Evlilik Yüzüğü Modelleri: Tektaş, Söz ve Nişan Yüzükleri Hakkında Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:23 dakika

17.11.2023

Evlilik yüzükleri; teklif, söz ve nişan ritüellerine ışıltı katıyor. Bu ışıltılı yüzükler hakkında kafanda ne zaman takılır, nasıl takılır gibi sorular varsa şimdi cevaplarını bulacaksın!

evlilik yüzükleri

Özel Gün ve Evlilik Yüzükleri Nelerdir?

Söz, nişan, nikah, düğün, doğum, yıldönümü gibi farklı kutlamalarda kullanılan birçok yüzük çeşidi var. Yüzüklerin kullanım özellikleri de modele ve ilişki durumuna göre farklılık gösteriyor. En popülerleriyse şöyle:

Bu farklılıklar da çiftlerin kafasında hangi yüzük ne zaman takılmalı ya da yüzükler nasıl kullanılmalı gibi soruların oluşmasına sebep oluyor. Tektaştan, nişan yüzüğüne yüzükler aklına takılan konuları gel birlikte inceleyelim.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Tektaş Nedir?

Tektaş, değerli tek bir taşın merkezde olduğu yüzük çeşididir. Tektaş yüzükler genellikle evlilik teklifleri için tercih ediliyor. Doğum günü ya da yıldönümü gibi özel günlerde de hediye olarak tektaş verilebiliyor.

Bu yüzüklerde tek bir taş kullanılması tabii ki zorunlu değil, küçük taşlarla süslenerek farklı tasarımlarda modeller de hazırlanabiliyor.

evlilik yüzükleri

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tektaş yüzüklerde genellikle pırlanta öne çıkıyor. Ancak son yıllarda safir, yakut, pembe elmas gibi farklı değerli taşların kullanıldığı özel tasarımlar da gelin adayları tarafından çok beğeniliyor. Tektaş yüzük seçiminde zevk, hayat tarzı ve bütçe belirleyici etkenler arasında.

►Kullanılan taşların karatı, kesimi, matlığı, yüzük modeli fiyatı belirliyor.

►Montür yani taşın yerleştirildiği çerçeve ise yüzüğün modelini belirleyen unsurlardan.

►İnce tırnaklı veya kalın tırnaklı olarak çeşitlenen montürlerde genellikle 4 veya 6 tırnak bulunur. Taşın nasıl konumlanacağını belirleyen montürlerin yanı sıra yüzük halkasının şekli de değişiklik gösterebiliyor.

►Yüzükler seçilirken partnerinin parmak ölçüsünü de mutlaka bilmelisin. Çünkü yüzük bu ölçüye göre hazırlanacaktır.

►Genellikle yuvarlak olarak karşımıza çıkan yüzüklere ek olarak kare şeklindeki modeller de var. Eskiler yeşil altından vazgeçmezken, günümüzde her renk tektaş mevcut. Teklif öncesi sevgilinin kullandığı takıların rengine göre seçim yapabilirsin.

► Sunumda da fark yaratmak önemli. Kadife yastıklı kutulara yerleştirilen evlilik yüzüğü ve özenle hazırladığın cümlelerini romantik bir atmosferde takdim edebilirsin.

Evlilik Teklifi Yüzüğü Nasıl Olmalı

Evlilik Teklifi Yüzüğü Nasıl Olmalı? Baget Yüzük mü Tektaş mı?

Evlilik teklifi yüzüğü seçerken en çok yaşanan ikilemlerden biri baget gibi farklı kesimde modellerin mi yoksa klasik bir tektaşın mı daha uygun olacağı... "Evlilik teklifinde hangi yüzük alınır" diyorsan bu madde senin için.

Klasik yüzük modeli hangisi diye düşünürsen, yuvarlak halkalı, kristal kesimli, 4 tırnaklı tektaşlar evlilik yüzüğü olarak biliniyor. Modern tasarımlarda ise kare yüzükler, kalın tırnaklı montürler ve beyaz altın halkalar öne çıkıyor. "Evlilik teklifinde yüzük hangi ele takılır" sorusunun cevabı ise çok basit. Yüzük, müstakbel gelinin sağ eline takılır.

Şu videomuzdaki modeller de sana fikir verebilir:

Takı konusu önemli: Düğünde Ne Takılır?

Tektaş ve Alyans Nasıl Takılır?

Parmağına önce alyansını sonra da tektaşını takacaksın. Eğer taşlı bir alyansın varsa bu şekilde kullanmak oldukça gösterişli olacaktır.

Tektaş Hangi Ele Takılır?

Evlilik teklifinde verilen tektaş yüzükler sağ ele takılır. Yanlış ele yüzük takmamak için bunu dikkate almalısın. Sözlü ve nişanlıyken sağ elde kullanılan tektaş yüzük, evlilik ile beraber sol ele geçer.

Tektaş Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik teklifinde verilen tektaş yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılır. Tektaş yüzük, evlilik ile beraber sol elin yüzük parmağına geçer.

Tektaş Her Gün Takılır mı?

Tektaş kullanımı konusuna gelirsek eğer paha olarak diğer takılardan yüksek değere sahip olan tektaşların çizilmemesi için günlük kullanılmaması öneriliyor. Onun yerine günlük olarak alyansını, özel günlerde de tektaşını takabilirsin. Tabii seçim senin. Ancak böyle durumlarda yüzüğüne düzenli olarak bakım yaptırmanı öneririz.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Söz Yüzüğü Nedir?

Söz yüzüğü, evlenme teklifinin ardından çiftler arasında veya aile içinde yapılan törenlerle parmaklarda yerini alıyor. Çiftlerin birbirine verdiği bağlılık sözünü somutlaştıran yüzükler, evlilik yolunda atılan ilk ciddi adımı sembolize eder.

Evlilik teklifinde takılan tektaş yüzüğün tekrar verilebildiği söz törenlerinde eğer çiftler isterse yeni bir tektaş da kullanılabilir. Müstakbel eşine ikinci bir yüzük almayı düşünüyorsan, fark yaratmak için ilk modelden farklı bir tasarım seçebilirsin.

Örneğin; ilk yüzük pırlanta tektaş ise ikinci yüzük için safir taş kullanılarak hazırlanan zarif bir model tercih edebilirsin.

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Çiftlerin aklına takılan konular arasında genellikle söz yüzüğünün hangi ele takıldığı yer alıyor. Söz yüzükleri evlilik öncesi takılan bir yüzük olduğu için sağ elin yüzük parmağına takılır. Söz töreninde takılan tektaşını da evliliğe kadar sağ elinin yüzük parmağında kullanmalısın.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Nişan Yüzüğü Nedir?

Aileler, daha geniş akraba grupları ve dostlarla birlikte gerçekleştirilen nişan törenlerinde takılan yüzüğe nişan yüzüğü deniyor. Nişan yüzüklerinde de tıpkı söz yüzüğünde olduğu gibi alyans tercih ediliyor. Kimi çiftler sözlerinde kullandıkları alyansları tekrar takıyor, kimileri ise nişan törenleri için yeni bir alyans alıyor.

Nişan Yüzüğü Nasıl Seçilir?

Nişan yüzüğü alırken çift şeklinde tasarlanan sade takımlar ya da kadın için taşlı, erkek için düz alyanslar arasından bir seçim yapabilirsiniz. Son yıllarda özel tasarım alyans modelleri de farklı tarzı olan çiftlerin deneyebileceği yüzüklerden.

Kadın için pırlanta ya da değerli renkli taşların kullanıldığı alyans modellerinde fiyatların, taşın karatına göre değişiklik gösterdiğini göz önünde bulundurarak bütçenizi ayarlamalısınız. Nişan yüzüklerinizi seçtikten sonra içerisine isminizi ve nişan tarihinizi yazdırmanız hoş olacaktır.

Eğer evlendiğinizde de aynı alyansı kullanmayı düşünüyorsanız evlilik tarihinizi ya da sadece isminizi yazdırmanız daha iyi olabilir. Çünkü nişan tarihinizi silip, evlilik tarihinizi yazdırdığınızda yüzüğünüz incelecektir.

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişan Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Nişan töreni öncesi yanıtı araştırılan bir soru da "Nişan yüzüğü hangi parmağa takılır" sorusu oluyor. Evlilikten önce gerçekleştiği için tıpkı söz yüzüğü gibi sağ ele yüzük parmağına takılır.

Söz Yüzüğü ve Nişan Yüzüğü Arasındaki Fark Nedir?

Söz ve nişan yüzüğü farkının ne olduğu, çiftlerin en çok merak ettiği konulardan. Doğrusunu söylemek gerekirse iki yüzük arasında büyük bir fark yoktur. Her iki yüzük de genellikle alyans şeklinde olur ve tören sırasında çiftlerin sağ ellerinin yüzük parmağına takılır. Aralarındaki tek fark birinin söz töreni sırasında, diğerinin ise nişan töreni sırasında takılmasıdır.

Bazı çiftler her iki tören için ayrı yüzük tercih etse de çoğu çift tek bir alyans alıp bu alyansı hem söz hem de nişan törenlerinde kullanıyor. Hatta söz ve nişan döneminde sağ elinde bulunan alyansını, evlendikten sonra sol eline geçirerek evlilik yüzüğü olarak kullanan çiftler de var. Yani eğer istersen tek bir alyans alıp her törende bu alyansı kullanabilirsin.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Kız istemeyle ilgili merak ettiğin her şeyi yazdık: Kız İsteme Seremonisi

Evlilik Yüzüğü Nedir?

Evlilik yüzüğü, düğün veya nikah töreninden itibaren çiftlerin evlilik süresince taktığı yüzüklerdir. Evlilik yüzüğü olarak genellikle alyans tercih edilirken bazı gelinler alyans yerine tamtur ya da beştaş da kullanabiliyor. Evlilik yüzüklerinin içinde düğün tarihi, nazar boncuğu, değerli bir taş, sonsuzluk işareti, kalp hatta çiftlerin kalp ritmi ya da parmak izi bile yer alabiliyor.

Bu tarz detaylara özen göstererek “Evet” dediğin o büyük günü özel bir yüzükle taçlandırabilirsin. Eşin için yıl dönümünüze özel bir yüzük bakıyorsan; eşinin tektaşı yoksa tektaş varsa beştaş ya da tamtur yüzük hediye edebilirsin. Beştaş ya da tamtur yüzükler, tektaşın arkasına takılarak kombin ediliyor.

Tria yüzükler ve yeditaşların kullanımı da tamtur ve beştaş yüzük ile aynı şekildedir. Bu tarz yüzüklerde genellikle pırlanta taş kullanılıyor. Ancak eğer sınırlı bir bütçen varsa gümüş materyalin kullanıldığı zirkon taşlı bir yüzük de tercih edebilirsin. Bu seçimler, yüzüğün daha uygun fiyata gelmesini sağlayacaktır.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Alyans Hangi Ele Takılır?

"Evlilik yüzüğü hangi ele takılır" sorusu konuyla ilgili yanıtı en çok merak edilenler arasında. Bununla birlikte alyans hangi ele takılır kadın veya erkeğe göre değişiklik göstermiyor. Nişanda sağ ele takılan bu yüzükler, düğünden sonra sol ele takılır.

Alyans - Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik yüzükleri, sol elin yüzük parmağına takılır.

Peki bir düğün baştan sona her şeyiyle ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Yüzükleri Kim Alır?

Evliliğe hazırlanan çiftlerin kafasındaki en büyük sorulardan biri de yüzükleri kimin alacağıdır. Bu tamamen senin ve müstakbel eşine kalmış bir durum. Eskiden yüzükleri erkeğin alması beklenirken artık böyle bir durum söz konusu değil. Günümüzde çiftler alyanslarını birlikte seçip ortak bir şekilde alıyor.

Tektaş ise genellikle erkek tarafından alınır. Bunun sebebi bu yüzüklerin evlilik teklifi sırasında verilmesidir. Sonuçta arada istisnalar da olsa evlenme teklifleri genellikle damat adayları tarafından yapılır.

Artık hangi yüzük ne zaman takılır, tektaş nedir gibi yüzükler hakkında aklına takılan soruların cevabını buldun. Şimdi ise evlilik hazırlıkları için harekete geçme vakti!

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

30 Yorum

Kübra Aslan

Düğün Tarihi: 26.02.2023


Merhaba, ben evlenme teklifi aldım ve sevgilim tektaş taktı. Nişanda 3 4 ay sonra olacak o zaman alyans takılacak. Bu süreçte benim tektaşı sürekli takmam gerekir mi? İyi çalışmalar..

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Birçok gelin sürekli takarken bazıları ise günlük kullanımda tektaşı tercih etmiyor. Bu konuda seçim tamamen size aittir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Pelin Çerke

Düğün Tarihi: 30.09.2022


Merhaba benim evde söz nişan bir olucak ama erkek arkadaşım önceden evlilik teklifi edicek. Ben yüzük seçimi yaparken biraz pahalı istedim. Sizce evlilik teklifi yüzüğü nişanda söz yüzüğü olarak da kullanılırmı alyansla yoksa tekrar bir tek taş vs alınması gerekilir mi ona göre evlilik teklifinde ona göre yapsın uygun bişi olarak bilmediğim için sormak istedim iyi günler cevabınızı bekliyorum. :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik teklifi için tektaş uygun bir seçimdir. Nişan/söz yüzükleri ise alyans tipi modellerdir. Evlilik teklifinden sonra ayrıca bir tektaş alınması gerekmez. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Tuana Bal

Düğün Tarihi: 14.04.2021


Merhaba biz sözü evde yapacağiz nişan dışarıda mekanda olacak her ikisi için ayrı alyans mı almal gerekiyor??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Bazı çiftler her iki tören için ayrı yüzük tercih etse de çoğu çift tek bir alyans alıp bu alyansı hem söz hem de nişan törenlerinde kullanıyor. Hatta söz ve nişan döneminde sağ elinde bulunan alyansını, evlendikten sonra sol eline geçirerek evlilik yüzüğü olarak kullanan çiftler de bulunuyor. Bu konuda belirleyici olan tamamen müstakbel eşinizle sizin tercihlerinizdir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Deniz

Düğün Tarihi: 28.02.2021


Merhaba.Benim baget pırlanta yüzüğüm var.Yanına ya beş taş yada tamtur almak istiyorum.Bagetle birlikte takmak için hangisi daha uygun olur acaba?Teşekkürler..

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu yüzüklerin birlikte kullanımında belirleyici olan sizin zevkinizdir. İki yüzük türü de tektaşla birlikte kullanılabilir.

  Cevapla

Gülşah

Düğün Tarihi: 08.02.2021


Merhaba tektaşım ve beştaşım var aynı zamanda düz alyansım. Tektaş ve beştaşı birlikte kullanıyorum. Ama baget yüzük alacak eşim. Baget yüzüğümü tek başına takabilirim değilmi? Yani beştaş ve tektaşımı artık kullanmama gerek yok onları elden çıkarmayı düşünüyorum. Nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Beştaşla mı baget yüzük kullanılır yoksa baget tek başına mı kullanılır? Yada düz alyans yüzüğümle nasıl kullanabilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu yüzüklerin birlikte kullanımında belirleyici olan sizin zevkinizdir. Yaygın bir kullanım şekli yoktur. Ancak alyans modeliniz düz olduğu için öne çıkarmak istediğiniz yüzüğünüzü alyansınızla birlikte takabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

R.t

Düğün Tarihi: 07.01.2021


Merhabalar sevgilimden evlilik teklifi için baget istiyorum. Nişan için beyaz altın tektaş istiyorum fakat tam terside olabilir diye gel git yaşıyorum siz ne önerirsiniz ? Bir de sanırım önce Nişan olacak evlilik teklifi içimde kalmasin diye daha sonra yapmış olacak fark eder mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, organizasyon sıralaması genel olarak önce evlilik teklifi sonra söz/nişan şeklinde olur ancak bu konuda bir kural yoktur. Bu konuda belirleyici sizin zevkiniz ve tercihlerinizdir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Sevda Acar

Düğün Tarihi: 05.01.2021


Merhaba alyansım ve tek taş yüzüğüm var hangi parmağa takmam gerekir ikisini de kullanmak istiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, tektaş yüzük sözlü ve nişanlıyken sağ elde kullanılır, evlilikle beraber sol elin yüzük parmağına geçer. Alyansla birlikte sol elin yüzük parmağına takılır. Ancak iki yüzüğü birlikte aynı parmakta kullanmak istemiyorsanız alyansınızı sol elinizin yüzük parmağına, tektaşı ise sağ elinizin yüzük parmağına takabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Betül

Düğün Tarihi: 11.12.2020


Merhabalar.. Ben yakın zamanda evlilik teklifi alacağım ama evlenmemize bir kaç yıl var bana erken teklif edicek erkek arkadaşım okuyorum diye Size şunu sormak istiyorum, Sizce ben pırlanta mı aldırayım yoksa altın yüzük mü? ilerde pirlanta nın yeni modelleri çıkar ben evlenene kadar elimdekini satip Onu almak istesem pirlanta satılınca çok düşük oluyor fiyatı bana anlatır mısınız biraz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, birkaç yıl kullanacağınız için yüzüğün nasıl bir model olacağına zevkinize göre karar verebilirsiniz. Yüzük modelleri ve fiyatları hakkında tüm sorularınız için şehrinizdeki alyans ve takı firmalarına danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Fatma

Düğün Tarihi: 04.10.2020


Merhaba. Ben alyansımın ve tek taş yüzüğümün altın alınmasını istiyorum. Dinimizce erkeğin altın takması uygun olmadığı için Sevgilime alınacak yüzük gümüş olacak. Bu sorun olur mu? Benim de ona uygun olması için gümüş mü aldırmam gerekir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda tercih tamamen size ait... Gümüş yüzükle uyumlu olması için beyaz altın tercih edebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Suuu

Düğün Tarihi: 04.07.2020


Merhaba, sözümüz olacakti ama damat katilamazdi cünkü ayrı ülkelerde yaşiyoruz. O yüzden bir yüzük alındı. Pandemie dolayı hiç birşey yapamadık. Şimdi bir araya geliceğiz damatta sözde olacak. Bir hafta sonra Nikah dairesinde nikahımız olacak. Düğünü seneye düşünüyoruz. Bize şimdi kaç yüsük lazım? Söz yüzüğü değiştirip iki alyans mı alsak? Nasıl olsa sadece bir hafta sözlü nişanlı kalacağız.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çiftlerin birbirine verdiği bağlılık sözünü somutlaştıran söz yüzükleri, evlilik yolunda atılan ilk ciddi adımı sembolize eder. Söz töreni yaparken alyanslar takılabileceği gibi evlilik teklifinde takılan tektaş yüzük de tekrar verilebilir. Eğer çiftler isterse yeni bir tektaş da kullanılabilir. Konuyla ilgili bir kural yoktur, sizin tercihleriniz belirleyici olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Cem Akça

Düğün Tarihi: 31.05.2020


Evlenme teklifi için tektaş alacağım ama şunu merak ediyorum yüzügü içine kimin ismi yazılır teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda farklı kullanım şekilleri olduğunu söyleyebiliriz. Tektaşı sadece kadın kullanacağı için içine erkek eşin ismi yazdırılabiliyor. Ayrıca evlenme teklifi edilen günün tarihi, nikah tarihi veya ilk tanışma tarihi eklenebiliyor. Çiftlerin aralarında anlaşarak yazdırmak istediği anlamlı bir kelime de kullanılabiliyor.

  Cevapla

Sibel Kocakaya

Düğün Tarihi: 30.05.2020


Merhaba ☺️ Biz söz arifesindeyiz ama nasıl yüzük alacağımıza hala karar veremedik.ben bestas beğenmiştim sozde tektaş takılır diyorlar. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Çok kararsızım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda farklı uygulamalar olsa da asıl belirleyici olan sizin zevkinizdir. Sözde tektaş, alyans ve beştaş kullanımına ilişkin detayları yazımızda, Söz Yüzüğü Nedir? başlığı altında bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Batuhan Gedik

Düğün Tarihi: 25.05.2020


Evlilik teklifinde hangi diz çökülür

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik teklifinde diz çökmek, eşinize fiziksel olarak bağlılığı ve sadakati gösterme amacıyla yapılan bir gelenektir. Bu nedenle hangi dizinizin üzerine çöktüğünüzün bir önemi yoktur. Tamamen sizin rahatlığınız önemlidir. İyi günler dileriz....

  Cevapla

Resul Türk

Düğün Tarihi: 03.05.2020


Sevgilim söz için beştaş istiyor. Ben ona beştaş alıp kendime alyans mı alacağım? Bir de söz için beştaşı taksak düğünde tekrar pırlanta bekler mi? Bir de şu var ben evlenme teklifi etmedim ama söz tarihini falan konuştuk benden resmi bi teklif bekliyor mudur?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evliliğinizde unutulmaz bir anıya sahip olmak için evlilik teklif etmenizi öneririz. Beştaş yüzüklerin kullanım alanları çeşitlidir. Evlilik yüzüğü olarak genellikle alyans tercih edilirken bazı gelinler alyans yerine tamtur ya da beştaş da kullanabiliyor. Ayrıca beştaş yüzükler, tektaşın arkasına takılarak da kullanılabiliyor. Bu durum sizin ve müstakbel eşinizin tercihine bağlıdır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ayva

Düğün Tarihi: 05.01.2020


Sevgilim.5 tas ile evlilik teklifi yapti nisan yapilacak bama tek tas ve alyans alinacak fakat ben bu 3 yuzugu nasil takacam tektasla alyansmi beraber takilmali yoksa bes tasla alyansmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu üç yüzüğü nasıl kullanacağınıza dair bir kural yoktur, sizin tercihinize bağlıdır. Ancak genel kullanım şekillerinden bahsedebiliriz. Bunlardan ilki, beştaş ya da tektaş yüzüğün birini alyans ile birlikte, diğer yüzüğün ise diğer elin yüzük parmağına takılarak kullanılması şeklindedir. Bir diğer yaygın kullanım şekli ise alyansın tek, beştaş ve tektaşın ise birlikte diğer ele takılmasıdır. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Seher Merve

Düğün Tarihi: 06.12.2019


Merhaba. Ben alyansımın ve tek taş yüzüğümün altın alınmasını istiyorum. Dinimizce erkeğin altın takması uygun olmadığı için Sevgilime alınacak yüzük gümüş olacak. Bu sorun olur mu? Benim de ona uygun olması için gümüş mü aldırmam gerekir?


Arife Çönte

Düğün Tarihi: 20.11.2019


Merhaba ben sevdiğim kişiyle bu cumartesi günü sözleneceğim ama kafama takılan bir soru var bu yüzükler hakkında bizim söz ve nişan aynı gün olacak.şimdi biz o gün hem söz yüzüğü hem nişan yüzüğü olarak 2 tane yüzük mü takacağİz?

D

Düğün.com
Merhaba, Söz ve nişanı bir arada yapacaksanız bir çift alyans almanız yeterli olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nk

Düğün Tarihi: 16.05.2019


bu kadarı abartı tektaş nişan yüzüğü bitti gitti ...saçmalamayın


İlyıl Gümüş

Düğün Tarihi: 11.11.2018


Merhaba. Ben yakında sözleniyorum. Kayınvalidem altın tektaş takılır sözde dedi. Sorunum şu. " erkek arkadaşım bana hediye olarak gümüş set aldı setin içinde 2 yüzük vardı biri 5 taş diğeri tek taş." Evlenme teklifini gümüş olanla yapsa bi sıkıntı olur mu.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme teklifi yaparken önemli olan sizin ve müstakbel eşinizin istekleri olmalı. Teklifin edileceği kişi sizsiniz o nedenle altın ya da gümüş, tektaş ya da beş taşlı bir yüzük ile mutlu olacaksanız altın tek taş kimin umurunda :) Evlenme teklifi geleneksel olarak altın tektaş ile yapılsa da isteğiniz neyse onu tercih etmelisiniz.

  Cevapla

Esat

Düğün Tarihi: 30.06.2017


evlilik teklifi için altın tektaş uygun olur mu sizce

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Esat, Tabii ki olur :)

  Cevapla

Nurullah Durmuş

Düğün Tarihi: 01.06.2017


Merhaba, ben sevdiğime evlilik teklifi yapacamda ancak evlilik teklifinde bilindiği uzere tektas takilir lakin söz olacağında da ayri bi yuzuk takilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nurullah, Söz yapılırken geleneksel olarak alyans takılır. Sözde sağ elin yüzük parmağına takılan alyans evlendikten sonra sol ele geçer. Dilerseniz ve bütçenize göre tamtur, beştaş gibi yüzükleri de takabilirsin. Fakat bunlar tamamen isteğe göredir.

  Cevapla

ND

Nurullah Durmuş
Yine merhabalar... Peki teklifi yaptıktan sonra soz olacak ya sozde de ayrı bi yüzük mü alinacak cevap verdiğiniz icin tskkrler yine cevabinizi bekliyorum :)

  Cevapla

Someone Else 96

Düğün Tarihi: 12.03.2017


Merhaba, 21 yasindayim, kiz arkadasim yok,öğrenciyim, cok yalniz oldugum icin yüzüğü kendim alip sadece kendime takmak istiyorum. Bu sekilde daha iyi hissedecegimi düşünüyorum. Bana ne tür bir yüzük önerirsiniz ? Teşekkürler...

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yüzük takarsan seninle ilgilenecek kızlara nişanlı olduğun gibi bir izlenim verebilirsin. O nedenle alyans gibi bir yüzük takmanı tavsiye etmiyorum.

  Cevapla

Oğuzhan Yılmaz

Düğün Tarihi: 02.12.2015


Merhabalar evlenme teklifi etmek için tek taş almaya gittim fakat 0.50 karat 5 taş pırlanta aldım çok daha şık gözüktü gözüme sizce sorun olur mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Oğuzhan, Önemli olan evleneceğin kişinin isteği! Eğer o beş taşlı bir yüzük ile daha çok mutlu olacaksa tek taş kimin umurunda :) Evlenme teklifi geleneksel olarak tek taş yapılsa da nişanlının tercihi neyse onu tercih etmelisin.

  Cevapla

İsimsiz

Düğün Tarihi: 07.11.2015


Merhaba.. evlenme teklifimi aldim ve klasik olarak tektas yuzuk takti sevgilim. Ancak istemeye geldiklerinde soz yuzugu takilir mi ? Nişanimi ayri bir yerde yapacagim.


ENGİN DİREK

Düğün Tarihi: 19.08.2015


alyans söz nişan, tektaş da evlilik yüzüğü değilmidir. 3 ü yüzük alınacak ne için bilmiyorum


seda kaplan

Düğün Tarihi: 07.06.2015


aslında bende söz yüzüğü ile nişan yüzüğünü karıştıryorum. Nasıl ayrt edeblirim söz de veya nşanda hangi yüzük takılır


mustafa palali

Düğün Tarihi: 27.01.2015


Nikah kiyilmadan once evlilik yuzukleri nikah salonunda takilirmi


ahmet erdem

Düğün Tarihi: 23.01.2015


Evlilik teklifi yapmayı dusunuyorm bayana tektas alıp teklıfı yaptım dıyelım ben kendıme almam gerekırmı yuzuk yuzuksuzmu gezerım o evlılık tarıhıne kadar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ahmet, Günümüzde tektaş evlilik teklifinin simgesi olduğu için alınıyor. O nedenle tektaş ile evlilik teklifi ettikten sonra nişanlanana kadar senin yüzük takmana gerek yok. Tabii bu aranızda sorun yaratacaksa temsili bir yüzük takmanı öneririz. Eh sevgili müstakbel eşinle tartışmanı istemeyiz. Şimdiden mutluluklar...

  Cevapla

Didem 1991

Düğün Tarihi: 16.01.2014


soz sırasında ince bır alyans takarsak,nısan zamanı da aynı alyans tekrar ne sekılde takılır? soz sırasında da kurdele ile kesilirmi.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Didem, Ayrı söz ve nişan törenleri düzenlemek ve bu törenlerde farklı yüzükler kullanmak, ailelerin beklentilerine ve geleneklerine göre değişebilir. Günümüzde evlenecek çifter, söz ve nişan törenini bir arada gerçekleştiriyorlar. Ancak ayrı ayrı törenler düşünüyorsanız, söz sırasında fiyatı daha uygun bir yüzük tercih edebilirsiniz. Nişan için de, evlilik boyunca kullanacağınız bir alyans alabilirsiniz.

  Cevapla

Nuray Kilic

Düğün Tarihi: 09.06.2013


Ilk tektas yüzük sonra nisan mi ? Hangi parmaga hangi yüzük ilk ve son takilir sirasi nedir ..?

Düğün.com

Düğün.com
Merhabalar Nuray, Evlilik teklifinde ya da sözde tektaş verilir. Sözde ya da nişanda alyans da takılır. Yüzükler evlenmeden önce sağ elin yüzük parmağına evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Önce tektaş ardından alyans takılır.

  Cevapla