Düğüne 3 Ay Kala Neler Yapmalısınız?

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 6:02 DK

05.02.2019

Büyük güne 3 ay kaldı! Ne gibi hazırlıklar yapman gerektiği konusunda kafan karışık olabilir. Endişelenmene gerek yok. Haydi gel düğüne 3 ay kala neler yapman gerektiğinin üzerinden birlikte geçelim.

Düğün Telaşına Son Vermek İçin Düğün Öncesi Yapılması Gerekenler

Düğüne kaldı 3 ay. Artık evlilik telaşı iyice kendini göstermeye başladı. Söylemem gerekiyor ki güzel bir planlama yaparsan ortada stres yapman için hiçbir sebep kalmaz. Öncelikle ajandana düğün hazırlıkları ile ilgili notlar almalısın. Bu şekilde herhangi bir detayı atlamadığından emin olursun. Ay, hafta ve gün olarak bir planlama yaparsan işin daha kolay olacaktır. Adım adım düğün planlama makalemizi okuduysan zaten düğününe son 3 ay kalaya kadar neler yapman gerektiğini çoktan biliyorsundur. Hazırsan şimdi seninle son 3 ay düğün için neler gerekli daha detaylı bir şekilde incelemeye ve ajandanı doldurmaya başlayalım.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 3 Ay Kala

 • Büyük güne 3 ay kaldıysa ve nikah başvurunuzu henüz tamamlamadıysanız daha fazla beklemeden o işi halletmeniz gerekiyor. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan çiftlerin düğünlerine 6 ay kala, nikah başvurularını yapmalarını öneriyoruz. Eğer nikahın düğününde kıyılsın istiyorsan, daha öncesinde başvuru yapman çok doğru değil. Çünkü başvuruda kullanacağın belgelerin geçerlilik süresi 6 ay. Nikah başvurusuyla ilgili kafana takılan soruların cevabını “ Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin!” makalemizde bulabilirsin.
 • Artık düğün davetiyeni seçmeli ve kaç tane hazırlatacağını belirlemelisin. Çünkü unutma bu davetiyeler tasarlanacak, çoğaltılacak ve dağıtım için hazırlanacak. Eğer bu işi daha fazla ötelersen sonrasında sıkışabilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Aynı konu davetiyende olduğu gibi nikah şekerin için de geçerli. Hala nasıl bir model seçeceğine karar vermediysen elini çabuk tut ve bu ay içinde nikah şekeri seçimini yap.
 • Düğün pastası konusuna gelirsek bir pasta firması ile anlaşmanın ve siparişini vermenin tam zamanı. Daha fazla beklersen istediğin pastacıdan randevu almakta zorlanabilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Makyaj artistlerinin ve kuaförlerin yoğun programları olabilir. Bir an önce düğün saçı ve makyajını yapacak olan kişileri bulup rezervasyon yaptırmalısın. Seninle birlikte gelecek arkadaşlarını da unutma! Tahmini bir kişi sayısı belirleyerek rezervasyon yaptır.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Düğün günü ışıl ışıl bir cilde sahip olmak istiyorsan güzellik merkezlerinde cilt bakımı yaptırmanı öneririm. Hydrafacial ya da Baby Face gibi cildini canlandıracak bakımları deneyebilirsin. Cildinde problemler varsa, bir dermatolog ve cilt bakım uzmanıyla birlikte çalışıp bu problemleri azaltabilir hatta yok edebilirsin. Cildinin yenilenmesi için 3 ay kısa bir süre değil emin olabilirsin.
 • Henüz balayı yerini netleştirmediysen karar vermenin vakti geldi. Şimdiden otelini belirlersen erken rezervasyon fırsatlarından da yararlanabilirsin. Eğer çalışıyorsan iş yerine balayı tarihini bu ay bildirmende yarar var. Bu şekilde olası izin çakışması gibi durumların önüne geçebilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Müstakbel eşin kendi hazırlıkları konusunda senin yardımına ihtiyaç duyabilir. Bu ay içinde onunla birlikte damatlık alışverişine çıkarak damatlığını seçmesi konusunda yardım etmelisin. Damatlık seçme konusunu daha sonraya bırakmayın derim.
 • Nasıl bir düğün arabası istiyorsun? Eski gösterişli Amerikan arabalarından mı, bir vosvos mu yoksa son model bir araba mı? Artık gelin arabası seçimini yapmanın vakti geldi. Modeline karar ver ve rezervasyonunu yaptır.
 • Düğün gününde ilk dansınla herkesi büyülemek gibi bir planın varsa müstakbel eşinle birlikte bir dans kursuna başlamanı tavsiye ediyorum. Unutma mükemmel dans etmek istiyorsan çok prova şart.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 2 Ay Kala

 • Düğüne 2 ay kaldı! Bir an önce davetiyelerini dağıtıp misafirlerine düğün detaylarını haber vermelisin. Davetiyeni dağıtmak için elden teslim edebilir ya da posta kullanabilirsin. Doğrusu elden teslim etmektir fakat düğün hazırlıkları ile uğraşırken elden teslim etmek senin için biraz zor olabilir. Arkadaşlarından ve ailenden bu konuda sana yardım etmelerini isteyebilirsin.
 • Düğün telaşına kapılıp kına gecesi ve bekarlığa veda planlaması yapmak aklından çıkabilir. Ajandana not al ve eğlence için mekan seç.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Gelin ayakkabısı aldın mı? Cevabın hayırsa daha fazla beklemeden gelin ayakkabını al. Gelinlik provasında etek ölçün gelin ayakkabınla alınacak bilgin olsun! Ayrıca dans derslerine de bu ayakkabılarla giderek ayağının ayakkabıya alışmasını sağlayabilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Balayı hazırlıklarına yavaştan başlayabilirsin. Balayında neler giyeceğini düşün ve ihtiyacın olabilecek şeyler için alışverişe çık. Eğer yurt dışında bir balayı düşünüyorsan vize için gerekli evrakları hazırla ve başvurunu yap.
 • Düğün dekorasyonunda olmasını istediğin detayların neler olduğunu netleştir ve bunu organizasyon ekibine bildir. Şimdiden haber verirsen onlar da gerekli hazırlıkları yapabilirler.
 • Gelin buketi olmadan asla! Şimdiye kadar çoktan kafanda bir gelin çiçeği belirlediğine eminim. Bir çiçekçi firması seçerek gelin çiçeğinin siparişini ver.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 1 Ay Kala

 • Düğüne 1 ay kalması demek LCV’ler için son zamanlar demek. Davetlilerini arayarak kimlerin katılıp katılmayacağını öğrenmenin vakti geldi. Davetlilerinden cevaplarını aldıktan sonra senin ve müstakbel eşinin ailesiyle bir araya gelerek oturma planı oluşturabilirsin artık. Eğer şehir dışından gelen misafirlerin olacaksa onlar için konaklama ayarlaman hoş olabilir.
 • Düğününde nasıl müzikler çalacağını artık belirlemelisin. Sevdiğin müziklerden bir liste çıkar ve kesinlikle istemediğin bir müzik türü varsa bunu listenin başına not olarak düş. Daha sonra hazırladığın bu listeyi müzik ekibinle paylaş ki hazırlanmak için zamanları olsun.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Tüm bu düğün, evlilik telaşı sırasında sağlığını aksatmamalısın. Bir jinekoloğa gidip muayene ol, aklındaki soruları sor ve sana vereceği önerilerini unutmamak için not al.
 • Düğüne oldukça az zaman kaldı. Bu ay içerisinde gelinlik provalarının sıklığını arttırıp özen göstermelisin. Gelinliğinde eksik ya da ekstradan istediğin bir detay varsa ona göre gelinliğini düzelttirebilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 3 Hafta Kala

 • Net davetli sayısı ve oturma planı artık belirlenmiş olmalı. Bu bilgileri mekanına bildirmelisin.
 • Dip boyası ya da saç kesimi gibi işlemler düşünüyorsan son haftalarda yaptırman iyi olacaktır. Böylece düğün gününe kadar saç kesimin ve boyan oturur. Eğer kaşlarını kalınlaştıracaksan ya da incelteceksen şeklinin oturması için düğünden 2 hafta öncesinde yaptırmanda yarar var.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Balayı valizini hazırlamaya ne dersin? Düğüne günler kala valiz hazırlamak gerilmene ve bir şeyler unutmana sebep olabilir. Kendine zaman tanıyarak balayı valizini hazırlamanı öneririm. Bu kadar erken valiz hazırlama fikri sana sıcak gelmiyorsa en azından valizine koyacaklarının detaylı bir listesini çıkar.
 • Fotoğrafçı, müzik, mekan ve nikah şekeri gibi konularda son kontrollerini yap. Daha sonra bir aksilik çıkmaması için bu tarz kontrolleri şimdiden yapmak sana fayda sağlayacaktır.
düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 3 Gün Kala

 • Artık düğüne sayılı günler kaldı. Ütü, boncuk sağlamlaştırma gibi gelinliğinin son kontrollerini yapmalısın. Eğer ufak bir sökük görürsen bir terziden yardım alarak hemen tadilatını yaptırabilirsin.
 • Gelin arabanı kiraladığın firmanı arayarak aracın teslim alınacağı saati ve yeri bildir.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Düğün makyajın ve saçın için makyaj artistin ve kuaförünle buluşup bir prova gerçekleştir. Bu prova, birlikte çalıştığın kişilerin senin yüzünü ve saç tipini tanımasına yardımcı olur. Ayrıca prova sayesinde saç ve makyajının son halini gördüğün için beğenmeme olasılığın ortadan kalkar.
 • Ağda ya da epilasyon gibi işlemler yaptıracaksan 3 gün kala yaptırmak en doğru karar olacaktır. Çünkü cildin düğün gününe kadar yatışır ve kızarıklık ya da benek gibi problemler ortadan kalkar. Eğer aşırı hassas bir cildin varsa 1 hafta önceden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 1 Gün Kala

 • Bu günü rahatlamak ve bakımın için ayır. Daha önceden kullandığın ve cildine alerji yapmayan nemlendirici bir maske uygula. Manikür ve pedikürünü yaptır. Hatta rahatlamak için masaj bile yaptırabilirsin.
 • Yarın biraz telaşlı olabilirsin. O yüzden düğün günü ihtiyacın olabilecek şeylerden bir çanta hazırla. Çantanın içerisine; saç ve makyajın yapılırken giymek için bir gömlek, düğün makyajında kullanacağın ruj, parfüm, yara bandı gibi şeyler koy. Eğer gelinliğin üstten giyilmesi gereken bir gelinlikse, makyajının gelinliğine bulaşmaması için çantana bir yastık kılıfı koy. Bu yastık kılıfını gelinliğini giyerken kafana geçirirsen makyajın da saçın da bozulmaz. Ayakkabılarının gelinliklerinin ve düğün günü kullanacağın diğer aksesuarların etiketlerini çıkarttığından emin ol.
düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğün Günü Yapılacaklar

Büyük gün geldi çattı. Enerjinin yükselmesi için güne keyifli müzikler dinleyerek başla. Eğer kendini stresli hissediyorsan bir bardak melisa ya da papatya çayı içerek rahatlayabilirsin. Bugün yapman gereken en önemli şey, rahatlamak ve düğünün keyfini çıkarmak. Küçük aksilikler olabilir ama onların bu güzel gününe gölge düşürmesine izin verme ve eğlenmene bak.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğününe 3 ay kala bu anlattıklarımı yaparsan düğün hazırlıkları sırasında telaş yapmana ya da gerilmene hiç gerek kalmaz. Ajandana adım adım bunları not al ve sonrasında hepsini tek tek uygula. Bu şekilde keyifli ve rahat bir hazırlık süreci geçirebileceğine emin olabilirsin.

Şehrindeki En İyi Organizasyon Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

ORGANİZASYON FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Organizasyon Firmaları

Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 yorum

AD

Ayla Dünder

22/10/2014

Son kontroller yapıldı son 3 gün sabırsızlıkla bekliyorum. Bir aksilik olmaz diye dua edip düğünü beklemek kaldı sadece.


BA

Beyza Akalın

22/10/2014

ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK


EC

Esra Canpolat

11/05/2016

Bençe biraz saçma çünkü biz düğünümüzü açık alanda yaparız o yuzden kimin gelip gelmiyeceğini önceden bellirlememize gerek yok.Acık alan en güzeli çok tavsiye ederim. 3 ay önceden hazırlık çok erken. yoga filan rahatlatmaz rahatsız eder bu arada.


M

Maral

03/07/2016

Hiç bizim yörelerde ait düğün hazırlığından yazmıyorsunuz ben evleneyim ben yazacam inş.(van)