Gelinlik Almadan Önce Bilmen Gereken 9 Şey!

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

8:01 dakika

07.07.2020

Yıllarca bugünün hayalini kurdun. Hep nasıl bir gelin olacağını düşündün ve belki de giymek istediğin gelinlik modeline bile çocuk yaşta karar verdin. Şimdi, hayallerinin gerçeğe dönüşmesine çok az kaldı. Mutluluğa “sonsuza kadar evet!” diyeceğin o gün artık çok yakın. Peki, gelinlik seçerken nelere dikkat edilmeli biliyor musun? Geriye dönüp baktığında “İyi ki bu gelinliği seçmişim” demenin huzurunu ve mutluluğunu yaşamak istiyorsan, doğru gelinliği bulmak için bu 9 şeyi sakın aklından çıkarma!

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

1-Gelinlik Seçerken İlk Önce Araştırma Yap!

Gelinlik almadan önce mutlaka araştırma yapmalısın. Gelinlik firmaları, dergiler ya da gelinlik tasarımcılarının internet sitelerini sık sık ziyaret etmende fayda var. Böylece istediğin modele tam anlamıyla karar verebilirsin. Ayrıca, beğendiğin gelinliklerin ortak noktalarını bulmanı öneriyorum. Böylece, gelinlik arayışını bu sınırlandırmalar ile kolaylaştırabilir ve de hayallerindeki gelinliğe bir adım daha yaklaşabilirsin.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

İstanbul'da gelinlik firmalarını araştırırken, firmalardan daha önce hizmet alan gelinlerin yorumlarına da kulak vermelisin. Şu yazımızda gelin adaylarının memnun kaldığı firmaları derledik: İstanbul’da Gelinlerin Favorisi Gelinlikçiler

2-Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modeli Hangisi?

Senin için en ideal gelinlik, tarzına ve vücut tipine en uygun olan gelinliktir. Kum saati vücut tipi için balık, armut vücut tipi için robadan, dikdörtgen vücut tipi için bel illüzyonu yaratan, elma vücut tipi içinse; bel bölgeni kamufle eden gelinlikler tercih etmelisin. Tabii düğün detayları da gelinlik seçimini etkileyecek unsurlar arasında yer alıyor. Sana tavsiyem, vücudunu, tarzını ve düğününü en iyi şekilde yansıtacağın bir gelinlik seçmen! Peki, gelinlik bakarken, vücudunda en sevdiğin yerleri ön plana çıkarma fikrine ne dersin? Böylece, kendini çok daha iyi hissedebilirsin. Örneğin, vücudunda en sevdiğin yer bacaklarınsa yırtmaçlı ya da kısa gelinlik modellerinden birini seçebilirsin ya da vurgulamak istediğin bölge omuzlarınsa, straplez ya da askılı gelinlik modelleri sana kendini harika hissettirebilir. Orantılı yani kum saati vücut tipine sahipsen de balık model gelinlikleri tercih edebilirsin. Vücudunda saklamak istediğin yerler varsa da seçimini buna göre yapman kusursuz görünmen için gerçekten önemli. Örneğin, kalın kollar için pelerinli, bolerolu ya da uzun kollu gelinlik modelleri idealken, geniş basenler için prenses ya da A kesim gelinlik modelleri mükemmel olabilir.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Vücut tipine uygun gelinlik modelleri hakkında daha fazla bilgi istersen Vücut Tipine Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir? yazımızı okumanı tavsiye ediyorum.

3-Hayalindeki Gelinlik İçin Bütçe Belirle!

Herkesin hayranlıkla bakacağı o mükemmel gelinlik için hayal etmekten çok daha fazlasını yapmanın zamanı geldi. Gelinlik firmaları ile iletişime geçerek gelinlik fiyatları hakkında bilgi alabilir ve beğendiğin gelinlikler için ortalama bir bütçe belirleyebilirsin. Tabii, kendi bütçen asıl önemli olan nokta! Gelinliğe ayırabileceğin bütçenin en üst sınırını belirle ve aramalarını bu yönde yap. Uygun fiyata mükemmel gelinlikler bulabileceğini de sakın unutma!

