Saten Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

4:39 dakika

03.08.2021

Klasikliği ve zamansızlığı ile nam salmış bir kumaş varsa nedir dersen, kesinlikle saten gelinlik kumaşı derim. Birçok gerçek prensesin de gelinlik kumaşı olan saten kumaşlar hakkında detaylı bilgi arıyorsan tam olarak olman gereken sayfadasın. Burada saten kumaşın gelinliğin hangi kısımlarında bulunması gerektiğinden tercih etmen gereken gelin takısına kadar her detayı anlatacağım. Aklına takılan sorular varsa makalenin sonunda yorum olarak soru sorabilirsin. Haydi, “Saten kumaş nedir?” sorusundan başlayayım...

Saten Gelinlik Kumaşı Nedir?

Pamuk ve ipekten dokunmuş parlak ve pürüzsüz bir kumaş cinsidir saten kumaş. Geçmişten beri en fazla kullanılan gelinlik ve abiye kumaşıdır.

Küçük bir bilgi vermek istiyorum. Dantel kumaş da gelinlikler de en çok kullanılan kumaşlardır, fakat dantelin en çok kullanılan gelinlik modelleri arasında olmasının büyük bir avantajı vardır. Bu her kumaş ile uyum sağlayabilmesi ve kol ve yaka gibi detaylarda da fazlalıkla kullanılıyor olmasından kaynaklanıyor. Saten kumaşın en çok kullanılan gelinlik modeli olmasının nedeni ise gelinliklerin bütün kumaşı olarak daha fazla kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Burada avantaj dantel kumaşta olmasına rağmen saten kumaş bitiş çizgisine açık ara erken varıyor diyebiliriz.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Saten kumaşlar saten, orijinal Amerikan saten ve düşes saten kumaş olmak üzere çeşitlendirilir. Saten ipeksi dokusu ile yazında oldukça tercih edilir. Düşes saten kumaş ise en çok tercih edilen saten türüdür. Çok ince ve hassas dokuması olduğu için gelinliğin duruşunu mükemmel gösterir. Orijinal Amerikan Saten ile düşes saten kumaşın hafif bir parlaklığı vardır.

Her gelinlikte rahatlıkla kullanacağın saten kumaşın kalitesi ile değişiklik gösterdiği için her bütçeye uygun saten kumaş vardır.

Hangi Tarz Gelinler Tercih Etmeli?

Genelde saten kumaşlı gelinlikleri sade gelin adaylarının tercih etmesi gerektiği düşünülür. Fakat saten kumaş doğru etek kesimi ile fazlasıyla ihtişamlı bir gelinlik kumaşına dönüşebilir. Aksi halde birçok gerçek prenses saten kumaş gelinlik kumaşı seçmezdi öyle değil mi?

Sade, klasik ve zamansız bir gelin olmayı düşleyen gelin adaylarına saten kumaş gelinliği öneriyorum.

Biraz daha modern bir hava yakalamak isteyen gelin adaylarına ise yaka veya kollarda dantel veya işleme detayları bulunan gelinlik modellerini öneriyorum.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Saten Kumaş Gelinliğin Hangi Kısımlarında Kullanılır?

Saten kumaş gelinliğin bütününde de kullanılır, yaka ve gelinlik tasarımının üst bedeninde de ya da sadece etek kesiminde... Bu kullanım şekillerini bildiğine eminim. Fakat bazen saten kumaşlar dantel kumaşın veya işlemeli kumaşın arasına drape şeklinde kumaşı ve bedeni bölme amacıyla da kullanılabilir.

Gelinliğin Bütününde Saten Kumaş

Saten kumaşın en klasik kullanım şekli gelinliğin bütününde kullanılmasıdır. Askılardan başlayarak etek ucuna kadar hiçbir aksesuar kullanılmadan bütün bir gelinliktir. Genellikle drapeler ile hareketlendirilir ve A kesim ya da Balo tipi kabarık gelinlik modellerinde görülür. Gösterişli seçimler için askılı prenses kesim gelinlik modellerinden tercih edebilirsin.

İhtişamlı ve şık bir gelin olmak içinse straplez yaka saten kumaş gelinlik modeli öneriyorum.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Daha zarif bir görünüm için balık kesim gelinlik modelini saten kumaş ile tasarlatmalısın.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Üst Bedende Saten Kumaş

Çok tercih edilen bir kullanım şekli olmasa da sadece üst bedende yer alan saten kumaşlı gelinlik modelleri de vardır. En fazla modeli ise Rosa Clara gelinlik tasarımlarında bulabilirsin. Gelinliğin sadece üst bedeni saten kumaştan tasarlandığında etekleri organze ya da tül kumaştan tasarlanır.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Eteklerde Saten Kumaş

