Modern Zamanın Köy Düğünü: Rustik Düğünler

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

5:46 dakika

28.05.2024

Evlenecek çiftler genellikle sonbahar ve kış mevsiminde düğün yapmayı çok tercih etmese de, bu konuyu bir kez daha gözden geçirmeye yarayacak bir konseptten bahsetmek istiyorum: Rustik düğünler. Modern zamanların köy düğünü olarak tanımladığım ve doğallığın ön plana çıktığı bu düğün konseptini birlikte incelemeye ne dersin? Belki de rustik düğünler tam da senin hayallerini yansıtıyordur...

Rustik Düğün Konsepti Nedir?

Başlamadan önce istersen gel, rustik ne demek ona bir göz atalım: Köye ait, kırsal anlamını taşıyan rustik kelimesi, aslında rahatlığın ve doğallığın ön planda olduğu, işlenmemiş odunun mobilyalarda sıklıkla kullanıldığı bir dekorasyon tarzını ifade ediyor. Özellikle İngiliz köy evlerinde odunun ham haliyle kullanıldığı mobilya ve aksesuarlardan ilhamını alan bu stili, kış düğünü konseptine uyarlayınca karşımıza rustik temalı düğünler çıkıyor.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Rustik tarzdaki düğünler için anahtar kelime doğallık. Ama bunun yanı sıra rustik düğünlerin, samimi, romantik ve kim ne derse desin melankolik bir düğün konsepti olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. Pastelin en güzel tonlarının kullanıldığı bu konseptte, doğal hayatı yansıtan odunlar, kuru ağaç dalları, hasır kumaşlar, saman balyaları en önemli rustik düğün malzemeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Rustik Gelinlik Modelleri

Düğün doğal bir ortamda gerçekleşeceği için gelinlik seçiminin, gelinin kendini içinde rahat hissettiği, hareket kolaylığı sağlayan, özgürce dans etmesine olanak sağlayan modeller arasından yapılmasını tavsiye ediyorum.

Bu nedenle A ya da düz kesim, dantel detaylara bolca yer verilen, tüyler, sallantılı ipler, fırfırların kullanıldığı sade ve zarif elbiseler tercih edilebilir. Düğününü sıcaklığın düşük olduğu kış mevsiminde yapacaksan uzun ya da truvakar kollu modellere yönelebilir, sonbaharda yapacaksan kısa kollu gelinlikleri seçebilirsin. İlkbahar ve yaz düğünleri için açık havada yapılacak rustik konseptteki kır ve sahip düğünleri için de bohem ve hippi gelinlikleri düşünebilirsin.

rustik gelinlikler

Eğer kısa kol tercih edeceksen, rustik gelinliklere özellikle karpuz kolları çok yakıştırıyorum. Hele bir de dantellerle süslenmiş, zarif sırt dekolteli vintage gelinlik modelleriyle olursa, büyüleyici bir gelin olacağını garanti ediyorum.

Biliyorsundur kesin ama ben yine de gelinliğini vücut tipine göre seçmen gerektiğini hatırlatmakta yarar görüyorum. Mesela dikdörtgen vücut tipine sahip bir gelin adayıysan bisiklet, elma vücut tipine sahipsen V yaka gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Vücut tipine uygun gelinlik seçimine dair önerilerimize göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Alışverişi Öncesi Bunları Bilmelisin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Eğer sen de düğününü rustik konseptte yapmaya karar verdiysen ne yap et, taşlardan ve gereksiz süslemelerden mutlaka uzak dur. Unutma, böyle bir düğünde temel prensibin ışıltı ve parlaklığı azaltıp, yerine pastel tonları yerleştirmek olmalı.

Kumaş seçimini, her hareketinde gelinliğinin seninle birlikte dalgalanmasını sağlayacak uçuş uçuş tüllerden, şifon ve organzeden yana yapabilirsin. Vücut tipine göre öne çıkarmak istediğin bir bölgende gelinliğinin üzerine, organze kumaştan hazırlanmış çiçek ya da kelebek motifleri kondurmak hoş bir detay olabilir.

Rustik Gelin Saç ve Makyajı

Makyaj konusunda sana olabildiğince sade seçimler yapmanı önereceğim. Gözlerini ön plana çıkarıp, dudaklarında nude tonları kullanabileceğin bir makyaj iyi bir tercih olacak. İstersen gelinliğini çiçekler, dallar ve cipsolardan oluşan bir saç aksesuarı ile ya da zarif bir duvak ile tamamlayabilirsin.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Etrafı çiçeklerle süslenmiş hasır bir şapka da emin ol, düğün mekanına çok yakışacak ve seni karizmatik bir geline dönüştürecek. Düğün mekanı olarak açık alan tercih ettiysen, bütün gün saç ve makyajın nemden etkileneceği için, ara ara kuaför ya da makyözünden destek almanı tavsiye ediyorum.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Gelin buketini kesinlikle doğal modeller arasından seçmelisin. Çünkü buketi düğün mekanından bağımsız düşünemiyorum. Sadece papatyalardan ya da lavanta ve başaktan oluşan bir buket tercih edebileceğin gibi, soğan çiçeği, katır çiçeği ve doğada bulunan çeşitli otlardan oluşan karışık bir aranjman da yaptırabilirsin. Son dönemde sukulentlerin de gelin buketlerinde sıklıkla kullanılarak, hoş sonuçlar ortaya çıkardığını görüyoruz.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Rustik Düğünler İçin Damatlık Seçimi

Rustik düğünlere özgü damatlık seçimi de tıpkı gelinlikte olduğu gibi rahatlık, sadelik ve konfordan yana olmalı. Damat adayları spor takım elbiseler tercih edilebileceği gibi, kanvas pantolon üzerine tüvit kumaştan yelek giyerek de şıklıklarını tamamlayabilirler.

Rustik damatlıklara, toprak rengi kanvas pantolon, üzerine pantolondan bir iki ton daha koyu renk yelek, buz mavisi gömlek ve kravat kombinasyonunu çok yakıştırıyorum. Bunun yanı sıra krem, gri, açık yeşil, haki, kahverengi, parlament mavisi damatlık modelleri de sıkça karşımıza çıkıyor. Ayrıca rustik damatlıkların olmazsa olmazı papyonu da es geçmeyelim.

Pantolon askısı ile birlikte kullanıldığında ortamın havasını yumuşatarak, damat adaylarına sempatik bir görüntü kazandıran papyon, samimi ve daha az davetlinin olduğu rustik düğünlerde oduncu gömleği ile birlikte de takılabilir.

Damatlık için kumaş seçerken keten, pamuklu ve tüvit dokumaların öne çıktığını söyleyebiliriz. Damat adaylarına yaka çiçeği konusunu da ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Çiçekçinizden, gelin buketinin içinde yer alan çiçeklerden bir damat yaka çiçeği yapmasını isterseniz, gelin ile hoş bir uyum yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Düğün Mekanını Dekore Ederken Nelere Dikkat Etmelisin?

Öncelikle düğününün gerçekleşeceği mevsime göre, mekanın açık mı yoksa kapalı alan mı olacağına karar vermelisin. Mesela düğünün, soğuk bir kış gününde gerçekleşecek ise, taş ve kütükten inşa edilmiş, yüksek tavanlı mimariye sahip bir mekanı tercih edebilirsin.

Hava sıcaklığının nispeten daha ılıman olduğu sonbahar aylarında yağmur yağma ihtimaline karşı tedbiri elden bırakmamalı ve bahçe çadırı ya da şemsiyelerini hazır etmelisin. Ayrıca konuklarını soğuktan korumak için de ortamda şal bulundurmak iyi bir fikir olabilir.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Mekan süslemesinde doğallığı yansıtan ahşap malzemeler, kuru ağaç dalları, hasır kumaşlar, kese kağıtları, çuvallar, saman balyaları, minderler, danteller, mumlar kullanmak ortamın havasını ısıtacaktır. Tüm toprak tonları, kahverengiler, bejler, kremler, açık griler, uçuk pembeler rustik düğünlere en çok yakışan renkler bence.

Düğünde davetlilerini nasıl bir düzende oturtacağına henüz karar veremediysen, Düğün Davetlerinde 10 Farklı Oturma Düzeni başlıklı makaleye de göz atmanı öneriyorum. Düğününde bütün konukların dikdörtgen bir masanın etrafında oturduğu kraliyet tipi oturma düzenini seçebileceğin gibi, ayrı ayrı yuvarlak masa düzeninin olduğu banket tipini de tercih edebilirsin.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Rustik tarza yakın olan bohem düğün fikirleri de işine yarayabilir: Bohem Düğün Konsepti İçin 9 Fikir

Rustik Düğün Organizasyonu İçin Dekorasyon Fikirleri

Son zamanlarda gittikçe popüler hale gelen nikahın dairesel ya da kemerli bir takın altında kıyılması geleneği, tarih öncesi dönemde Kelt uygarlığına kadar dayanıyor ve yeni bir yaşama açılan kapıyı simgeliyor.

