Tektaş, Söz ve Nişan Yüzükleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

6:33 dakika

09.01.2020

Yüzükler ve alyanslar ; evlilik, söz ve nişan ritüellerine ışıltı katıyor. Bu ışıltılı yüzükler hakkında kafanda ne zaman takılır, nasıl takılır gibi sorular varsa şimdi cevaplarını bulacaksın!

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

Söz, nişan, nikah, düğün, doğum, evlilik yıl dönümü gibi farklı kutlamalarda kullanılan yüzükler tektaş, alyans, beştaş, tamtur, tria olarak kategorize edilen yüzüklerin kullanım özellikleri de modele ve ilişki durumuna göre farklılık gösteriyor. Bu farklılıklar da çiftlerin kafasında hangi yüzük ne zaman takılmalı ya da yüzükler nasıl kullanılmalı gibi soruların oluşmasına sebep oluyor. Tektaştan, nişan yüzüğüne yüzükler aklına takılan konuları gel birlikte inceleyelim.

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

Tektaş Nedir?

Tektaş, değerli tek bir taşın merkezde olduğu yüzük çeşididir. Bu yüzüklerde tek bir taş kullanılması tabii ki zorunlu değil, küçük taşlarla süslenerek farklı tasarımlarda modeller de hazırlanabiliyor.

Tektaş yüzükler genellikle evlilik teklifleri için tercih ediliyor. Bunun sebebinin, popüler kültür ürünleri, filmler, tektaşlı şarkılar ve pırlantayı lanse eden reklamlar olduğunu söyleyebiliriz. Doğum günü ya da yıldönümü gibi özel günlerde de hediye olarak tektaş verilebiliyor.

Tektaş yüzüklerde genellikle pırlanta öne çıkıyor. Ancak son yıllarda safir, yakut, pembe elmas gibi farklı değerli taşların kullanıldığı özel tasarımlar da gelin adayları tarafından çok beğeniliyor. Tektaş yüzük seçiminde zevk, hayat tarzı ve bütçe belirleyici etkenler arasında.

Kullanılan pırlantanın ve diğer değerli taşların karatı, kesimi, matlığı, yüzük modeli fiyatı belirler. Sen de müstakbel eşinin tarzına ve bütçene en uygun seçimi farklı tasarımlardaki yüzüklere bakarak yapabilirsin.

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

Trendleri takip etmende fayda var. 2019 senesinde sıklıkla göreceğin tektaş modelleri de burada: Evlilik Teklifini Taçlandıracak 2019 Tektaş Modelleri

Karat yani taşın büyüklüğü arttıkça yüzüğün fiyatı da bir o kadar yükseliyor. Montür yani taşın yerleştirildiği çerçeve ise yüzüğün modelini belirleyen unsurlardan. İnce tırnaklı veya kalın tırnaklı olarak çeşitlenen montürlerde genellikle 4 veya 6 tırnak bulunur. Taşın nasıl konumlanacağını belirleyen montürlerin yanı sıra yüzük halkasının şekli de değişiklik gösterebiliyor.

Genellikle yuvarlak olarak karşımıza çıkan yüzüklere ek olarak kare şeklindeki modeller de var. Beyaz, yeşil, kırmızı ve pembe altının yanında farklı ayarlarda gümüşler de evlilik yüzüklerinin materyali olarak kendilerine yer bulabiliyor. Eskiler yeşil altından vazgeçmezken, günümüzde beyaz altın ve rose yani pembe altın da zarafetleri ile kadınların seçimi oluyor.

Teklif öncesi sevgilinin kullandığı takıların rengine dikkat ederek zevkini tahmin edebilir, ona göre seçim yapabilirsin.

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

Evlilik teklifi için klasik yüzük modeli hangisi diye düşünürsen, yuvarlak halkalı, kristal kesimli, 4 tırnaklı tektaşlar evlilik yüzüğü olarak biliniyor. Modern tasarımlarda ise kare yüzükler, kalın tırnaklı montürler ve beyaz altın halkalar öne çıkıyor.

Şu videomuzdaki modeller de sana fikir verebilir:

Yüzükler seçilirken partnerinin parmak ölçüsünü de mutlaka bilmelisin. Çünkü yüzük bu ölçüye göre hazırlanacaktır. Sunumda da fark yaratmak önemli. Kadife yastıklı kutulara yerleştirilen evlilik yüzüğü ve özenle hazırladığın cümlelerini romantik bir atmosferde takdim edebilirsin.

Takı konusu önemli: Düğünde Ne Takılır?

Tektaş Hangi Ele Takılır?

Evlilik teklifinde verilen tektaş yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılmalıdır. Yanlış ele yüzük takmamak için bunu dikkate almalısın. Sözlü ve nişanlıyken sağ elde kullanılan tektaş yüzük, evlilik ile beraber sol elin yüzük parmağına geçer.

Tektaş kullanımı konusuna gelirsek eğer paha olarak diğer takılardan yüksek değere sahip olan tektaşların çizilmemesi için günlük kullanılmaması öneriliyor. Onun yerine günlük olarak alyansını, özel günlerde ya da kendini şık hissetmek istediğin zamanlarda da tektaşını takabilirsin.

Tabii seçim senin istersen her gün tektaşını kullanabilirsin. Ancak böyle durumlarda yüzüğüne düzenli olarak bakım yaptırmanı öneririz. Alyans ve tektaş nasıl takılır diye düşünüyorsan cevabı şöyle: Parmağına önce alyansını sonra da tektaşını takacaksın. Eğer taşlı bir alyansın varsa bu şekilde kullanmak oldukça gösterişli olacaktır.

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

Söz Yüzüğü Nedir?

Söz yüzüğü, evlenme teklifinin ardından çiftler arasında veya aile içinde yapılan törenlerle parmaklarda yerini alıyor. Çiftlerin birbirine verdiği bağlılık sözünü somutlaştıran yüzükler, evlilik yolunda atılan ilk ciddi adımı sembolize eder. Sevgilinle birlikte kendi aranızda yüzük takacaksanız daha az masraflı olması için altın yerine gümüş bir yüzük tercih edebilirsiniz. Ailenizle birlikte bir söz töreni yaparken ise altın alyanslar takabilirsiniz.

Evlilik teklifinde takılan tektaş yüzüğün tekrar verilebildiği söz törenlerinde eğer çiftler isterse yeni bir tektaş da kullanılabilir. Müstakbel eşine ikinci bir yüzük almayı düşünüyorsan, fark yaratmak için ilk modelden farklı bir tasarım seçebilirsin. Örneğin ilk yüzük pırlanta tektaş ise ikinci yüzük için safir taş kullanılarak hazırlanan zarif bir model tercih edebilirsin.

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Çiftlerin aklına takılan konular arasında genellikle söz yüzüğünün hangi ele takıldığı yer alıyor. Söz yüzükleri evlilik öncesi takılan bir yüzük olduğu için sağ elin yüzük parmağına takılır. Söz töreninde takılan tektaşını da evliliğe kadar sağ elinin yüzük parmağında kullanmalısın.

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

2019 senesinde ses getirecek alyans modellerine de göz at: En Güzelini Arayan Çiftler İçin 2019 Alyans Modelleri

Nişan Yüzüğü Nedir?

Aileler, daha geniş akraba grupları ve dostlarla birlikte gerçekleştirilen nişan törenlerinde takılan yüzüğe nişan yüzüğü deniyor. Nişan yüzüklerinde de tıpkı söz yüzüğünde olduğu gibi alyans tercih ediliyor. Kimi çiftler sözlerinde kullandıkları alyansları tekrar takıyor, kimileri ise nişan törenleri için yeni bir alyans alıyor.

Nişan yüzüğü alırken çift şeklinde tasarlanan sade takımlar ya da kadın için taşlı, erkek için düz alyanslar arasından bir seçim yapabilirsiniz. Son yıllarda özel tasarım alyans modelleri de farklı tarzı olan çiftlerin deneyebileceği yüzüklerden.

Kadın için pırlanta ya da değerli renkli taşların kullanıldığı alyans modellerinde fiyatların, taşın karatına göre değişiklik gösterdiğini göz önünde bulundurarak bütçenizi ayarlamalısınız. Nişan yüzüklerinizi seçtikten sonra içerisine isminizi ve nişan tarihinizi yazdırmanız hoş olacaktır.

Eğer evlendiğinizde de aynı alyansı kullanmayı düşünüyorsanız evlilik tarihinizi ya da sadece isminizi yazdırmanız daha iyi olabilir. Çünkü nişan tarihinizi silip, evlilik tarihinizi yazdırdığınızda yüzüğünüz incelecektir.

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Nişan töreni evlilikten önce gerçekleştiği için tıpkı söz yüzüğü gibi sağ elin yüzük parmağına takılır. Yüzükler genellikle kırmızı kurdele ile bağlı şekilde çiftlerin sağ ellerinde bulunur ve bu kurdele bir aile büyüğü tarafından kesilir.

Söz Yüzüğü ve Nişan Yüzüğü Arasındaki Fark Nedir?

Söz ve nişan yüzüğü arasında nasıl bir fark olduğu çiftlerin en çok merak ettiği konulardan. Doğrusunu söylemek gerekirse iki yüzük arasında büyük bir fark yoktur. Her iki yüzük de genellikle alyans şeklinde olur ve tören sırasında çiftlerin sağ ellerinin yüzük parmağına takılır. Aralarındaki tek fark birinin söz töreni sırasında, diğerinin ise nişan töreni sırasında takılmasıdır.

Bazı çiftler her iki tören için ayrı yüzük tercih etse de çoğu çift tek bir alyans alıp bu alyansı hem söz hem de nişan törenlerinde kullanıyor. Hatta söz ve nişan döneminde sağ elinde bulunan alyansını, evlendikten sonra sol eline geçirerek evlilik yüzüğü olarak kullanan çiftler de var. Yani eğer istersen tek bir alyans alıp her törende bu alyansı kullanabilirsin.

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

Kız istemeyle ilgili merak ettiğin her şeyi yazdık: Kız İsteme Seremonisi

Evlilik Yüzüğü Nedir?

Evlilik yüzüğü, düğün veya nikah töreninden itibaren çiftlerin evlilik süresince taktığı yüzüklerdir. Bu yüzükler düğünden sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Evlilik yüzüğü olarak genellikle alyans tercih edilirken bazı gelinler alyans yerine tamtur ya da beştaş da kullanabiliyor.

Evlilik yüzüklerinin içinde düğün tarihi, nazar boncuğu, değerli bir taş, sonsuzluk işareti, kalp hatta çiftlerin kalp ritmi ya da parmak izi bile yer alabiliyor. Bu tarz detaylara özen göstererek “Evet” dediğin o büyük günü özel bir yüzükle taçlandırabilirsin.

Eşin için yıl dönümünüze özel bir yüzük bakıyorsan; eşinin tektaşı yoksa tektaş varsa beştaş ya da tamtur yüzük hediye edebilirsin. Beştaş ya da tamtur yüzükler, tektaşın arkasına takılarak kombin ediliyor.

Tria yüzükler ve yeditaşların kullanımı da tamtur ve beştaş yüzük ile aynı şekildedir. Bu tarz yüzüklerde genellikle pırlanta taş kullanılıyor. Ancak eğer sınırlı bir bütçen varsa gümüş materyalin kullanıldığı zirkon taşlı bir yüzük de tercih edebilirsin. Bu seçimler, yüzüğün daha uygun fiyata gelmesini sağlayacaktır.

tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında bilmen gereken her şey

Peki bir düğün baştan sona her şeyiyle ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Yüzükleri Kim Alır?

Evliliğe hazırlanan çiftlerin kafasındaki en büyük sorulardan biri de yüzükleri kimin alacağıdır. Bu tamamen senin ve müstakbel eşine kalmış bir durum. Eskiden yüzükleri erkeğin alması beklenirken artık böyle bir durum söz konusu değil. Günümüzde çiftler alyanslarını birlikte seçip ortak bir şekilde alıyor.

Tektaş ise genellikle erkek tarafından alınır. Bunun sebebi bu yüzüklerin evlilik teklifi sırasında verilmesidir. Sonuçta arada istisnalar da olsa evlenme teklifleri genellikle damat adayları tarafından yapılır.

Artık hangi yüzük ne zaman takılır, tektaş nedir gibi yüzükler hakkında aklına takılan soruların cevabını buldun. Şimdi ise evlilik hazırlıkları için harekete geçme vakti! Örneğin; söz ya da nişan elbiseni seçmeden önce abiye trendlerini inceleyerek başlayabilirsin. Bunun için seni şöyle alalım: 2019 Abiye Trendleri ve Son Moda Abiyeler

Alyans ve Takı Firmaları

Şehrindeki en iyi Alyans ve Takı burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve Takı Firmaları

Sıradaki Makaleler

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

16 yorum

A

Ayva

04/01/2020

Sevgilim.5 tas ile evlilik teklifi yapti nisan yapilacak bama tek tas ve alyans alinacak fakat ben bu 3 yuzugu nasil takacam tektasla alyansmi beraber takilmali yoksa bes tasla alyansmi

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Bu üç yüzüğü nasıl kullanacağınıza dair bir kural yoktur, sizin tercihinize bağlıdır. Ancak genel kullanım şekillerinden bahsedebiliriz. Bunlardan ilki, beştaş ya da tektaş yüzüğün birini alyans ile birlikte, diğer yüzüğün ise diğer elin yüzük parmağına takılarak kullanılması şeklindedir. Bir diğer yaygın kullanım şekli ise alyansın tek, beştaş ve tektaşın ise birlikte diğer ele takılmasıdır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


SM

Seher Merve

06/12/2019

Merhaba. Ben alyansımın ve tek taş yüzüğümün altın alınmasını istiyorum. Dinimizce erkeğin altın takması uygun olmadığı için Sevgilime alınacak yüzük gümüş olacak. Bu sorun olur mu? Benim de ona uygun olması için gümüş mü aldırmam gerekir?


Arife Çönte

20/11/2019

Merhaba ben sevdiğim kişiyle bu cumartesi günü sözleneceğim ama kafama takılan bir soru var bu yüzükler hakkında bizim söz ve nişan aynı gün olacak.şimdi biz o gün hem söz yüzüğü hem nişan yüzüğü olarak 2 tane yüzük mü takacağİz?

D

Düğün.Com
Merhaba, Söz ve nişanı bir arada yapacaksanız bir çift alyans almanız yeterli olacaktır. İyi günler dileriz...


N

Nk

16/05/2019

bu kadarı abartı tektaş nişan yüzüğü bitti gitti ...saçmalamayın


IG

Ilyıl Gümüş

10/11/2018

Merhaba. Ben yakında sözleniyorum. Kayınvalidem altın tektaş takılır sözde dedi. Sorunum şu. " erkek arkadaşım bana hediye olarak gümüş set aldı setin içinde 2 yüzük vardı biri 5 taş diğeri tek taş." Evlenme teklifini gümüş olanla yapsa bi sıkıntı olur mu.

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, evlenme teklifi yaparken önemli olan sizin ve müstakbel eşinizin istekleri olmalı. Teklifin edileceği kişi sizsiniz o nedenle altın ya da gümüş, tektaş ya da beş taşlı bir yüzük ile mutlu olacaksanız altın tek taş kimin umurunda :) Evlenme teklifi geleneksel olarak altın tektaş ile yapılsa da isteğiniz neyse onu tercih etmelisiniz.


E

Esat

30/06/2017

evlilik teklifi için altın tektaş uygun olur mu sizce

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba Esat, Tabii ki olur :)


ND

Nurullah Durmuş

01/06/2017

Merhaba, ben sevdiğime evlilik teklifi yapacamda ancak evlilik teklifinde bilindiği uzere tektas takilir lakin söz olacağında da ayri bi yuzuk takilir mi?

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba Nurullah, Söz yapılırken geleneksel olarak alyans takılır. Sözde sağ elin yüzük parmağına takılan alyans evlendikten sonra sol ele geçer. Dilerseniz ve bütçenize göre tamtur, beştaş gibi yüzükleri de takabilirsin. Fakat bunlar tamamen isteğe göredir.

ND

Nurullah Durmuş
Yine merhabalar... Peki teklifi yaptıktan sonra soz olacak ya sozde de ayrı bi yüzük mü alinacak cevap verdiğiniz icin tskkrler yine cevabinizi bekliyorum :)


SE9

Someone Else 96

12/03/2017

Merhaba, 21 yasindayim, kiz arkadasim yok,öğrenciyim, cok yalniz oldugum icin yüzüğü kendim alip sadece kendime takmak istiyorum. Bu sekilde daha iyi hissedecegimi düşünüyorum. Bana ne tür bir yüzük önerirsiniz ? Teşekkürler...

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Yüzük takarsan seninle ilgilenecek kızlara nişanlı olduğun gibi bir izlenim verebilirsin. O nedenle alyans gibi bir yüzük takmanı tavsiye etmiyorum.


OY

Oğuzhan Yılmaz

02/12/2015

Merhabalar evlenme teklifi etmek için tek taş almaya gittim fakat 0.50 karat 5 taş pırlanta aldım çok daha şık gözüktü gözüme sizce sorun olur mu ?

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba Oğuzhan, Önemli olan evleneceğin kişinin isteği! Eğer o beş taşlı bir yüzük ile daha çok mutlu olacaksa tek taş kimin umurunda :) Evlenme teklifi geleneksel olarak tek taş yapılsa da nişanlının tercihi neyse onu tercih etmelisin.


I

Isimsiz

06/11/2015

Merhaba.. evlenme teklifimi aldim ve klasik olarak tektas yuzuk takti sevgilim. Ancak istemeye geldiklerinde soz yuzugu takilir mi ? Nişanimi ayri bir yerde yapacagim.


ED

Engin Direk

19/08/2015

alyans söz nişan, tektaş da evlilik yüzüğü değilmidir. 3 ü yüzük alınacak ne için bilmiyorum


SK

Seda Kaplan

06/06/2015

aslında bende söz yüzüğü ile nişan yüzüğünü karıştıryorum. Nasıl ayrt edeblirim söz de veya nşanda hangi yüzük takılır


MP

Mustafa Palali

26/01/2015

Nikah kiyilmadan once evlilik yuzukleri nikah salonunda takilirmi


AE

Ahmet Erdem

23/01/2015

Evlilik teklifi yapmayı dusunuyorm bayana tektas alıp teklıfı yaptım dıyelım ben kendıme almam gerekırmı yuzuk yuzuksuzmu gezerım o evlılık tarıhıne kadar

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba Ahmet, Günümüzde tektaş evlilik teklifinin simgesi olduğu için alınıyor. O nedenle tektaş ile evlilik teklifi ettikten sonra nişanlanana kadar senin yüzük takmana gerek yok. Tabii bu aranızda sorun yaratacaksa temsili bir yüzük takmanı öneririz. Eh sevgili müstakbel eşinle tartışmanı istemeyiz. Şimdiden mutluluklar...


D1

Didem 1991

15/01/2014

soz sırasında ince bır alyans takarsak,nısan zamanı da aynı alyans tekrar ne sekılde takılır? soz sırasında da kurdele ile kesilirmi.

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba Didem, Ayrı söz ve nişan törenleri düzenlemek ve bu törenlerde farklı yüzükler kullanmak, ailelerin beklentilerine ve geleneklerine göre değişebilir. Günümüzde evlenecek çifter, söz ve nişan törenini bir arada gerçekleştiriyorlar. Ancak ayrı ayrı törenler düşünüyorsanız, söz sırasında fiyatı daha uygun bir yüzük tercih edebilirsiniz. Nişan için de, evlilik boyunca kullanacağınız bir alyans alabilirsiniz.


NK

Nuray Kilic

08/06/2013

Ilk tektas yüzük sonra nisan mi ? Hangi parmaga hangi yüzük ilk ve son takilir sirasi nedir ..?

Düğün.com

Düğün.Com
Merhabalar Nuray, Evlilik teklifinde ya da sözde tektaş verilir. Sözde ya da nişanda alyans da takılır. Yüzükler evlenmeden önce sağ elin yüzük parmağına evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Önce tektaş ardından alyans takılır.