Bohem Düğün Konsepti İçin 9 Fikir

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:23 dakika

15.04.2022

Bohem tarzda bir düğün yapacaksan farklılıklara açıksın demektir. Çiçekler, renkli runnerlar, ahşap masalar… Bunları herkes yapıyor. Senin düğünün diğerlerinden farklı olmalı! Hazırladığımız listede birbirinden farklı 9 bohem düğün fikri var. Düğün konseptini tasarlamadan önce mutlaka bak, okurken bile keyif alacaksın!

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Bohem düğün trendi son yıllarda sıklıkla tercih ediliyor ve edilmeye de devam edecek gibi görünüyor. "Bohem tarzı nedir? " diye merak ediyorsan en basitinden şöyle açıklayayım: Özgür ruhlu olmak ve hippi kültüründen etkilenmek anlamına geliyor. Makromeler, pampas otları, çiçekler bohem düğün konseptinin güzel örneklerinden...

Öncelikle şuna karar vermelisin: Düğününde bir prenses mi olmak istiyorsun, yoksa orman perisi mi? Eğer cevabın orman perisiyse bohem tarz tam senlik!

1- Çadır

Bohem düğün konseptinde en güzel duran dekoratif öğeler; bence kesinlikle çadırlar! Tabii çadır derken en ilkel olanından bahsediyorum; hani Kızılderililerin kullandıklarından.

Öncelikle açık alanda düğün yapacağını farz ediyorum. İhtiyacın olan şeyler: Kuru uzun ağaç dalları! Onun dışında süslemeler için hayal gücünü kullanabilirsin. Sadece çiçeklerle süsleyebilirsin, etrafına beyaz dantel kumaş sarabilirsin, dalları saten kumaşlarla çevreleyebilirsin…

Bu çadırları direkt senin ve müstakbel eşinin oturacağı alan olarak kullanabilirsin. Ama düğün mekanının belirli yerlerine bu çadırlardan koyman da hem şıklık açısından hem de davetlilerin fotoğraf çektirmesi açısından hoş olacaktır.

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

En son düğün trendlerini organizasyon firmalarına sorduk: Uzmanlardan Son Yıllarda Öne Çıkan 10 Düğün Süsleme Önerisi

2- Düş Kapanı

Eski inanışlara göre düş kapanı -diğer adıyla dreamcatcher- insanları kötü rüyalardan koruyormuş. O nedenle yatmadan önce başucuna bunu asarlarmış. E baktığın zaman bohem düğün konseptlerinde de bol bol yüksek enerjisi olan öğelere yer veriliyor.

Düş kapanı, yuvarlak bir kasnağa iplerin nizami bir şekilde sarılması sonucu oluşuyor. Uçlarına da püsküller bağlanıyor. Bu şekilde oluşturulan aksesuarları düğün mekanının birçok yerine asabilirsin.

Ayrıca küçük boyutlarda olanlarını satın alıp davetlilerine nikah hediyesi olarak verebilirsin. Masalarda sunacağın küçük vazoların üstlerini de düş kapanı ile süsleyebilirsin.

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Tabii bohem bir düğün yapacaksan gelinliğin de ona uygun olmalı. Bohem gelinlikle ilgili fikir edinmek için bu yazıya bak: Özgür Ruhlu Gelinlerin Tercihi: Bohem Gelinlik

3- Makrome

Makromeler özellikle son dönemlerde sıklıkla kullanılan bohem düğün süslemelerinden. Makrome örgünün etnik bir havası olduğundan düğüne çok güzel bir görünüm de katıyor.

Peki nerelerde kullanılabilir? Öncelikle makromelerden arka fonlar oluşturulabilir. Bu fonların önünde çekilen fotoğrafların müthiş duracağını söyleyebilirim. Hatta nikahını da direkt böyle bir fonun önünde kıydırabilirsin.

Onun dışında sandalyelerin arkalarında, ağaçlarda, masalarda aksesuar olarak kullandığın kavanozların üstünde ve birçok yerde makromeleri kullanabilirsin.

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Bu fikri beğendiysen galeriye bakmadan geçme: Bohem Düğünler İçin Makrome Arka Fon Modelleri

4- Rustik Aksesuarlar

Bohem gelinlerin dekorasyonla ilgili soru işaretlerine son veriyor ve rustik aksesuarları kullanın diyorum! Hem kendin yapmayı planlıyorsan da bu aksesuarların yapımı gayet kolay. Hazır ahşap, kütük objeleri çiçeklerle süslemen yeterli!

Mumlarla birlikte hoş bir görüntü yaratabilirsin!

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Sandalye süslemeleri için alternatif fikirler bakıyorsan şu yazımıza da göz atabilirsin: En Trend Düğün Sandalyesi Süsleme Fikirleri

5- Teraryum

Şimdilik saksıları ve vazoları bir kenara kaldırıyoruz. Devir teraryumların devri! Teraryum, bitkilerin cam fanuslarda ve akvaryumlarda yetiştirilmesi anlamına geliyor. Günümüzde daha çok dekoratif amaçlı kullanılıyor.

Bohem düğün organizasyonunda masalarda bol bol teraryumlara yer verebilirsin. Masada kullanacaklarının geometrik olması hoş bir görüntü yaratabilir. Ama "Ben yapımı daha basit bir şey istiyorum." dersen de; küçük kavanozların içerisine toprak koyup o şekilde bitkileri dikebilirsin. Küçük kavanoz teraryumlar da çok sevimli görünecektir.

Tabii sadece masalarda yer vermek olmaz. Sallanan teraryumlar da oldukça popüler. Bu arada sadece renkli çiçekler değil, sukulentler de cam fanusların içinde çok güzel görünüyor.

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Bu yazı da ilgini çekebilir: İstanbul'da Kır Düğünü Mekanları ve Fiyatları

6- Halı

Bir kenara koyulup unutulmuş o eski halıları bohem düğün konseptin için kullanabileceğin aklına gelir miydi? Ama emin ol tahmin ettiğinden çok daha güzel görünecekler.

Düğününde halıları kullanabileceğin birçok alan var. Mesela gelin yoluna uzun eski bir yolluk serebilirsin. Davetlilerinin masalarının altını, nikah kıyılacak alanı, dans pistinin tamamını halılarla kaplayabilirsin. Halıları uzun ince keserek masalarda runner olarak kullanabilirsin.

Hatta alçak masalar ve minderlerle beraber kullanarak bir piknik konsepti bile oluşturabilirsin.

Bu fikirlere daha önce rastlamamış olabilirsin: Düğünde Farklı Ne Yapılabilir Diyenlere Yaratıcı Düğün Fikirleri

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

7- Konforlu Koltuklar

Bohem düğünlerde konforlu öğeler kullanman, pozitif enerji yayacak bir ortam yaratman çok önemli. İşte bu konuda rahat koltuklar sana çok yardımcı olacak. İster fotoğraf köşesi istersen de davetlilerinin dinlenebileceği keyifli bir alanı, rengarenk minderlerle süslenmiş koltuklarla yaratabilirsin.

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Bohem tarzda bir düğün için ideal: İstanbul ve Çevresinde Çiftlik Düğünü Yapılan Mekanlar

8- Minder

Minderler öyle aksesuarlar ki; ortamı vintage düğün konseptine de çevirebilir, modern bir hava da verebilir. O nedenle kullanacağın minderlerin desenleri çok önemli.

Etnik desenli, renkli minderler kullanman bohem düğün konseptine uyum sağlayacaktır. Ancak dilersen daha pastel tonlarda minderleri de tercih edebilirsin.

Uzun ahşap masalar ve sandalyeler kullanıp düğün mekanının belirli bölgelerine minderleri koyabilirsin. Ayrıca minderlerin önünde küçük sehpalar koyarsan ve bu sehpalara renkli kumaşlar örtersen de ortaya çok hoş bir görüntü çıkacaktır.

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Minderler sadece bohemde değil, rustik konseptte de karşımıza çıkıyor. Ama tabii rustikte daha çok kütükler, saman balyaları, hasır kumaşlar kullanıldığından bohemden farklı. Detaylı bilgi almak istersen bununla ilgili bir yazımız da var: Modern Zamanın Köy Düğünü: Rustik Düğünler

9- Fenerler

Bohem düğünlerde gece çekilen fotoğrafların daha güzel çıktını fark etmiş miydin? Özellikle kır düğünlerinde ağaçların arasında eğlenirken lambaların aydınlatması sonucu çok güzel kareler ortaya çıkıyor.

Ancak her yere düz aydınlatmalar asmak yerine bunu farklılaştırabilirsin. Mesela ahşap geometrik fenerleri, boyanmış küçük kavanozları, cam şişeleri, içine mum konmuş sallanan aksesuarları veya eskitme yapılmış demir aydınlatmaları kullanabilirsin.

Unutma; fenerler, düğününe bohem bir hava katmanı sağlayacak en önemli aksesuarlar olacak.

bohem düğün konsepti i̇çin 9 fikir

Sen de kır düğünü yapmak istiyorsan şu yazımızda dekorasyon önerilerimizi bulabilirsin: Kır Düğünü Yapacaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Bu fikirlerden birçoğunu kendin yapabilirsin. Ancak beceremeyeceğini veya uğraşmak istemediğini düşünüyorsan da düğün organizasyon firmalarıyla iletişime geçmeni öneririm. Onlar senin için halledecektir.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap