Müzik, Ses ve Işık Seçimi

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:42 dakika

29.06.2020

Müzik seçimi düğününün bir numaralı eğlencesi olacak bunu biliyorsun. Orkestra ile DJ ile mi çalışacağın ise en önemli sorun olacak. Bu sorunun cevabından sonra ise belirli şarkıları seçmek zorundasın. Neyse ki o seçimi yalnız yapmayacaksın. Müzikten sonra ise o müziğin mükemmel duyulmasını sağlayacak ses, düğün pistinin ise tüm renklerini ayarlayacak ışık düzenlemeleri seçimi gelecek.

DJ Mi Orkestra Mı?

Hangisinin daha iyi olduğu en çok tartışıla dursun senin seçimini etkileyen en önemli şey bütçe olacak. Orkestra, birçok DJ’e göre daha pahalı bir seçim olur. Bu sadece canlı müzik yaptıkları için değil ayrıca özel bir dinlenme alanına, daha fazla insan için yemek ihtiyacı da demektir. Üstelik gecenin sonunda partinin devam etmesini istiyorsanız ayrıca bir DJ de tutmanız anlamına geliyor. Fakat orkestranın müziğin hızını, düğünün temposunu belirleyerek şarkı seçimi yapması ve canlı bir grup olması nedeniyle kopyalanamayan bir enerji ile düğünü harika bir geceye dönüştürme imkanı da vardır.

müzik, ses ve işık seçimi

DJ ise daha ucuz olmasının yanı sıra kalabalığı ve partiyi okuyabilme özelliğine sahip olabilir, düğündeki her şarkı orijinal olarak dinletildiği için tam olarak duymak istediğiniz şekilde olur. DJ ara verdiğinde bile müzik durmaz. Fakat DJ ler bazen sizin çalınmasını istemediğiniz müzikleri de çalarak hafif bir sinir bozukluğu yaşamanıza sebep olabilirler. Hatta bu parçalar tüm düğünlerin klişe müzikleriyse ve her parça tam uzunluğundaki süre ile çalınırsa pistten kaçışan arkadaşlarınızda olabilir.

Tüm bu avantaj ve dezavantajlar ile bütçene göre seçim yapmanı tavsiye ediyorum. Şehrindeki müzik şirketlerinden fiyat bilgisi almak için hemen tıkla!

Müzik Seçimleri

Orkestra ya da DJ fark etmez, müzik seçimi yapmak zorundasınız. Belki DJ seçtiğinde daha fazla müzik seçmek zorunda kalabilirsin ama değişmeyen bir şey varsa o da giriş, ilk dans ve pasta müziği seçmek zorunda olduğundur. Gerisini DJ’in parmaklarının ucuna bırakman daha doğru bir hareket olacaktır. Giriş, ilk dans ve pasta müziği için öneriye ihtiyacın varsa mutlaka “Giriş müzikleri nasıl seçilir?” adlı makalemizi okuyabilirsin.

müzik, ses ve işık seçimi

Ses, Işık ve Düzenleme

Düğününün kusursuz olması için ışık, ses ve düzenleme hizmetini de mutlaka almalısın. Eğer ses sistemini almazsan düğünün için tercih ettiğin DJ ya da orkestranın sesinin yeterince iyi çıkmasını sağlayamazsın. En sahneye yakın olanlar hem de uzak olanlara aynı ses düzeninde gitmesini sağlayacak olan sistem ses sistemidir.

Sahne hakimiyeti, fotoğrafların güzel renklerde çıkmasını ise ışık sistemi sağlar. Düğün mekanı aşırı ışıklı ya da loş olması bütün düğün fotoğraflarınızın çirkin çıkmasına neden olacağı için mutlaka kendi şehrindeki ses, ışık ve düzenleme sistemleri için profesyonel ekiplerle çalışmanı öneriyorum.

Yorum yap