Dantel Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 5:48 DK

15.05.2019

En çok tercih edilen dantel gelinlikler hangi detaylara göre seçiliyor biliyor musun? Peki, dantel kumaş ile klasik bir gelin mi modern bir gelin mi olursun? Bunun gibi birçok sorunun cevabını senin için bu makaleye yazdım. İnan bana okuduktan sonra dantel kumaş hakkında bilmen gerekenler ve daha fazlasını öğrenmiş olacaksın. Unutma bu da seni doğru gelinliği seçmende bir adım öteye götürür.

Dantel Gelinlik Kumaşı Nedir?

Birkaç çeşit dantel gelinlik kumaşı vardır. Bunlardan en bilineni Fransız dantelidir. Bu dantel tüm gelinlik modellerine uygulanabilen şık ve ince bir kumaş yapısına sahiptir. Maliyeti diğer dantellere göre fazla olduğu için genellikle duvak kenarlarında kullanılabilir. Taklitleri de oldukça fazladır.

Diğer dantel kumaş türü ise kordene danteldir. Bu kumaş gelinliğin bütününde kullanılır fakat oldukça hassas ve nazik bir kumaştır. Genellikle yaz düğünleri için ideal bir kumaş yapısına sahiptir.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Nakışlı Fransız danteli adı verilen brode kumaş ise son dantel gelinlik veya abiye kumaşıdır. Tül kumaş üzerine işlenerek elde edilir. İnce yapılı olduğu için gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde kullanılır.

İşlemeli kumaşların kullanıldığı gelinlikler ilgini çekiyorsa şu yazımıza da göz atmanda fayda var: İşlemeli Gelinlik Kumaşı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Hangi Tarz Gelinler Tercih Etmeli?

Eski zaman prenseslerine özenen vintage sever gelinler, klasik bir gelin olmayı düşleyen, modern vintage görünümünde bir gelin olmayı arzulayan ve bohem tarza yatkın gelin adayları dantel kumaş gelinlik modellerini tercih edebilirler.

Tarzına uygun gelinlik seçimini yaparken dantel kumaşı hangi bölgelerde kullanman gerektiğini iyi bilmelisin. Mesela vintage sever bir gelin adayıysan sana A kesim ya da düz kesim truvakar kollu bir gelinlik seçimi yapmanı ve danteli gelinliğinin bütününde kullanmanı tavsiye ediyorum. Gösterişli tasarımlardan hoşlanan gelin adaylarına da dantelli prenses gelinlikleri yakıştırdığımı söylemeliyim.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Dantelli prenses kesim gelinlikler ilgini çekiyorsa şu yazımıza da göz atabilirsin: Fransız Dantelli Prenses Gelinlik Modelleri

Dantel Kumaş Gelinliğin Hangi Kısımlarında Kullanılır?

Dantel kumaş gelinliğin en fazla yaka kısmında ve kol bölgesinde kullanılır. Bunun en önemli nedeni olarak romantikliği ve masumiyeti çağrıştırması söylenebilir. Tabii Fransız danteli gibi ince ve kaliteli dantel kumaş gelinliğin bütününde de kullanılabilir.

Yakalarda Dantel Kumaş

Dantel kumaş yakalarda kullanıldığında romantik bir görünüm verir. Özellikle masumiyeti ön plana çıkarmak isteyen gelin adaylarına yakada dantel kumaş kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bu sadece romantikliği çağrıştıracak anlamına gelmesin, dantel öyle bir kumaştır ki dozuna göre seksi, gizemli, romantik veya aynı anda bu üçüne birden sahip olabilirsin.

Gizemli bir görüntü vermek istersen düşük omuzlu veya V yaka gelinlikte dantel kumaş kullanmalısın.

Seksi ve romantik bir gelin olmak için V yaka uzun kollu dantel gelinlik, sadece seksi bir gelin olmak içinse derin V yaka dantel kumaş tercih etmelisin.

Tek başına romantik ve masum bir gelin olmanın yolu ise kayık yaka dantel kumaşta geçiyor bilesin.

Kollarda Dantel Kumaş

Dantel kumaş kol bölgesinde en fazla tercih edilen kumaştır. Genellikle brode tercih edilmesine rağmen Fransız dantelinden yapıldığı da görülür.

Vintage düşkünü gelin adayları dantel kumaşı en fazla uzun kollu gelinliklerde tercih ediyorlar. Bu hem eski zaman gelin adaylarına hem de günümüzün temalarına fazlasıyla uyum sağladığı için tercih ediliyor.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Kısa kollu gelinliklerde dantel kumaş gelinliğin üst beni ile bir bütün halinde kullanılarak dikilirse kumaşın verdiği görüntü hem da net hem de daha şık görünecektir.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Bazı gelinlik kullanımlarında ise dantel kumaş bütününde olmasına rağmen kol detayında yarasa kollu bisiklet veya V yaka şeklinde detaylandırabilir. Bu görünümü sadece ince yapılı gelin adaylarına öneriyorum. Bunun nedeni ne kadar kusursuz bir fiziğe sahip olursan yarasa kolun verdiği genişleten görünümden o kadar etkilenmezsin.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Nikahında da dantelli tasarımlardan giymek istersen şu galerimizdeki modellerden ilham alabilirsin: En Güzel Dantelli Nikah Elbisesi Modelleri

Bolerolu Dantel Kumaş

Bolerolu dantel kumaş tercihini kışın düğün yapmayı planlayan ya da resmi törende yani nikahta straplez ya da askılı gelinlik ile evet demek istemeyen gelin adaylarına öneriyorum. Düğüne geçildiğinde sıcaktan bunaldığında ya da seremoni bittiğinde rahatlıkla çıkartabilirsin.

Bolerolu dantel kumaşı istersen gelinliğinin bütünde üzerine alabilir istersen de saten ya da ipek kumaş üzerine yaptırabilirsin. Tek yapman gereken kumaşların birbirleri ile aynı tonlarda olmasına dikkat etmen.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Sırt Dekoltesinde Dantel Kumaş

Balık etek kesimli gelinliklerin iki numaralı dekolte bölgesi –bir numara V yakada- sırt dekolteli gelinliklerde dantel kumaşa fazlasıyla rastlayacağız. Şifon, organze, saten ya da ipek gibi kumaşlarda sırt bölgesinin kolundan bele inen bölgesinde kullanılır. Bu hem seksi hem de modern bir hava yaratır.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Gelinliğin bütününde dantel kumaş kullanıldığında sırt dekoltesi vermek için gelinliğin mutlak uzun kollu ya da truvakar kollu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde hareketlerin yakan düşeceği için kısıtlanır. Burada düğününde rahatça oynamak ve sürekli yakanı düzeltmek istemiyorsan dik V bir sırt dekoltesi yapmalısın.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Gelinliğin Bütününde Dantel Kumaş

Bohem gelinlere önerimdir gelinliğin bütününde dantel kumaş kullanımı... Özellikle kordene dantel kumaş adı verilen ince kumaştan tasarlandığında akışkan bir görünüme sahip olabilirsin. Bu da hareket kolaylığını ve dökümlü görünümü vereceği için baştan ayağa dantel gelinlik giymekten korkmamalısın.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Diğer bir bütün dantel kumaş kullanımı önerim ise tarihi düğün mekanında evlenmeyi planlayan gelin adaylarına. Uzun kollu, küçük bir V yaka ve A kesim dantel kumaş gelinlik modeli ile hem modern vintage görünümü yakalar hem de mekanın dokusuna rahatlıkla uyum sağlarsın.

dantel kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Eteklerde Dantel Kumaş

Dantel kumaş genellikle gelinliğin yaka ve kol ya da bütününde kullanıldığı için gelinlik eteğinde sadece kullanılması pek fazla görülmez. Sadece kır düğünlerinde üst bedenden başlayan ve eteklerin belli bölümünde serpiştirilmiş dantel kumaş kullanılır. Bu kullanıma çoğunlukla A kesim gelinliklerde rastlanır.

Hangi Mekanlarda Tercih Edilir?

Dantel kumaş gelinlik için mekan ayırt etmek pek mümkün değildir. Çünkü dantel kumaş bukalemun gibi bulunduğu mekana anında uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Tek yapman gerek doğru bölgede kullanmak!

Kır düğününde üst bedenin tamamında ve eteklere serpiştirilmiş şekilde ya da sadece üst bedende kullanmalısın. Bu seçimi en kolay uygulayabileceğin gelinlik kesimi ise A kesim gelinliktir. Uçuç uçuş şifon bir gelinlik tercih etmek istersen ise bolerosunda ya da gelinliğin kol detaylarında kullanabilirsin.

Otel ya da kapalı mekan düğünlerinde kabarık gelinlik modeli tercih edeceksen dantelli yaka, kol ya da gelinliğin bütününde tercih edebilirsin. Fakat arkanda iz bırakmak istersen kesinlikle uzun kuyruklu bir gelinlik modeli seçip tüm eteklerinde dantel kumaş kullanmanı tavsiye ediyorum.

Tarihi mekan düğünlerinde ise dantel kumaş en çok V yaka gelinlik modellerinde kol detaylarında kullanılıyor. Gelinliğin bütününde de harika bir görünüm yaratan dantel kumaş ayrıca düşük omuzlu gelinliklerin de baş tacı oluyor.

Dantel Gelinlik Kumaşı İle Tercih Edilecek Gelin Takıları

Dantel kumaş mücevher tercihinde en rahat seçim yapabilme özgürlüğün sahip olduğum kumaş cinsi diyebilirim. Burada dikkat etmen gereken en önemli nokta gelinliğin yakasına uygun mücevher seçimi yapmak.

V yaka dantel gelinliğin varsa boş ver kolye takmayı mutlaka kolye takmak istiyorsan düşük omuzlu dantel kumaş gelinlik giy!

Kayık yaka dantel kumaş gelinlik ile takı tercihini küpelerden seçmelisin. Hatta klasik bir gelin olmak istersen inci, modern bir gelin olmak istersen de pırlanta zümrüt ikilisini seçebilirsin.

Gelin seti takmayı planlıyorsan ise yakası açık ve uzun kollu olmayan dantel kumaş gelinlikleri tercih etmeni öneriyorum. Böylece kalabalık bir görünüm vermemiş olursun.

Gelin tacında ise her boyutunu takmakta özgürsün...

Dikkat Etmen Gerekenler

  • Dantel kumaşın gelinliğin kumaşı ile aynı renkte veya yakın tonda olması.
  • Her Fransız danteli denen gerçek Fransız danteli kumaşı değildir. Maliyeti diğer dantel kumaşlara göre fazla olduğundan söylenen kumaş olduğundan emin olmalısın.
  • Kır düğününde dantel kumaş kullanmak istiyorsan danteli sadece yaka ve kol bölgesinde ya da etek kısmının belirli bölgelerinde kullanmalısın.

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Bu makaleyi okuyarak en fazla bilinen ve tercih edilen dantel gelinlik kumaşı hakkında bilgi sahibi oldun. Fakat bu, makaleyi okuyarak gelinlik kumaşını kendin alabileceğin anlamına gelmiyor ama gelinlikçin ile kumaşı seçimi yaparken bilgin olacağı anlamına geliyor. Gelinlikte sık kullanılan diğer kumaşlara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Şehrindeki En İyi Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

GELİNLİK FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (9)

G

Gülşah

19/05/2016

Bazı dekolteli elbiselerde kullanılan ten rengi tül gibi bir kumaş var bazen o kumaşa işlemeler yapılabiliyor işte bu kumaşın cinsini öğrenmek istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gülşah, Bahsettiğin kimi zaman sade bırakılan kimi zaman taşlarla, boncuklarla işlenen kumaş "hayal tül" ya da "transparan tül" olarak geçiyor. Straplez, derin V gibi açık yakaların kullanımını kolaylaştırmak için de kullanılır.


CB

Ceyda Buyukbas

02/11/2016

MİNYON TİPLİ BİR GELİNİM, OMUZLARIM KÜÇÜK NE TÜR KUMAŞ VE DANTEL ÇEŞİDİ ÖNERİRSİNİZ ???

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ceyda, Dar omuzlarını genişletmek için kayık yaka gelinlik modeli seçmelisin. Minyon tipli olduğun için abartılı kumaşlardan ve gelinlik kesimlerinden uzak durmanı tavsiye ediyorum. Örneğin aplikeli veya taşlı gelinlik kumaşları ve prenses kesim seni daha kısa boylu gösterir. Sana önerimse sade kumaştan tasarlanmış -Fransız danteli ve tül kumaş olabilir- A kesim hafif bir kuyruklu gelinliği yüksek topuklu gelin ayakkabı ile giymen olur.


EG

Emine Gök

04/01/2017

Gelinlik beğendim ama kumaşını anlayamıyorum özel diktirmeyi düsünüyorum ne yapmam gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Emine, Bir kumaşa dokunulduğunda anlayabilmek için bu konuda tecrübeli olmak gerekir. Sen dokunduğunda veya baktığında anlayamayabilirsin. Eğer etrafında bu konuda güvendiğin bir terzi varsa onunla gelinliğine bakmaya gidebilirsin.


S

Serap

17/07/2017

Merhaba, gelinlikte A kesim ve yarım balık modellerini seviyorum. Boyum 1,65 kilom 56. Yaka konusunda ise v yakayı cok seviyorum. Özellikle sırtta dekolte favorim fakat bunları hangi kumaşta bir araya getirebileceğimi düşünüyorum. Düğün yapılacak yerle uyumsuz olmak istemiyorum. Düğün yapılacak yer cafe tarzı üstü açılabilen restaurant gibi. Bahçeside var orda kır düğünü tarzında düğün yapılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.


KY

Kûbra Yildirim

05/03/2018

yaka kol etek ucu ve arkası uzun dantellerle süslenmis ve arka etegin belirli kisimlarinda da dantel var kapali yerde dugun yapacagiz balik etliyim. sizce abartili olurmu


SC

Sedef Can

26/03/2018

Merhaba güpürlü kolları olan bi abiyem var ve dar geliyo onu kollarını kesip yırtmaçlı hala getirebilir miyim acaba?


SC

Sedef Can

26/03/2018

Merhaba benim kolları gupurlu elbisem var ve kolları dar geliyor onu kesip kollarını yırtmaçlı yapabilir miyim ?


DK

Deniz Karagöl

09/07/2018

Bu yazı çok işime yaradı çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Gelinliğimi komple dantel yaptırmak istiyorum. V yaka kordene dantel mi tercih mi etmeliyim?

Düğün.com

Düğün.com
Faydalanmanıza çok sevindik. Kordone dantel gelinliğin bütününde oldukça hoş görünen bir dantel türüdür. Dilerseniz Hande Soral'ın gelinliğinde olduğu gibi, kısmi şekilde de kullanarak, çok zarif görünümler elde edebilirsiniz. Tercih sizin. V yaka gelinliklerin de gönlümüzün birincisi olduğunu belirtelim. :) V yaka özellikle, vücudun üst bölgesinde ince ve uzun bir görünüm sağlar. Şimdiden mutluluklar dileriz.


EE

Elif Efe

20/07/2018

merhabalar uzun kollu bir gelinliğin kolları yapılırken nasıl tül kullanılmalıdır? yani tülün altına astar olacak üzerine dökümlü duracak ince bir tül gerekiyor veya şifon da olabilir. ne tavsiye edersiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Elif Hanım Merhaba. Hayal tül olarak da adlandırılan illüzyon tül kullanılabilir. Yani hiç astar kullanmanız gerekmiyor. Ama sizin için en doğru yönlendirmeyi elbette gelinlikçiniz yapacaktır. Mutluluklar dileriz.