Fotoğrafçını Seç

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:38 dakika

29.06.2020

Düğün fotoğrafçın hakkında araştırma yapmaya başlamanı daha önce söylemiştim. Öyle sanıyorum ki karar vermen için yeterli zaman geçti. Bu süreçte nasıl fotoğraflardan hoşlandığını aşağı yukarı keşfettiğini düşünüyorum.

Klasik düğün fotoğraflarından mı hoşlanıyorsun, doğal, günün akışı içinde çekilen karelerden mi, düğün sonrası doyasıya eğlenip stres atılan trash day çekiminden mi?

Çoğu çift düğün günü ortalama 2 saatlik dış çekim konseptini tercih etse de ben genellikle bu tarz bir çekimin düğün günü dışında bir günde yapılmasını öneriyorum. Bunun haklı bir sebebi var. Düğünün stresi ve telaşıyla fotoğraf çekimi de aceleye geliyor. Çekime yeterince konsantre olunamıyor. Zoraki pozlar, bitse de gitsek gülümsemeler ortaya çıkabiliyor. Çünkü akıl o sırada başka yerde.

Halbuki eğer dış mekan katalog çekimi yapılacaksa düğün gününden önce (ki bunun için en uygun gün saç ve makyaj provasının yapıldığı gündür) veya sonraya organize etmek çok daha rahat oluyor. Böylece herkes sadece fotoğraf çekimine odaklanıyor. Acele edilmiyor, anın tadını çıkara çıkara, çekimlerden keyif alarak geçiyor gün. Dolayısıyla ortaya çok daha sağlıklı bir albüm çıkıyor.

fotoğrafçını seç

Fakat klasik düğün fotoğraflarından yani poz verilen karelerden hoşlanmıyorsan ve düğün günü hikaye çekimi yapacaksan elbette çekimin de düğün günü, sen sabah uyandıktan sonra ya da tercihe göre kuaföre gittiğin andan itibaren başlaması gerekiyor. Zaten bu tarz bir konseptte senin gün içinde çekim için ekstra zaman ayırman gerekmiyor. Üstelik ortaya çok daha doğal, duygusal, komik, romantik kareler çıkıyor. Çünkü sen o sırada o günü yaşıyorsun, fotoğrafçına da doğru anları yakalamak kalıyor.

Bütün bunların dışında bir de düğün sonrasında genellikle yapılan trash day çekimi var. Bu çekimin konsepti olabildiğince eğlenmek, düğünün stresini atmak, kıyafetleri aldırmadan ıslatmak, kirletmek, boyamak, doyasıya rahat fotoğraflar çıkartmak.

fotoğrafçını seç

Sözü toparlamak gerekirse, şimdiye kadar beğendiğin ve bir kenara ayırdığın fotoğrafçılarla istediğin çekim konsepti üzerinden konuşarak fiyat ve tarih almalısın. Artık hızlıca düğün fotoğrafçını karara bağlamalısın. Şuradan hepsine ulaşabilirsin.

Görüştüğün fotoğrafçılara şu 10 soruyu sormayı sakın unutma!

Düğün fotoğraflarının yanı sıra bir de video çekimi var. Ama bu video çekimi öyle düğün mekanında gece boyu çekilen düğün videolarından değil. Düğün videosu, düğün hikayesi, düğün klibi, düğün belgeseli, sualtı çekimleri, kısa video gibi birçok türü var. Eğer böyle bir çekim istiyorsan şehrindeki düğün videosu firmalarına şuradan ulaşabilirsin.

fotoğrafçını seç

Yorum yap