Adım Adım Gelinlik Alışverişi

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

6:03 dakika

03.08.2021

Evlenenler bilir; gelinlik alışverişinde, zamanlama önemlidir. Bu süreçte kendine bir kontrol listesi hazırlarsan işleri büyük ölçüde kolaylaştırmış olursun. Şimdi gel birlikte, gelinlik alışverişi sırasında izlemen gereken adımları tek tek ele alalım. İncelemeye başlayalım mı?

Nişan sürecinden itibaren, o “mükemmel” gelinliği düşünmekten kendini alamıyorsun öyle değil mi? Kabul edelim ki gelinlik alışverişi, yer yer eğlenceli, kimi zaman heyecan verici olmakla birlikte biraz bunaltıcı bir süreçtir. Alışverişe ne zaman ve nereden başlamalısın, hayalindeki gelinliği bulamazsan B planın var mı, bu süreçte nelerle karşılaşacaksın? Bu bitmek tükenmek bilmeyen sorular ve endişeler dağ olup, üzerine üzerine geliyor olabilir. Ama endişelenme, kafanda bu süreci bir sıraya koyarsan, emin ol her şey çok daha kolay olacak.

Düğüne 12 Ay Kala

1 yıl önceden gelinlik mi alınır deme. Zaten bu süreçte gelinliğini satın alman gerekmiyor. Planlamanı ve araştırmalarını yaparsan, süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaksın.

Bütçeni Belirlemeye Başla

Düğün bütçesini belirledikten sonra karar vermen gereken şey, gelinliğin için bu bütçeden ne kadar pay ayıracağın olmalı. Burada sadece gelinliğe ayıracağın payı düşünme lütfen. Ayakkabı, duvak, gelin buketi, saç aksesuarı, gelin çantası, eğer bir kış gelini olacaksan gelinliğinin üzerine giyebileceğin bolero, pelerin, şal gibi aksesuarları da ekstralar olarak hesaba katmalısın.

adım adım gelinlik alışverişi

Gelinlik fiyatları hakkında sana fikir verecek şu yazımız ilgini çekebilir: İstanbul’da Gelinlik Fiyatlarını Araştırdık!

Dersini Çalış, Gerekli Araştırmaları Yap

Gelinlik alışverişine çıkmadan önce, ne tarz bir gelinlik istediğini anlamaya çalışmalısın. Bunu anlarken de, düğün mekanın, düğün konseptin, hangi mevsim evleneceğin yol gösterici olacak. Eğer bir kır düğünü yapmayı planlıyorsan, uçuş uçuş tüllerden oluşan, fazla detayı olmayan sade modellere yönelmek doğru bir tercih olabilir. Bir otel düğünü düşünüyorsan, prenses kesim bir gelinlik mekanın ağırlığına uygun bir seçenektir.

Bu süreçte yapman gereken en önemli şeylerden bir diğeri de vücut tipini anlamaya çalışıp, sana en çok yakışacak modele karar vermek olmalı. Mesela armut vücut tipine sahipsen, balık gelinlik modelleri yerine A kesim gelinliklere yönelmelisin. Gerek internetin altını üstüne getirip gerekse dergileri karıştırarak beğendiklerini bir yerlere not edebilirsin. Mümkün olduğunca bu süreçte açık görüşlü olmanı ve gittiğin gelinlikçilerin deneyimlerinden faydalanarak, senin için önerdikleri modelleri de dikkate almanı tavsiye ediyorum.

adım adım gelinlik alışverişi

İstanbul'da gelinlik firmalarını araştırırken, firmalardan daha önce hizmet alan gelinlerin yorumlarına da dikkat etmelisin: Biz senin için şu yazımızda gelin adaylarının memnun kaldığı firmaları derledik: İstanbul’da Gelinlerin Favorisi Gelinlikçiler

Alışverişe Kiminle Çıkacağını Belirle

Bu kişi belki annen, belki çok yakın bir arkadaşın olabilir. Kime karar verirsen ver, mutlaka kişi sayısını 2-3 ile sınırla. Kayınvalide, görümce, eş, dost, akraba, arkadaşların katıldığı kalabalık bir ekip ile gelinliğini almaya gidersen, kafanın karışması işten bile değil.

adım adım gelinlik alışverişi

Ufak Ufak Mağazaları Gezmeye Başla

Gelinlik alışverişi konusunda bu kadar hızlı davranman gerektiğini düşünmüyor olabilirsin ama bir de şu açıdan baksana: Hazır gelinlik yerine, sana özel dikim yaptırman gerekebilir. Bu da vücuduna en iyi şekilde uyacak gelinliğe kavuşman için aylar sürecek olan tadilat ve prova süreci demek aslında.

Ayrıca gelinlik firmalarının pek çoğunun aylar öncesinden randevularının dolduğunu da göz ardı etme! Gelinlik firmalarını ziyaret ederken, yanına beğendiğin gelinlik modellerinin resimlerini de alırsan, beğenilerin ve tarzın konusunda kendini daha iyi anlatmış olursun.

Düğüne 8 Ay Kala

Düğüne 12 ay kala yaptığın planlamaları, hayata geçirmek için bir an önce çalışmalara başlasan iyi edersin! Artık yavaş yavaş harekete geçme zamanı.

Gelinliğini Satın Al!

Satın alacağın gelinliğe karar verip, siparişini vermelisin. Merak etme üzerine giydiğinde, satın alman gereken gelinliğin o olduğunu hemen anlayacaksın. Burada biraz sezgilerine de güvenmeyi ihmal etme. Gelinlik firmanla el sıkışmadan önce, ödemeyi nasıl yapacağını, ne kadar depozito ödeyeceğini öğren derim. Ayrıca gelinliği kaç provada, hangi tarihte teslim edeceklerini de baştan netleştirmekte fayda var.

Düğüne 5 Ay Kala

Düğün gününe doğru emin adımlarla ilerliyorsun. Çok da fazla bir zamanın kalmadı artık. Ufak ufak detaylara inmeye ne dersin?

İç Çamaşırı Alışverişini Unutma!

Gelinliğini satın aldığına göre, içine giyeceğin iç çamaşırını seçme zamanı da geldi demektir. Seçeceğin çamaşırın gelinliğine uygun olması gerektiğini unutma. Şöyle ki straplez model bir gelinlik ile askılı değil, yine straplez bir sütyen kullanman gerekiyor. Eğer bu konuda biraz daha fazla tüyoya ihtiyacın varsa, “Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı” başlıklı makalemize de göz atmanı öneririm.

Saç Aksesuarlarına Karar Ver

Gelinliğinin tarzına ve zevkine göre duvak mı yoksa bir saç tokası ya da gelin tacı mı kullanacağına karar vermelisin artık. Eğer tarihi dokusu olan son derece şık bir mekanda evleneceksen ve prenses kesim bir gelinlik giyeceksen, katedral tipi duvak ile muhteşem görünebilirsin. Kumsal düğünü yapmayı planlıyorsan ise elbette uzun bir duvak yerine örneğin deniz yıldızları ile süslü saç aksesuarı hoş bir tercih olabilir.

adım adım gelinlik alışverişi

Sıra Geldi Gelin Ayakkabılarını Almaya

Burada vereceğin en önemli karar, ayakkabılarının topuğu olacak. Elbette gecenin parlayan yıldızı sen olacaksın ve çok güzel görünmelisin ancak bütün gün üzerinde duracağın ayakkabıların rahatlığı da bir o kadar önemli. Yürüyemeyeceğin kadar yüksek topuklu bir ayakkabı tercih edersen, düğün günü zor anlar yaşayabilirsin. Ayrıca düğün mekanına ve konseptine göre de bu tercihi doğru yapman gerektiğini unutma lütfen. Mesela vintage temalı bir tarihi mekan düğünü ile marina temalı bir kumsal düğününde giyeceğin ayakkabı aynı olmayacaktır. Ayakkabının renk tonu ile gelinliğinin uyumlu olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Gelin ayakkabısı konusunda farklı seçenekler görmek istersen, seni şöyle alalım:

Düğüne 3 Ay Kala

Heyecan dorukta, düğüne artık sayılı günler kaldı. Gelinliğine ilişkin son dokunuşları yapma zamanın geldi.

Gelinliğin ile İlk Buluşma: 1. Prova

Gelinliğin vücuduna kusursuz oturması için genellikle en az 3 prova yapılır. Provalarda, doğru zamanlama ile yerinde dokunuşlar yapmak önemlidir. Elbette burada işin önemli bir bölümü gelinlikçinin maharetli ellerine kalıyor. Gelinlik provalarına giderken, düğün günü gelinliğinin içine giyeceğin iç çamaşırlarını, ayakkabını ve kullanacağın aksesuarları da yanına almayı unutma. Mesela ayakkabılarının topuk boyu, gelinlik boyunu belirlerken, iç çamaşırın da gelinliğin bedenini ayarlarken gerekecek.

Gelinlik provasına dair merak ettiğin her şey için şu videomuza da bakabilirsin:

Düğüne 2 Ay Kala

Sayılı gün çabuk geçiyor diye boşa söylememiş atalarımız. Gelinliğinin ikinci provasına gitme vaktin geldi bile. Eğer gelinlikte içine sinmeyen bir şeyler varsa, ufak tefek değişiklikleri yaptırmak için son ayların diyebiliriz. Mesela yakasının fazla açık olduğunu düşünüyorsan kapattırmak için, göğüs kısmı hafif potluk yaptıysa da düzelttirmek için hala vaktin var. Bu ikinci provada kullanacağın aksesuarları da netleştirmelisin. Mesela gelin eldiveni kullanacak mısın, kolye mi yoksa küpe mi takacaksın, yaptırmaya karar verdiğin gelin saçı ile duvağın uyumlu mu, gibi detayları düşünsen iyi edersin.

adım adım gelinlik alışverişi

Düğüne 1 Ay Kala

Gelinlik alışveriş sürecini baştan iyi planladığın ve bu plana harfiyen uyduğun için düğününe son 1 ay kala paniklemene gerek yok. Bu süreçte yapman gerekenler arasında, satın aldığın ayakkabıyı evin içerisinde bolca test etmek ve ayakkabılarının ayağını sıkmadığından emin olmak da var. Eğer rahat hareket edemediğini düşünüyorsan, yeni bir çift ayakkabı almak için hızla harekete geçmelisin.

adım adım gelinlik alışverişi

Peki gelinliğinin son provası için hazır mısın? Sonunda ona kavuşmaya çok az kaldı. Bu son provada duygusal anlar yaşamaya hazır ol. Gelinliğini teslim almadan önce, her şeyin istediğin gibi olup olmadığını anlamak için son kontrollerini yapmayı ihmal etme. Gelinliğini aldığın yerin gelinliğini nasıl paketlendiği önemli. Gelinliğin, duvak ve saç aksesuarları ile aynı torbanın içerisine konulmuşsa, işlemelerinin ve kumaşının zarar görebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

adım adım gelinlik alışverişi

Düğüne Son 1 Gün Kala

Düğün günü iki ayağın bir pabuca girmesin diye yapacağın birkaç ufak düzenleme dışında, düğün arifesinde çok fazla kendini yormanı önermiyorum. Sadece duvağını, gelin buketini ve varsa diğer aksesuarlarını düğün günü yanına almayı unutmamak için gelinliğinin olduğu yerde toplamalısın. Böylece aradığın her şeyi düğün sabahı dertli toplu bir şekilde bulacaksın. Ayrıca düğünde gelinliğin ile ilgili yaşayabileceğin olası kazalara karşı tedbir olarak, içerisinde iğne, iplik, çengelli iğnenin bulunduğu mini bir dikiş seti hazırlayabilirsin.

adım adım gelinlik alışverişi

Veee Büyük Gün!

Gelinliğini giyip, o en anlamlı günün tadını çıkarmak dışında yapman gereken bir şey yok. Gelinliğinin içerisinde harika göründüğün için bol bol fotoğraf çektirmeyi ve tabii eğlenmeyi unutma.

Senin için hazırladığımız düğün planlama listesini de tek sayfada paylaşmak istedik:

adım adım gelinlik alışverişi

Dilersen görselin üzerine tıklayarak listeyi PDF formatında indirebilir ve çıktısını alabilirsin. Şimdiden hazırlık sürecinde kolaylıklar diliyoruz.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap