Tamtur Seçmenin Püf Noktaları Neler?

Göz alıcı Işıltısı ile baş döndüren bir yüzük. Evet, tam da ondan bahsediyoruz, tamtur! Peki, tamtur seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musunuz? Eğer cevabın hayırsa doğru yerdesiniz. İşte hayalindeki tamtur yüzüğe kavuşmak için bilmen gerekenler…

Evlenirken yüzük takma geleneğinin geçmişi Antik Roma uygarlığına dek dayanıyor. Sonsuzluk halkalarından biri sana diğeri eşine ait oluyor ve de birlikte sonsuza dek sürecek bir aşka evet diyorsunuz. O zamandan bu zamana değişmeyen bu gelenek, kalbi aşkla çarpan her kadın için hayalindeki evlilik yüzüğüne kavuşma anıdır.Tamtur (yüzük/pırlanta) modelleri , şık ve zarif tasarımları, tektaş yüzüklerle kombinlenerek kullanılabilmesi nedeniyle en çok tercih edilen evlilik yüzükleri arasında yer alıyor.

Tamtur Nedir?

Tektaştan sonra üçtaş, beştaş, dokuztaş gibi yüzük modelleri oldukça popüler oldu. Zarif ve göz dolduran tasarımları ile kadınları kendine hayran bırakan tamtur yüzük modelleri de bu popülaritenin içinde yer alıyor. Peki, tamtur nedir? Küçük taşların yan yana sıralanarak yüzüğü çevrelemesiyle oluşan modellere tamtur deniliyor. Eğer tamtur modelleri çok seviyor ama taşları parmaklarına rahatsızlık verdiği için tercih etmiyorsan, içe gömülü tamtur modellerini tercih edebilirsin. Böylece taşlar parmaklarını rahatsız etmeyecektir. Alternatif olarak yarım tur modellerine de göz atabilirsin.

sfjryitqybolm3kt - tamtur seçmenin püf noktaları neler?

Tamtur yüzük denilince akla ilk olarak pırlanta geliyor. Çünkü pırlantanın saflığı, temizliği ve ışıltısı aşk ile özdeşleştiriliyor. İşte tam da bu nedenle tamtur pırlanta yüzük modelleri, evlilik yüzüğü olarak daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca göz alıcı parlaklığa sahip pırlanta taşları, yüzüğü çevrelediğinde meydana gelen ışık oyunlarını oturup saatlerce izleyebilir insan. Tabii tamtur yüzükler sadece pırlantalardan yapılmıyor ve renkli elmas modelleriyle de vitrinlerde göz dolduruyor.

Tamtur Alyans Ne Zaman Takılır?

Tamtur yüzük modelini alyans takmak istemediğin zamanlarda alyansına yedek olması açısından değerlendirebilirsin. Eğer genel olarak alyansı sade buluyor ve çok tercih etmiyorsan da tamtur alyans tam sana göre. Ayrıca tamturun tektaş ile harika göründüğü de belirtmeliyiz. Tektaşla beraber kullanıma en uygun model, ince tamtur modelidir. Sarı model bir tektaşınızın varsa sarı tamtur, gümüş bir tektaşınız varsa da gümüş tamtur yüzükleri tercih edebilirsiniz. Tabii böyle bir kural yok ama bizce aynı renkler birbiriyle daha ahenkli bir görüntü sergileyecek. Yine de tercih senin.

iclfti0fjygygeyw - tamtur seçmenin püf noktaları neler?

Tamtur Pırlanta ile Evlilik

Evlilik teklifi için ille de yüzük alınmalı diye bir kural yok ama hayatınızın geri kalanında hatırlayacağınız o güzel anıyı bir simge ile taçlandırmak genel olarak çiftlerin istediği bir şey. Son yıllarda tektaş modellerinde de tamturları yaygın olarak görüyoruz. Ortada büyük bir pırlanta ve yanında sıralı yüzüğü çevreleyen minik pırlantalar… Tabi böyle bir tamtur tektaş modeli düşünüyorsan, yanında yine bir tamtur yüzük kullanmak yerine sade bir alyansla görüntüyü dengelemeni tavsiye ederiz.

Tektaş ile birlikte tamtur pırlanta yüzükler, ışıltıları sebebiyle evlilik teklifi için erkekler tarafından en fazla tercih edilen modeller arasında yer aldığını da burada belirtelim

1bitxxzdltd4lkgy - tamtur seçmenin püf noktaları neler?

Tamtur Yüzük Seçerken Dikkat Etmen Gerekenler

  • Özellikle tamtur alyans yüzük kullanmayı planlıyorsan, modeli ile birlikte konforunu da dikkate alarak seçim yapmanı tavsiye ediyoruz. Tüm gün parmağında kalacağı düşünüldüğünde, rahat taşıyabileceğin bir model tercih etmen kendine yapacağın en büyük iyilik. Seçim yapmadan evvel tarzını göz önünde bulundurman, sıkılmadan kullanabileceğin renk ve modelde tamtur yüzüğü seçmen konusunda ilham verebilir.
  • Tamtur yüzük seçiminde doğru parmak ölçüsü, diğer yüzük modelleri ile kıyaslandığında, daha önemli bir hale geliyor. Minik taşların yan yana dizilmesinden oluşan tamtur yüzüklerde, model bozulabileceği için, daraltma işlemi oldukça güç. Düğün stresi nedeniyle parmaklarının şişebileceğini düşünerek hareket etmen yerinde olabilir. Yüzük siparişi verirken ölçüsünden emin olduğun bir yüzüğünü yanında bulundurarak bu sorunun üstesinden gelebilirsin.
  • İnce tamtur beyaz altın yüzük modelleri, tektaş yüzüklerle birlikte muhteşem bir görüntü sergiliyor. Eğer sen de tektaşınla tamturunu birlikte kullanmayı düşünüyorsan montür seçimine iki kat özen göstermelisin. Pırlantayı çizebilecek şeyin yine bir pırlanta olduğu düşünürsek, doğru montürler tercih edilmediğinde, yüzükler birbirine çarparak pırlantalarının çizilmelerine sebep olabilir. Diğer taraftan, sürekli taşları birbirine çarpan ya da sürtünen yüzüklerle ne kadar rahat edebilirsin ki?
  • Tamtur seçerken montür tasarımına özen göstermen, en rahat kullanabileceğin modele kolayca ulaşmanı da sağlıyor. Tamtur yüzükler fazlasıyla taş içerdiği için, yüzük parmağınla birlikte serçe ve orta parmağında yaralanmalara sebebiyet verebilir. Montür kısmında taşı tutmayı sağlayan tırnaklar sivriyse ya da parmaklarına göre yanlış konumlandırılmışlarsa kullanırken acı çekmene neden olabilir.
  • Parmağında en iyi duracak yüzüğü seçmek istiyorsan el ve parmak yapını dikkate almayı lütfen unutma. Çok ince ve uzun parmak yapısına sahipsen iri taşlardan oluşan tamtur bir yüzük son derece kaba durabilir. Kısa ve kalın parmak yapısına sahipsen orta incelikteki tamtur daha çok yakışabilir.
ofjjkvwaslkifuke - tamtur seçmenin püf noktaları neler?

4C Kuralını Atlama

Beyaz, yeşil ve kızıl altın tamtur altın yüzük üretilirken madenler arasında başı çekiyor. Pırlantanın ışıltısı ve rengini en iyi yansıtan seçenek beyaz altın gibi görünse de yeşil ve kızıl altın kullanılarak üretilen modeller, bakım kolaylığı sebebiyle, fazlaca tercih ediliyor. Beyaz altın gibi daha nötr bir renge sahip olan platin de tamtur yüzüklerde kullanılan popüler madenler arasında yer alıyor.

Pırlanta seçerken kullanılan 4C kuralı tamtur yüzüklerde de geçerlidir. Color (renk), Clarity (berraklık), Cut (kesim) ve Carat (karat) olarak açıklanan 4C kuralı, tamtur için harcayacağın bütçeyi belirlemene de yardımcı oluyor. Bütçen dahilinde tamtur pırlanta yüzük modelleri arasından seçim yaparken sertifikalı olup olmadığını kontrol etmeyi unutma. Tamturunda kullanılan pırlantanın kalitesini belgeleyen sertifika, satmayı düşündüğünde değerini korumasına da yardım ediyor.

Klasik, neo-klasik ve modern tamtur tasarımları içerisinde senin gönlünde yatan yüzük modeli hangisi? Yorumlara yazmayı unutma!

Şehrindeki 251 Alyans ve Takı Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.