Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığınız 10 Soru ve Cevapları

Her gelinin kafasında kimselere soramadığı sorular vardır. Kimi saçma, kimi çok önemli kimiyse cevabı az bilinir olan bu soruların gelinlikle ilgili en önemlilerini topladık. İşte gelinlikle cevabını bulamadığın sorular ve yanıtları...

akayyy - gelinlikle ilgili kimseye soramadığınız 10 soru ve cevapları

1- Gelinliği hangi taraf alır?

Geleneksel olarak gelinliği erkek tarafı, damatlığıysa gelin tarafı alır. Bu hem bir jest hem de aile bireylerinin birbirlerine yakınlaşması için bir fırsattır. Ancak bazen gelin ve damat aralarında anlaşıp kendi kıyafetlerini kendileri almak isterler. Böyle bir isteğin varsa karşı tarafı kırmadan isteğini belirtmelisin.

2- Gelinlik seçmeye kayınvalide ile gitmem şart mı?

Eğer gelinlik erkek tarafından alınacaksa evet. Gelinlik seçiminde kayınvaliden de tıpkı annen gibi çok heyecanlanacak ve gelinlik almaya giderken yanındaki yerini alacaktır. Ancak gelinlerin kayınvalideleriyle ilk sürtüşmelerini gelinlik seçerken yaşadıkları da bilinen bir gerçek.

Kayınvalideyi bu sürecin dışında bırakmak ise başka problemler doğurabilir. En iyisi orta yolu bulmak ve içinden geçen seçimi yaparken herkesin mutlu olmasını sağlamak.

1utmugusjyo8gvak - gelinlikle ilgili kimseye soramadığınız 10 soru ve cevapları

3- Gelinliğimi düğün gününe kadar nasıl saklamalıyım?

Gelinliği düğün gününe kadar emanet edeceğin en güvenli yer, aldığın moda evi olacaktır. Ancak böyle bir şansın yoksa, gelinliğinin temiz kalması ve kırışmaması için ona uygun boyutlardaki bir elbise kılıfının içerisinde asılı biçimde ya da düz bir yere sererek saklamalısın.

akayyy3 - akay2

4- Gelin makyajım yapılırken gelinliğimi nasıl korumalıyım?

Gelin saç ve makyajın sen gelinliğini giymeden yapılmalı. Saç ve makyajın yapılırken üzerinde önden düğmeli bir gömlek ya da elbise olsun ki çıkarırken güzelliğin bozulmasın. Diğer yandan, gelinliğini saç ve makyajın yapıldığı mekanda bulundurma.

Makyaj malzemeleri ve kozmetikler uçuşarak da olsa gelinliğini kirletebilirler. Son olarak, geliniğini giyerken birinden yardım al ve yüz ve saçını saten bir örtüyle örtmeyi ihmal etme.

ep005kcxssrlyex0 - gelinlikle ilgili kimseye soramadığınız 10 soru ve cevapları

5- Düğün günü gelinlikte tuvalete nasıl giderim?

Elbette en ideali gelinliğini giydikten sonra tuvalete gitmemen. Ama içerisinde bulunduğun ekstra heyecanlı durum yüzünden gelinlikle tuvalete gitmek zorunda kalabilirsin.

Bu yüzden düğün günü hazırlandığın yerde temiz ve yerleri ıslak olmayan bir tuvaletin sana rezerve edilmesini sağlamalısın. Tuvalete girdiğinde tarlatanın varsa onun metallerinden tutarak eteğini kaldırabilirsin.

Eteğin kabarık değilse ve tarlatan kullanmıyorsan eteğini içten dışarı doğru katla. Ama öncelikle gelinlikle rahat etme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olman gerekir!

6- Gelinliğimi düğünden sonra nasıl saklayabilirim?

Aldığın günden düğün sonrasına gelinliğinin yolculuğu hakkında fikir mi edinmek istiyorsun? Düğünden sonra ilk olarak gelinliğini kuru temizlemeye ver, çünkü güzelim gelinliğin düğün günü ve gecesi boyunca oldukça kirlenmiş olacak. Sonrasında gelinliği sererek, asarak ya da dikdörtgen bir kutuda ikiye katlayarak yıllarca saklayabilirsin.

akayyy2 - akay3

7- Düğünde gelinliğim leke olursa ne yapmalıyım?

Birinci kural, paniklememek. Eğer leke ufak tefek ve açık renkliyse en iyisi hiç müdahale etmemek. Çünkü zaten çok belli olmayacak bir leke müdahalenle daha belirgin hale gelecektir.

Ancak çikolata, şarap ya da da sos gibi canlı renklerde ve büyük bir lekeyle karşılaşma ihtimaline karşı yanında leke çıkarıcı sprey ya da mendil bulundur.

Leke kurumadan önce leke çıkarıcıyı uygula ve tam olarak başarı elde edemesen de eğlenmene devam et.

dihj7jnjx4zvwf9k - gelinlikle ilgili kimseye soramadığınız 10 soru ve cevapları

8- Peki ya gelinliğimi satmak istersem düğünden sonra?

İleride senin ve belki de çocukların için çok anlamlı olacak bu güzel elbiseyi satmanı önermiyorum. Eğer çok mecbur değilsen gelinliğini satmamalı ya da bozmamalısın. Belki şu anda değil ama uzun yıllar sonra senin için çok büyük değeri ve anısı olacak.

Yine de çok ısrarcıysan ikinci el gelinlik siteleri ve senden sonra evlenecek arkadaşlarından biri gelinliğini satabileceğin iki adres.

9- Damadın düğünden önce gelinliği görmemesi şart mı?

Aslında artık pek çok damat gelinlik seçiminde kendi zevklerinin de dikkate alınmasını istiyor. Dolayısıyla öncelikle damatlar gelinlerini nasıl görmek ister sorusunu cevaplamak gerekiyor.

Bu yüzden, gelinlik seçenekleri damadın da onayından geçiyor. Yani damadın gelinliği nikah anına kadar görmemesi geleneği gerilerde kaldı.

soit44nuefle0dqe - gelinlikle ilgili kimseye soramadığınız 10 soru ve cevapları

10- Gelinlik beyaz olmak zorunda mı?

Gelinlik beyaz olmak zorunda değil ama farklı bir renk tercihi yapılacaksa bile çok uç noktalara gitmemek gerekir. Öncelikle beyazın tonlarına göz gezdirerek gelinlikte beyaza kısa bir bakış atabilirsin.

Öte yandan gelinliklerde beyaz yerine hafif pastel tonlar tercih edilebilir veya beyaz bir gelinlik renkli bir kuşak, mücevher ya da ayakkabıyla neşeli hale getirilebilir.

Senin için en uygun gelinliği ararken ünlülerin gelinlik tercihlerinden ilham alabilir, bunun için şu yazımıza göz atabilirsin:Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Şehrindeki 438 Gelinlik Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (4)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Serpil Çakır

tarlatanı nasıl katlaya bilirim

KY Kübra Yildiz

tarlatanı katlarken korkmayın çünkü kırılması gibi bir ihtimal söz konusu degil istediğiniz kadar sıkı tuttabilirsiniz. ve eğer gelinlige acımayın yoksa gelinliğin hakından gelemezsiniz kararlı bir şekilde sert turun ve bir noktada birleştirin. gelinliğin uçuşan kısımlarını tarlatanın içine alın ve katlayıp kendinize yaslayın işiniz çok uzun sürmez zaten rahat olun ve çıkınca detaylı bir düzeltme yapabilirsiniz.

N Nurcan

ayy çok sağolun gerçekten :)

E Elif

dügün.com süpersiniz

ÇYG Çağla Yasemin Gören

Acaba nisanlima gelinligimi gosterebilirmiyim dugun gununden once?

D Düğün.com

Merhaba Çağla, Evlenmeden önce damadın gelini gelinlikle görmesi yabancıların çok eskiden uğursuzluk saydıkları bir batıl inanç. Eğer böyle inançların yoksa tabii ki gösterebilirsin. Benim fikrimi istiyorsan gösterme derim. Fakat bu batıl inançtan değil seni ilk defa gelinlikle düğün günü görmesini önerdiğim için. Çünkü birçok damat nişanlılarını gelinlikle ilk gördükleri anda gözyaşlarını tutamıyor ve bu düğün fotoğraflarına harika yansıyor. Şimdiden görürse bir sürprizi kalmaz, ne dersin?