Özgür Ruhlu Gelinlerin Tercihi: Bohem Gelinlik

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

7:27 dakika

17.10.2022

Bohem moda akımı son yıllarda, ortalığı kasıp kavuruyor desek yeridir. Hiç uğraşılmamış gibi duran salaş görünümler, püsküller, düşük omuzlu modeller, etnik desenler.... Sen de bu akımdan etkileniyor ve bu etkileri gelinliğine yansıtmak istiyorsan, doğru yerdesin! Tüm detaylarıyla bohem gelinlikleri inceliyoruz.

bohem gelinlik

Bohem tarzı gelinlik modellerine geçmeden önce, bohem ne demek önce buna kısaca değinelim istersen: Bohem kelimesi ilk olarak, 19. yüzyılın başlarında, Fransa’ya göç eden Çingeneleri tanımlamak için kullanılmaya başlanıyor. Özgür ruhlu, hesapsız, anı yaşayan kişilerin hayat tarzını ifade eden bohem, daha sonra 60’lı ve 70’li yıllarda bir moda akımı haline geliyor. Boho, boho chic ya da bohem olarak adlandırılan stil için hippi, gipsy, rustik ve vintage tarzlarının harmanlanmış hali diyebiliriz özetle.

Pekala şimdi gelelim bohem tarzı gelinliklere. Tıpkı ifade ettiği hayat tarzında olduğu gibi, boho gelinlikler, rahatlık ve doğallığın ön planda olduğu, çabasız güzelliğin vücut bulduğu modellerdir. Özgür ruhlu bohem gelin ise 70’lerin vintage etkilerinden hoşlanır ve söz konusu düğünü bile olsa özgürlük ve konforundan ödün vermek istemez.

bohem gelinlikler

Ayrıca bohem düğün konseptin için şu yazımızı inceleyebilirsin: Bohem Düğün Konsepti İçin 9 Fikir

Bohem Gelinliklerin Özellikleri

Salaş gelinlik olarak da adlandırabileceğimiz bu tarz gelinlikler, düz kesim eteği ile dikkat çeken modellerdir. Yani annelerin, babaannelerin “O nasıl gelinlik, bu resmen elbise!” serzenişlerine konu olacak türden. Evet kabul ediyoruz, bohem gelinlik giyme tutkun, aile arasında ufak çaplı bir krize neden olabilir. Ama özgürlüğüne düşkün bir bohem gelin olarak, bu minik sorunun üstesinden kolayca geleceğine eminiz!

Kabarık olmadığı için, düğünde hareket kolaylığı sağlayan boho tarzdaki rahat gelinlikler, asimetrik etekler, fırfırlar, volanlar, püsküller ile hareketlendirilmiş ve süslemelerde aşırıya kaçılmayan romantik etkiye sahip modellerdir. 70’li yıllarda önemli bir figür olan ve dönemin hippi gençliğini simgeleyen çiçek motifi, bohem gelinliklerde de bolca kullanılır.

Etnik çizgiler ve geometrik desenler, bohem tarzda dikilen avangart gelinliklerin belirgin özellikleridir. Tamamı ya da bir kısmı transparan modeller de boho tarz gelinliklerde karşımıza çıkar.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Elbiseyi andıran, minimal gelinlik modellerine göz atmak istersen şuraya bakabilirsin: Sade Gelinlik Modelleri

Bohem gelinliklerde sıkça gördüğümüz ince kumaşlar yani tül, şifon, ipek ve dantelin hafif yapısı, gelinlikte tiril tiril bir etki yaratır. Özellikle gelinliğin tamamında kullanılan ve dökümlü durmasını sağlayan kordone dantel bohem gelinliklere ayrı bir hoşluk katar. Sık dokumalı, örgü kumaşlar da bu tarz salaş gelinlik modellerinin karakteristik özellikleri arasındadır.

Volanlar, Fırfırlar, Katlar

Taşlar, pullar, ışıltı, kısacası şatafatı bohem gelinliklerde bulamazsın. Bu zarif ve sade gelinliklerin süsü; katlar, fırfırlar ile kollarda, etek katlarında, omuzlarda ve yakalarda kullanılan volanlardır. Bu ufak dokunuşlar, gelinliğe ayrı bir romantizm katar.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Birbirinden şık fırfırlı tasarımlar için şu galerimize bakabilirsin: Fırfırlı Gelinlik Modelleri

Fıkır Fıkır Püsküllü Gelinlikler

Gelinliğe boyut ve hareket kazandıran bir başka yöntem de kuşkusuz püsküllerdir. Boho tarz gelinliklerde püsküller, kanto elbisesi görünümlü vintage gelinliklerdekinden farklı olarak, etek katları yerine genellikle kollardan, omuzlardan ya da üst gövdeden iner.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Birbirinden şık püsküllü gelinlikler için şuraya bakabilirsin: En Tarz Püsküllü Gelinlik Modelleri

70’lerden Esinlenen Retro Gelinlikler

Çiçek çocukların zamanı olan 70’li yıllarda her devrin modeline dönüşen retro gelinlikler, o zaman olduğu gibi şimdi de sadeliğin zarafetini yansıtıyor. Dönemin gelinliklerini hippi gelinlikler olarak da adlandırabiliriz. Hippi tarzı gelinlik deyince, genellikle dönemin modasından etkilenen uzun, İspanyol kollu, şifon, örme ya da dantel kumaş kullanılarak tasarlanmış, alabildiğine sade, düz kesim elbiseler gözümüzde canlanır.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Bohem gelinlerin tercih edebileceği şifon elbiseleri şurada bulabilirsin: Beyaz Şifon Elbise Modelleri

Asimetrik Kesim Etekler

Salaş görüntüyü vurgulayan asimetrik kesim etekler, boho tarz gelinliklerin en hoş unsurlarından biridir. Özellikle ayakları açıkta bıraktığı için, bohem tarzı destekleyecek ayakkabı seçimine de özen göstermek gerekir.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Bilekten bağlı, topuğu fazla yüksek olmayan ayakkabılar, bu tarz gelinliklerle hoş bir kombin yaratacaktır. Kumsal düğünü yapacak gelin adayları, şık bir sandalet giyebileceği gibi, çıplak ayak da stillerini tamamlayabilir.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

İki Parça Gelinlikler

Beli açıkta bırakan, iki parçalı, düz kesim etek ve üst şeklindeki modeller ile de boho tarzını ortaya çıkarmayı seçebilirsin. Eğer gelinliğinin altı sadece tül, saten veya şifon gibi sade bir kumaştan hazırlanmışsa, üst gövdede dantel ya da kendinden desenli kumaşlara yer verilebilir.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Zarif Dekolteler

Dekolte, dozunda kullanıldığında, gelinliğin havasını bir anda değiştirerek, geline karizmatik bir hava katar. Bohem gelinlere en çok sırt dekoltesini yakıştırdığımı belirtmeliyim. Ancak, sen göğüs ve bacak dekolteli modelleri beğeniyorsan, vücut tipine göre senin için uygun gelinliklere de yönelebilirsin.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Minimal Etkiler

Bohem gelinlikler gerek kumaşında gerek süslemelerinde minimal çizgiler taşıyarak, gelin adaylarına sadeliğin kapılarını aralar. Her ne kadar bohem gelinliklerde sadelik ve minimalizm adına her yol mübah olsa da, bunun dozunu iyi ayarlamak çok önemli. Aksi takdirde, sade olacağım derken, kendi düğününe geçerken uğramış gibi de görünebilirsin. Aman dikkat!

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Bohem tarzdaki gelinlik modellerini incelemek için şuraya bakabilirsin: Bohem Gelinlik Modelleri.

Bohem Gelin Stilinin Tamamlayıcıları

Şimdi de bohem tarzın ile bütünleşerek, gelinliğini tamamlayacak unsurlara göz atalım:

Bohem Gelin Saçı

Bohem gelin saç modellerinde çiçek kullanımı önemli bir yer tutar. Rengarenk çiçekler, yapraklarla birlikte büyük taçlarda gelinlerin saçını süsleyebildiği gibi, saç örgülerinin ve saç topuzlarının arasında da zarifçe kendine yer bulur. Naturalizmin etkilerini boho gelin saçında da görebilirsin. Kalıp gibi duran saçlar yerine, doğal görünümlü dökümlü saçlar yaygındır. Gevşek topuzlar, salaş saç örgüleri, kendinden dalgalı gibi görünen açık saçlar saç aksesuarları ile birlikte büyüleyici görünür.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Bohem gelinliğin ile uyumlu doğal görünümlü daha fazla saç modeli için Örgü Saç Modelleri galerimize de göz atmadan geçme deriz.

Bohem Gelin Saç Aksesuarları

Gelin taçlarının yanı sıra, tarak tokalar, vintage etkili saç bantları, saç örgülerinin arasında kullanılan minimal saç aksesuarları, bohem etkiyi artıracak kovboy şapkaları da gelin adalarının boho stilinde tamamlayıcı olarak kendine yer bulur.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

En güzel şapkalı tasarımları şurada bulabilirsin: Şapkalı Gelinlik Modelleri

Bohem Gelin Makyajı

Gelin makyajında da doğal dokunuşlarda bulunarak şıklığı ve zarafeti yakalamak bohem gelin için en doğru yöntemdir. Öncelikle ten ve göz rengine uygun tonları seçmek, temel kural olmalı. Makyözüne, doğal ve ışıltılı görünüm vadeden bir makyaj tekniği olan ıslak görünümlü makyaj uygulatabilirsin. Dilersen gözlerinde sadece ince bir eyeliner ve maskara kullanarak doğal görünüm elde edebilir, pembe veya şeftali tonları, tenini renklendirmek için kullanabilirsin.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Bohem Gelin Çiçeği

Peki bohem düğün konseptine ve gelinliğine uygun gelin buketini nasıl seçeceksin? Gelin tacında olduğu gibi sevdiğin renklerde hazırlanan büyük bir gelin el buketi tercih edebilirsin. Kırmızı ağırlıklı bir buket olacaksa, büyük yeşil yapraklar da çiçeklere eşlik etmeli.

Bir başka seçeneğin buğday başakları. Bu tarz sade bir buket özellikle rustik konseptli düğünlere çok yakışacak. Alternatif olabilecek farklı bir fikir istersen, çiçekçine papatya, lavanta ya da cipso çiçekleri, makrome örgü ile örülmüş iplerle birbirine bağlatabilirsin.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Bohem görünümünü tamamlamana yardımcı olacak aksesuarlar arasında gelin dövmeleri de var. İncelemek için tıkla: Özel Gününe Cool Bir Dokunuş: Gelin Dövmesi

Bohem Gelinlikler Hangi Mekanlar İçin Uygundur?

Kır, kumsal ve çiftlik gibi doğa ile iç içe olunabilen düğün mekanları, boho tarza sahip gelin ve damat adayları için idealdir. Bir çiftlik ya da kır düğünü yapmayı düşünüyorsan, ince kumaşlardan, çiçek ya da yaprak motifli modeller tercih edilebilir. Kumsalda gerçekleşecek bir bohem düğün için ise en hoş alternatifler, kordone dantelli, transparan modeller.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Açık havada yapılan bohem düğünlere ayrı bir hava katan tak modelleri için şöyle buyur: Bohem Düğünler İçin Makrome Arka Fon Modelleri

