Düğün Organizasyon Çeşitleri Nelerdir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:09 dakika

09.03.2022

Açık hava, kapalı mekan, yemekli, kokteyl... Birçok farklı düğün organizasyonu çeşidi bulunuyor. Peki bunlar neler ve senin için hangileri uygun? İşte detaylar:

düğün organizasyon çeşitleri

Mekana Göre Düğün Organizasyon Çeşitleri

Düğün organizasyon türlerinin farklı seçenekleri bulunuyor. Bunların başında düğünün yapılacağı mekan geliyor. Mekanın ambiyansı, genişliği, hayalindeki konsepte ya da mevsime uygun olup olmaması, tüm organizasyon sürecini etkileyebiliyor. İşte mekana göre düğün organizasyon çeşitleri:

Açık Hava Düğün Organizasyon Çeşitleri

Sonbaharda ya da ilkbahar ve yaz aylarında evlenecek çiftlerin tercihi açık hava düğün mekanlarını oluyor. Tekne, kır, plaj ya da havuz başı… İncele, seçimini yap.

Kır Düğünü Organizasyonu

İlkbahar ve yaz aylarının güzel havasını düğününe taşımak isteyen çiftlerin tercihi kır düğünleri oluyor. Doğayla iç içe, ferah bir ortam sunan kır düğünü mekanlarında yapılacak düğünlerde fotoğraf, şeker, oyun, hatıra köşesi gibi farklı dekor ögeleri kullanmak için de uygun alan bulunuyor.

Şu yazımızda kır düğününün avantajlarını sıraladık: Kır Düğünü Yapmak İçin 7 Neden

Kumsal Düğünü Organizasyonu

Deniz-kum-güneş… Düğününe bu huzur verici eşlik etsin istiyorsan kumsal düğünü yapmayı düşünebilirsin. Uçuş uçuş bir gelinlik, rahat bir damatlık ve temaya uygun hazırlanan dekorasyonla harika bir düğüne ev sahipliği yapabilirsin. Üstelik bir duvarın ya da fonun önündense denize karşı, gün batımı manzarası eşliğinde “Evet” demeyi kim istemez?

Havuz Başı Düğün Organizasyonu

Açık havada, elegant bir düğün yapmak istersen de havuz başı düğün mekanlarını araştırmaya başlayabilirsin. İster yemekli ister kokteyl tarzı bir organizasyon için bu mekanları tercih edebilir, havuz da dahil, mekanda istediğin konsepte uygun süsleme yaptırabilirsin.

Tekne Düğünü Organizasyonu

Tekne ve yatların açık ve kapalı alan olmak üzere farklı alternatifler sunmaları, farklı hava koşullarında sorunsuz bir düğün yapmaya olanak sağlar. Ayrıca pek çok firma açılır-kapanır tavan seçeneği sunuyor. İster küçük bir teknede mütevazi bir düğün organize et, ister büyük bir yat kirala, yaz-kış keyifli ve farklı bir düğüne ev sahipliği yapabilirsin.

düğün organizasyon çeşitleri

Kapalı Alan Düğün Organizasyon Çeşitleri

Tarihi Mekan Düğünleri: İhtişamlı bir düğün yapmak isteyen çiftlerin tercihi, geniş, ferah ve nostaljik ortamıyla tarihi düğün mekanları oluyor. Birçok tarihi mekanın açık alan seçenekleri olsa da düğün organizasyonunda tarihi dokudan yararlanmak istersen bu mekanların kapalı alanlarını tercih edebilirsin.

Şu yazımız da ilgini çekebilir: İstanbul Tarihi Düğün Mekanları | Kasır, Saray ve Yalıda Düğün Fiyatları

Otel Düğünleri: Eğer hem ihtişamlı hem de elegant bir salonda evlenmeyi düşünüyorsan otellerin davet salonlarını tercih edebilirsin. Geniş, ferah, yüksek ve göz alıcı yapıdaki bu mekanlar, görkemli bir organizasyon için ideal.

Düğün Salonları ve Sosyal Tesislerde Düğün: Bu mekanlar, özellikle kalabalık davetler için ideal ve saydığımız diğer mekanlara kıyasla daha uyun fiyatlı olmaları nedeniyle çiftler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Göz alıcı bir ambiyans yaratabileceğin alana sahip olmaları da cabası!

Restoran Düğünleri: Eğer butik bir organizasyon planlıyorsan da restoranlar ile kulüpler ve davet alanlarını seçeneklerin arasında alabilirsin. Az davetli sayısına sahip, sakin bir düğün organizasyonu yapmak isteyen çiftler, bu mekanları tercih ediyor.

düğün organizasyon çeşitleri

Düğün organizasyonları, davette verilecek ikramlıklara göre de eşitlendiriliyor. Çünkü bu kriter, mekanın dekorasyonundan fiyatlarına kadar birçok detayı etki ediyor.

Yemekli Düğün Organizasyonları

Bu tür düğün organizasyonlarında davetlilere ikramlık olarak birkaç korstan oluşan bir yemek menüsü sunuluyor. Birçok düğün mekanı, yemekli organizasyonlarda fiyatlarını seçilen menülere göre oluşturuyor. Firmalarla görüşürken sundukları menü seçeneklerini, kendi mutfakları olup olmadığını ve diyabet, vejetaryen gibi özel menü alternatiflerini öğrenmelisin.

Eğer seçtiğin düğün mekanının yemek hizmeti bulunmuyorsa, şehrindeki catering firmalarıyla da görüşebilirsin.

düğün organizasyon çeşitleri

Kokteyl Düğün Organizasyonları

Kokteyl düğünleri, ortalama 3-4 saat sürüyor. Bu süre içerisinde davetlilere sürekli olarak ikramda bulunuluyor. Oturma düzeni olarak genelde bistro masalar ve bar sandalyeleri tercih ediliyor. Kokteyl menüler kişilere özel servis edilebildiği gibi yemek masaları oluşturarak buradan da sunumları yapılabiliyor. Yemekli menülere göre çok daha farklı lezzet çeşidi sunması açısından da avantajlı.

düğün organizasyon çeşitleri

Daha fazla detay için şu yazımıza bakabilirsin: Kokteyl Düğünü Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Her Şey

Farklı kriterlerde düğün organizasyon çeşitlerinden bahsettik. Sen de aklındaki düğün organizasyonunu hayata geçirmek için, tüm süreçte A’dan Z’ye senin yerine ilgilenecek düğün organizasyon firmalarıyla çalışabilirsin. Hemen şehrindeki düğün organizasyon firmalarını incele, ilgini çeken firmalarla iletişime geç, fiyat teklifi al!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap