Düğüne 3 Ay Kala Neler Yapmalısınız?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

5:45 dakika

10.11.2023

Büyük güne 3 ay kaldı! Ne gibi hazırlıklar yapman gerektiği konusunda kafan karışık olabilir. Endişelenmene gerek yok. Haydi gel düğüne 3 ay kala neler yapman gerektiğinin üzerinden birlikte geçelim.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğün Telaşına Son Vermek İçin Düğün Öncesi Yapılması Gerekenler

Düğüne kaldı 3 ay. Artık evlenirken ne yapılır telaşı iyice kendini göstermeye başladı. Söylemem gerekiyor ki güzel bir planlama yaparsan ortada stres yapman için hiçbir sebep kalmaz. Öncelikle ajandana düğün hazırlıkları ile ilgili notlar almalısın. Bu şekilde herhangi bir detayı atlamadığından emin olursun. Ay, hafta ve gün olarak bir planlama yaparsan işin daha kolay olacaktır. Adım adım düğün planlama makalemizi okuduysan zaten düğününe son 3 ay kalaya kadar neler yapman gerektiğini çoktan biliyorsundur. Hazırsan şimdi seninle son 3 ay düğün için neler gerekli daha detaylı bir şekilde incelemeye ve ajandanı doldurmaya başlayalım.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 3 Ay Kala

 • Büyük güne 3 ay kaldıysa ve nikah başvurunuzu henüz tamamlamadıysanız daha fazla beklemeden o işi halletmeniz gerekiyor. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan çiftlerin düğünlerine 6 ay kala, nikah başvurularını yapmalarını öneriyoruz. Eğer nikahın düğününde kıyılsın istiyorsan, daha öncesinde başvuru yapman çok doğru değil. Çünkü başvuruda kullanacağın belgelerin geçerlilik süresi 6 ay. Nikah başvurusuyla ilgili kafana takılan soruların cevabını “ Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin!” makalemizde bulabilirsin.
 • Artık düğün davetiyeni seçmeli ve kaç tane hazırlatacağını belirlemelisin. Çünkü unutma bu davetiyeler tasarlanacak, çoğaltılacak ve dağıtım için hazırlanacak. Eğer bu işi daha fazla ötelersen sonrasında sıkışabilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Aynı konu davetiyende olduğu gibi nikah şekerin için de geçerli. Hala nasıl bir model seçeceğine karar vermediysen elini çabuk tut ve bu ay içinde nikah şekeri seçimini yap.
 • Düğün pastası konusuna gelirsek bir pasta firması ile anlaşmanın ve siparişini vermenin tam zamanı. Daha fazla beklersen istediğin pastacıdan randevu almakta zorlanabilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Makyaj artistlerinin ve kuaförlerin yoğun programları olabilir. Bir an önce düğün saçı ve makyajını yapacak olan kişileri bulup rezervasyon yaptırmalısın. Seninle birlikte gelecek arkadaşlarını da unutma! Tahmini bir kişi sayısı belirleyerek rezervasyon yaptır.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Henüz balayı yerini netleştirmediysen karar vermenin vakti geldi. Şimdiden otelini belirlersen erken rezervasyon fırsatlarından da yararlanabilirsin. Eğer çalışıyorsan iş yerine balayı tarihini bu ay bildirmende yarar var. Bu şekilde olası izin çakışması gibi durumların önüne geçebilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Müstakbel eşin kendi hazırlıkları konusunda senin yardımına ihtiyaç duyabilir. Bu ay içinde onunla birlikte damatlık alışverişine çıkarak damatlığını seçmesi konusunda yardım etmelisin. Damatlık seçme konusunu daha sonraya bırakmayın derim.
 • Nasıl bir düğün arabası istiyorsun? Eski gösterişli Amerikan arabalarından mı, bir vosvos mu yoksa son model bir araba mı? Artık gelin arabası seçimini yapmanın vakti geldi. Modeline karar ver ve rezervasyonunu yaptır.
 • Düğün gününde ilk dansınla herkesi büyülemek gibi bir planın varsa müstakbel eşinle birlikte bir dans kursuna başlamanı tavsiye ediyorum. Unutma mükemmel dans etmek istiyorsan çok prova şart.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 2 Ay Kala

 • Düğüne 2 ay kaldı! Bir an önce davetiyelerini bastırmalısın.
 • Düğün telaşına kapılıp kına gecesi ve bekarlığa veda planlaması yapmak aklından çıkabilir. Ajandana not al ve eğlence için mekan seç.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Gelin ayakkabısı aldın mı? Cevabın hayırsa daha fazla beklemeden gelin ayakkabını al. Gelinlik provasında etek ölçün gelin ayakkabınla alınacak bilgin olsun! Ayrıca dans derslerine de bu ayakkabılarla giderek ayağının ayakkabıya alışmasını sağlayabilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Düğün dekorasyonunda olmasını istediğin detayların neler olduğunu netleştir ve bunu organizasyon ekibine bildir. Şimdiden haber verirsen onlar da gerekli hazırlıkları yapabilirler.
 • Gelin buketi olmadan asla! Şimdiye kadar çoktan gelin buketi siparişini vermişsindir diye düşünüyorum. Ancak hala buketin yoksa bir çiçekçi firması seçerek gelin çiçeğinin siparişini ver.
 • Düğüne 2-3 ay kala beslenmene de dikkat etmelisin. Bunun için Diyetisyen Müge Bozok'un önerilerine kulak vermende fayda var:

Düğüne 1 Ay Kala

 • Düğüne 1 ay kaldı! Bir an önce davetiyelerini dağıtıp misafirlerine düğün detaylarını haber vermelisin. Davetiyeni dağıtmak için elden teslim edebilir ya da posta kullanabilirsin. Doğrusu elden teslim etmektir fakat düğün hazırlıkları ile uğraşırken elden teslim etmek senin için biraz zor olabilir. Arkadaşlarından ve ailenden bu konuda sana yardım etmelerini isteyebilirsin.
 • Düğüne 1 ay kalması demek LCV’ler için son zamanlar demek. Davetlilerini arayarak kimlerin katılıp katılmayacağını öğrenmenin vakti geldi. Davetlilerinden cevaplarını aldıktan sonra senin ve müstakbel eşinin ailesiyle bir araya gelerek oturma planı oluşturabilirsin artık. Eğer şehir dışından gelen misafirlerin olacaksa onlar için konaklama ayarlaman hoş olabilir.
 • Düğün mekanında davetlilerine sunacağın lezzetlerin tadımını yap. Menü tadımı için hemen yetkililerle iletişime geç.
 • Konseptine uygun bir gelin arabası süslemesi seç ve bunu firmana bildir.
 • Düğününde nasıl müzikler çalacağını artık belirlemelisin. Sevdiğin müziklerden bir liste çıkar ve kesinlikle istemediğin bir müzik türü varsa bunu listenin başına not olarak düş. Daha sonra hazırladığın bu listeyi müzik ekibinle paylaş ki hazırlanmak için zamanları olsun.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Tüm bu düğün, evlilik telaşı sırasında sağlığını aksatmamalısın. Bir jinekoloğa gidip muayene ol, aklındaki soruları sor ve sana vereceği önerilerini unutmamak için not al.
 • Düğüne oldukça az zaman kaldı. Bu ay içerisinde gelinlik provalarının sıklığını arttırıp özen göstermelisin. Gelinliğinde eksik ya da ekstradan istediğin bir detay varsa ona göre gelinliğini düzelttirebilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 2 Hafta Kala

 • Net davetli sayısı ve oturma planı artık belirlenmiş olmalı. Bu bilgileri mekanına bildirmelisin.
 • Eğer kaşlarını kalınlaştıracaksan ya da incelteceksen şeklinin oturması için düğünden 2 hafta öncesinde yaptırmanda yarar var.
 • Fotoğrafçı, müzik, mekan ve nikah şekeri gibi konularda son kontrollerini yap. Daha sonra bir aksilik çıkmaması için bu tarz kontrolleri şimdiden yapmak sana fayda sağlayacaktır.
 • Evde düğün ayakkabınla yürüme alıştırması yap. Düğün günü asil duruşunu koruman için bu önemli.
 • Düğün makyajın ve saçın için makyaj artistin ve kuaförünle buluşup bir prova gerçekleştir. Bu prova, birlikte çalıştığın kişilerin senin yüzünü ve saç tipini tanımasına yardımcı olur. Ayrıca prova sayesinde saç ve makyajının son halini gördüğün için beğenmeme olasılığın ortadan kalkar.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 1 Hafta Kala

 • Dip boyası ya da saç kesimi gibi işlemler düşünüyorsan son haftalarda yaptırman iyi olacaktır. Böylece düğün gününe kadar saç kesimin ve boyan oturur.
 • Balayı valizini hazırlamaya ne dersin? Düğüne günler kala valiz hazırlamak gerilmene ve bir şeyler unutmana sebep olabilir. Kendine zaman tanıyarak balayı valizini hazırlamanı öneririm.
 • Acil durum çantasını hazırla.

Düğüne 3 Gün Kala

 • Artık düğüne sayılı günler kaldı. Ütü, boncuk sağlamlaştırma gibi gelinliğinin son kontrollerini yapmalısın. Eğer ufak bir sökük görürsen bir terziden yardım alarak hemen tadilatını yaptırabilirsin.
 • Gelin arabanı kiraladığın firmanı arayarak aracın teslim alınacağı saati ve yeri bildir.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

 • Ağda ya da epilasyon gibi işlemler yaptıracaksan 3 gün kala yaptırmak en doğru karar olacaktır. Çünkü cildin düğün gününe kadar yatışır ve kızarıklık ya da benek gibi problemler ortadan kalkar. Eğer aşırı hassas bir cildin varsa 1 hafta önceden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğüne 1 Gün Kala

 • Bu günü rahatlamak ve bakımın için ayır. Daha önceden kullandığın ve cildine alerji yapmayan nemlendirici bir maske uygula. Manikür ve pedikürünü yaptır. Hatta rahatlamak için masaj bile yaptırabilirsin.
 • Erken saatte uyumaya dikkat et. İyice dinlenmen için bu çok önemli.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Düğün Günü Yapılacaklar

Büyük gün geldi çattı. Peki düğün günü yapılması gerekenler neler?

 • Enerjinin yükselmesi için güne kahvaltıyla ve keyifli müzikler dinleyerek başla. Eğer kendini stresli hissediyorsan bir bardak melisa ya da papatya çayı içerek rahatlayabilirsin.
 • Bugün yapman gereken en önemli şey, rahatlamak ve düğünün keyfini çıkarmak. Küçük aksilikler olabilir ama onların bu güzel gününe gölge düşürmesine izin verme ve eğlenmene bak.

Düğününe 3 ay kala bu anlattıklarımı yaparsan düğün hazırlıkları sırasında telaş yapmana ya da gerilmene hiç gerek kalmaz. Sen en iyisi ay ay hangi hazırlıkları yapman gerektiğini yazdığımız checklist'i kaydet. Görselin üzerine tıklayarak PDF formatında indirebilir ve çıktısını alarak bu şekilde keyifli ve rahat bir hazırlık süreci geçirebileceğine emin olabilirsin.

düğüne 3 ay kala neler yapmalısınız?

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

5 Yorum

Melike Murat

Düğün Tarihi: 10.07.2020


Harika olmuş elinize sağlık Çok yardımcı oldu inanın


maral

Düğün Tarihi: 03.07.2016


Hiç bizim yörelerde ait düğün hazırlığından yazmıyorsunuz ben evleneyim ben yazacam inş.(van)


esra canpolat

Düğün Tarihi: 11.05.2016


Bençe biraz saçma çünkü biz düğünümüzü açık alanda yaparız o yuzden kimin gelip gelmiyeceğini önceden bellirlememize gerek yok.Acık alan en güzeli çok tavsiye ederim. 3 ay önceden hazırlık çok erken. yoga filan rahatlatmaz rahatsız eder bu arada.


Beyza Akalın

Düğün Tarihi: 22.10.2014


ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK


Ayla Dünder

Düğün Tarihi: 22.10.2014


Son kontroller yapıldı son 3 gün sabırsızlıkla bekliyorum. Bir aksilik olmaz diye dua edip düğünü beklemek kaldı sadece.