Ünlülerin Bohem Gelinlikleri

70’li yıllarda kendine has stili ile adından çokça söz ettiren İngiliz şarkıcı, oyuncu ve yönetmen Jane Birkin (soldaki), tutkulu bir aşk yaşadığı Serge Gainsbourg ile bohem bir hayat sürdü. Bohem stili bugün bile konuşulan Birkin’in giydiği bu gelinlik pek çok gelin adayına ilham olabilir. Ünlü pop müzik sanatçısı Cher (sağdaki) ise 1975 yılına Gregg Allman ile evlendiğinde bu şık gelinliği tercih etmişti.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Ünlülerin bohem gelinliklerine günümüzden örnekler verecek olursak da bohem stili ile bilinen model Kate Moss’un John Galliano tasarımı gelinliğini ve yakın bir zamanda Bahamalar’da dünya evine giren eski Victoria Secret mankeni Shanina Shaik’in üzerinde gördüğümüz, tasarımı Ralph & Russo’ya ait olan gelinliği sayabiliriz.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Neslihan Atagül ve Şeyma Subaşı da bohem gelinlikleri ile düğünlerinin bir kısmında arz-ı endam eden ünlülerden. Bir kısmı diyorum çünkü ikisi de tek gelinlik yerine birden çok gelinlik giymeyi tercih etmişti. Subaşı, tek omuzlu, asimetrik kesim ve katlardan oluşan eteğe sahip salaş görünümlü Zimmermann marka gelinliği nikahta giymişti.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Neslihan Atagül’ün ise pasta kesme töreninde yaptığı eğlenceli dans şovu ile hatırladığımız ikinci gelinliği tam bir parti elbisesi görünümündeydi ve bohem izler taşıyordur. Zeynep Tosun imzalı ipek ve Fransız dantelleri ile hazırlanan model, derin V yaka, transparan üst detaya ve dirsekten sonra genişleyen kollara sahipti.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Bohem Gelinliklerin Yaratıcıları

O kadar anlattık, bu hoş gelinliklerin yaratıcılarından bahsetmemek olmaz. Zaten yazı boyunca birbirinden güzel gelinlikleri ile varlıklarını hissettirdiler. Öncelikle bohem gelinlik deyince ilk akla gelen isimler minimal tasarımları ile bilinen Jenny Packham, farklı kumaş ve modelleri bir arada kullanan YolanChris, zerafet ile boho stili birleştiren Christos Costarellos.

özgür ruhlu gelinlerin tercihi: bohem gelinlik

Ayrıca Rue De Seine, Anna Campbell, Rish Bridal, Grace Loves Lace, Lili Hod, Claire Pettibone, BHLDN, Sarah Seven, Lover’s Society, Ashi Studio, Bo & Luca, Austin Scarlett, Solstice Bride, Lena Medoyeff, Free People, Tara Lynn, Jaclyn Jordan, Maggie Sottero, Nicole Miller, Rebecca Schoneveld, JLM Couture, Myra Callan gibi isimleri de önemli bohem gelinlik tasarımcıları olarak saymadan geçmeyelim.

Bohem Gelinlik Nereden Alınır?

Prenses kesim gelinliklerin hakimiyeti her ne kadar sürse de modaevleri kreasyonlarında ufak ufak sade, düz kesim, minimalist detaylara sahip gelinliklere de yer veriyor. “O kadar ballandırarak anlattın, peki nereden bohem gelinlik satın alacağım?” diye aklından geçiriyor olabilirsin. Öyleyse sıkı dur. İstanbul’da bohem tarzı gelinlik satışı yapan firmaları senin için derledik. Onun linkine de buradan ulaşabilirsin: İstanbul’da Bohem Gelinlik Nereden Alınır?

Her yönünle bohem gelinlikleri masaya yatırdık. Sen de bir bohem gelin olmak istiyorsan, yorumlara nasıl bir gelinlik hayal ettiğini yazarak, bizimle paylaş!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap