Gelin Ayakkabısı Modelleri ve Gelin Aksesuarı

Gelin ayakkabıları ve gelin duvağı, broşu, kuşağı, bolerosu gibi gelinliğini tamamlayacak tüm gelin aksesuarları modelleri burada!

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Neye Göre Seçilmeli?

Düğün ayakkabısı, düğün günlerinin en önemli aksesuarıdır. Sabah saatlerinden gece yarılarına kadar size eşlik edecek gelin ayakkabınız, hem şıklığınızı tamamlamalı hem de iyi bir konfor sağlamalıdır. Gelin ayakkabınızın modelini belirlemeden önce bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Mesela ayakkabı modelinizin gelinliğinizle bir bütünlük sağlaması sizi çok daha şık gösterecektir. Çok gösterişli ve taşlı bir gelinliğin altına dengelemek adına daha sade bir ayakkabı seçebileceğiniz gibi, sade bir gelinliğin altına da şaşaalı bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Aksesuar seçiminizi de ayakkabınız gibi gelinliğinize uygun olarak seçmelisiniz. Saçlarınıza ışıltı katacak gelin saçı aksesuarları, duvak, gelinliğinizin üzerine giyeceğiniz bolero, renkli kuşak ya da doğru gelinlik modelinde kullanıldığında oldukça zarif görünecek bir broş sizi istediğiniz mükemmelliğe kavuşturabilir.

Gelin ayakkabınızı seçerken bu sayfada bulunan galerileri inceleyerek ilham alabilir, sade, dantelli, taşlı, renkli ve fiyonklu gelin ayakkabılarından birini seçebilirsiniz.

Gelin ayakkabınıza karar vermeden önce mevsimine bağlı olarak hava durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Eğer sonbahar, kış sezonunda evleneceksiniz ve düğün gününüz yağmurlu bir güne denk geliyorsa, en azından mekana gidene kadar gelin botları tercih edebilirsiniz. Kapalı mekan düğün organizasyonlarında istediğiniz yükseklikteki bir topuklu modeli seçebilir, dans etmekten hoşlanıyorsanız da yanınıza yedek bir düz gelin ayakkabısı alarak daha çok eğlenebilirsiniz. Çok yüksek topuklular için platformlu gelin ayakkabılarını tercih etmek size kendinizi daha konforlu hissettirecektir. Yaz düğünlerinin vazgeçilmezi olan kır düğününü tercih eden çiftlerdenseniz, toprak zemini düşünerek topuksuz yani babet veya spor ayakkabı gibi bir gelin ayakkabısı tercih edebilirsiniz. Sahil düğünleri için de en ideal gelin ayakkabısı olarak gelin sandaleti seçimi, doğru bir karar olabilir.

Gelin aksesuarları gelinlerin küçük ama en can alıcı detaylarıdır. Özellikle duvak, hemen hemen her gelin adayının kullandığı bir aksesuardır. Duvağınız gelinliğinize uygun olursa hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Nasıl bir duvak modeli seçeceğiniz konusunda duvak şekilleri makalemiz size rehber olabilir. Saç aksesuarları da duvağınızla ve gelinliğinizle uyumlu içinde olmalıdır. Sade bir gelinlik ve kısa bir duvakla kullanacağınız mevsim çiçeklerinden hazırlanmış bir çiçek tacı ile vintage bir gelin olabilirsiniz. Straplez gelinlik modeli tercih ettiyseniz üzerine bolero alabilirsiniz. Broşları da sade gelinlikler üzerinde kullanarak, sadeliğinize zarif bir şıklık ekleyebilirsiniz. Bu sayfada bulunan galeriler gelin ayakkabınızı ve aksesuarlarınızı seçme konusunda size fikir verecektir.

Gelin ayakkabısı gelinliğinizi tamamlayacak önemli bir aksesuar. Seçimlerinizi yaparken tarzlarının uyumlu olmasına ve birbirini dengelemesine dikkat etmelisiniz. Gelin ayakkabısı seçimlerinizi büyük gelinlik markalarının özel koleksiyonları arasından yapabilir veya bu alanda uzman küçük ölçekli işletmelerden ya da sipariş üzerine çalışan tasarımcılardan faydalanabilirsiniz. Sayfalarımızda yer alan yüzlerce gelin ayakkabısı modelini inceleyebilir, bu konuda hizmet veren birçok gelin ayakkabısı ve aksesuarı firmasına kolayca ulaşarak, ücretsiz fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

İdeal Gelin Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Gelinliğin tamamlayıcı aksesuarlarından gelin ayakkabısı, sabah saatlerinden gece yarılarına kadar size eşlik edeceği için hem şıklığınızı tamamlamalı hem de konfor sağlamalı. Gelin ayakkabınızın modelini belirlemeden önce ayakkabının modeli, rengi, topuk boyu gibi dikkat etmeniz gereken birçok kriter bulunuyor.

