Önceliklerini Belirle

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:39 dakika

29.06.2020

Detaylarla ilgili araştırmalar yapmaya başlamadan önce bazı temel konularda önceliklerini belirlemelisin. Çünkü dekorasyonundan gelinliğine pek çok şey bu önceliklere göre şekil alacak.

Öncelikle belirlemen gereken 2 önemli konu ne zaman ve nasıl evlenmek istediğin!

Her gelin adayının mevsimle ilgili bir hayali vardır. Örneğin, "Hep bir eylül gelini olmak istedim." "Hep kar yağarken evlenmeyi hayal ettim." "Çocukluğumdan beri bir temmuz akşamında ılık bir esintiyle evet demek istedim." şimdiye kadar en çok duyduklarımız arasında...

Sen yılın hangi mevsiminde, hangi ayında evlenmek istiyorsun? Bu soruya vereceğin cevap düğün planlaman sırasında birçok şeyi etkileyecek. Eğer zaten aklında çok net bir tercih varsa şanslısın. Yoksa biraz düşünmek için kendine zaman tanımalısın.

Örneğin hep eylül gelini olmak isteyen bir gelin adayı evlenme teklifini mayısta almışsa şuna karar vermeli. Düğünümü 4 ay içinde hızlıca planlamak mı istiyorum yoksa bir sonraki eylülü bekleyip süreyi uzatmak mı? Dahası tarihi değiştirmek mi?

önceliklerini belirle

Burada nasıl evlenmek istediğin sorusu da devreye giriyor. Eğer olabildiğince sade ve abartıdan uzak bir tören yapmak istiyorsan 4 ay içinde hazırlanabilirsin. Fakat oldukça popüler bir yerde evlenmek, en popüler fotoğrafçıyla çalışmak, gösterişli bir düğün yapmak istiyorsan bir sonraki eylülü beklemen gerekiyor.

Dönemsel olarak düğünlerin yoğun olduğu temmuz, ağustos, eylül aylarında (ki buna Ramazan ayına denk gelmediği dönemlerde haziran ayı da dahil) mekanlarda yer bulmak ya da popüler fotoğrafçılardan randevu almak zorlaşıyor. Eh bir de çoğu insanın evlenmek için cumartesi akşamını tercih ettiğini düşünürsek tarihler gittikçe daralıyor.

Bunun için hangi dönemde evlenmek istediğini düşünürken bunları göz önünde bulundurmalısın. Yoğun düğün sezonunda evlenmek istiyorsan kendine ve planlama sürecine yeterince zaman tanıdığından emin olmalısın.

Gelelim nasıl evlenmek istediğin sorusuna! Düğün mekanlarının kategorilerine göre aklında tam olarak nasıl bir konsept olduğunu cevaplamaya çalış.

Sade bir nikah töreni mi yapmak istiyorsun?

Görkemli bir düğün yapmanın hayalini mi kuruyorsun?

Önce herkesin katılacağı bir nikah yapıp ardından en yakınlarınla yemekli bir eğlence mi organize edeceksin?

Yurt dışında bir konsoloslukta mı evlenmeyi düşünüyorsun?

Küçük bir grupla samimi bir destinasyon düğünü yapıp hem düğün hem balayını bir arada yapmak mı var aklında?

Yılın hangi ayında evlenmek istediğinle birlikte nasıl evlenmek istediğin de hazırlıklara başlamadan önce cevap vermen gereken konulardan biri. Önceliklerini belirledikten sonra sıra, istediğin etkinliği gerçekleştirecek bütçeye sahip misin? sorusunun cevabını vermeye geldi!

Yorum yap