Gelinlik Alışverişi

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:54 dakika

29.06.2020

Hayatındaki en özel günde harika görünmek istediğini biliyorum. Bu görünümü ise üzerinde muhteşem duran bir gelinlik ile başarabilirsin. Peki, gelinlik seçimin için ne zaman işe başlayacağını biliyor musun? Fikrimi sorarsan düğün mekanından hemen sonra araştırmalara başla derim. Bu 9 ay önce de olabilir, 1 sene önce de... Geç kalma yeter!

Gelinliğini Seç

Sana vereceğim iki büyük tavsiye var! Bunlardan ilki bol bol araştırma yapman, ikincisi ise gelinliğini vücut tipine göre seçmen.

gelinlik alışverişi

Artık bütçe konusuna girmiyorum çünkü düğün planlamanın her aşamasında bütçeni belirlemen gerektiğini artık bilmelisin. Gelinlik seçiminde de aşağı yukarı bir bütçe belirlemelisin. Tabii bu konuda bir fikrin olmadığı için kendi şehrindeki gelinlikçilerden fiyat teklifi alarak işe başlayabilirsin. (https://dugun.com/gelinlik/istanbul ) Bütçeni belirledikten sonra da kesinlikle o bütçeyi aşan gelinlikleri denemeni tavsiye etmiyorum. Çünkü çok iyi biliyorum ki sonra kendi gelinliğini zoraki seçip beğenmeyeceksin. İnan bana bu gelinliğin için hissetmen gereken bir duygu değil! Çok iyi pazarlık yapabileceğine inanıyorsan başka ama sonradan üzülmemek için baştan gardını alman en iyisi...

Şimdi kısaca üzerinden geçmek gerekirse ilk iş araştırma yaparak bütçeni belirliyorsun, sonra vücut tipine göre seçim yapacağın için en zevkli araştırmaya başlıyorsun.

Araştırma kısmında sana aşağıdaki yapmanı öneriyorum.

  • Dergiler, son moda tasarımcıların kampanya görselleri ya da 1000’lerce gelinlik modelini bir arada bulabileceğin galerilerimizi incelemelisin. (https://dugun.com/gelinlik/modelleri )
  • Ne tarz bir gelin olmak istediğine karar vermelisin. Tabii bu noktada düğün mekanın ile uyumlu olmasına da dikkat etmelisin.
  • Özel dikim mi hazır gelinlik mi almayı planladığına karar vermelisin.
  • Beğendiğin gelinliklerin, kumaşların, kesimlerin her birini ya çıktısını almalı ya da dergide gördüysen o sayfayı yanına alarak gelinlikçiye gitmelisin.
gelinlik alışverişi

Gelinlik Seçimine Kiminle Gitmeli

Şimdi burada işimiz şov değil! Bak bu çok önemli. Gelinlik seçimine gideceğin kişi sana hayatı boyunca dürüst olabilecek kişi olmalı. Seni üzmemek için “Tatlım harika görünüyorsun”, “Gözlerime inanamıyorum muhteşemsin” ya da “Sana hepsi yakışır aşkım” diyenlerden uzak durmalısın. Evet sevgiline göre sana her şey yakışabilir ya da en iyi arkadaşının pohpohlamaları en kötü anında kendini iyi hissettirebilir ama gelinlik seçimi için doğru kişiler olamazlar.

Yanlış bir karar vermeye niyetliysen hadi götür müstakbel eşini ya da seni üzmek istemeyen en yakınlarını ama sonra fotoğraflara baktığında üzülmek yok!

Fikrimi istersen vücudunun kusurlarını gösteren gelinliğe hiç yakışmamış, straplez büyük göğüslerinden taşacak gibi duruyor ya da senin ince bir belin yok A kesim gelinlik sana yakışmaz diyebilecek kadar hem seni iyi tanıyor hem de dürüst olabilenler olmalı. Bu annen, teyzen, ablan ya da en yakın arkadaşın olabilir. Eh onun kim olduğunu da sen biliyorsun.

gelinlik alışverişi

Gelinlikçilerle Baş Etme Sanatı

Gelinlikçi ya da mağaza danışmanı kim olursa olsun orada olma sebebi senin istediğin tarzda bir modeli sana göstermek, bunu sakın unutma!

Bu yılın en çok beğenilen modeli senin umurunda olmamalı, senin istediğin önemli. O nedenle önüne yüzlerce seçenek sunulmadan önce kendini iyice tanıt. Sana hazırla dediğim gelinlik modelleri çıktıları göster, düğün mekanını söyle, vücudunda sevdiğin ve sevmediğin bölümleri belirt ve hayalinde nasıl bir gelinlik olduğunu onlara anlat.

Sonrasında ise onların tecrübelerinden de yararlan. Çünkü iyi bir gelinlikçi senin vücut tipine uygun olan gelinliği sana önerecektir. Kötü görünmeni onlarda istemez. Onlara güven sen istemesen bile kabarık bir modelin üzerinde harika duracağını düşünüyorsa denemekten çekinme. Unutma bu onun işi belki senin fark etmediğin bir özelliğini fark etmiş olabilir ve ön plana çıkarmaya çalışıyordur. Sonuç olarak en harika gelinliği birlikte seçeceksiniz. Tavsiyelerini dinle beğenmiyorsan açıkça belirt.

Tabii olursa ilgisiz, seni dinlemeyen, kendi istediklerini empoze etmeye çalışan bir danışman veya gelinlikçi ile karşılaşırsan ya yeni bir danışman rica et ya da başka bir gelinlikçiye yönel. Sonradan pişman olmamak için bu en iyisi...

Gelinliğe Karar Verme Aşaması

Gelinliğe karar verme aşamasında seçeneklerini üçe indirmelisin. Sadece trend diye beğendiklerin bu üç model arasındaysa hemen eleyebilirsin. Ve bu modelleri tekrar giymelisin. Her bir gelinliğin en fazla neresinin hoşuna gittiğini bir kenara not etmeni ya da kafana kazımanı rica ediyorum. Bu noktada zaten aynadaki görüntünde en fazla hangisiyle mutlu olduğunu anlayacak ve seçimini yapacaksın.

1 yorum

EK

Esma Kbci

05/03/2017

haklısınız.