Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığın 10 Soru ve Cevapları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:12 dakika

04.11.2021

Her gelinin kafasında gelinlikle ilgili kimselere soramadığı sorular vardır. Kimi çok önemli kimininse cevabı az bilinir. Hatta bu sorulardan bazılarının çok saçma olduğunu bile düşünebilirsin. İlk gece gelinliği damat mı çıkarır? Gelinlik bakmaya kiminle gidilir? Gelinlikle tuvalete nasıl gidilir gibi gelinliğe dair aklındaki soruların yanıtları bu yazıda!

gelinlik

1-Kimseyi Kırmadan Gelinlik Bakmaya Kimle Gidilir?

Hayalindeki gelinlik için randevunu aldın ya da mağaza mağaza dolaşıp senin için en uygun gelinliği aramak için uygun vakti buldun diyelim. Peki gelinlik denemeye giderken yanında kimi götüreceksin? Gelinlik bakmaya damatla gidilir mi? Kayınvalidenle gitmen şart mı? Anlatalım:

Gelinliğini birlikte seçmek isteyeceğin kişi belki annen, belki çok yakın bir arkadaşın olabilir. Kime karar verirsen ver, mutlaka kişi sayısını 2-3 ile sınırla. Kayınvalide, görümce, eş, dost, akraba, arkadaşların katıldığı kalabalık bir ekip ile gelinliğini almaya gidersen, kafanın karışması işten bile değil.

Ancak eğer gelinliği erkek tarafı alacaksa kayınvalidene öncelik verebilirsin. Ancak gelinlerin kayınvalideleriyle ilk sürtüşmelerini gelinlik seçerken yaşadıkları da bilinen bir gerçek. Tartışma yaşayabileceğinizin sinyallerini alıyorsan, kayınvaliden ile gitmek yerine en yakın arkadaşın ile gelinlik alışverişine çıkabilirsin.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Ayrıca gelinlik bakmaya giderken ne giyilir diye düşünüyorsan, zor giyilip çıkarılan dar yakalı üstler, skinny pantolonlar gibi giysilerden kaçınmalısın.

Gelinlik alışverişinde sana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atmak ister misin?: Adım Adım Gelinlik Alışverişi

2- Düğünden Önce Damadın Gelinliği Görmesi Doğru mu?

İşte gelin adaylarının yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri daha! Damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesinin, birçok farklı inanışa göre kötü şans getireceğine inanılır. Ancak bu inanışın düğünlere dair batıl inançlar arasında yer aldığını söyleyelim.

Bunun gibi diğer ilginç düğün adetlerini incelemek ister misin? Şuradan bakabilirsin: İlginç Düğün Gelenekleri

Üstelik, yeni evlenecek çiftlerin, gelinlik ve damatlık seçerken birbirlerinin fikirlerine ihtiyaç duyuyor, gelinlik provası, düğün dansı provası gibi düğün öncesi etkinlikler gittikçe popüler hale geliyor. Bunların olmaması halinde düğün sırasında oluşabilecek aksiliklere karşı hazırlıksız olacağınızı düşünürsek, düğünden önce gelini görmek değil, görmemek uğursuzluk getirebilir.

Özellikle gelinlik provası çok önemli! Peki bu süreç nasıl işliyor dersen şu videomuza mutlaka göz at:

Ayrıca, gelinliğini seçerken müstakbel eşinin seni görmesi önemli, çünkü erkeklerin gelinliklere dair kulak verilmesi gereken önerileri var: Biraz da Beyleri Dinleyelim: Erkeklerden Gelinlik Önerileri

3- Adetliyken Gelinlik Giyilir mi?

Halk arasında adet olarak da bilinen, regl döngüsü eğer düğün tarihine denk gelirse ne yapmalısın? Öncelikle bilmelisin ki hazırlıklı olduğun sürece gelinlikle adet olmak sandığın kadar korkutucu bir durum değil.

Eğer regl döneminin düğün tarihine denk geleceğini önceden hesaplayabiliyorsan, adet geciktirici ilaçlar alternatiflerin arasında. Tabi bunların ilaç olduğunu unutmamalı ve doktoruna danışmadan almamalısın.

Eğer ilaç kullanmak ya da ertelemek istemiyorsan, tedbirli olmanı öneriyoruz. Düğün günü beyaz gelinliğinin içinde bir sürprizle karşılaşmamak için tampon ya da ped kullanabilirsin. Ayrıca gün boyu düğün çantanda da yedek ürünler bulundurmalısın. Böylece özenerek seçeceğin gelin iç çamaşırın ve gelinliğin için hijyenik ve güvenli bir önlem almış olursun.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Peki gelinlikle giyilecek iç çamaşırının nasıl olması gerektiğini biliyor musun? Sana yardımcı olacak şöyle bir makalemiz var: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

4-Gelinlikten Leke Çıkarmak İçin Ne Yapabilirsin?

Gelinlik seçimin ne kadar doğru olursa işin de o kadar kolay olur. Çok kırışmayan ve leke tutmayan kumaşları tercih etmende fayda var. Tabi düğün günü hazırlanırken ruj ya da fondöteninin gelinliğine bulaşması, düğün sırasında üzerine yiyecek ya da içecek dökülmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsin.

Peki böyle bir durumda gelinlik nasıl temizlenir? Eğer leke ufak tefek ve açık renkliyse en iyisi hiç müdahale etmemek . Çünkü çok belli olmayacak bir leke müdahale sonucu daha belirgin hale gelecektir.

Ancak çikolata, şarap ya da da sos gibi canlı renklerde ve büyük bir lekeyle karşılaşma riskine karşı, önceden hazırladığın gelin acil durum çantasında gelinlik temizleme spreyi olarak kullanabileceğin portatif leke çıkarıcılardan bulundurmalısın. Leke kurumadan önce leke çıkarıcıyı uygula. Lekenin büyük ölçüde çıktığını göreceksin.

Gelinliğinin kumaşına zarar vereceği için, lekelenen bölgeyi çitilememen daha doğru olacaktır. Kullanacağın bezin de çok ıslak olmaması, lekenin yayılmaması için daha uygun olacaktır. Nemli bir bez tercih kullanabilirsin. Olur da leke çıkarma konusunda tam olarak başarı elde edemesen de eğlenmene devam et!

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Peki gelin acil durum çantan hazır mı? Sen de şu yazımızı inceleyerek, her probleme karşı hazırlıklı olabileceğin bir çanta hazırlayabilirsin: Düğününüzü Kurtaracak Acil Durum Çantasında Neler Olmalı?

5- Gelinlikle Tuvalete Nasıl Gidilir?

Gelinliklerin pek de rahat kıyafetler olmadığı konusunda hemfikirsek gelinlikle arabaya binmenin, oturmanın kolay olmadığını söyleyebiliriz. Hatta gelinlerin en büyük problemlerinden biri de gelinlikle tuvalete girmek! Özellikle kabarık etekli modeller ile kuyruklu gelinlikler, gelinlerin her duruma karşı hazırlıklı olmasını gerektiriyor. Peki ne yapmalısın?

İçerisinde bulunduğun ekstra heyecanlı durum yüzünden gelinlikle tuvalete gitmek zorunda kalabilirsin. Peki gelinlikle nasıl tuvalete giderim diye merak ediyorsan bir yakınının yardımını rica edebilirsin.

Ayrıca düğün günü hazırlandığın yerde temiz ve yerleri ıslak olmayan bir tuvaletin sana rezerve edilmesini sağlamalısın. Tuvalete girdiğinde tarlatanın varsa onun metallerinden tutarak eteğini kaldırabilirsin.

Eteğin kabarık değilse, örneğin; düz kesim, kuyruklu bir elbise ise ve tarlatan kullanmıyorsan gelinliğinin kuyruk kısmını başına geçirebilirsin ve bu sırada bir arkadaşından gelinliğinin ön kısmını tutmasını isteyebilirsin. Yani şöyle:

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Peki gelinlikle arabaya nasıl binilir dersen yine yakınlarının yardımına başvurman gerektiğini söylemeliyiz. Gelinliğin kabarık olmayan bir modelse şanslısın. Ancak kabarık ya da kuyruklu gelinlikle nasıl oturulur dersen önce arabaya arkanı dönüp oturmalı, ardından ayaklarını içeri almalısın. Yakınların senin için eteğinin dışarda kalan kısımlarını, zarar görmeyeceği şekilde senin için arabaya yerleştirecektir.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

6- İlk Gece Gelinliği Damat mı Çıkarır?

Çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri ilk gece gelinliği kimin çıkaracağı oluyor. Peki gerdek gecesinde gelinliği damat mı çıkarır? Adetlere göre ilk gecede gelinliğin damat tarafından çıkarılması geleneği daha yaygın. Zaten çoğu gelinliği, tasarımı dolayısıyla tek başına giymek ya da çıkarmak kolay olmuyor. Enseden kalçaya kadar düğmeli bir gelinliği yalnız çıkarmanın mümkün olmadığını düşünürsek, yalnızca geleneklere uymak için değil, yardıma ihtiyaç duyacağın için de gelinliği damadın çıkarması daha uygun olacaktır.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Gelin damat ilk gecesi için ipuçları arıyorsan şu yazımız sana yardımcı olabilir: İlk Geceniz İçin İpuçları

7- Evlenirken Neden Beyaz Giyilir?

Düğünde beyaz kıyafet giydiği kayıtlara geçmiş ilk gelin, 1499 yılında XII. Lois ile evlenen İngiltereli Anne’di. Günümüzdeki gelinlik modelleri ise temelini, 1854 yılında Kraliçe Victoria’nın Prens Albert ile evlenirken giydiği, tamamen beyaz saten kumaştan oluşmuş, 5.5 metre kuyruğu olan gösterişli gelinliğinden alıyor. Modern batı geleneği ile ortaya çıkan beyaz gelinlik modası ilk olarak kendini Queen Victoria-Albert of Saxe-Coburg’un düğününde göstermiş.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Bu özelliğiyle Victoria'nın gelinliği ikonik gelinlikler arasında yer aldı. Sen de döneminin en çok konuşulan ve beğenilen gelinliklerine göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Akıllardan Silinmeyen Dünyanın En Güzel Gelinlikleri

Peki gelinlik beyaz olmak zorunda mı? Elbette değil. Beyaz renk masumiyetin, saflığın, temizliğin simgesi gibi görüldüğü için gelinliğin bu renkte olması geleneği hızla yayılmış ancak son dönemlerde krem, nude, pembe tonlarında gelinlikler, beyaza alternatif olarak tercih ediliyor. En özel gününde önemli olan senin ve müstakbel eşinin istekleri olduğuna göre gelinliğinin renginde belirleyici olan da isteklerin ve hayal gücün olmalı!

Renkli gelinlik modellerini incelemek istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Renkli Gelinlikler

8- Gelinlik Nasıl Saklanır?

Düğünden önce

Gelinliğini düğün gününe kadar emanet edebileceğin en güvenli yer, aldığın moda evi olacaktır. Ancak böyle bir şansın yoksa, gelinliğinin temiz kalması ve kırışmaması için ona uygun boyutlardaki bir elbise kılıfının içerisinde asılı biçimde ya da düz bir yere sererek saklamalısın.

Düğünden sonra

Gelinliğini düğünden sonra saklamak istersen, yoğun geçen bir günün ardından kirlenmiş olacağını göz önünde bulundurmalısın. Bu durumda düğünden hemen sonra gelinliği kuru temizlemeye vermeyi ihmal etme. Sonrasında gelinliği sererek, asarak ya da dikdörtgen bir kutuda ikiye katlayarak yıllarca saklayabilirsin.

Saklarken dikkat etmen gereken bir nokta da gelinliğin sararmasını engellemek olmalı. Gelinliğini kuru temizlemeden aldıktan sonra, müzelerde kullanılan arşiv kutularında asitsiz kağıda sarılı olarak ya da düğün öncesindeki gibi bir elbise kılıfında saklamalısın.

Gelinlik neden sararır dersen en önemli sebebi havasızlık. Arada bir havalandırarak gelinliğini kolayca ilk günkü gibi muhafaza edebilirsin. Saklamada önemli olan, hava alabilen bir kutu kullanılması ve kutunun özellikle de içini gösteren şeffaf bir bölmesi varsa direk güneş ışığına maruz kalmaması. Bu, gelinliğin sararmaması açısından çok önemli.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Gelinliğini nasıl saklayabileceğine dair daha fazla ayrıntıya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Gelinlik Nasıl Saklanır?

9-Gelin Makyajım Yapılırken Gelinliğimi Nasıl Korumalıyım?

Gelin saç ve makyajın sen gelinliğini giymeden yapılmalı. Saç ve makyajın yapılırken üzerinde önden düğmeli bir gömlek ya da elbise olsun ki çıkarırken saçın ya da makyajın bozulmasın. Gelin kuaför sabahlıkları da saç ve makyajın yapılırken tercih edebilirsin.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Gelin sabahlıklarıyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Sabahlığı Çeşitleri Nelerdir? Ne Zaman Giyilir?

Gelinliğini makyajdan sonra giyeceksen lekelenmesini önleyecek örtü kullanmalısın. Eğer başından geçirerek giyeceğin bir model seçtiysen gelinliğini giyerken başına bir yastık kılıfı veya ipek etek astarı geçir. Böylelikle kıyafet başından kayarak geçer ve hem gelinliğini hem makyajını korumuş olursun.

10-Gelinlik Neden Pahalıdır?

Hazır giyime kıyasla üretilen ürünün sayısı daha az, tüketim hızının daha düşük ve üretim süresinin daha uzun olması, gelinliklerin fiyatını artırıyor. Kullanılan kumaşların pahalı olması da fiyatları etkiliyor.

Genelde ortalama bir gelinlikte kullanılan dantel, ipek, şifon, tül gibi halihazırda pahalı olan kumaşlar ile üzerine yapılan işlemeler de gelinliğin maliyetini artırıyor. Bir de özel tasarım ve dikim istiyorsan fiyat daha da yükseliyor.

Ancak sana uygun gelinliği ararken şehrindeki onlarca gelinlik firmasının profillerini araştırabilir, hem zevkine hem bütçene uygun bir gelinlik bulabilirsin.

gelinlikle i̇lgili kimseye soramadığın 10 soru ve cevapları

Gelinlikle ilgili herkese soramayacağın 10 soruyu senin için yanıtladık. Senin de aklında bunların dışında sorular varsa yorum olarak bırakmayı unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

8 Yorum

Esma Yilmaz

Düğün Tarihi: 27.12.2022


Gelinlik içliğine ne giyinmeliyim ve nişanlık içliğine nasik sutyen tercih etmeliyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuya ilişkin detaylı bilgi için Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı? yazımızı inceleyebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Zehra H

Düğün Tarihi: 23.06.2021


Çok güzel yardımcı oldunuz sağolun yanlız bişey sorabilir miyim? Gelinliği saklarken tarlatanlı gelinlikleri nasıl saklayabiliriz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, katlama sırasında tarlatanı kırma gibi durumlardan dolayı endişe etmenize gerek yoktur. Tarlatanı toplayıp etekleri yandan içe doğru katlayarak başlamanız gerekir. Daha sonra ise yukarı doğru dikdörtgen şeklinde katlama yapmalısınız. Son olarak gelinliğin gövde kısmı üstte kalacak şekilde katlayarak kılıfa ya da kutusuna koyabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Maria

Düğün Tarihi: 01.03.2021


Sağolun ben de nişanlıyım çok yardımcı oldunuz


Sevgi

Düğün Tarihi: 07.10.2020


Merhaba simli gelinlik rahat olur mu sizce

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gelinlikteki simlerin vücudunuza dağılmaması için, gelinlikte kullanılan işlemenin cinsine dikkat etmelisiniz. Yapıştırma simler yerine ışıltılı iplerden yapılan nakışların kullanıldığı tasarımlara yönelebilirsiniz. Konuyla ilgili gelinlikçinizden de bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Çağla Yasemin Gören

Düğün Tarihi: 30.09.2016


Acaba nisanlima gelinligimi gosterebilirmiyim dugun gununden once?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Çağla, Evlenmeden önce damadın gelini gelinlikle görmesi yabancıların çok eskiden uğursuzluk saydıkları bir batıl inanç. Eğer böyle inançların yoksa tabii ki gösterebilirsin. Benim fikrimi istiyorsan gösterme derim. Fakat bu batıl inançtan değil seni ilk defa gelinlikle düğün günü görmesini önerdiğim için. Çünkü birçok damat nişanlılarını gelinlikle ilk gördükleri anda gözyaşlarını tutamıyor ve bu düğün fotoğraflarına harika yansıyor. Şimdiden görürse bir sürprizi kalmaz, ne dersin?


elif

Düğün Tarihi: 17.10.2014


dügün.com süpersiniz


nurcan

Düğün Tarihi: 17.10.2014


ayy çok sağolun gerçekten :)


serpil çakır

Düğün Tarihi: 06.06.2013


tarlatanı nasıl katlaya bilirim

KY

Kübra Yildiz
tarlatanı katlarken korkmayın çünkü kırılması gibi bir ihtimal söz konusu degil istediğiniz kadar sıkı tuttabilirsiniz. ve eğer gelinlige acımayın yoksa gelinliğin hakından gelemezsiniz kararlı bir şekilde sert turun ve bir noktada birleştirin. gelinliğin uçuşan kısımlarını tarlatanın içine alın ve katlayıp kendinize yaslayın işiniz çok uzun sürmez zaten rahat olun ve çıkınca detaylı bir düzeltme yapabilirsiniz.