Kumaşlardan ve çiçeklerden oluşan taklar, düğünün tema renkleri dikkate alınarak kullanıldığında, çok hoş görüntülere sahne oluyor. Yine çiçeklerle süslenmiş karşılama panoları, boş sandıklar, galvaniz kovalar içine yerleştirilmiş kır çiçeklerini de rustik dekorasyon fikirleri olarak bir yerlere not edebilirsin.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Yine farklı bir dekorasyon fikri olarak aklıma, masalar üzerinde şamdan yerine eski şarap şişelerini kullanmak geliyor. Bu şişelerin içine de birbirinden renkli çiçekler, cipsolar, kuru ağaç dalları yerleştirebilirsin. Eğer kokteyl tarzı bir davet düşünüyorsan, fıçıları servis masası olarak kullanabilir, davetlilerin oturacağı ahşap sandalyeleri dantel, hasır ya da keten kumaşlarla süsleyebilirsin.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Cam kavanozları kurdele, hasır ip, dantel gibi materyallerle süsleyip, mumluk haline getirerek, bunları davetli masalarına dekorasyon amaçlı koyabilirsin. Fenerler, balonlar, pelur kağıttan ponponlar, masalar üzerinden sarkan ampuller de rustik düğünlere yakışacak dekorasyon fikirleri arasında. Düğün mekanına ayrıca salıncak da koyarak, davetlilerine hoş bir sürpriz yapabilirsin.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Rustik bir düğün için ideal mekan seçeneklerini araştırıyorsan: İstanbul ve Çevresinde Çiftlik Düğünü Yapılan Mekanlar

Gelelim düğün davetiyene. Davetiyen, konuklarına düğünün ile ilgili önemli ipuçları vereceği için özenle seçmelisin. Ağaç kütüğü dokulu, kraft kağıttan, hasır iple bağlanmış bir model, hoş bir rustik davetiye örneği olabilir. Yeni şeyler denemeyi seviyorsan, davetiyende kurumuş çiçekler, dallar, tarçın kabukları kullanabilirsin.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Düğün Pastan Sunumuyla da Etkilesin

Hoş bir rustik pasta tercihinde bulunmak için, öncelikle taze meyve ve doğal kremadan yararlanmalı, şeker hamurlu pasta modellerinden mümkün olduğunca uzak durmalısın. Düğün konseptin için mesela incir, elma, üzüm gibi bir meyve belirlersen, dilim kütük üzerine yerleştirilen pastanın süslemesinde de bu meyveleri bol bol kullanarak, göze de hitap edebilirsin. Bunun yanı sıra zeytin konseptli bir düğün için, pastanı zeytin dalları ile süsletebilirsin.

Düğünde davetlilerine sunulacak ikramların mümkün olduğunca hafif ve doğal olmasına dikkat etmelisin. Menüde vejetaryen yiyeceklere, sağlıklı atıştırmalıklara, kanepelere, peynir tabaklarına, meyvelere, içeceklere bol bol yer verilebilir.

modern zamanın köy düğünü: rustik düğünler

Davetlilerine nikah şekeri ya da hediyelik vermek istersen, evde yapılmış pötikare desenli kavanozlar içinde sunulacak reçeller de hoş bir seçenek olabilir. Sukulent, çiçek tohumu gibi doğal hayatı çağrıştıran hediyeler vererek, bir yandan çevreci dostlarını sevindirmiş olacak, diğer yandan da rustik düğün konseptin ile uyumlu bir tercihte bulunacaksın.

Düğün mekanından, gelinlik ve damatlık seçimine, saç ve makyajdan, düğün pastasına kadar, rustik tarzda bir düğünün nasıl yapılacağına ilişkin artık kafanda yeni fikirler canlandı diye umuyorum. Kışın soğuğunda içini ısıtacak olan rustik düğünler, samimi ve romantik dokusuyla seni de etkilediyse, bu tarzda bir düğün için hazırlıklara başlamak için fazla gecikme!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap