Tektaş Yüzük ve Alyanslar Ne Zaman Takılır?

Farklı modellerdeki yüzük ve alyanslar evlilik, söz ve nişan ritüellerine ışıltı katıyor. Yüzüklerin takılış şekilleri, yüzüğün modeli söz, nişan ve evlilik durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Söz, nişan, nikah, düğün, doğum, evlilik yıl dönümü gibi farklı kutlamalarda kullanılan yüzükler tektaş, alyans, beştaş, tamtur, tria olarak kategorize edilen yüzük modellerinin kullanım özellikleri modele göre değişiyor. Çiftler unisex olan sade alyansları tercih edebiliyor, taşlı ve farklı tasarımdaki yüzük modelleri ise sadece kadınlar için tasarlanıyor. Her yaştan kadının gözdesi olan yüzüklerle sen de eşinin özel günlerini taçlandırabilir, unutulmaz anlarına ışıltı katabilirsin. Tek yapman gereken bir damat adayından beklenen özeni gösterip, en iyi alyans ve takı firmaları için araştırmayı yapmak ve modelleri incelemek.

Tektaş Nedir?

Evlilik teklifi edeceksen tektaş yüzük seçebilirsin. Son yıllarda popülerleşen tektaş evlilik tekliflerinde kullanılan aile yadigarı yüzüklerin yerini alıyor. Bu değişimde popüler kültür ürünlerinin, filmlerin, tektaşlı şarkıların ve pırlantayı lanse eden reklamların önemi bir hayli fazla görülüyor. Taş olarak pırlanta öne çıkıyor. Pırlanta yüzük seçiminde zevk, hayat tarzı, bütçe belirleyici oluyor. Pırlantanın karatı, kesimi, matlığı, yüzük modeli fiyatı belirlerken, farklı tarzlardaki kullanıcılara hitap ediyor. Müstakbel eşinin tarzına ve bütçene en uygun seçimi farklı karatlarda yüzüklere bakarak yapabilirsin.

Karat yani taşın büyüklüğü arttıkça yüzüğün fiyat yükseliyor. Taşın yerleştirildiği çerçeveye ise montür adı veriliyor ve modeli montür belirliyor. İnce tırnaklı veya kalın tırnaklı olarak çeşitlenen montürlerde 4 veya 6 tırnak bulunabiliyor. Taşın nasıl konumlanacağını belirleyen montürlerin yanı sıra yüzük halkasının şekli de değişiyor. Genellikle yuvarlak olan yüzük için kare modeller de bulunuyor. Beyaz, yeşil, kırmızı ve pembe altının yanında farklı ayarlarda gümüşler de evlilik yüzüklerinin materyali olarak yüzüklerde kendilerine yer bulabiliyor. Eskiler yeşil altından vazgeçmezken, günümüzde beyaz altın ve rose çeşitler zarafetleri ile kadınların seçimi oluyor. Teklif öncesi sevgilinin kullandığı takıların rengine dikkat ederek zevkini tahmin edebilir, ona göre seçim yapabilirsin.

Evlilik teklifi için klasik yüzük modeli hangisi diye düşünürsen, yuvarlak halkalı, kristal kesimli, 4 tırnaklı tektaşlar evlilik yüzüğü olarak biliniyor. Modern tasarımlarda kare yüzükler, kalın tırnaklı montürler, beyaz altın halkalar öne çıkıyor. Yüzükler seçilirken partnerinin parmak ölçüsünü de bilmen önem taşıyor, yüzüğün bu ölçüye göre ayarlanması önem arz ediyor. Sunumda da fark yaratmak gerekiyor. Kadife yastıklı kutulara yerleştirilen evlilik yüzüğü ve özenle hazırladığın cümlelerini romantik bir atmosferde takdim edebilirsin. Evlilik teklifinde verilen yüzükler sol elin yüzük parmağına takılıyor, yanlış ele yüzük takmamak için dikkate almalısın. Eşin tektaşı tek kullanmak istemeyen gelinlerdense, beştaşın üstüne tektaş veya alyansın üzerine tektaş takmak isteyebilir. Bu yüzüklerden de seçim yaparak tektaşa kombin oluşturabilirsin.

Alyans ve Takı İndirimleri

Kimi çiftler alyansı günlük kullanımda tercih ederken, kadınlar tektaşları şıklığı ve gösterişi sebebiyle özel günlerde kullanmayı seçebiliyor. Paha olarak diğer takılardan yüksek değerde olan tektaşların çizilmemesi için günlük olarak takmamak öneriliyor. Damat adaylarının tektaşın yanında bir de günlük kullanım için alyans alması gerekebiliyor. Alyans ve tektaş nasıl takılır sorusu farklı kombin önerileri ile yanıtlanıyor. Hem alyans hem de tektaş bulunduran kadınlar, yüzükleri arka arkaya takarak kombin yapıyor. Sözlü ve nişanlıyken sol elde bulundurulan yüzükler evlilik ile beraber sağ elin yüzük parmağına takılıyor.

alyans

Söz Yüzüğü Nedir?

