Davetli Listeni Oluştur

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

5:43 dakika

26.11.2020

Davetli listesini oluşturma, hem zevkli hem de azıcık zor bir iş. Zevkli olmasının sebebi sana özel hazırladığımız oturma planı aracı ile kolay ve zevkli bir işe dönüşüyor olmasından kaynaklanırken, azıcık zor olmasının sebebi ise davetli sayısını limitlemen gerektiğinden kaynaklanıyor.

Bu noktada sana bir iyi, birde biraz iyi bir haberim var.

İyi haber: Seçtiğin mekanın kişi sayısı belli! Bu nişanlınla senin, ailenin ve yeni ailenin çağırması gereken toplam rakamı biliyorsun demek oluyor.

Biraz iyi haberse: şimdi tek tek listeyi belirlemen gerekiyor.

Davetli Listesini Ayarlamak

Davetli listesi hazırlarken çok iyi düşünmeli, kimler mutlaka çağırılmalı, kimler yedek listesine konulabilir ve kimlerin rahatlıkla elenebilir olduğunu iyi analiz etmen gerekiyor. Tüm bunlar için aşağıdaki maddelerin cevaplarını not etmeni öneriyorum.

  • Mekan için belirlediğin maksimum kişi sayısı yazın.
  • Bu sayıyı size ve her iki aileye eşit paylaştırılacak şekilde 3 parçaya bölün.
  • Nişanlınla senin en yakın arkadaşlarınız ve vazgeçemeyeceğiniz kişileri belirleyin.
  • Her iki ailenin de çağırması gereken maksimum sayıyı bildirin. En önemliden, uzak akrabaya kadar listede olması gerekenleri sıralamalarını rica edin.
  • Kimler çift olarak kimler yalnız olarak davetli olacak belirleyin.
davetli listeni oluştur

Davetli Listesini Kısaltmak

Kimler Elemeleri Geçecek 45

Bu basit görünen iş, düğününüzü planlarken yapacağınız her şeyden daha fazla bir grup kavgasına -ehem- aktivitesine dönüşme potansiyaline sahip. Sizinle ebeveynlerinizin listesini ve nişanlınızın ebeveynleriyle olan sağlama listesini içerir. Ağırlayabileceğinizden fazla bir konuk listesi ile başlayıp onu kısaltacaksınız.

Bir şeyden emin olur: Oregon'da yaşayan büyük halanız Margaret ile 11 yaşınızdan beri konuşmamız bile olsanız, anneniz davet edilmesi için ısrar edebilir. Bu nedenle, kimin kiminlerin çağırılmasını beklediğini keşfetmek için zaman ayırın.

[1] Mekanınızın maksimum kapasitesini yazın.

[2] Sizin ve nişanlınızın ''tartışmasız'' olarak ağırlamanız gereken kişi sayısını netleştirin.

[3] #2'yi #1'in üstüne çıkartarak boş sıraların sayısını belirleyin.

[4] Tüm ebeveynlere, kendi seçimi olan davetliler için kalan sıralara sahip olduklarını söyleyin. Ya onlarla beraber oturun ve konukları tek tek sıralayın ya da basit şekilde, her iki çift ebeveyne de eşit sayıda davetiye verin.

Bu grup yaklaşımı akıl sağlığınız için – davetiyeciniz ve katering şirketinizden bahsetmeye gerek dahi yok.

Bu aynı zamanda konuklarınızın posta kutularını açtıklarında fark edecekleri muhtemelen en büyük ayrıntılardan birine de karar verme zamanı: kim yanında bir eş getirebilecek? Alışılagelmiş olarak, evli olanlar, nişanlılar, beraber yaşayanlar ya da uzun vadeli ilişki yaşayanlar (bir yıldan uzun süredir aynı ilişkide olanlar diyelim) bir eş getirebiliyorlar; diğerleri getiremiyor. Bu konuyu kapsamlı düşünün ve ayrıcalık yapmayın, aksi halde konuşulacaktır.

davetli listeni oluştur

Son olarak, çocukları düşünme vakti. Evet, hepimiz ufaklıkların sarılmalarını ya da şapşal bir evcilik oyunu oynamalarını severiz – ancak düğün gününüz için [a] çocukları isteyip istemediğinize [b] onları ağırlamayı karşılayıp karşılayamayacağınıza karar vermelisiniz. Her iki soruyu da yanıtlaması kolay olmalı.

