Dantel Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:06 dakika

30.07.2021

En çok tercih edilen dantel gelinlikler hangi detaylara göre seçiliyor biliyor musun? Peki, dantel kumaş ile klasik bir gelin mi modern bir gelin mi olursun? Bunun gibi birçok sorunun cevabını senin için bu makaleye yazdık!

dantel gelinlik kumaşı

Dantelli Gelinlik Kumaşı Çeşitleri

Birkaç çeşit dantel gelinlik kumaşı vardır. Fransız danteli, kordone ve brode gibi dantel çeşitleri en çok tercih edilen gelinlik dantelleridir.

Fransız Dantel Gelinlik Kumaşı

Gelinlik dantelleri arasında en bilineni Fransız dantelidir. Bu dantel tüm gelinlik modellerine uygulanabilen şık ve ince bir kumaş yapısına sahiptir. Maliyeti diğer dantellere göre fazla olduğu için genellikle duvak kenarlarında kullanılabilir. Taklitleri de oldukça fazladır.

dantel gelinlik kumaşı

Kordone Dantel Gelinlik Kumaşı

Gelinlik dantel modelleri arasında en çok tercih edilen diğer dantel kumaş türü ise kordone danteldir. Bu kumaş gelinliğin bütününde kullanılır fakat oldukça hassas ve nazik bir kumaştır. Genellikle yaz düğünleri için ideal bir kumaş yapısına sahiptir.

dantel gelinlik kumaşı

Lez Dantel Gelinlik Kumaşı

Güpüre de benzetilen, ince ve çok sık olmayan tül üzerine işlenmiş desenli, dantelli gelinlik kumaşına lez dantel adı verilir. Gelinlik dantel çeşitleri arasında, transparan tasarımlarda kullanılmak üzere sıkça tercih edilen bir seçenektir.

dantel gelinlik kumaşı

Brode Dantel Gelinlik Kumaşı

Nakışlı Fransız danteli adı verilen brode kumaş ise son dantel gelinlik veya abiye kumaşıdır. Tül kumaş üzerine işlenerek elde edilir. İnce yapılı olduğu için gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde kullanılır.

dantel gelinlik kumaşı

İşlemeli kumaşların kullanıldığı gelinlikler ilgini çekiyorsa şu yazımıza da göz atmanda fayda var: İşlemeli Gelinlik Kumaşı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Hangi Tarz Gelinler Tercih Etmeli?

Eski zaman prenseslerine özenen vintage sever gelinler, klasik bir gelin olmayı düşleyen, romantik tasarımlardan hoşlanan ve bohem tarza yatkın gelin adayları dantel kumaş gelinlik modellerini tercih edebilirler.

Tarzına uygun gelinlik seçimini yaparken dantel kumaşı hangi bölgelerde kullanman gerektiğini iyi bilmelisin. Mesela vintage sever bir gelin adayıysan sana A kesim ya da düz kesim truvakar kollu bir gelinlik seçimi yapmanı ve danteli gelinliğinin bütününde kullanmanı tavsiye ediyoruz. Gösterişli tasarımlardan hoşlanan gelin adaylarına da dantelli prenses gelinlikleri yakıştırdığımızı söylemeliyiz.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Dantelli prenses kesim gelinlikler ilgini çekiyorsa şu yazımıza da göz atabilirsin: Fransız Dantelli Prenses Gelinlik Modelleri

Dantel Kumaş Gelinliğin Hangi Kısımlarında Kullanılır?

Dantel kumaş gelinliğin en fazla yaka kısmında ve kol bölgesinde kullanılır. Bunun en önemli nedeni olarak romantikliği ve masumiyeti çağrıştırması söylenebilir. Tabii Fransız danteli gibi ince ve kaliteli dantel kumaş gelinliğin bütününde de kullanılabilir.

Yakası Dantelli Gelinlik Modelleri

Dantel kumaş yakalarda kullanıldığında romantik bir görünüm verir. Özellikle masumiyeti ön plana çıkarmak isteyen gelin adaylarına dantel yaka gelinlik modellerini tavsiye ediyoruz. Bu sadece romantikliği çağrıştıracak anlamına gelmesin, dantel öyle bir kumaştır ki dozuna göre seksi, gizemli, romantik görünebilirsin.

Gizemli bir görüntü vermek istersen düşük omuz veya V yaka gelinlikte dantel kumaş kullanmalısın.

Seksi ve romantik bir gelin olmak için V yaka dantelli uzun kol gelinlik tercih edebilirsin. Daha çok feminen bir tasarım olsun diyorsan derin V yaka dantel gelinlik ler uygun seçim olacaktır.

Tek başına romantik ve masum bir gelin olmanın yolu ise kayık yaka dantel gelinlikten geçiyor bilesin.

En şık romantik tasarımlar için de şu galerimize göz atabilirsin: Romantik Gelinlikler

Kolları Dantelli Gelinlik Modelleri

Dantel kollu gelinlikler en çok karşılaşabileceğin dantelli gelinlik modelleri arasındadır. Dantel kol gelinliklerin kol bölgesinde genellikle brode tercih edilmesine rağmen Fransız dantelinden yapıldığı da görülür.

Nostaljik tasarımlardan hoşlanan gelin adayları dantel kumaşı en fazla uzun kollu gelinliklerde tercih ediyorlar. Bu hem eski zaman düğünlerine hem de günümüzün temalarına fazlasıyla uyum sağlıyor.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Kısa kollu gelinliklerde dantel kumaş gelinliğin üst bedeni ile bir bütün halinde kullanılarak dikilirse kumaşın verdiği görüntü hem daha net hem de daha şık görünecektir.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Bazı komple dantel gelinlik tasarımları kol detayıyla hareketlendirilir. Uzun kollu tasarımlarla ilgilenen gelin adayları yarasa kollu dantel gelinlik modellerini tercih edebilir. Ancak bu görünümü sadece ince yapılı gelin adaylarına önerdiğimizi de söyleyelim. Bunun nedeni yarasa kolun verdiği genişleten görünümdür.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Nikahında da dantelli tasarımlardan giymek istersen buradaki modellerden ilham alabilirsin: En Güzel Dantelli Nikah Elbisesi Modelleri

Bolerolu Dantel Gelinlik Modelleri

Bolerolu dantel kumaş gelinlik tercihini kışın düğün yapmayı planlayan ya da resmi törende yani nikahta straplez ya da dantel askılı gelinlik ile “evet” demek istemeyen gelin adaylarına öneriyoruz. Düğüne geçildiğinde sıcaktan bunaldığında ya da seremoni bittiğinde boleronu rahatlıkla çıkartabilirsin.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Sırt Dekolteli Dantelli Gelinlik Modelleri

Özellikle balık kesim sırt dekolteli gelinliklerde dantel kumaşa sıkça rastlamak mümkün. Şifon, organze, saten ya da ipek gibi kumaşlarda sırt bölgesinin kolundan bele inen bölgesinde kullanılır. Bu hem seksi hem de modern bir hava yaratır.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Gelinliğin bütününde dantel kumaş kullanıldığında sırt dekoltesi vermek için gelinliğin mutlak uzun kollu ya da truvakar kollu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde hareketlerin yakan düşeceği için kısıtlanır.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Birbirinden şık sırtı açık gelinlik modellerine göz atmak istersen burayı ziyaret edebilirsin: Sırt Dekolteli Gelinlik Modelleri

Komple Dantel Gelinlik Modelleri

Bütününde dantel kumaş kullanılan gelinlikleri çoğunlukla bohem gelinlere öneriyoruz. Özellikle kordone dantel kumaş adı verilen ince kumaştan tasarlandığında akışkan bir görünüme sahip olan tamamı dantelli gelinlikleri tercih edebilirsin.

Diğer bir bütün dantel kumaş kullanımı önerimiz ise tarihi düğün mekanında evlenmeyi planlayan gelin adaylarına. Uzun kollu, küçük bir V yakaya sahip, A kesim dantel gelinlik ile hem modern vintage görünümü yakalar hem de mekanın dokusuna rahatlıkla uyum sağlarsın.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Dantel Etekli Gelinlik Modelleri

Dantel kumaş genellikle gelinliğin yaka ve kol ya da bütününde kullanıldığı için gelinlik eteğinde sadece kullanılması pek fazla görülmez. Sadece kır düğünlerinde üst bedenden başlayan ve eteklerin belli bölümünde serpiştirilmiş dantel kumaş kullanılır. Bu kullanıma çoğunlukla A kesim gelinliklerde rastlanır.

Dantel Detaylı Gelinlikler Hangi Düğün Mekanlarında Tercih Edilir?

Dantel kumaş gelinlik için mekan ayırt etmek pek mümkün değildir. Çünkü dantel kumaş bukalemun gibi bulunduğu mekana anında uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Tek yapman gereken doğru bölgede kullanmak!

Kır düğününde üst bedenin tamamında ve eteklere serpiştirilmiş şekilde ya da sadece üst bedende kullanmalısın. Bu seçimi en kolay uygulayabileceğin gelinlik kesimi ise A kesim gelinliktir.

dantel gelinlik kumaşı

Uçuç uçuş şifon bir gelinlik tercih etmek istersen ise bolerosunda ya da gelinliğin kol detaylarında kullanabilirsin.

Kapalı mekan düğünlerinde kabarık gelinlik modeli tercih edeceksen dantelli yaka, kol ya da gelinliğin bütününde tercih edebilirsin. Fakat arkanda iz bırakmak istersen kesinlikle uzun kuyruklu bir gelinlik modeli seçip tüm eteklerinde dantel kumaş kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Tarihi mekan ve otel düğünlerinde ise dantel kumaş gelinliğin bütününde ve kol detaylarında kullanılıyor. Bu mekanların ihtişamına uyum sağlayacak kabarık dantelli gelinlik modelleri, uygun seçim olacaktır.

dantel gelinlik kumaşı

Mekana uygun gelinlik seçimine dair ipuçlarına şu yazımızdan da ulaşabilirsin: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Dantel Gelinlik Tercih Eden Ünlüler

Dantelli gelinlikler, ünlü isimlerin de sıkça tercih ettiği tasarımlar arasında. İçlerinde tarihi mekanda evlenen de var, kır düğünü yapan da… Bu yüzden sana ilham vereceğini düşünerek ünlü gelinlerin dantelli gelinliklerine de yer verelim istedik!

Neslihan Atagül Gelinlik Modeli

Kendisi gibi oyuncu olan Kadir Doğulu ile dünyaevine giren Neslihan Atagül, düğününde Vakko Wedding markasının derin göğüs dekolteli, taş işlemeli, dantelli bir gelinlik tercih etti.

dantel gelinlik kumaşı

Hande Soral Gelinlik Modeli

Oyuncu Hande Soral, hayatını İsmail Demirci ile birleştirdiği düğününde, Tuvana Büyükçınar imzası taşıyan, sırt dekolteli düz kesim gelinlik giydi. Gelinlikte ipek, jorjet, şifon ve kordone dantel kumaş kullanıldı.

dantel gelinlik kumaşı

Beren Saat Gelinlik Modeli

Sade seçimleriyle öne çıkan oyuncu Berat Saat’in, şarkıcı Kenan Doğulu ile hayatını birleştirdiği düğünde, Saat’in gelinlik seçimi de yine sade ve zarif bir modelden yana oldu. Beren Saat, üst kısmı transparan dantelli, az kabarık gelinlik ile geniş bir şapka kullandı.

dantel gelinlik kumaşı

Cansu Tosun Gelinlik Modeli

Oyuncu Cansu Tosun ve meslektaşı Erkan Kolçak Köstendil ile evlendiği düğününde zarif bir model tercih etti. Akay gelinlik tasarımlarından olan askılı, v yakalı, tamamı dantelli kumaştan bir gelinlik giyen Tosun, görünümünü sade bir taç ile tamamladı.

dantel gelinlik kumaşı

Ünlü isimlerin düğünlerine dair detaylara göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: En Çok Konuşulan Ünlülerin Düğünleri

Dantel Gelinlik Kumaşı İle Tercih Edilecek Gelin Takıları

Dantel kumaş mücevher tercihinde en rahat seçim yapabilme özgürlüğüne sahip olduğun kumaş cinsi diyebilirim. Burada dikkat etmen gereken en önemli nokta gelinliğin yakasına uygun mücevher seçimi yapmak.

V yaka dantel gelinliğin varsa boş ver kolye takmayı. Mutlaka kolye takmak istiyorsan düşük omuzlu dantel kumaş gelinlik giy!

Kayık yaka dantel kumaş gelinlik ile takı tercihini küpelerden yapabilirsin. Hatta klasik bir gelin olmak istersen inci, modern bir gelin olmak istersen de pırlanta zümrüt ikilisini seçebilirsin.

Gelin seti takmayı planlıyorsan ise yakası açık ve uzun kollu olmayan dantel kumaş gelinlikleri tercih etmeni öneriyoruz. Böylece kalabalık bir görünüm vermemiş olursun.

Gelin tacında ise her boyutunu takmakta özgürsün...

Dikkat Etmen Gerekenler

  • Dantel kumaşın gelinliğin kumaşı ile aynı renkte veya yakın tonda olması uyumlıu ve şık bir görünüm için önemlidir.

  • Her Fransız danteli denen gerçek Fransız danteli kumaşı değildir. Maliyeti diğer dantel kumaşlara göre fazla olduğundan söylenen kumaş olduğundan emin olmalısın.

  • Kır düğününde dantel kumaş kullanmak istiyorsan danteli sadece yaka ve kol bölgesinde ya da etek kısmının belirli bölgelerinde kullanmalısın.

Bu makaleyi okuyarak en fazla bilinen ve tercih edilen dantel gelinlik kumaşı hakkında bilgi sahibi oldun. Gelinlikte sık kullanılan diğer kumaşlara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

9 Yorum

Elif Efe

Düğün Tarihi: 20.07.2018


merhabalar uzun kollu bir gelinliğin kolları yapılırken nasıl tül kullanılmalıdır? yani tülün altına astar olacak üzerine dökümlü duracak ince bir tül gerekiyor veya şifon da olabilir. ne tavsiye edersiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Elif Hanım Merhaba. Hayal tül olarak da adlandırılan illüzyon tül kullanılabilir. Yani hiç astar kullanmanız gerekmiyor. Ama sizin için en doğru yönlendirmeyi elbette gelinlikçiniz yapacaktır. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Deniz Karagöl

Düğün Tarihi: 09.07.2018


Bu yazı çok işime yaradı çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Gelinliğimi komple dantel yaptırmak istiyorum. V yaka kordene dantel mi tercih mi etmeliyim?

Düğün.com

Düğün.com
Faydalanmanıza çok sevindik. Kordone dantel gelinliğin bütününde oldukça hoş görünen bir dantel türüdür. Dilerseniz Hande Soral'ın gelinliğinde olduğu gibi, kısmi şekilde de kullanarak, çok zarif görünümler elde edebilirsiniz. Tercih sizin. V yaka gelinliklerin de gönlümüzün birincisi olduğunu belirtelim. :) V yaka özellikle, vücudun üst bölgesinde ince ve uzun bir görünüm sağlar. Şimdiden mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Sedef Can

Düğün Tarihi: 26.03.2018


Merhaba benim kolları gupurlu elbisem var ve kolları dar geliyor onu kesip kollarını yırtmaçlı yapabilir miyim ?


Sedef Can

Düğün Tarihi: 26.03.2018


Merhaba güpürlü kolları olan bi abiyem var ve dar geliyo onu kollarını kesip yırtmaçlı hala getirebilir miyim acaba?


Kûbra Yildirim

Düğün Tarihi: 05.03.2018


yaka kol etek ucu ve arkası uzun dantellerle süslenmis ve arka etegin belirli kisimlarinda da dantel var kapali yerde dugun yapacagiz balik etliyim. sizce abartili olurmu


Serap

Düğün Tarihi: 17.07.2017


Merhaba, gelinlikte A kesim ve yarım balık modellerini seviyorum. Boyum 1,65 kilom 56. Yaka konusunda ise v yakayı cok seviyorum. Özellikle sırtta dekolte favorim fakat bunları hangi kumaşta bir araya getirebileceğimi düşünüyorum. Düğün yapılacak yerle uyumsuz olmak istemiyorum. Düğün yapılacak yer cafe tarzı üstü açılabilen restaurant gibi. Bahçeside var orda kır düğünü tarzında düğün yapılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.


Emine Gök

Düğün Tarihi: 04.01.2017


Gelinlik beğendim ama kumaşını anlayamıyorum özel diktirmeyi düsünüyorum ne yapmam gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Emine, Bir kumaşa dokunulduğunda anlayabilmek için bu konuda tecrübeli olmak gerekir. Sen dokunduğunda veya baktığında anlayamayabilirsin. Eğer etrafında bu konuda güvendiğin bir terzi varsa onunla gelinliğine bakmaya gidebilirsin.

  Cevapla

Ceyda Buyukbas

Düğün Tarihi: 02.11.2016


MİNYON TİPLİ BİR GELİNİM, OMUZLARIM KÜÇÜK NE TÜR KUMAŞ VE DANTEL ÇEŞİDİ ÖNERİRSİNİZ ???

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ceyda, Dar omuzlarını genişletmek için kayık yaka gelinlik modeli seçmelisin. Minyon tipli olduğun için abartılı kumaşlardan ve gelinlik kesimlerinden uzak durmanı tavsiye ediyorum. Örneğin aplikeli veya taşlı gelinlik kumaşları ve prenses kesim seni daha kısa boylu gösterir. Sana önerimse sade kumaştan tasarlanmış -Fransız danteli ve tül kumaş olabilir- A kesim hafif bir kuyruklu gelinliği yüksek topuklu gelin ayakkabı ile giymen olur.

  Cevapla

Gülşah

Düğün Tarihi: 19.05.2016


Bazı dekolteli elbiselerde kullanılan ten rengi tül gibi bir kumaş var bazen o kumaşa işlemeler yapılabiliyor işte bu kumaşın cinsini öğrenmek istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gülşah, Bahsettiğin kimi zaman sade bırakılan kimi zaman taşlarla, boncuklarla işlenen kumaş "hayal tül" ya da "transparan tül" olarak geçiyor. Straplez, derin V gibi açık yakaların kullanımını kolaylaştırmak için de kullanılır.

  Cevapla