Saten kumaşın yalnız etek kesiminde kullanıldığında gelinliğin üst bedeni genel olarak dantel veya işlemeli kumaştan tasarlanır. En fazla tercih edilen ise uyumu daha kolay olduğu için dantel kumaştır.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Dantel kumaşın kullanıldığı gelinlik modellerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: 2019'da En Çok Karşına Çıkacak Dantelli Gelinlik Modelleri

Üst bedeni dantel olan balık formlu gelinlik eteği saten bir gelinliğin uzun kuyruğu varsa kuyruk detaylarında da dantel kullanımına devam ederek çok zarif bir görünüm yakalayabilirsin.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Üst bedeni işlemeli kumaştan tasarlanmış etekleri saten kumaş ile bütünleştirilmiş gelinlikleri ise belini ince göstermek isteyen gelin adaylarına öneriyorum. Elma vücut tipinin karın bölgesini de toparlayacak olan bu model ile hiç takı takmasan bile ihtişamlı bir gelin olabilirsin.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Ara Detaylarda Saten Kumaş

Ara detaylarda anlatmak istediğim şeyi alttaki resimlerde de görebilirsin. Dantel veya taş işlemeli kumaşın arasına drape kumaş şeklinde yerleştirilen saten kumaş hem gelinliğe nefes veriyor hem de farklı bir tasarım giymene olanak sağlıyor.

Özellikle göğüs altına drapeli bir şekilde yerleştirildiğinde göğüslerini bir beden büyütecektir.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Saten Kumaş Hangi Mekanlarda Tercih Edilir?

Saten kumaşın zarafetini ve ihtişamını en iyi gösteren mekan hiç kuşkusuz otel düğünleridir. Fakat saten çok uyumlu bir kumaş olduğu için seçtiğin etek kesimi ile her mekana uyum sağlayabilir. Tabii bu mekanlarda ne kadar ihtişamlı görünmek istersen gelinlik kesimini de o modelde seçmen gerekir.

Otel ya da kapalı düğünler saten gelinliğin her formunu kaldırabilir ama ihtişam denince benim aklıma hep prenses gelinlik kesimi geliyor. Eğer gelinliğin bütününü saten kumaştan tasarlatıyorsan ve uzun kuyruklu bir model seçtiysen duvak tercihini de mutlaka gelinlik kuyruğunu geçen modeller arasından seçmelisin.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Tarihi düğün mekanlarında saten kumaşı balık formlu ya da A kesim gelinliklerde kullanmalısın. Eğer vücut tipin nedeniyle bu iki modeli kullanmıyorsan kabarık gelinlik modeline yönelmelisin.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Balık formlu saten gelinliklerde çoğunlukla saten kumaş sade olarak tercih edilir. Bu da baştan ayağa saten kumaş gelinlik anlamına gelir. Bu seçim sade ama elegan bir şıklık verir. Böyle bir mekanda sadece saten kumaştan bir gelinlik seçimi yapıyorsan ve özellikle straplez gelinlik modeli tercih ettiysen mücevher tercihinde ağır bir gelin seti takabilirsin.

Saten Gelinlik Kumaşı İle Tercih Edilecek Gelin Takıları

Saten gelinlikler ile her türlü gelin takısını takabilirsin. Her ne kadar gelinliğinin yaka kesimine göre takacağın takı da değişse bile her tür gelin setini takabilirsin.

Gösterişten hoşlanıyorsan, zümrüt pırlanta gelin seti, eskitilmiş ya da yadigar görünümü vermek için elmas gelin setinden yararlanabilirsin. Fakat bu noktada yaka detayı önemli olduğu için gelin setinden kolyeni çıkartmadan kullanabileceğin seçimi yapman gerekir.

saten kumaş hakkında bilmen gereken her şey

Gelin saçları ise saten gelinlik modellerine en fazla yakışan gelin tacı aksesuarıdır. Bunun nedeni ise sanıyorum kraliyet ailelerinden gelen bir gelenek.

Dikkat Etmen Gerekenler

  • Saten kumaş kat kat etek görünümü vermeye müsait bir kumaş değildir. Böyle bir gelinlik modeli için organze kumaş kullanmalısın.
  • Saten kumaş ince yapısı olmasına rağmen opak olduğu için iç göstermez ama fazlalıkları acımadan belli eder.
  • Saten kumaşı birbirleri ile ayırmak için parlaklığına ve kalınlığına göre ayırabilirsin.
  • Çok ince saten kumaş düzgün durmayacağı için tok bir görünüm için kalın saten kumaş tercih etmelisin.

Anlatacaklarım burada son buldu. En çok kullanılan gelinlik kumaşlarına da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

17 Yorum

Buse Özcan

Düğün Tarihi: 27.07.2019


Merhaba, aklımda üst kısım dantelli transparan, alt ise balık saten gelinlik modeli istiyorum. Fakat balık saten kırışır mı? Kullanamamaktan korkuyorum beni çok rahatsız eder mi bu karışıklık? 2 ayrı düğünüm var.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Saten kumaşın kırışma riski bulunuyor ancak bu kumaş türünün ipek, düşes, Amerikan gibi birçok çeşidi bulunuyor. Eğer gelinliğinizi hazır alacaksanız, markaların saten-balık gelinliklerinin kumaşı hakkında bilgi alabilirsiniz. Diktirecekseniz de gelinlikçinizden, ipek saten gibi kırışmaya dayanıklı bir kumaş kullanmasını isteyebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Zeynep

Düğün Tarihi: 22.12.2018


Ve Kir dugunu olacak.


Zeynep Akdemir

Düğün Tarihi: 22.12.2018


Merhabalar. V yaka ust kismi drapeli tamamen saten fakat etek kismi kendinden islemeli bir gelinlik tercih ettim. Sacimi acik dusunuyorum nasil bir aksesuar ve duvak tercih etmeliyim? Yardiminiza ihtiyacim var.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gelinliğinizin etek kısmı işlemeli olduğu için ipek, şifon ya da tül kumaştan sade ya da gelinlikteki işlemelerle uyumlu bir duvak seçebilirsiniz. Duvak boyunu gelinliğinizin uzunluğu belirleyecektir. Eğer kuyruklu bir gelinlik ise duvağınızın etek boyunu geçmesine özen göstermelisiniz. Ancak kır düğünü için çok uzun duvakları tavsiye etmiyoruz. Gelinliğinizin uzun kuyruklu olmadığını düşünerek, bel ya da kalça hizasında biten duvakların uygun olacağını söyleyebiliriz. Saç aksesuarı olarak, açık bıraktığınız saçlarınızın arasına serpiştirilmiş gibi duran küçük çiçekleri ya da çiçekli gelin taçlarını tercih edebilirsiniz. Duvak seçimiyle ilgili daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Duvak Modeline Nasıl Karar Verilir? Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Melisa Gürbüz

Düğün Tarihi: 17.07.2018


Merhaba.Düğünüm 8 Eylül’de ve gelinliğimin sadece iskeleti hazır umarım yetişir.Modeline yıllae önce karar vermiştim ama kumaş bilgim çok olmadığı için size de sormak istiyorum.Gelinlik modellerimi resim olarak size nasıl ulaştırabilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Melisa Hanım. destek@dugun.com adresine gelinlik modelinizi gönderebilirsiniz.

  Cevapla

Nazife Kurt

Düğün Tarihi: 03.05.2018


merhabalar saten gelinlik komle islemeli A kesim ama bn prnses modele ceviricem duvaginda nasil bi seçim yapmalıyım ?

Düğün.com

Düğün.com
Prenses gelinlik ile kullanabileceğiniz duvak modellerine bakarken, gelinliğin kuyruklu olup olmaması ve kuyruğun boyu önem taşır. Şöyle ki: Gelinliğiniz tam kuyruklu, uzun bir eteğe sahipse, en az 3 metre uzunluğundaki katedral tipi duvaklar, gelinliğinizin eteği hafifçe arkaya doğru U çizerek uzanıyorsa da şapel tipi duvaklar kullanılabilir. Kuyruksuz bir gelinlik tercih ettiyseniz parmak ucu ya da dirsek hizasında duvakları önerebiliriz. Duvak modellerinin gözünüzde daha iyi canlanması için "Duvak Şekilleri" başlıklı makalemizi de buraya ekliyoruz.

  Cevapla

Sümeyye Polat

Düğün Tarihi: 10.04.2018


Bende nişanım için sade ve tek parça saten kumaştan abiye dikyiriyorum. Ama kiloluyum daha fazla kilolu gösterir mi?


Sümeyye Polat

Düğün Tarihi: 10.04.2018


Bende nişanım için sade ve tek parça saten kumaştan abiye dikyiriyorum. Ama kiloluyum daha fazla kilolu gösterir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Sümeyye Hanım. Eğer A ya da prenses kesim bir abiye tercih ediyorsanız, kabarık bir model olduğu için saten kumaş sizi daha kilolu göstermez. Vücut hatlarınızı ortaya çıkaran bir model tercih ettiyseniz, sizin için saten yerine şantuk daha uygun olacaktır.

  Cevapla

Yasemin

Düğün Tarihi: 08.04.2018


Veee aradığım yazı ellerinize sağlık çok iyi oldu benim için ?


Bkt

Düğün Tarihi: 01.04.2018


Mrb. Nişanlıgımın etek kısmı saten den ve tarlatanı giydiğimde etek de tarlatanın cubuk izleri belli oluyor. Ne yapmamı önerirsiniz acaba.


Hatice Delikanli

Düğün Tarihi: 28.01.2018


merhaba ben kardeşimin düğünü için elbise diktiricem fakat nasil nasil bi kumaş tercih etmeliyim bilmiyorum.sade göze tok görünen fakat şık bir şey istiyorum


Meltem Sabir

Düğün Tarihi: 24.12.2017


Merhaba ben nişan için saten türünü seçemedim dikim yapılacağı yer bana amerikan saten mi yoksa dupont saten mi deri sizce karar veremedim ve açıkcası fazla da bilmiyorum fikir verin lütfen


Fatoş

Düğün Tarihi: 04.06.2017


merhaba gelinligim saten ve kuyruklu kırışma ihtimali nedir aldıktan sonra bu ayrıntıyı fark ettim kırışan bir gelinlikle bütün gece duramam


Zeynep Aşeödsr

Düğün Tarihi: 12.05.2017


Merhaba temmuz ayında ve açık alanda olacak düğünüm için üzeri işlemeli eteği ise tamamen saten ve yer yer güpürlerden oluşan a kesim bir gelinlik tercih ettim. Kafamdaki sorular şunlar. Yaz ayında olacak Kır düğünü için saten gelinlik uygun olurmu, saçım için dağınık örgü ve aralarda çiçek gibi ufak aksesuarlar düşünüyorum güzel olur mu olmaz derseniz ne önerirsiniz :) ve son olarak duvağımın uzunluğu ve tasarımı ile ilgili fikir verebilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Zeynep, Anlattığın kadarıyla gelinliğin oldukça gösterişli. Saten kumaş ipek satense uygun olur sadece kırışmamasına dikkat etmelisin. Saç modelini gelinliğinin yaka tipine göre yaptırmalısın. Yakası kapalı ise dağınık örgü modeli karmaşık bir görüntü verebilir sana. Onun yerine dağınık topuz veya sade bir ense topuzu yaptırmalısın. Saçına aksesaur olarak çiçek düşünüyorsan özellikle mevsim çiçekleri tercih etmelisin ve yapay çiçek kullanmamalısın. Çünkü yapay çiçekler çok iyi tasarlanmamışsa görüntünü -özellikle fotoğraflarda- bozabilir. Duvak olarak ise A kesim gelinliklere uzun duvakları yakıştırıyorum. Tül bir duvak tercih etmen seni daha hoş gösterir. Duvanın kenarlarına ise gelinliğinin güpürlerinden ekletebilirsin.

  Cevapla

Yeliz Açıkgöz

Düğün Tarihi: 10.04.2017


Merhaba ben gelinligimin alt kısmını saten pileli ve etek uçlarını nakisli istiyorum. Ust kısmı ise dantel kayık yaka fakir kol istiyorum. Duvak nasıl olmali


Gamze Gül

Düğün Tarihi: 23.02.2017


Mrb altı kısmı zaten üstü nakışlı straple gelinlik için nasıl duvak ve gelin çiçeği önerirsiniz


Merve Merve

Düğün Tarihi: 28.11.2016


Merhaba, bütünüyle saten alt kısmı kabarız yer yer hem etekte hem üst kısımda hint nakışı olan bir gelinlik için çiçek ve duvak önerniz ne olur . Şimdiden teşekkürler :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Merve, Duvağının kenarlarına gelinliğinin işlemelerini diktireceğin tül kumaştan tasarlanmış bir duvak yaptırmanı öneriyoruz. Tabi mutlaka uzun duvak tercih etmelisin. Çiçek olarak ise gelinliğin oldukça dikkat çekici olduğu için mevsime uygun tek bir çiçek türü seçmelisin. Örneğin sadece beyaz şakayık ya da pembe gül oldukça romantik bir hava verir sana.

  Cevapla

Ezgi Aslan

Düğün Tarihi: 18.11.2016


Merhaba ben düğünüme 10ay kala ilk defa gelinlik giymemin heycanı ile saten gelinlik aldım fakat duvak konusunda çok tereddütlüyüm tül olmayacak sanki acaba etken mi davrandım başka gelinlik olabilir miydi diye düşündüm çok kararsızım duvak ve saç konusunda endişelerim var bu endişeler olmasa gelinliğim içime sinecek

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ezgi, Gelinliğinin bütünü mü saten? Eğer bir kısmında tül veya dantel varsa duvağını kenarları gelinliğinin dantellerinden tül seçebilirsin. Dantel yoksa ve sadece saten bir gelinlik ise makalenin 2. resmindeki gibi gelinliğinin sateninden tül duvağına şeritler diktirebilirsin. Saten gelinlikle kuğu gibi olacağına eminim, eğer duvağın bu işlemlerden sonra bile içine sinmezse nikahtan sonra çıkartırsın. Fakat bana göre saten şeritler harika olacak.

  Cevapla