Gelin Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

-Gelinlikle uyumu: Ayakkabı modelinizin gelinliğinizle bir bütünlük sağlaması sizi çok daha şık gösterecektir. Birçok seçenek arasından karar vermeye çalışırken gelinliğinizin kesimi, kumaşı ve boyu da size fikir verebilir. • Modeli: Ayakkabınızın modeli, gelinlik seçiminize göre olmalı. Sade model bir gelinliğiniz varsa, taşlı ya da desenli bir gelin ayakkabısı tercih edebilirsiniz. Danteller, volanlar ya da işlemeler gibi hareketli bir gelinlik tercih ettiyseniz ayakkabı seçiminizi sade tutmalısınız. Romantik ve bohem gelinlikler için babet, sandalet gibi modelleri, vintage gelinlikler için ise yumurta topuk ayakkabıları tercih edebilirsiniz. • Kumaşı: Ayakkabılarınız gelinliğinizin kumaşıyla da uyumlu olmalı. Eğer düz kumaştan sade bir gelinlik tercih ettiyseniz dantelli gelin ayakkabısı, taşlı gelin ayakkabısı veya çiçekli bir ayakkabı satın alabilirsiniz. Ancak güpürlü, aplikeli ihtişamlı bir gelinlik seçtiyseniz ayakkabınız mutlaka sade olmalı. • Boyu: Ayakkabınızın topuk boyu gelinliğinizin görünümünü bozmamalı. Yani yere kadar uzun bir gelinliğiniz varsa giyeceğiniz yüksek topuklu gelin ayakkabısı gelinliğinizi havada bırakmamalı. Bu nedenle gelinlik provalarına ayakkabınızla gitmeniz gerektiğini unutmayın. • Kesimi: A kesim ve prenses modellerde kalın topuklu platformlu modeller size hem şıklık hem rahatlık sağlayacaktır. Balık kesim modellerde yürümek zor olabileceği için ayakkabınızın da çok yüksek ve ince topuklu olmamasına dikkat edin. Düz kesim elbiselerde stilettoları tercih edebileceğiniz gibi eğer minyon bir yapınız yoksa ve bir kumsal ya da kır düğünü yapacaksanız tercihinizi babet ya da sandalet modellerinden yana kullanabilirsiniz. -Mekan ve zemin: Gelin ayakkabısı alırken dikkat edilecek bir konu da düğün mekanına ve zemine göre seçim yapmak. • Kumsal düğünü için gelin ayakkabısı seçerken topuklu modelleri tercih etmek kum zemin için uygun olmayacaktır. Düz gelin ayakkabısı ya da gelin sandaleti seçmek daha doğru bir karar olabilir. • Kır düğünü için gelin ayakkabısı bakarken çimlerde yürümek zor olacağından yüksek ve ince topuklardan uzak durmanızda fayda var. Gelin babeti veya gelin sandaleti tercih edebilir, ayakkabınızın topuklu olmasını isterseniz de tercihinizi kalın ve alçak topuklardan yana kullanabilirsiniz. • Düğününüz kapalı alanda olacaksa gelinliğinize uygun bir topuklu ayakkabı tercih etmelisiniz. Otel, tarihi mekan ve restoran düğünlerinde yüksek topuklu, taşlı, ışıltılı gelin ayakkabıları bu mekanlar için uygun olacaktır. Ayrıca bu mekanlarda zeminin kaygan olabileceğini göz önünde bulundurarak kalın topuklu platform modelleri seçebilirsiniz. -Zamanlama: Uzun etekli gelinlik modellerinde gelinliğin etek boyu ayakkabının yüksekliğine göre ayarlanacağı için gelinlik provaları sırasında ayakkabılarınız hazır olmalı. Bu nedenle gelin ayakkabılarınızı gelinliğinizle aynı dönemde almanız önemli.

Rahat Gelin Ayakkabısı Nasıl Olması?

Gelin ayakkabınızın şık olması kadar rahat olması da önemli çünkü ayaklarınız tüm gün o ayakkabıların içinde olacak. Gelin ayakkabısı seçerken burnunun çok sıkı ve topuğunun çok yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. Gelinliğinizin altına topuklu gelin ayakkabısı tercih edecekseniz kalın topuklu platform gelin ayakkabısı ince topuklu ayakkabılara kıyasla daha rahat bir seçim olacaktır. Seçtiğiniz gelin ayakkabısının tabanının yumuşak ya da jel yapıda olması ayaklarınız için konfor sağlayabilir. Eğer boyunuz uzunsa topuklu yerine düz bir babet ya da sandalet tercih edebilirsiniz. Ayrıca düğün günü bir sürprizle karşılaşmamak için satın aldığınız gelin ayakkabınıza düğün gününden önceki bir hafta boyunca her gün en az bir saat giyerek alışabilir, rahat bir gün geçirebilirsiniz. Hatta ayakkabınız ne kadar yüksek topuklu olursa olsun; yanınızda gelinliğinizle uyumlu yedek gelin ayakkabısı bulundurmanız yararlı olacaktır.

Yedek Gelin Ayakkabısı Nedir?

Rahatlığı ön planda tutan bir gelin adayıysanız ve yüksek topuklu ayakkabılarla bu yoğun tempolu günü geçirmenin zor olacağını düşünüyorsanız yanınızda yedek gelin ayakkabısı bulundurabilirsiniz. Yanınıza alacağınız gelinliğinizle uyumlu gelin sandaleti, gelin babeti ya da spor ayakkabı modelleri ile rahatça hareket edebilir, istediğiniz gibi dans edebilirsiniz. Eteği ya da duvağı uzun bir gelinliğiniz varsa boyu topuklu ayakkabınıza göre ayarlanmış olacağından yedek gelin ayakkabınızın yüksekliği de ona göre olmalı. Bunun için yüksek tabanlı gelin spor ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Gelin Ayakkabısı Topuk Boyuna Nasıl Karar Verilir? Boyunuzu uzun göstermek için yüksek topuklu gelin ayakkabısı alacaksanız platform ya da dolgu topuk gelin ayakkabılarından seçebilirsiniz. Eğer boy konusunda herhangi bir probleminiz yoksa alçak topuklu ve düz gelin ayakkabılarından alabilirsiniz.

Gelin Ayakkabısı Kaç Cm Olmalı?

Uzmanların topuklu ayakkabı için belirttiği ortalama topuk yüksekliği 5 cm civarında. Ancak gelin ayakkabıları, gelinliği kaldırması ve gelinlere daha uzun bir görünüm sağlamak için günlük topuklu ayakkabılardan daha yüksek tercih ediliyor ve bu modeller için ideal topuk boyu 8 cm’ye kadar çıkabiliyor. Ancak topukluyla rahat yürüyebiliyorsanız ortalama topuk boyu 15-16 cm gelin ayakkabısı tercih edebilirsiniz.

Renkli Gelin Ayakkabısı Seçimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda sıklıkla kullanılan renkli gelin ayakkabıları özellikle bahar ve yaz aylarında yapılan kır düğünlerinde ve kısa nikah elbiselerinin altında tercih ediliyor. En popülerleri arasında mor, mavi, bordo ve pembe gelin ayakkabısı seçenekleri bulunuyor. Ama siz düğün temanıza ya da gelin çiçeğinize göre dilediğiniz renkleri seçebilirsiniz. “Renkli olsun ama çok dikkat çekmesin” derseniz beyaz bir gelinliğin altına nude tonlar ile dore ve metal tonları en çok yakışacak tercihler olacaktır. Kırık beyaz gelinliğinizin altına asla daha açık tonlarda bir ayakkabıyı tercih etmeyin. Gelinliğiniz alışılageldik klasik kalıpların dışında bir model ve farklı renklerde ise ayakkabı seçiminde biraz daha rahat ve yaratıcı olabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus ayakkabınızın yıldız parçanız olan gelinliğinizden rol çalmamasıdır.

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazma Geleneği Nereden Gelir?

Gelinin evlenmek isteyen arkadaşları ve akrabalarının isimleri gelinin ayakkabısının altına yazılarak, kimin ismi silinirse o kişinin kısa zaman içinde evleneceği düşünülür. Gelin ayakkabısının yere en çok temas eden yeri en çabuk silinen yer olacağından genellikle en çok isim yazılan yerler gelin ayakkabısının yere en çok temas eden yerleri olur. Peki bu gelenek nereden gelir? Gelin ayakkabısı altına isim yazma geleneği yüzyıllardır süregelen bir Anadolu geleneği olarak bilinse de bazı kaynaklarda eski bir Yunan geleneği olduğu da ifade ediliyor.

İstanbul’da Gelin Ayakkabısı Nereden Alınır?

Gelin ayakkabısı gelinliğinizi tamamlayacak önemli bir aksesuar. Seçimlerinizi yaparken tarzlarının uyumlu olmasına ve birbirini dengelemesine dikkat etmelisiniz. Gelin ayakkabısı seçimlerinizi büyük gelinlik markalarının özel koleksiyonları arasından yapabilir veya bu alanda uzman küçük ölçekli işletmelerden ya da sipariş üzerine çalışan tasarımcılardan faydalanabilirsiniz. Sayfalarımızda yer alan yüzlerce gelin ayakkabısı modelini inceleyebilir, bu konuda hizmet veren birçok gelin ayakkabısı ve aksesuarı firmasına kolayca ulaşarak, ücretsiz fiyat teklifi isteyebilirsiniz.