Söz yüzüğü evlenme teklifinin ardından kişiler arasında veya aile içinde yapılan törenlerle parmaklarda yerini alıyor. Çiftin birbirine verdiği bağlılık sözünü somutlaştıran yüzükler, evlilik yolunda atılan ilk ciddi adımı gösteriyor. Kendi aranızda yüzük takacaksanız gümüş yüzükler alabilirsin, zira aile törenlerinde yeni yüzük almak gerekeceğinden altın tercihini o zaman yapabilirsin. Aile içi yapılan sözlerde ise kadınlara tektaş takılır ancak erkekler yüzük takmayabilir. Söz töreni öncesi takıları alırken bu kurala dikkat etmelisin. Kimi zaman erkekler de söz törenlerinde yüzük takmayı tercih edebiliyor. Erkek söz yüzüğü genellikle kullanılmazken illa takılacaksa alyanstan yana seçim yapılabiliyor.

Evlilik teklifinde takılan yüzüğün tekrar verilebildiği söz törenlerinde yeni bir tektaş da sunulabiliyor. İkinci bir yüzük alacaksan fark yaratmak adına ilk yüzükten farklı renkte bir seçim yapabilirsin. Pırlanta tektaş yerine elmas yüzük verebilir veya yeşil altın tektaşın yanına beyaz altın bir alternatif ekleyebilirsin. Söz yüzüğü hangi ele takılır sorusu ise akıllarda yer tutmaya devam ediyor, aynen nişan yüzüğü hangi ele takılır sorusunun yanıtında olduğu gibi, yüzükler evlilik öncesi sol elde yer alıyor.

Nişan Yüzüğü Nedir?

Nişan yüzükleri nişan töreninde takılıyor. Törenleri ailelerin veya daha geniş akraba gruplarının katılımı ile gerçekleştiriliyor. Nişan töreninde çiftler ince alyanslarla davetlileri karşılıyor. Nişan yüzüğü alırken çiftler için tasarlanan takımları tercih yapabilirsin. Genellikle ince altın alyanslar tercih ediliyor, sen de seçimini onlar arasından gerçekleştirebilirsin. Hem kadın hem de erkeğin nişan yüzüğü taktığı törende yüzükler yine sol elin yüzük parmağına yerleşiyor.

Genellikle kırmızı kurdelelerle takılan yüzükler bir aile büyüğü tarafından kesilerek çiftin nişan yüzükleri ayrılıyor. Nişan yüzüklerinin içinde çiftlerin isimleri ve nişan tarihleri yer alabiliyor. Yüzüğün içine tarih ve isim yazdırarak bu özel günü ölümsüzleştirmeyi unutmamalısın. Nişan yüzüklerinde sade alyanslar tercih edilebildiği gibi taşlı seçimler de yapılabiliyor. Müstakbel eşine sürpriz olarak taşlı alyanslarda rengarenk değerli taşlar arasından tercihte bulunabilirsin. Karat seçiminde zevkin yanı sıra bütçeyi de değerlendirmelisin. Taşların fiyatlarında modeller arasında fiyat uçurumu bulunabiliyor. Pırlantaların serpiştirildiği nişan yüzüklerinde yer yer safir, yakut ve zümrütler de yer alıyor. Düz alyansların gelenekselleştiği nişanlarda farklı ayarlarda ve renklerde altın yüzükler takılabiliyor. Erkek nişan yüzükleri ise genellikle sade tasarımlar arasından seçiliyor.

sozyuzugu

Evlilik Yüzüğü Nedir?

Evlilik yüzüğü düğün veya nikah töreninden itibaren çiftlerin evlilik süresince taktığı yüzüklere deniyor. Evlilik yüzüğü hangi ele takılır sorusunun cevabı düğüne kadar sol elde yer alan yüzüklerin evlilikle beraber sağ ele taşınması. Alyanslar evlilerin tercihi olurken, tamtur ve beştaşlar da evli çiftler tarafından seçilebiliyor. Evlilik yıl dönümleri ve doğum hediyeleri arasında kendine yer bulan, taşlı yüzük seçenekleri içine yazı veya tarih yazılarak o özel günü taçlandırıyor. Evlilik yüzüklerinin içinde düğün tarihi, nazar boncuğu, değerli bir taş, sonsuzluk işareti, kalp hatta çiftlerin kalp ritmi veya parmak izi bile yer alabiliyor. Düğün yüzüğü seçimi yapıyorsan bu tür ayrıntılarla en özel gününü daha da özel kılabilir, dünya evine size özel yüzüklerle girebilirsin. Eşin için yıl dönümüne özel bir yüzük bakıyorsan, tektaş ve beştaş gibi yüzüklerin kombin olarak takıldığını bilmelisin. Son yılların modası olan bu çok taşlı takılar, görkemli görünümleri nedeniyle alyansın veya tektaş yüzüklerin altına takılıyor. Yüzük parmağına takılan beştaş ve tamtur yüzüklerin taşları pırlantadan oluşuyor. Bütçesi daha kısıtlı olan kimseler zirkon taşlı yüzükleri tercih ediyor, yüzüklerin materyalinde altın yerine gümüşü tercih edersen bu da fiyatta düşüşe sebep oluyor. Tamtur ve beştaş yüzük kullanımı aynı şekilde tria yüzükler ve yeditaşlar için de geçerlilik taşıyor.