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

4-Gelinlik Alışverişi İçin Erken Adım At!

Gelinlik alışverişine erken çıkmak oldukça önemli. Böylece mükemmel gelinliği bulmak için yeterli zamanın olabilir. Peki, gelinlik bakmaya ne zaman başlamalı? Bu konudaki tavsiyem düğünden 6 ay önce gelinlik araştırmalarına ve gelinlik alışverişine başlaman yönünde. Eğer hazır gelinlik almayı düşünüyorsan bu süreyi biraz daha kısaltabilirsin ama özel dikim gelinlik için 6 ayı mutlaka göz önünde bulundurmanda fayda var. Ayrıca, sonrasında gelinliğin üzerinde yaptırmak isteyeceğin değişiklikler olabileceğini de göz önünde bulundurarak hareket etmen gerektiğini bilmelisin.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

5-Gelinlik Bakmaya Kimle Gidilir?

Bu konuda ilk tavsiyem kesinlikle gelinlik alışverişine kalabalıkla gitmemen! En sevdiklerinin yanında olup sana fikir vermesini istiyor olabilirsin ama herkesin farklı fikirler beyan etmesi sana yardımcı olmak yerine, aklını daha fazla karıştıracak. Bu nedenle gelinlik almaya gittiğinde yanında en fazla üç kişi olmasına özen göster. Seçeceğin bu kişiler, fikirlerine değer verdiğin, seni çok iyi tanıyan ve de üzülmemen için seni yanlış yönlendirmeyen, doğruyu söyleyeceğinden emin olduğun kişiler olmalıdır. Gelinliğine karar verdikten sonra gelinlik provasına giderken de yanında aynı kişileri götürebilirsin. Çünkü en başından beri yanında olanlar sana her konuda çok daha fazla yardımcı olabilirler.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

6-Gelinliğin Düğün Mekanı ile Uyumlu Olsun

Tarzın, vücut tipin ve düğün konsepti gelinlik seçiminde ne kadar önemliyse düğün mekanı da aynı ölçüde önemlidir. Gelinliğinin mekanla uyumlu olması seni çok daha hoş gösterecek ve mükemmel bir denge kuracaktır. Örneğin, yaz düğünlerinin vazgeçilmezi olan kır düğünlerinden bahsedelim. Yeşillikler içinde, çimler üzerinde harika bir düğün mekanı hayal et. Böyle bir yerde mekana yakışan bir gelinlik seçmek de büyük önem taşıyor.>/p>

Peki, nasıl gelinlik seçmelisin? Elbette şifon, tül ve organze gibi hafif ve içinde rahat hareket edebileceğin kumaş ile hazırlanmış gelinlik modellerine yönelmelisin. Otel düğünleri için, prenses model veya A kesim gelinlik modellerini önerebilirim.

Tarihi düğün mekanları içinse, dantelli gelinlik modellerine göz atabilirsin. Renk olarak da özellikle fildişi ve krem gelinlik modellerini öneriyorum.

Tarihin dokusunu daha iyi yansıtmak istersen vintage gelinlikler oldukça hoş bir seçim olacaktır. Son olarak kumsal düğünlerine değineceğim. Eğer böyle bir mekanda düğün töreni gerçekleşecekse, sana ve mekana en çok yakışacak gelinlik elbette bohem gelinlikler.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

7-Denemeye Ucuz Gelinlikler ile Başla!

Gelinlik denerken ilk olarak belirlediğin bütçenin altındaki uygun gelinliklerden başlamanı tavsiye ediyorum. Eğer bu gelinlikler arasında beğendiğin olmazsa, o zaman yüksek fiyatlı gelinliklere bakmaya başlayabilirsin. Bunun şöyle bir sebebi var: Eğer ayırdığın bütçenin altında olan bir gelinliğe aşık olursan, farklı alanlara kaydırabileceğin ek bir bütçe yaratabilirsin. Belki şık bir saç aksesuarı ya da çok daha gösterişli bir duvak için biraz daha limit artırımı yapabilirsin. Bu nedenle, gelinlikçileri gezdiğin zaman ilk olarak sana uygun fiyatlı gelinlikleri göstermelerini istemelisin.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

8-Gelinlik Kumaşı Seçimine Dikkat Et!

Gelinlik seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kumaştır. Bir gelinliğin kalitesini kumaşın ve dikişlerin yansıttığını sakın unutma! Seçim yapmadan önce elbette ayırdığın bütçenin durumunu göz önünde bulundurman gerekiyor. Sana tavsiyem, alabileceğin en kaliteli kumaşı tercih etmen. Mükemmel görünmek için gelinliğin kalitesi çok önemlidir. Peki, gelinliğin kalitesi nasıl anlaşılır? Öncelikle kullanılan kumaşlardan bahsetmeliyim. Gelinlikte kullanılan en kaliteli kumaş ipektir. Tül, saten, şifon, organze, tafta ve şantuk gibi kumaşlar da gelinliklerde sıklıkla kullanılan kumaş türleri arasında yer alır. İşte, gelinlik kumaşları hakkında daha detaylı bilgi:

  • Tül Gelinlik: Tül, kumaş türleri arasında en ince olanıdır. Kendi içinde çeşitleri bulunan tüller, sert, yumuşak, mat ve parlak türlerde olabileceği gibi, sıkı ve seyrek gözeneklere sahip de olabilir. Sana bu konuda bir tavsiye vermem gerekirse, tok görünen mat tülleri tercih etmeni önerebilirim. Böylece çok daha elegan bir görüntüye kavuşabilirsin.
  • Saten Gelinlik: Öncelikle ilk bilmen gereken şey, satenin pek çok çeşidinin olduğudur. En bilinen özelliği iç göstermeyen kalın bir kumaş türü olması. Bu nedenle gelinliklerde de sıkça karşımıza çıkıyor. Saten kumaşlar, yumuşaklık, parlaklık ve kalınlık durumlarına göre ayrılırlar. Gelinlik seçerken kumaş özelliklerini sormayı sakın ihmal etme. Saten konusunda bir öneride bulunmam gerekirse, ipek saten veya dantelle aplike edilmiş saten türlerini tercih edebilirsin. Çünkü bu kumaşlar daha az kırışır. Ayrıca mat saten türlerinin parlak satene göre çok daha şık bir görüntüsü olduğunu da söylemek istiyorum.
gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!
  • Şifon Gelinlik: Yarı saydam bir kumaş olan şifon, dökümlü bir görüntü vermesi nedeniyle gelinliklerde sıkça tercih edilen bir kumaştır. Ayrıca şifonun oldukça yumuşak bir kumaş türü olduğunu da bilmen de fayda var. Bu nedenle şifon kumaşı en çok rahat hareket edebileceğin kır ya da kumsal düğünlerine yakıştırıyorum.
  • Organze Gelinlik: Tülden biraz daha kalın ve yarı saydam olan bir kumaş türüdür. En önemli özelliği dökümlü olmayan ve akan bir kumaş olmasıdır. Bu kumaş türünü en çok katlı gelinlik modellerinde görebilirsin. Eteği kat kat olan gelinlikler çoğunlukla organze tül ile dikilmişlerdir. Bu kumaş türünü ve katlı gelinlik modellerini havuz başı düğün organizasyonlarında tercih edebilirsin.
  • Dantelli Gelinlik: Gelinlikte kullanılan birkaç çeşit dantel kumaş bulunur. Bunlardan en bilineni elbette Fransız dantelidir. Fransız danteli şık ve ince kumaş yapısına sahip olmasının yanı sıra maliyeti de en yüksek olan dantel türüdür. Eğer şık, zarif ve dikkat çekici bir gelin olmak istiyorsan Fransız dantelli gelinlikler ile harika görünebilirsin. Diğer gelinlik dantelleri ise, kordone dantel ve brode’dir. Gelinliğin boydan boya dantelli olsun istersen kordone dantelli gelinlikler tam sana göre olacaktır. Çünkü bu dantel türü genellikle gelinliğin tamamında kullanılır. İnce yapısı nedeniyle bu dantel türünü özellikle yaz düğünlerinde tercih etmeni öneriyorum. Brode ise, nakışlı Fransız danteline verilen isimdir. Tül üzerine işlendiği için oldukça zarif bir görünümü vardır. İnce yapısı nedeniyle de genellikle gelinliğin yakasında, kolunda ve göğüs bölgesinde kullanılır. Dantel kumaş hakkında daha fazla şey öğrenmek istersen Dantel Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey başlıklı makalemizi okumanı tavsiye ederim.
gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!
  • Tafta Gelinlik: Kalın bir kumaş olan taftayı daha çok sonbahar ve kış düğünleri için tercih edebilirsin. Kumaşa kendiliğinden kıvrımlar katması sade ama şık bir görünüm kazanmana yardımcı olur. Tafta kumaşı daha çok drapeli gelinlik modellerinde göreceğini bilmelisin. Ayrıca bu kumaş türü tek başına kullanılır. Gelinlikte kullanılan tafta çoğunlukla ipek taftadır aksi halde ayakta bile kırışacak bir kumaşa dönüşür. Bazı durumlarda tüllerle desteklendiğini ya da dantel detaylar ile birlikte kullanıldığını da görmek mümkün tabii.
  • Şantuk: İpek dokulu ve parlak bir kumaştır ve her tür gelinlik modeline uygun olduğunu söyleyebilirim. Daha çok karşına drapeli gelinlik modellerinde çıkacağı için tafta ile karıştırmamanda fayda var. Tafta ve şantuk arasındaki en önemli fark; tafta tamamen pürüzsüz bir görünüme sahipken, şantuğun kendi içerisinde çizgileri olmasıdır.

Gelinlik kumaşlarıyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

9-Ünlülerin Gelinlikleri Sana İlham Versin

Gelinliğin için belki ünlüler kadar yüksek bir bütçe ayıramayabilirsin ama yine de bu onların gelinliklerinden ilham alamayacağın anlamına gelmiyor. Sonuçta önemli olan doğru gelinliği bulmak değil mi? Gelinlik tasarımına karar vermende yardımcı olması için sana farklı tarzlara sahip ünlülerin gelinliklerinden birkaç tane örnek göstermek istiyorum. Tabii ki ilk olarak Kate Middleton’ın giydiği ve Sarah Burton’ın tasarladığı o zarif gelinliğe değineceğim. Hem geleneksel hem de modern izler taşıyan gelinlik sence de tam bir asalet simgesi gibi görünmüyor mu?

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

İkinci sırada Miranda Kerr var! Miranda’nın gelinliğinin sosyal medyada epey sansasyonel yarattığını söyleyebilirim. Öncelikle gelinliğin, Dior markasının kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri imzasını taşıdığını bilmeni istiyorum. Üstelik gelinlik Grace Kelly’nin gelinliğinden ilham alınarak hazırlanmış. Gelinlik hakkında kimileri Kerr için, “Sade ve çok güzel” yorumu yaparken, kimileri de “Çok basit” mesajını paylaştı. Sence Hangisi?

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Son olarak Kate Moss’un gelinliğini örnek gösteriyorum. John Galliano imzası taşıyan ve ışıltılı bir gelinlik giyen Moss, bu tasarımla herkesin ilgi odağı oldu. Kate’in gelinliği için vintage tarza modern dokunuşlar yapılmış diyebilirim.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Gelinlik almadan önce bilmen gereken her şeyi seninle paylaştım. Gelinlikle ilgili kimseye soramadığın sorular da olabilir. Bunun için de şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığınız 10 Soru ve Cevapları

Şimdi artık sıra sende! Aklına takılan sorular varsa ya da paylaşmak istediğin bilgiler, yorumlara yazmanı öneriyorum. Eğer deneyimli bir gelinsen gelin adaylarıyla tecrübelerini paylaşarak onlara sen de yardımcı olabilirsin.

Testi çöz, sana en uygun gelinliği söyleyelim:

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Sıradaki Makaleler

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlikçi Firmaları

Gelinlikçi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum