Vücut Tipine Uygun Tesettür Gelinlik Nasıl Seçilir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:07 dakika

29.05.2024

Evlilik hazırlıklarına başladın ve sürecin belki de en heyecanlı, keyifli ve bir o kadar da zorlu aşamasına geldin: Gelinlik seçimi! Gelinliğini seçerken dikkate alman gereken en önemli kriter vücut tipin. Dünyanın en güzel tesettür gelinlik modellerini arayıp bulsan bile vücuduna uygun olmadığı sürece senin için doğru seçim olmayacaktır. Peki vücuduna uygun türbanlı gelinlik modellerini nasıl seçeceksin? Merak ediyorsan bu yazımız tam senlik!

tesettür gelinlik

Vücut Tipine Göre Tesettür Gelinlik Nasıl Olmalı?

Gelinliğini seçerken ilk bakacağın şey vücut tipin olmalı. Kum saati, armut, elma, ters üçgen ve dikdörtgen olmak üzere 5 temel vücut tipi var. Eğer vücut tipini bilirsen ve gelinliğinin özellikle etek kesimini, yakasını, kumaşını ona göre seçersen, düğününde kusursuz görünmemen için hiçbir sebep yok.

Bu 5 vücut tipinin farklı şekillerde adlandırıldığını da görebilirsin, kafan karışmasın. Emin olman gereken bir şey var ki, o da vücut şeklin bu dört temel tipten biri. Önce, vücut tipini belirlemekle başlayalım.

Vücut Tipleri

Yukarıdaki görselin işini kolaylaştırdığını düşünüyorum. Eğer hala hangi vücut tipine ait olduğunu bulamadıysan, gelinlik firman bu konuda sana yardımcı olacak ve senin için en uygun kapalı gelinlik modellerinin hangisi olduğu söyleyecektir.

tesettür gelinlik

Armut Vücut Tipine Göre Kapalı Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Göğüslerin normal ya da küçük, belin ince ve kalçaların genişse armut vücut tipi nin özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz. Bu durumda basen bölgeni kamufle ederken bel ve göğüs bölgeni öne çıkaran üst kısmı dar, etek kısmı kabarık gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

Hangisini seçeceğin ise tamamen tarzına kalmış. Eğer iddialı bir tarzın varsa ve gösterişli bir silüete sahip olmak istiyorsan tesettür prenses gelinlik modelleri doğru seçim olacaktır.

prenses model gelinlik tesettür

Birbirinden şık tesettürlü prenses gelinlik modellerini incelemek istersen şu galerimize göz atabilirsin: Prenses Model Tesettür Gelinlikler

Çok gösterişli tasarımlardan hoşlanmıyorsan, bele oturan, az kabarık, A kesim tesettür gelinlikleri tercih edebilirsin.

a kesim tesettür gelinlik

Burada da ilgini çekecek gelinlik modellerini bulabilirsin: Dekoltesiz Gelinlik Modelleri

Elma Vücut Tipine Göre Türbanlı Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Vücudunun üst kısmı geniş, göğüslerin dolgun, belin kalın, kalçaların düz ve bacakların inceyse senin vücut tipine elma diyebiliriz. Çilek vücut tipi de denilen bu vücut şekline sahip gelin adaylarına, üst kısmı sade tesettür gelinlik modellerini öneriyoruz. Çünkü özellikle üstü işlemeli, dantelli tasarımlar, göğüslerini olduğundan daha büyük gösterecektir.

Birbirinden zarif, tesettürlü sade gelinlik modellerini incelemek istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Sade Tesettür Gelinlik Modelleri

Tesettür gelin başı yaptırırken, türbanının yaka kısmını göğsünün üzerine gelecek şekilde dökümlü yaptırırsan da göğüslerini kamufle edebilirsin.

tesettür gelinlik modelleri

Bir başka seçeneğin de tesettür pelerinli gelinlik modelleri. Özellikle son yıllarda gelin adaylarının sıkça tercih ettiği bir gelinlik modeli olan pelerinli gelinlik tesettür modasında da boy gösteriyor. Ön kısmı göğüslerini kapatacak kadar uzun, tül pelerinli gelinlik modelleri tesettürlü gelinler için tasarlanan seçenekleriyle hem güçlü hem de fit bir görünüm yaratıyor.