Evlilik teklifinden yıl dönümüne kadar farklı ritüeller için farklı yüzük seçimleri yapılıyor. Zaman içinde sol elden sağ ele taşınan yüzükler, mutlulukların nişanı, ilişkinin resmiyetinin işareti oluyor. Sen de yüzük ve alyanslar hakkında önerilerini paylaş, yorumlardan ilham alarak eşin için en iyi seçimi yap, unutulmaz anları şık yüzüklerle renklendir.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (10)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

NK Nuray Kilic

Ilk tektas yüzük sonra nisan mi ? Hangi parmaga hangi yüzük ilk ve son takilir sirasi nedir ..?

D Düğün.com

Merhabalar Nuray, Evlilik teklifinde ya da sözde tektaş verilir. Sözde ya da nişanda alyans da takılır. Yüzükler evlenmeden önce sağ elin yüzük parmağına evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Önce tektaş ardından alyans takılır.

D1 Didem 1991

soz sırasında ince bır alyans takarsak,nısan zamanı da aynı alyans tekrar ne sekılde takılır? soz sırasında da kurdele ile kesilirmi.

D Düğün.com

Merhaba Didem, Ayrı söz ve nişan törenleri düzenlemek ve bu törenlerde farklı yüzükler kullanmak, ailelerin beklentilerine ve geleneklerine göre değişebilir. Günümüzde evlenecek çifter, söz ve nişan törenini bir arada gerçekleştiriyorlar. Ancak ayrı ayrı törenler düşünüyorsanız, söz sırasında fiyatı daha uygun bir yüzük tercih edebilirsiniz. Nişan için de, evlilik boyunca kullanacağınız bir alyans alabilirsiniz.

AE Ahmet Erdem

Evlilik teklifi yapmayı dusunuyorm bayana tektas alıp teklıfı yaptım dıyelım ben kendıme almam gerekırmı yuzuk yuzuksuzmu gezerım o evlılık tarıhıne kadar

D Düğün.com

Merhaba Ahmet, Günümüzde tektaş evlilik teklifinin simgesi olduğu için alınıyor. O nedenle tektaş ile evlilik teklifi ettikten sonra nişanlanana kadar senin yüzük takmana gerek yok. Tabii bu aranızda sorun yaratacaksa temsili bir yüzük takmanı öneririz. Eh sevgili müstakbel eşinle tartışmanı istemeyiz. Şimdiden mutluluklar...

MP Mustafa Palali

Nikah kiyilmadan once evlilik yuzukleri nikah salonunda takilirmi

SK Seda Kaplan

aslında bende söz yüzüğü ile nişan yüzüğünü karıştıryorum. Nasıl ayrt edeblirim söz de veya nşanda hangi yüzük takılır

ED Engin Direk

alyans söz nişan, tektaş da evlilik yüzüğü değilmidir. 3 ü yüzük alınacak ne için bilmiyorum

İ İsimsiz

Merhaba.. evlenme teklifimi aldim ve klasik olarak tektas yuzuk takti sevgilim. Ancak istemeye geldiklerinde soz yuzugu takilir mi ? Nişanimi ayri bir yerde yapacagim.

OY Oğuzhan Yılmaz

Merhabalar evlenme teklifi etmek için tek taş almaya gittim fakat 0.50 karat 5 taş pırlanta aldım çok daha şık gözüktü gözüme sizce sorun olur mu ?

D Düğün.com

Merhaba Oğuzhan, Önemli olan evleneceğin kişinin isteği! Eğer o beş taşlı bir yüzük ile daha çok mutlu olacaksa tek taş kimin umurunda :) Evlenme teklifi geleneksel olarak tek taş yapılsa da nişanlının tercihi neyse onu tercih etmelisin.

SE9 Someone Else 96

Merhaba, 21 yasindayim, kiz arkadasim yok,öğrenciyim, cok yalniz oldugum icin yüzüğü kendim alip sadece kendime takmak istiyorum. Bu sekilde daha iyi hissedecegimi düşünüyorum. Bana ne tür bir yüzük önerirsiniz ? Teşekkürler...

D Düğün.com

Merhaba, Yüzük takarsan seninle ilgilenecek kızlara nişanlı olduğun gibi bir izlenim verebilirsin. O nedenle alyans gibi bir yüzük takmanı tavsiye etmiyorum.

ND Nurullah Durmuş

Merhaba, ben sevdiğime evlilik teklifi yapacamda ancak evlilik teklifinde bilindiği uzere tektas takilir lakin söz olacağında da ayri bi yuzuk takilir mi?

D Düğün.com

Merhaba Nurullah, Söz yapılırken geleneksel olarak alyans takılır. Sözde sağ elin yüzük parmağına takılan alyans evlendikten sonra sol ele geçer. Dilerseniz ve bütçenize göre tamtur, beştaş gibi yüzükleri de takabilirsin. Fakat bunlar tamamen isteğe göredir.

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.