Yüzük Ölçüsü ve Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

3:26 dakika

04.08.2021

Evlendiğin günden sonra her zaman takacağın yüzüğün tam parmağına göre olması çok önemli. Eğer parmak ölçünü bilmiyorsan işte senin için hazırladığım parmak ölçüsü alma rehberi!

Evlilik yüzüğü aşkın sembolü olduğundan çok değerlidir. Durum böyle olunca çoğu çift bu yüzükleri daima parmaklarında taşımak ister. Sen de böyle düşünüyorsan o zaman şimdi anlatacaklarıma kulak vermelisin. Yüzüğünü taktığında parmağının rahat olması oldukça önemli. Sonrasında gidip kuyumcuda yüzüğünü yaptırmakla uğraşmamak için yüzüğünü almadan önce parmak ölçünü bilmende fayda var. Bunun için de parmağının ölçüsünü alman gerekiyor. Kafanda “Peki ya yüzük parmak ölçüsü nasıl alınır” diye bir soru varsa işte şimdi cevabını öğreneceksin.

yüzük ölçüsü ve parmak ölçüsü nasıl alınır?

Yüzük Ölçü Tablosu

“Yüzük ölçüsü nasıl alınır?” sorusunun cevabını vermeden önce “Yüzük ölçüsü nedir?” onunla başlayalım istersen. Nasıl kıyafetlerin bedenleri varsa, yüzüklerin de ölçüleri vardır. Yani yüzük ölçüsü için yüzüğün bedeni diyebiliriz. Yüzük ölçülerinde bir numaralandırma sistemi bulunuyor. Bu ölçüler, yüzüklerin çevresinin ve çapının numaralandırmasıyla ortaya çıkmış. Çoğu ülkenin kendine özel ölçü sistemi ve yüzük numaraları var. Ülkemizdeki yüzük ölçü tablosu ve numaraları ise şu şekilde:

Çap (mm) Çevre (mm) Ölçü/Numara
14,86 46,50 7
15,27 47,80 8
15,70 49,00 9
16,00 50,00 10
16,30 50,90 11
16,51 51,50 12
16,92 52,80 13
17,35 54,00 14
17,75 55,30 15
18,19 56,60 16
18,53 57,80 17
18,89 59,10 18
19,41 60,30 19
19,84 61,60 20

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak ölçüsü almak dikkat işidir. Yüzüğünün parmağında dönmesini ya da parmağını sıkmasını istemiyorsan ölçü alırken titizlikle hareket etmen gerek. Milimlerle uğraştığını unutmamalısın. Şimdi seninle birkaç tane yüzük ölçüsü alma metodu paylaşacağım. Hazırsan başlıyoruz.

İp ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Kendi başına parmak ölçüsü alma konusunda en pratik yöntemlerden biri ip kullanmaktır. İp yerine kurdele ya da şerit şeklinde bir kağıt da kullanabilirsin. Kullandığın ipi, yüzük parmağına dola ve iki ucun birleştiği noktayı işaretle. Daha sonra milimetrik bir cetvel üzerinde işaretlediğin uzunluğu ölç. Çıkan sonuç sana yüzük parmağının çevre ölçüsünü verecektir. Sonrasında ölçü tablosundaki çevre ölçülerinden çıkan sonucun karşılığını bul. İşte bu kadar! Tüm yüzük parmak ölçüsü alma metodlarında olduğu gibi bu yöntemi uygularken de çok dikkatli olmalısın. Aksi halde milim kaçırıp yüzüğünün bol ya da dar olmasına sebep olabilirsin.

yüzük ölçüsü ve parmak ölçüsü nasıl alınır?

Yüzük Ölçer ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Yüzük ölçer kullanmak, “Yüzük ölçüsü nasıl hesaplanır?” sorusuna en güvenilir cevabı verecek olan yöntemlerden biridir. Bunun için ilk yapman gereken aşağıdaki yüzük ölçer resminin kaliteli bir çıktısını alarak kenarlarından düzgünce kesmek. Sonra işaretle belirtilen yerden bir delik aç. Yüzük ölçeri yüzüğü takacağın parmağın etrafına bir kemer gibi sar ve kağıdın ok şeklindeki ucunu açtığın delikten geçir. Bu sırada numaraların sana doğru baktığından emin ol ki sonrasında yüzük ölçünü görmek için zorlanma. Deliğe en yakın olan numara sana yüzük ölçünü verecektir. Kağıdın parmağını ne çok fazla ne de az sıkmamasına özen göster. Kağıt parmağının etrafında rahatça dönebilmeli. Yoksa yanlış yüzük ölçüsü almış olursun.

yüzük parmak ölçüsü cetveli

Ölçü Çemberi ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Yüzük ölçünü hesaplarken başvuracağın en pratik yöntemlerden biri de ölçü çemberi kullanmak. Bu yöntem için ihtiyacın olan şeyler parmağına tam gelen bir yüzük ve aşağıdaki ölçü çemberi. Yüzüğü eline al ve ölçü çemberindeki halkaların üzerine tut. Yüzüğünün iç kenarları hangi numarayla örtüştüyse işte o senin yüzük ölçün olacak. Eğer yüzüğünün boyutları iki farklı ölçü çemberine de çok yakınsa o zaman senin parmak ölçün o iki boy arasındaki çeyrek ya da yarım ölçüye denk geliyor demektir.

yüzük ölçü çemberleri ile yüzük ölçüsü alma

Profesyonel Ölçüm İle Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Geldik en doğru ve net sonucu elde edeceğin yönteme: Profesyonel ölçüm. Bu yöntemde yapacağın tek şey, bir takı firmasına gidip kendini usta ellere bırakmak. Takı firmalarında ve kuyumcularda her numara alyansın bulunduğu bir anahtar vardır. Siz bu alyanslardan parmağınıza uyanı seçersiniz. Onlar da malafada yani ölçüm aletinde bu yüzüğün tam olarak kaç numaraya denk geldiğine bakıp size doğru yüzüğü verir.

yüzük ölçüsü ve parmak ölçüsü nasıl alınır?

Damat Adaylarına Yüzük Ölçüsü Alma Önerisi

Sevgiline tektaş ile unutamayacağı bir evlilik teklifi yapmak istediğini biliyorum ama en güzel yüzüğü bulmak kadar doğru ölçüde yüzük bulmak da önemli, bunu unutma. Sevgilinin parmak ölçüsünü bilmiyorsan bu konuda biraz zorlanabilirsin. Filmlerdeki gibi serçe parmağına yüzük takarak doğru ölçüyü alabileceğini sanıyorsan yanılıyorsun. Şimdi çaktırmadan yüzük ölçüsü alma önerime kulak ver. Yapman gereken en önemli şey, sevgilinin yüzük parmağına taktığı bir yüzüğü aşırmak. Eğer alabileceğini düşünmüyorsan sevgilinin en yakın arkadaşından sana yardımcı olmasını isteyebilirsin. Yüzüğü aldıktan sonra gerisi kolay. Yukarıdaki ölçü hesaplama metodlarından birini uygula ve iş tamam! Kendi başına yapabileceğin en pratik yöntemin ölçü çemberi metodunu kullanmak olduğunu düşünüyorum. Kesin ve net sonuç için ise kendini profesyonel ellere bırakabilirsin.

yüzük ölçüsü ve parmak ölçüsü nasıl alınır?

Parmak ölçünü hesaplaman için sana farklı yöntemler anlattım. Haydi, bu yöntemleri deneyerek doğru parmak ölçünü bul ve hayatın boyunca parmağında taşıyacağın yüzüğünü almak için takı firmalarını incelemeye başla!

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

5 yorum

EA

Engin Alpat

17/10/2020

Sanal ortamda Sizin kadar detaylı bilgi veren yok. Çok ince düşüncelisiniz. Teşekkür ediyorum


Temel Öztürk

31/10/2018

Teşekkürler çok süper ve yararlı talimat verdi harika ? bir çalışma olmuş tebrikler


M

mehmetrüveydaözalan

17/02/2016

ayyyy harika çok sağolun :::)))


BK

Birsen Küçükpınar

11/10/2014

B metodu güzelmiş


ÖÖ

Ömer Özada

11/10/2014

Günlerdir yüzüğünü aşırmaya çalışıyorum ama nafile.. :)