Biz uzun pelerinleri düz kesim gelinliklere, kısa pelerinleri de A model tesettür gelinlik gibi kabarık modellere yakıştırdığımızı da söyleyelim.

pelerinli gelinlik tesettür

Elma vücut tipine sahip gelin adaylarına, gelinlik seçimi önerilerimizin yer aldığı şu yazımız da ilgini çekebilir: Elma Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Tesettür Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özellikleri normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ve oyuntusuz bir bel bölgesidir. Eğer bu vücut tipine sahipsen sana önerimiz, düz tesettür gelinlik modelleri olacak.

Dökümlü etek kesimine sahip düz kesim gelinlikler bel bölgesini vurgulamadığı için, seçimini bu modellerden yana yapabilirsin. Biraz daha ince belli görünmek istersen de kemerli modelleri de tercih edebilirsin.

kapalı gelinlik modelleri

Dikdörtgen vücut tipine göre gelinlik seçimi hakkında daha detaylı bilgi için şu yazımıza göz atabilirsin: Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kum Saati Vücut Tipine Göre Tesettür Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

90-60-90 gibi orantılı hatlar olan gelin adaylarının kum saati vücut tipine sahip olduğunu söyleyelim. Ayrıca bu hatlara sahip gelin adaylarının en şanslı grup olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Çünkü bu vücuda her tarz gelinlik uygun olacaktır. Ama iddialı fiziğini ortaya koymak istiyorsan senin için en güzel kapalı gelinlikler tesettür balık gelinlik modelleridir.

Eğer vücudunu fazla saracağını ve çok iddialı bir görünüme sahip olacağını düşünüyorsan tesettür balık model gelinliklerin, kemerle belden etek eklenebilen seçeneklerini tercih edebilirsin.

tesettür balık gelinlik

Kum saati vücut tipine uygun gelinlik seçimi hakkında daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Kum Saati Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Kapalı Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Ters üçgen vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır. Bu durumda seçtiğin gelinlikle omuzları geri planda bırakmalı ve dikkatleri vücudun alt kısmına çekmelisin. Bunun için gövdesi, özellikle de omuzları sade, etek kısmı kabarık, katlı ya da işlemeli tasarımları tercih edebilirsin. Böylece tüm bakışlar vücudunun etek bölgesinde toplanacağı gibi daha dengeli bir görünüme de sahip olabilirsin.

vücut tipine uygun tesettür gelinlik nasıl seçilir?

Bu vücut tipine ilişkin detayları şu yazımızda da anlattık: Ters Üçgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Tesettür Gelinlik Fiyatları Nasıldır? İstanbul'da Nereden Alınır?

İstanbul’daki tesettür gelinlik modelleri ve fiyatları konusunda araştırma yapıyorsan birçok seçeneğin olduğunu söyleyelim.

Gelinliğin kumaşı, işlemesi, özel dikim olup olmaması gibi faktörler gelinlik fiyatlarının doğrudan etkiliyor. Yerli ve yabancı gelinlik tasarımcıları tarafından yapılan gelinlikler, bir modaevinden alacağın modellere göre çok daha yüksek fiyatlı olacaktır.

Eğer sade bir nikah yapacaksan ve fazla işlemesi olmayan modellere bakıyorsan tesettür nikah elbisesi modellerini tercih edebilirsin. Bu modellerin gösterişli, tasarımlara göre daha uygun fiyatlı olduğunu da söyleyebiliriz.

Gelinlik fiyatları, gelinliğini aldığın bölgeye göre de değişiklik gösteriyor. İstanbul’da özellikle Fatih, Bakırköy, Nişantaşı gibi bölgelerde tesettür gelinlik modaevleri sıklıkla bulunuyor. Ancak, Nişantaşı’ndan alacağın gelinliğin Fatih ya da Bakırköy’e kıyasla daha pahalı olacağını da söyleyelim. Özellikle Fatih’te tesettür gelinlik modelleri ve fiyatları açısından çokça çeşit bulabileceğini de eklemeden geçmeyelim.

İstanbul’daki gelinlik fiyatlarıyla ilgili de fikrim olsun diyorsan şu yazımıza göz atmanda fayda var: İstanbul'da Gelinlik Fiyatlarını Öğrenin!

Vücut tipine göre tesettür gelinlik modeli önerilerimizi paylaştık. Sen de bu önerilerimize dikkat edersen tesettür gelinlik satın alırken işin daha kolay olacaktır. Eğer aklına takılan sorular varsa da bizimle yorum olarak paylaşabilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap