Nikah Memurunu Ayarla

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:06 dakika

24.09.2020

Düğün mekanı bakmak her ne kadar heyecanlı ve çok güzel olsa da nikah işlemleri için de araştırmalara başlamalısın. Çünkü bu ikisi biraz birbiriyle ilgili konular. Nikah konusunda en çok tercih edilen 3 seçenekten bahsetmek istiyorum sana:

  • Nikahını düğün mekanında kıydırmak istiyorsan, nikah tarihini de düğün mekanının uygun olduğu tarihlere nokta atışı yaparak almalısın. Hatta nikah memuru düğün mekanına gelerek nikahınızı kıyacağı için nikah dairesine yeri ve saati tüm detayları ile bildirmelisin. Düğün mekanı ve nikah memuru arasında teyitleşme sağlamalısın.
  • Eğer nikahı düğün mekanında kıydırmak yerine düğünden önce gündüz ayrı bir nikah töreni yapacaksan da aynı şekilde nikahı düğün gününün gündüz saatlerine alman gerekecek. Saati öyle bir ayarlamalısın ki nikahtan çıkıp düğün mekanına gitmek için ne saatlerce beklemek gereksin ne de yetişmekte zorlanılsın.
  • Bu seçeneklerin yanı sıra eğer nikah tarihini düğün mekanının uygun olduğu tarihlere uyduramıyorsan senin için bir alternatif fikrimiz var: Nikah için gün alabildiğin uygun bir tarihte sade bir tören yapıp, düğün gecesi de mekanda sahte nikah kıydırabilirsin. Bu iş için teatral performans sergileyen temsili nikah memuru seçeneğini değerlendirerek, düğünde keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.
nikah memurunu ayarla

Sırası gelmişken nikah işlemleri her belediyede farklı yürür. Ücretler hatta bazen istenen evraklar bile farklılaşır. Bu yüzden hangi belediyenin nikah dairesine başvuru yapacaksan onun prosedürüne uygun evraklar ve harç miktarıyla başvuru yapmalısın.

Evrakların geçerlilik süresi genellikle 6 ay olduğu için istediğin tarihten en fazla 6 ay önce başvuru yapabilirsin. İstediğin tarihe 8 ay varsa başvuru kontenjanları henüz açılmamış demektir.

Nikah başvurusu ile ilgili en doğru bilgiyi başvuru yapacağın belediyenin nikah dairesinden alabileceğini unutma ama yine de Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler yazımıza bir göz at.

Yorum yap