Parmak Ölçüsü ve Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:33 dakika

29.06.2022

Evlendiğin günden sonra her zaman takacağın yüzüğün tam parmağına göre olması çok önemli. Eğer parmak ölçünü bilmiyorsan işte senin için hazırladığım parmak ölçüsü alma rehberi!

yüzük numaraları yüzük ölçüsü nasıl alınır

Evlilik yüzüğü aşkın sembolü olduğundan çok değerlidir. Bu nedenle yüzüğünü taktığında parmağının rahat olması oldukça önemli. Bunun için de parmağının ölçüsünü alman gerekiyor. Kafanda “Peki ya yüzük parmak ölçüsü nasıl alınır” diye bir soru varsa işte şimdi cevabını öğreneceksin.

Yüzük Numaraları ve Yüzük Ölçüsü Tablosu

“Yüzük ölçüsü nasıl alınır?” sorusunun cevabını vermeden önce “Yüzük ölçüsü nedir?” onunla başlayalım istersen. Nasıl kıyafetlerin bedenleri varsa, yüzüklerin de ölçüleri vardır; yüzüğün bedeni de diyebiliriz. Yüzük ölçülerinde bir numaralandırma sistemi bulunuyor. Bu ölçüler, yüzüklerin çevresinin ve çapının numaralandırmasıyla ortaya çıkmış. Çoğu ülkenin kendine özel ölçü sistemi ve yüzük numaraları var. Ülkemizdeki yüzük ölçü tablosu ve numaraları ise şu şekilde:

Yüzük Ölçüsü Tablosu
Çap (mm) Çevre (mm) Ölçü/Numara
14,86 46,50 7
15,27 47,80 8
15,70 49,00 9
16,00 50,00 10
16,30 50,90 11
16,51 51,50 12
16,92 52,80 13
17,35 54,00 14
17,75 55,30 15
18,19 56,60 16
18,53 57,80 17
18,89 59,10 18
19,41 60,30 19
19,84 61,60 20

Evde Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak ölçüsü almak dikkat işidir. Milimlerle uğraştığını unutmamalısın. Şimdi seninle birkaç tane yüzük ölçüsü alma metodu paylaşacağız. Hazırsan başlıyoruz.

 • İple Yüzük Ölçüsü Hesaplama
 • Yüzük Ölçer ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama
 • Telefondan Yüzük Ölçüsü Alma
 • Ölçü Çemberi ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama
 • Profesyonel Ölçüm İle Yüzük Ölçüsü Hesaplama

İple Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Evde parmak ölçüsü alma konusunda en pratik yöntemlerden biri ip kullanmaktır. İp yerine kurdele ya da şerit şeklinde bir kağıt da kullanabilirsin. Adım adım uygulaman gerekenlerse şöyle:

 • Kullandığın ipi, yüzük parmağına dola ve iki ucun birleştiği noktayı işaretle.
 • Milimetrik bir cetvel üzerinde işaretlediğin uzunluğu ölç.
 • Çıkan sonuç sana yüzük parmağının çevre ölçüsünü verecektir.
 • Ölçü tablosundaki çevre ölçülerinden çıkan sonucun karşılığını bul.

İşte bu kadar! Tüm yüzük parmak ölçüsü alma metotlarında olduğu gibi bu yöntemi uygularken de çok dikkatli olmalısın. Aksi halde milim kaçırıp yüzüğünün bol ya da dar olmasına sebep olabilirsin.

iple yüzük ölçüsü alma

Yüzük Ölçer ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Yüzük ölçer kullanmak, “Yüzük ölçüsü nasıl hesaplanır?” sorusuna en güvenilir cevabı verecek olan yöntemlerden biridir. Bunun için yapman gerekenler:

 • Aşağıdaki yüzük ölçer resminin kaliteli bir çıktısını al.
 • Kenarlarından düzgünce kes.
 • İşaretle belirtilen yerden bir delik aç.
 • Yüzük ölçeri yüzüğü takacağın parmağın etrafına sar.
 • Kağıdın ok şeklindeki ucunu açtığın delikten geçir.
 • Deliğe en yakın olan numara sana yüzük ölçünü verecektir.

Kağıdın parmağını ne çok fazla ne de az sıkmamasına özen göster. Kağıt parmağının etrafında rahatça dönebilmeli. Yoksa yanlış yüzük ölçüsü almış olursun.

yüzük parmak ölçüsü cetveli yüzük parmağı ölçüsü nasıl alınır

Telefondan Yüzük Ölçüsü Alma

Gelişen teknoloji yüzük ölçüsü alma işlemini telefonla ya da online olarak yapmamıza da olanak sağlıyor. Yüzük markalarının web sitelerinde bu özelliği bulabileceğin gibi bu işlem için mobil aplikasyonlar bulunduğunu da ekleyelim. Bunun için uygulama mağazalarında ya da internette ufak bir arama yapmak yeterli.

Ölçü Çemberi ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Yüzük ölçünü hesaplarken başvuracağın en pratik yöntemlerden biri de yüzük ölçü çemberi kullanmak. Bu yöntem için ihtiyacın olan şeyler parmağına tam gelen bir yüzük ve aşağıdaki ölçü çemberi.

Yüzüğü eline al ve ölçü çemberindeki halkaların üzerine tut. Yüzüğünün iç kenarları hangi numarayla örtüştüyse işte o senin yüzük ölçün olacak. Eğer yüzüğünün boyutları iki farklı ölçü çemberine de çok yakınsa o zaman senin parmak ölçün o iki boy arasındaki çeyrek ya da yarım ölçüye denk geliyor demektir.

yüzük ölçü çemberleri ile yüzük ölçüsü alma

Profesyonel Ölçüm İle Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Geldik en doğru ve net sonucu elde edeceğin yönteme: Profesyonel ölçüm. Bu yöntemde yapacağın tek şey, bir takı firmasına gidip kendini usta ellere bırakmak. Takı firmalarında ve kuyumcularda her numara alyansın bulunduğu bir anahtar vardır. Bu alyanslardan parmağa uyanı seçmek yeterli. Onlar da malafada yani ölçüm aletinde bu yüzüğün tam olarak kaç numaraya denk geldiğine bakıp doğru yüzüğü verir.

Profesyonel Ölçüm İle Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Damat Adaylarına Yüzük Numarası Ölçme Önerileri

Sevgiline tektaş ile unutamayacağı bir evlilik teklifi yapmak istediğini biliyorum ama en güzel yüzüğü bulmak kadar doğru ölçüde yüzük bulmak da önemli, bunu unutma.

Sevgilinin parmak ölçüsünü bilmiyorsan bu konuda biraz zorlanabilirsin. Filmlerdeki gibi serçe parmağına yüzük takarak doğru ölçüyü alabileceğini sanıyorsan yanılıyorsun. Yapman gereken en önemli şey, sevgilinin yüzük parmağına taktığı bir yüzüğü aşırmak. Eğer alabileceğini düşünmüyorsan sevgilinin en yakın arkadaşından sana yardımcı olmasını isteyebilirsin.

Yüzüğü aldıktan sonra gerisi kolay. Yukarıdaki ölçü hesaplama metotlarından birini uygula ve iş tamam! Kendi başına yapabileceğin en pratik yöntemin ölçü çemberi metodunu kullanmak olduğunu düşünüyorum. Kesin ve net sonuç için ise kendini profesyonel ellere bırakabilirsin.

kadın Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Profesyonel şekilde ya da kendi başına evde parmak ölçüsü hesaplamak için sana farklı yöntemler anlattık. Haydi, bu yöntemleri deneyerek doğru parmak ölçünü bul ve hayatın boyunca parmağında taşıyacağın yüzüğünü almak için takı firmalarını incelemeye başla!

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

5 Yorum

Engin Alpat

Düğün Tarihi: 17.10.2020


Sanal ortamda Sizin kadar detaylı bilgi veren yok. Çok ince düşüncelisiniz. Teşekkür ediyorum


Temel Öztürk

Düğün Tarihi: 31.10.2018


Teşekkürler çok süper ve yararlı talimat verdi harika ? bir çalışma olmuş tebrikler


mehmetrüveydaözalan

Düğün Tarihi: 17.02.2016


ayyyy harika çok sağolun :::)))


Birsen Küçükpınar

Düğün Tarihi: 11.10.2014


B metodu güzelmiş


Ömer Özada

Düğün Tarihi: 11.10.2014


Günlerdir yüzüğünü aşırmaya çalışıyorum ama nafile.. :)