Tektaş Yüzük ve Alyanslar Ne Zaman Takılır?

Çiftlerin aklını karıştıran konuların en başında yüzükler gelir. Özellikle nişan yüzüğü, söz yüzüğü ve alyansın ne zaman takıldığını merak ettiğini biliyorum. O nedenle bu yüzükler ne zaman takılır konusuna açıklık getiriyorum.

Tektaş Nedir?

Tektaş yüzüğün anlamı evlenme teklifi ile eşdeğerdir. Özellikle yurt dışında evlilik teklifi tektaş ile yapılır. Günümüzde artık bizde de birçok damat adayı tektaş yüzük ile evlenme teklifi ediyor. Fakat yabancılar ile bizi ayıran bir gerçek var. Tektaşı olan bir gelin adayı yabancılarda nişanlı kabul edilse de bizim kültürümüzde nişanlanmak ayrı bir seremoni olarak gerçekleşir ve sadece tektaş takılmaz.

Tektaş Yüzük Ne Zaman Takılır?

Tektaş yüzükler hangi parmağa takılır diye merak ediyorsan işte cevabı. Evlenmeden önce sol elin yüzük parmağına takılır. Bunun anlamı çiftlerin söz yüzüğü takılana kadar gelin adayının nişanlı olduğunu göstermektir. Evlendikten sonra ise alyans ile birlikte sol elin yüzük parmağına da takılabilir, tercihen sağ yüzük parmağında da takılmaya devam edilir.

alyans

HMbySemraAscioglu
Düğün.com çiftlerine özel %15 indirim!
Arya Pırlanta
Beştaş Yüzükte Büyük İndirim

Söz Yüzüğü Nedir?

Geleneklerimizde evlenmeden önce iki taraf arasında söz yapılır. Kız isteme töreni erkek tarafının kız tarafına ailece gitmesi ile gerçekleşir. Bu törende söz yüzüğü resmi olarak takılır. Söz yüzüğü çiftlerin birbirleri ile evleneceklerine söz verdikleri yüzüktür. Aslında nişan yüzüğü ile aynı anlama gelir fakat bazı çiftler bu iki yüzüğü birbirinden ayırır. Bunun nedenini söyle açıklayabilirim. Henüz aileler devreye girmeden çift kendi aralarında bir yüzük takıyorlarsa o zaman nişan yüzüğü ile söz yüzüğü birbirinden ayrı anlama gelebilir. Onun dışında bu evlenmeden önce takılan alyanstır.

sozyuzugu

Söz Yüzüğü Ne Zaman Takılır?

Kız isteme töreninde söz yüzüğü resmi olarak takılır. Bu yüzükleri çift sağ ellerinin yüzük parmağına takar. Eğer ayrıca bir nişan töreni organize edilecekse aynı yüzüklerle bu işlem bir de davetlilerin huzurunda nişanda gerçekleşir. Nişan gerçekleşmeyecekse söz yüzüğü evde ya da isteme töreni nerede gerçekleşiyorsa orada takılır.

Nişan Yüzüğü Nedir?

Yukarıda da anlattığım gibi söz yüzüğü ile aynı anlama gelir. Sadece takıldığı tören farklıdır. Nişan töreninde takıldığı için adı nişan yüzüğü adını alır. Söz yüzüğünden farklı olarak bu törende erkek tarafı gelinlerine beştaş, tamtur gibi yüzükler de takabilir. Bu bir gelenek ya da kural değildir tamamen isteğe göre takılır.

Evlilik Yüzüğü Nedir?

Evlilik yüzüğü; alyans ile aynı anlama gelir. Hatta nişan ya da söz yüzüğü ile de aynı yüzüktür. Sadece takıldığı el farklıdır. Çiftler bu yüzükleri sol ellerinin yüzük parmağına takarlar.

Alyanslar genellikle birbirinin aynı olmasına rağmen son yıllarda kadın yüzüklerinde taşlı tasarımları da görmekteyiz. İster taşlı ister taşsız, ister altın istersen de gümüş alyans takabilirsin. Bu seçimi tamamen tarzına uygun modellerden yapmalısın.

Evlilik Yüzüğü Ne Zaman Takılır?

Medeni durumunun göstergesi evlilik yüzüğün alyansını resmi nikah gününden itibaren sol elinin yüzük parmağına geçirmelisin. Fakat her zaman sol el sağ elden ince olduğu için yüzüğünü bir parça küçülttürmeyi ihmal etmemelisin.

Bu makale tarafından yazılmıştır.

YORUMLAR (8)

+ Yorum Yaz
 • OY
  Merhabalar evlenme teklifi etmek için tek taş almaya gittim fakat 0.50 karat 5 taş pırlanta aldım çok daha şık gözüktü gözüme sizce sorun olur mu ?
  • D
   Merhaba Oğuzhan,
   Önemli olan evleneceğin kişinin isteği! Eğer o beş taşlı bir yüzük ile daha çok mutlu olacaksa tek taş kimin umurunda :) Evlenme teklifi geleneksel olarak tek taş yapılsa da nişanlının tercihi neyse onu tercih etmelisin.
 • İ
  Merhaba.. evlenme teklifimi aldim ve klasik olarak tektas yuzuk takti sevgilim. Ancak istemeye geldiklerinde soz yuzugu takilir mi ? Nişanimi ayri bir yerde yapacagim.
 • ED
  alyans söz nişan, tektaş da evlilik yüzüğü değilmidir. 3 ü yüzük alınacak ne için bilmiyorum
 • SK
  aslında bende söz yüzüğü ile nişan yüzüğünü karıştıryorum. Nasıl ayrt edeblirim söz de veya nşanda hangi yüzük takılır
 • MP
  Nikah kiyilmadan once evlilik yuzukleri nikah salonunda takilirmi
 • AE
  Evlilik teklifi yapmayı dusunuyorm bayana tektas alıp teklıfı yaptım dıyelım ben kendıme almam gerekırmı yuzuk yuzuksuzmu gezerım o evlılık tarıhıne kadar
  • D
   Merhaba Ahmet,
   Günümüzde tektaş evlilik teklifinin simgesi olduğu için alınıyor. O nedenle tektaş ile evlilik teklifi ettikten sonra nişanlanana kadar senin yüzük takmana gerek yok. Tabii bu aranızda sorun yaratacaksa temsili bir yüzük takmanı öneririz. Eh sevgili müstakbel eşinle tartışmanı istemeyiz. Şimdiden mutluluklar...
 • D1
  soz sırasında ince bır alyans takarsak,nısan zamanı da aynı alyans tekrar ne sekılde takılır? soz sırasında da kurdele ile kesilirmi.
  • D
   Merhaba Didem,

   Ayrı söz ve nişan törenleri düzenlemek ve bu törenlerde farklı yüzükler kullanmak, ailelerin beklentilerine ve geleneklerine göre değişebilir. Günümüzde evlenecek çifter, söz ve nişan törenini bir arada gerçekleştiriyorlar.
   Ancak ayrı ayrı törenler düşünüyorsanız, söz sırasında fiyatı daha uygun bir yüzük tercih edebilirsiniz. Nişan için de, evlilik boyunca kullanacağınız bir alyans alabilirsiniz.
 • NK
  Ilk tektas yüzük sonra nisan mi ? Hangi parmaga hangi yüzük ilk ve son takilir sirasi nedir ..?
  • D
   Merhabalar Nuray,
   Evlilik teklifinde ya da sözde tektaş verilir. Sözde ya da nişanda alyans da takılır. Yüzükler evlenmeden önce sağ elin yüzük parmağına evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Önce tektaş ardından alyans takılır.
İncelediklerim
TÜMÜ