Çiçek Seçimi

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:16 dakika

29.06.2020

Çiçek seçimi el buketin, düğün dekor çiçekleri ve gelin arası çiçeği olmak üzere 3 aşamadan oluşuyor. Her ne kadar düğün dekoru için organizasyon şirketi çiçekleri ayarlıyor olsa da o çiçekleri de sen seçeceksin bunu sakın unutma! Dekorun ve teman ile uyumlu bir çiçek olmasına özen göstermelisin. O büyülü atmosferin her çiçeğinde izin olmalı. En fazla gelin arabası çiçeğini damada bırakabilirsin.

Çiçekçi Seçimi ve Kontrat

Bir sürü çiçekçi incelemeli veya çiçek görseli bakmak zorundasın. Eğer harika bir çiçekçi arkadaşın veya çiçeklerden çok iyi anlarım gibi bir iddian yoksa senin için hazırladığımız galerileri incelemelisin.

Bu galerilerdeki modellerin çıktısını almanı, beğendiğin çiçekleri bir kenara not etmeni öneriyorum. Sonra çiçeklerin portfolyolarını incelemeni tavsiye ediyorum. Diğer törenler için nasıl çiçekler yapmışlar, gelinler memnun kalmış mı, mekan ve tarza önem verilmiş mi hepsini incelemelisin. Bu incelemeyi ise şehrindeki çiçekçileri inceleyerek yapabilirsin.

çiçek seçimi

Seçimini yaparken aşağıdaki kriterleri de dikkate almalısın;

  • Her düğünde aynı modeli veya el buketini yapıyorsa o firmayı eleyebilirsin.
  • Farklı tarzlara rahatlıkla uyum sağlıyor ve çok farklı modeller yapmışlarsa mutlak onlardan randevu almalısın.

Çiçekçiler ile kontrat imzalamadan önce mutlaka aşağıdaki konuları netleştirmelisin

  • Düğün mekanına önceden bir çalışma yapmış mı?
  • Her çiçek için belli bir rakamda sabit kalmalısınız, aşağı yukarı bu kadar tutar kelimesi çok tehlikeli olabilir.
  • Düğün günü çiçeklerinizin tam saatinde mekanda olacağına ve solmuş çiçekler olmayacağına garanti isteyin. Mekana ulaşımın nasıl sağlanacağı ve kimin tarafından (organizasyon şirketi ya da çiçekçiniz olabilir) olacağını netleştirin. Aksi durumlar halinde ücretten düşeceğinizi yazılı olarak belirtin.
  • Her çiçeğin (aranjmanın) ismini kontrata renkleri ile birlikte yazın ki düğün günü pembe gelmesi gereken şakayıklar beyaz olmasın.
  • Son dakika bulunamayan veya tükenen çiçeklerin yerine ikinci bir seçeneği kontratta belirtin.
çiçek seçimi

El Buketinin Renklere ve Çiçeklere Karar Vermek

El buketini ve renklerini mevsime göre seçmek bilinen en doğru yöntemdir. Üstelik bu bütçeni de rahatlatır. Mesela sonbahar da koyu tonlar, kışın kırmızı veya beyaz tonları, ilkbaharda pastel, yazın ise canlı renklerden yararlanabilirsin.

Çiçekçinizin sizi bu konuda yönlendirmesini, istediğiniz özel bir çiçekse ve yurtdışından getirtilecekse bulunup bulunmayacağı hakkında bilgi vermesini rica edin.

Kısıtlı bir bütçeniz varsa kolaylıkla bulunan çiçeklerden seçim yapmaya özen gösterin. Yok eğer para sorun değilse ekstra ücret ödeyerek istediğiniz çiçeği getirtme şansınız olduğunu unutmayın. Tabii solmayacaklarına garanti istemeyi de ihmal etmemelisin.

Son olarak eğer gelin çiçeğini bir sonraki geline atmak istemiyor ve saklamayı planlıyorsan aynısının maketini de yaptırmayı unutmamalısın.

çiçek seçimi

Mekan Çiçekleri

Mekan çiçekleri için daha önceden de dediğim gibi ülkemizde organizasyon şirketleri tüm ayarlamaları yapıyor. Bu konuda sana onlar yol gösterecektir. Fakat olursa kendin bir ayarlama ve düzenleme yapmak istersen şehrindeki çiçekçileri inceleyerek bir fikir edinebilirsin.

Mekan çiçeğini seçerken düğün mekanına uygun olan çiçekleri seçmeye özen göstermelisin. Kır düğününde kocaman masa üzeri kristal taşlarla süslü bir aranjman basit kaçacağı gibi, otel düğününde de papatya gibi kır çiçekleri oldukça alakasız kalabilir. O nedenle düğün mekanın ile ilgili çiçekçinizi bilgilendirmeyi sakın unutma.

Sıradan bir masa çiçeği yerine farklı bir tasarım istersen bunu mutlaka belirtmelisin. Cam vazolar yerine son dönemlerde oldukça rastladığımız birkaç boy kavanozdan oluşan masa ortası dekoru yaptırabilirsin. Ya da farklı bir tasarım istiyorum diyerek çiçekçinin önerilerini dinleyerek karar verebilirsin.

1 Yorum

Aslı Akçin

Düğün Tarihi: 15.03.2017


benim eşimin önceki işi buket yapmakmış o yamuk bile olsa razıyım o yapsın istiyorum çiçeğimi