Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığınız 10 Soru ve Cevapları

Her gelinin kafasında kimselere soramadığı sorular vardır. Kimi saçma, kimi çok önemli kimiyse cevabı az bilinir olan bu soruların gelinlikle ilgili en önemlilerini topladık ve Akay'ın kapısını çaldık. İşte Akay'ın baş tasarımcısı Sezanur Akay'ın sorularımıza verdiği yanıtlar...

akayyy - gelinlikle İlgili kimseye soramadığınız 10 soru ve cevapları

Gelinliği hangi taraf alır?

Geleneksel olarak gelinliği erkek tarafı, damatlığıysa gelin tarafı alır. Bu hem bir jest hem de aile bireylerinin birbirlerine yakınlaşması için bir fırsattır. Ancak bazen gelin ve damat aralarında anlaşıp kendi kıyafetlerini kendileri almak isterler. Böyle bir isteğiniz varsa karşı tarafı kırmadan isteğinizi belirtin.

Gelinlik seçmeye kayınvalide ile gitmem şart mı?

Eğer gelinlik erkek tarafından alınacaksa evet. Gelinlik seçiminde kayınvaliniz de tıpkı anneniz gibi çok heyecanlanacak ve gelinlik almaya giderken yanınızdaki yerini alacaktır. Ancak gelinlerin kayınvalideleriyle ilk sürtüşmelerini gelinlik seçerken yaşadıkları da bilinen bir gerçek. Kayınvalideyi bu sürecin dışında bırakmak ise başka problemler doğurabilir. En iyisi orta yolu bulmak ve içinizden geçen seçimi yaparken herkesin mutlu olmasını sağlamak.

Gelinliğimi düğün gününe kadar nasıl saklamalıyım?

Gelinliği düğün gününe kadar emanet edeceğiniz en güvenli yer, aldığınız moda evi olacaktır. Ancak böyle bir şansınız yoksa, gelinliğinizi temiz kalması ve kırışmaması için ona uygun boyutlardaki bir elbise kılıfının içerisinde asılı biçimde ya da düz bir yere sererek saklamalısınız.

Gelinlik İndirimleri

akayyy3 - akay2

Gelin makyajım yapılırken gelinliğimi nasıl korumalıyım?

Gelin saç ve makyajınız siz gelinliğinizi giymeden yapılmalı. Saç ve makyajınız yapılırken üzerinizde önden düğmeli bir gömlek ya da elbise olsun ki çıkarırken güzelliğiniz bozulmasın. Diğer yandan, gelinliğinizi saç ve makyajın yapıldığı mekanda bulundurmayın. Makyaj malzemeleri ve kozmetikler uçuşarak da olsa gelinliğinizi kirletebilirler. Son olarak, geliniğinizi giyerken birinden yardım alın ve yüz ve saçınızı saten bir örtüyle örtmeyi ihmal etmeyin.

Düğün günü gelinlikte tuvalete nasıl giderim?

Elbette en ideali gelinliğinizi giydikten sonra tuvalete gitmemenizdir. Ama içerisinde bulunduğunuz ekstra heyecanlı durum yüzünden gelinlikle tuvalete gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden düğün günü hazırlandığınız yerde temiz ve yerleri ıslak olmayan bir tuvaletin size rezerve edilmesini sağlayın. Tuvalete girdiğinizde tarlatanınız varsa onun metallerinden tutarak eteğinizi kaldırabilirsiniz. Eteğiniz kabarık değilse ve tarlatan kullanmıyorsanız eteğinizi içten dışarı doğru katlayın. Ama öncelikle gelinlikle rahat etme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olun!

Gelinliğimi düğünden sonra nasıl saklayabilirim?

Aldığınız günden düğün sonrasına gelinliğinizin yolculuğu hakkında fikir mi edinmek istiyorsunuz? Düğünden sonra ilk olarak gelinliğinizi kuru temizlemeye verin, çünkü güzelim gelinliğiniz düğün günü ve gecesi boyunca oldukça kirlenmiş olacak. Sonrasında gelinliğinizi sererek, asarak ya da dikdörtgen bir kutuda ikiye katlayarak yıllarca saklayabilirsiniz.

akayyy2 - akay3

Düğünde gelinliğim leke olursa ne yapmalıyım?

Birinci kural, paniklememek. Eğer leke ufak tefek ve açık renkliyse en iyisi hiç müdahale etmemek. Çünkü zaten çok belli olmayacak bir leke müdahalenizle daha belirgin hale gelecektir. Ancak çikolata, şarap yada da sos gibi canlı renklerde ve büyük bir lekeyle karşılaşmanız ihtimaline karşı yanınızda leke çıkarıcı sprey ya da mendil bulundurun. Leke kurumadan önce leke çıkarıcıyı uygulayın ve tam olarak başarı elde edemeseniz de eğlenmenize devam edin.

Peki ya gelinliğimi satmak istersem düğünden sonra?

İleride sizin ve belki de çocuklarınız için çok anlamlı olacak bu güzel elbiseyi satmanızı önermiyoruz. Eğer çok mecbur değilseniz gelinliğinizi satmayın ya da bozmayın. Belki şu anda değil ama uzun yıllar sonra sizin için çok büyük değeri ve anısı olacak. Yine de çok ısrarcıysanız ikinci el gelinlik siteleri ve sizden sonra evlenecek arkadaşlarınızdan biri gelinliğinizi satabileceğiniz iki adres.

Damadın düğünden önce gelinliği görmemesi şart mı?

Aslında artık pek çok damat gelinlik seçiminde kendi zevklerinin de dikkate alınmasını istiyor. Dolayısıyla öncelikle damatlar gelinlerini nasıl görmek ister sorusunu cevaplamak gerekiyor. Bu yüzden, gelinlik seçenekleri damadın da onayından geçiyor. Yani damadın gelinliği nikah anına kadar görmemesi geleneği gerilerde kaldı.

Gelinlik beyaz olmak zorunda mı?

Gelinlik beyaz olmak zorunda değil ama farklı bir renk tercihi yapılacaksa bile çok uç noktalara gitmemek gerekir. Öncelikle beyazın tonlarına göz gezdirerek gelinlikte beyaza kısa bir bakış atın. Öte yandan Akay Koleksiyonu’ndaki gelinlik modelleri arasında pudra rengi, uçuk yeşil ve taş rengi gelinlikler mevcut. Gelinliklerde beyaz yerine hafif pastel tonlar tercih edilebilir veya beyaz bir gelinlik renkli bir kuşak, mücevher ya da ayakkabıyla neşeli hale getirilebilir.

Verdiği değerli bilgiler için Sezanur Akay'a teşekkür ederiz...

Şehrindeki 442 Gelinlik Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (4)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Serpil Çakır

tarlatanı nasıl katlaya bilirim

KY Kübra Yildiz

tarlatanı katlarken korkmayın çünkü kırılması gibi bir ihtimal söz konusu degil istediğiniz kadar sıkı tuttabilirsiniz. ve eğer gelinlige acımayın yoksa gelinliğin hakından gelemezsiniz kararlı bir şekilde sert turun ve bir noktada birleştirin. gelinliğin uçuşan kısımlarını tarlatanın içine alın ve katlayıp kendinize yaslayın işiniz çok uzun sürmez zaten rahat olun ve çıkınca detaylı bir düzeltme yapabilirsiniz.

N Nurcan

ayy çok sağolun gerçekten :)

E Elif

dügün.com süpersiniz

ÇYG Çağla Yasemin Gören

Acaba nisanlima gelinligimi gosterebilirmiyim dugun gununden once?

D Düğün.com

Merhaba Çağla, Evlenmeden önce damadın gelini gelinlikle görmesi yabancıların çok eskiden uğursuzluk saydıkları bir batıl inanç. Eğer böyle inançların yoksa tabii ki gösterebilirsin. Benim fikrimi istiyorsan gösterme derim. Fakat bu batıl inançtan değil seni ilk defa gelinlikle düğün günü görmesini önerdiğim için. Çünkü birçok damat nişanlılarını gelinlikle ilk gördükleri anda gözyaşlarını tutamıyor ve bu düğün fotoğraflarına harika yansıyor. Şimdiden görürse bir sürprizi kalmaz, ne dersin?