[a] Eğer, peşinen 35 çocuk davet etmek zorunda kalacağınızı ve konuk listenizle bütçenizin bu kadarını harcayamazsanız, cevabınız herhalde ''Çocuk yok'' olacaktır.

[b] Bugünün seçkin, yetişkin ve çıtır tavukların servis tabağındaki ketçabın bir şekilde elbisenize bulaşmayacağı tarzda bir etkinlik olmasını istiyorsanız, cevabınız, yine, ''Çocuk yok'' olacaktır.

[c] Öte yandan, dört yeğeniniz ve nişanlınızın üniversiteden oda arkadaşının ikizleri varsa; onları seviyor, dans pistini onlarsız hayal edemiyorsanız, şüphesiz ki çocukları dahil edin (yine de bütçeniz ve duruma göre sayıyı yakın arkadaşlar ve akrabalar ile sınırlamak isteyebilirsiniz.)

Uzman Tavsiyesi: İnsanlar, bir gün bakıcı tutmak zorunda alırlarsa size kızmayacaklar; ama yeğeniniz düğününüzde önemli bir yere sahip. Birinci dereceden akraba olan çocuklar ücretsiz geçişe sahip.

Sizi korkutmak istemiyorum; ancak konuklarınızın evleneceğinizi duydukları gün ve düğününüze geldikleri an arasındaki tavırları şok edici olabilir. Davet ettiğiniz insanlar konusunda birkaç şüpheli karar verdiğinizi de fark edebilirsiniz. (Kağıt işlerinin, renklerin, metinlerin ve bahsi geçen davetiyeler için üslubun heyecan verici ürünleri 138-144 sayfalarında.) İşte, davetiyeler yollanıldıktan sonra ortaya çıkabilecek birkaç sorun ve onlarla nasıl başa çıkılacağı:

+ İnsanlar davetli olduklarını farz ederler – oops. Diyelim ki kayınvalidenizin iş arkadaşı size düğün için ne kadar heyecanlı olduğunu söyleyen bir notla birlikte bir hediye yolladı. Ve, eh, siz hiç tanışmadığınız insanları davet etmiyorsunuz. Ne yapmalı? Kayınvalidenize her ne kadar o kişiyi ağırlamaktan mutluluk duyacak olsanız da mekanın boyutu yüzünden düğünü küçük tuttuğunuzu ve maalesef ki onun işyerinden kimsenin davet edilmeyeceğini söyletin. Alternatif olarak, ona teşekkür ettiğinizi söyleyen ve durumu açıklayan bir not gönderin.

+ İnsanlar bir eşle gelip gelemeyeceklerini bildirir – davet edilmedikleri bir eşle. Bugünlerde çoğu insan (''ve eşine'' eklemesi yokken) bir davetiye yalnızca kendilerine yollanıldıysa, çağırılan tek konuk olduklarını anlıyor. Ancak, ya bu adap kuralının farkında olmayan ya da bunu ciddiyetsizlikle göz ardı eden konukları çağırdıysanız; sorununuz var. Bütçenizin ve/veya mekanınızın esasen hesaplanmamış ekstra insanları karşılayamacağını açıklamak zorunda kalacaksınız. (Konuğun kim olduğuna göre, bu, annenizin ya da organizatörünüzün uğraşacakları bir iş olabilir.) Ekstra kişilerin eklenmesiyle sorununuz yoksa, sessizce geçiş yapmalarına izin verebilirsiniz – yalnız unutmayın: Tüm bu kabahatlileri kabul etmek zorundasınız.

+ İnsanlar çocuklarının parti için heyecan duymalarını ister. Sadece-yetişkinler töreni – insanlar bundan hoşlanmayabilir –ve bunun için geliyor olabilirler. Ancak onları aramalısınız ve çocukların törendeki durumunu açıklamalısınız. Çocukların minik porsiyonları için tam bir yetişkin fiyatı veren kateringinizi suçlayın ya da her neyse; ama tutarlı olmak zorundasınız. Eğer rahatsız edici bir konuşmadan kaçınmak için tek bir çiftin çocuklarına izin verirseniz, davetiyeyi doğru okumuş (''ailesi ile'' demiyorsa, çocuklar davetli değildir.) ve bebek bakıcısına para ödemiş insanları sinirlendireceksiniz. Küçük çocuklara sahip konuklarınıza yardımcı olmak isterseniz, misafirlerinizin çocuğunun kaldığı otelde ya da birinin yakındaki evinde bir bebek bakıcısı ayarlayabilirsiniz – bu şekilde, kimse sizi yardımsever olmamakla suçlayamaz.

+ Bazı iyi arkadaşlar boşanmıştır – ve ikisi de diğerinin gelip gelmediğini sorar. Her ikisine de geleceklerini umduğunuzu; ancak (açık barın önünde bir olay yaratmalarındansa) vazgeçerlerse anlayacağınızı söyleyin. Ve eğer ki her ikisi de davetiyeyi onaylarlarsa, böyle olgun misafirleriniz olduğu için mutlu olun – ve onları odanın iki zıt yerine oturtun.

+ Süper organizeydiniz ve tüm davetiyelerinizi vaktinde yolladınız; ancak onaylama tarihi birçok davetliden yanıt olmadan geldi de geçti. Çoğu zaman, gelmemiş cevaplar iki kategoriye ayrılır: (1) geliyor olduklarını bildiğiniz ve cevap kartları konusunda tembel davranan yakın arkadaşlar ve aile bireyleri; ya da (2) geleceklerini aslında hiç düşünmediğiniz; ancak kibarlık gereği davet etmek istediğiniz kişiler (400 mil uzakta yaşayan ve düğün gününde üçüncü çocuğunu doğuracak olan ilkokul arkadaşınız gibi.) Her iki kategorideki konuklar da, haber almadığınız tüm insanlar da aranılmak zorunda. Bunu kendiniz yapın veya annenize ya da düğün organizatörüne görev verin; her şekilde, siz (ve kateringiniz) tam bir sayıya ihtiyaç duyacaksınız. Geçikmiş konuklarınız, çoğunlukla utanç ve özürler ile gelip gelmeyeceklerine karar vermek için programlarındaki küçük bir şeyin netleşmesini beklediklerini söyleyeceklerdir.

+ Beklediğiniz kadar onay almadınız ve ikinci tur davetiye yollamak istiyorsunuz. Ah, A-listesi / B-listesi hikayesi. Riskli. Çok riskli. Ama yapılabilir. Öncelikle, doğru zamanlamadan emin olmak zorundasınız. Eğer ki ilk onay tarihiniz mekan ve katering için son kişi sayımından hemen önceyse, ikinci turun onay tarihi davetiyeyi aldıktan, ah, iki gün sonra olacak ve numaranız açığa çıkacak. Tam sayınızı vermeniz gerektiğinde, ikinci tur için yeterli zamanınızın olduğundan emin olun ve sorun olmayacak. Ancak unutmayın: aynı ''gruptan'' insanları A ve B listelerinize dağıtamazsınız. Bölümlere ayırmak zorundasınız. Sizin ve nişanlınızın tüm iş arkadaşlarınızı ikinci tura koyun, sonra da hepsini aynı masaya yerleştirin. Bazılarını ilk turda davet edip sonra da oturma listesinde farklı yerlere dağıtamazsınız – saniyede foyanız açığa çıkar. Adap gereği, bu uygulamayı yapmak bir tabu değil; ancak insanlara size davranılmasını istediğiniz şekilde davranın (ki bu, B-listesinde olduklarını öğrenmeyecekleri şekilde demek.)

+ Sevgili müstakbel eşiniz ''o''nu davet edip etmemeyi soruyor. Bu tamamen size ve nezaketinize kalmış. Ve belki de nişanlınızın sizin ''o'' kişinizin de etrafta olmasına tahammül edip etmeyeceğine.

Yorum yap