüzük türlerine kıyasla iki kat önem taşıyor. Çünkü pırlanta tamtur yüzüklerde boyut küçültme ya da boyut büyütme işlemi diğer yüzüklere oranlara daha zordur. İçerisinden çıkarılacak bir ya da iki taş, diğer taşların da zamanla yerinden oynamasına sebep olacaktır.

Parmak ölçüsünün doğru alınmış olması önemli. Peki doğru yüzük ölçüsünün nasıl alınacağını biliyor musun? Sana yardımcı olacak birkaç ipucu için şu yazımıza bakabilirsin: Yüzük Ölçüsü ve Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

  • Klasik alyans modellerinin farklı bir seçeneği olan pırlanta tamtur yüzükleri satın alırken söylenen karat ağırlığı, yüzüğün üzerinde yer alan tüm pırlantaların toplam karat ağırlığını ifade eder. Yani 1 karat tamturda eğer 25 adet taş bulunuyorsa her biri 0,04 karat olan taşlardan oluştuğu anlaşılmalı.

  • Diğer pırlanta yüzüklerde olduğu gibi pırlanta tamtur yüzük satın alırken karatına olduğu gibi pırlantanın rengine de dikkat etmek gerekir.

  • Pırlanta seçerken kullanılan 4C kuralı tamtur yüzüklerde de geçerlidir. Color (renk), Clarity (berraklık), Cut (kesim) ve Carat (karat) olarak açıklanan 4C kuralı, tamtur için harcayacağın bütçeyi belirlemene de yardımcı oluyor. 4C kuralı ile daha fazla bilgi istersen şuraya bakabilirsin: Tektaş Seçme Rehberi

    Bütçen dahilinde tamtur pırlanta yüzük modelleri arasından seçim yaparken sertifikalı olup olmadığını kontrol etmeyi unutma. Tamturunda kullanılan pırlantanın kalitesini belgeleyen sertifika, satmayı düşündüğünde değerini korumasına da yardım ediyor. Mücevher ve pırlanta sertifikalarıyla ilgili daha fazla bilgi istersen şuraya bakabilirsin: Mücevher ve Pırlanta Sertifikası Nedir?

tamtur yüzük seçmenin püf noktaları neler?

Tamtur Yüzük Bakımı Nasıl Olur?

Tamtur yüzüğünün senin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bakımını da düzenli olarak yapmalı ya da bir uzmandan bakım için yardım almalısın.

Pırlantanın bakımını evde yapmak için deterjanla hazırlayacağın temizlik suyu yeterli. Bu yöntemi tektaş pırlanta ve tamtur elmas yüzükler için kullanabileceğin gibi pırlanta tamturlarda da uygulayabilirsin. Bakım için deterjanlı ılık su içerisine kısa bir süre bekletip sonrasında yumuşak tüylü bir fırça ile köpüğün içerisinde nazikçe ovarak yine ılık suyla durulayabilirsin. Temizleme işlemini, yüzüğü tüy bırakmayan bir bezle kurulayarak sonlandırabilirsin.

Ayrıca yüzüğünün zarar görmesini istemiyorsan, ev işleri yaparken parmağından çıkarmalı, parfüm, deodorant, sabun, alkol, saç spreyi gibi matlaşmaya neden olacak ürünlerle temasını engellemelisin.

Pırlanta tamtur yüzük satın alındıktan sonra ise takmadığın zamanlarda tek başına bir kutu içerisinde ya da bir kese içerisinde saklamalısın.

Tamtur yüzüğünü kendi çabalarınla temizlerken zarar vermekten korkuyorsan sana önerimiz bir uzmandan yardım alman olacak. Bir uzman tarafından yapılan bakım ile yüzüğün sadece eski parlaklığına kavuşmakla kalmayacak, olası tırnak hasarlarının da tespiti ve düzeltilmesi mümkün olacaktır.

Tamtur yüzük modelleriyle ilgili sana önerilerimiz bu şekilde. Pırlanta tamtur yüzük satın alırken bir uzmandan bilgi almak daha faydalı olabilir. Sen de tamtur yüzük modelleri ve fiyatları ile ilgili araştırma yapıyorsan şehrindeki alyans ve takı firmaları ile iletişime geçebilir, ücretsiz fiyat teklifi alabilirsin. Bu önerilerimizi dikkate alırsan tamtur alışverişinde doğru kararı vererek, aradığın yüzüğü satın alabilirsin. Konuyla ilgili aklında herhangi bir soru kaldıysa yorum kısmında paylaşabilirsin.

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap