Gelin Saçınızı Yüz Şeklinize Göre Yaptırın

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:12 dakika

11.02.2021

En iyi gelinliği giyebilir, en güzel yerde düğün yapabilirsin ama eğer gelin saçı modelini yüz tipine göre yaptırmazsan hayal ettiğin kusursuz gelin olamayabilirsin. En yaygın yüz tiplerine uygun olan saç modellerini senin için araştırdık!

yüz şekline göre gelin saçı

Yüz Tipi Belirlemenin İpuçları

En yaygın yüz tiplerinin oval, yuvarlak, kalp, uzun (dikdörtgen) ve karedir. Peki senin yüz şeklin bunlardan hangisi? Bunu anlamanın aslında oldukça basit bir yolu var. Adım adım anlatalım:

 • Başını dik tut, mimiksiz bir yüz ifadesi ile tam karşıdan bir fotoğrafını çek.

 • Fotoğrafı büyük bir boyutta bastır ya da çıktısını al.

 • Fotoğrafta, alında saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koy.

 • Bu noktaları birleştirerek bir şablon çıkart.

 • Çıkan şablonun yaygın yüz tiplerinden hangisine benzediğini bul.

yüz şekline göre gelin saçı

"Ben karar veremedim" diyenlerin ise işi uzmanına bırakmasını öneriyoruz. Düğün günü saçını bir uzmana yaptıracaksan zaten şehrindeki gelin saçı uzmanları senin için yüz tipini analiz edip buna uygun saç modeli yapacaktır.

Yüz Tipine Göre Gelin Saçı Modelleri

Yüz şekli özellikleri gerek saç modeli seçerken gerek makyaj yaparken en çok merak edilen konulardan bir tanesi olmuştur. Yüz şekilleri arasında en ideali ovaldir. Diğer yüz tipleri için ise seçilen saç modeliyle yüz hatları ovale yaklaştırılmaya çalışılır.

Oval Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Modelleri

Özellikleri: Yüzünün uzunluğu genişliğinden fazla ise oval yüz tipine sahipsindir. Oval yüz tipi en ideal yüz tipidir ve hemen hemen tüm saç modelleri yakışır.

Uygun gelin saçı modelleri: Bu yüz tipine sahipsen saçlarını katlı kestirme, yüz hatlarını ortaya çıkart. Topuz, at kuyruğu, açık saç... İstediğin tüm modelleri yaptırmakta özgürsün.

yüz şekline göre gelin saçı

Oval yüz tipi hakkında daha fazla şey öğrenmek için şu yazımıza göz atabilirsin: Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Yuvarlak Yüze Düğün Saç Modelleri

Özellikleri: Yüzünün uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynıysa yuvarlak yüz tipine sahipsindir. Bu yüz tipinde yanaklar dolgun, elmacık kemikleri belirsizdir.

Uygun gelin saçı modelleri: Yüz hatlarını dairesel olmaktan çıkartıp ovale yaklaştıracak hamleler yapmalısın. Yandan ayrılmış, dağınık, önde birer tutam saç bırakılmış topuzlara yönelebilirsin.

yüz şekline göre gelin saçı

Yuvarlak yüzlü gelinler için saç modelleri hakkında daha fazlasını öğrenmek istersen seni şu yazımıza yönlendirebiliriz: Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Kalp Yüz Tipine Uygun Gelin Saç Modelleri

Özellikleri: Yüzünün alt kısmı dar üst kısmı genişse kalp yüz tipine sahipsindir. Kalp yüze uygun saç modelleri seçilirken dikkat edilmesi gereken iki kısım alın ve çenedir.

Uygun gelin saçı modelleri: Kalp yüz şekline yakışan saç modelleri arasında başta tepeden bombeli topuzlar gelir. Bu yüz tipine sıkıca geriye taranmış saç modelleri yakışmaz. Sımsıkı bir topuz modelinden kaçınmalısın.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Kalp yüz tipine uygun diğer saç modelleri, bu yüz tipindeki ünlüler ve daha fazlası hakkında fikir edinmek için Kalp Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri yazımıza geçebilirsin.

Kare Yüz Tipine Uygun Düğün Saç Modelleri

Özellikleri: Yüzünün uzunluğu ve genişliği aynı ise kare yüz tipine sahipsindir. Köşeli, sert ve belirgin hatlı bir yüz tipidir.

Uygun gelin saçı modelleri: Yüzünü oval hatlara yaklaştırmak için katlı kesimlere yönelebilirsin. Böylece yüzüne daha yumuşak bir hat verebilirsin. Topuz modelleri arasında ise kuşkusuz en uygun olanı bukleli yandan topuzdur.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Bu yüz tipine sahip ünlülerden yüz kontürlemeye kadar daha fazla şey öğrenmek için Kare Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri yazımıza göz atabilirsin.

Dikdörtgen / Uzun Yüz Şekline Göre Gelin Saç Modelleri

Özellikleri: Yüzünün uzunluğu genişliğinden fazla ise dikdörtgen yüz tipine sahipsindir. Köşeli, uzun ve diğer yüz tiplerine göre görece incedir. Bu yüz tipinde amaç yüzü olduğundan kısa göstermek olmalıdır.

Uygun gelin saçı modelleri: Uzun yüz şekline göre gelin saçı modelleri içinde yanlara doğru hacim kazanan ve yüzün genişliğini artıran modeller görebiliriz. Kıvırcık ya da su dalgası gelin saçı modelleri ile ensede dağınık topuz modelleri kullanabilirsin.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Bu yüz tipi hakkında daha fazla bilgi için: Dikdörtgen Yüz Tipine Göre Gelin Saçı Modelleri!

Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Modelini Etkileyen Faktörler

Gelin saçını belirlerken yüz şeklinle birlikte dikkat etmen gerekenler de var:

 • Boy, boyun, omuzlar:

  Boyun kısa, omuzların darsa saçlarını toplamalısın. Çünkü açık bırakırsan omuzların kapanır ve sadece kolların görünür. Boyun da kısa olduğu için açıkta bıraktığın saçların omuzlarını da kapatarak boyunu olduğundan kısa gösterir.  Fakat tepeden sımsıkı bir topuz yaptırırsan boynun da boyun da daha uzun görünür.

yüz şekline göre gelin saçı

 • Çene yapısı: Yüz şekline uygun gelin saçını seçerken kural şu: Yüzünde nereyi bastırmak, kamufle etmek istiyorsan onun tam tersi istikametini kabart ve ön plana çıkart!  Eğer çenen büyükse tepeden bombeli bir topuz yaptırmalısın. Böylece dikkatleri çeneden uzaklaştırıp başının üstüne çekebilirsin. Çenen çok küçükse tepeyi bastırmalısın. Sımsıkı geriye taranmış sade bir ense topuzu yaptırabilirsin.

yüz şekline göre gelin saçı

Birbirinden şık sade topuz modellerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: Sade Topuz Modelleri

 • Burun yapısı: Burnun büyükse başın tam arka noktasını kabartmalısın. Böylece burnun daha küçük görünür. Tepeden ya da enseden değil tam arka orta noktadan bir balerin topuzu yaptırmalısın ya da dağınık topuz yaptırarak hareket katmalısın.

yüz şekline göre gelin saçı

Yüzün Bölümlerine Göre Gelin Saçı Modelleri

Saç tasarımcıları yüzümüzü 2 bölüme ayırıyor: İç yüzümüz, dış yüzümüz. Saç modelini bu bölümlerin özelliklerine göre seçmelisin.

İç yüze göre: İç yüzün küçükse alnını kapatan ve gözlerine doğru düşen saç modelleri yüzünü olduğundan daha küçük gösterecektir. Bu yüzden olabildiğince açan modellere yönelmelisin. İç yüzün büyükse alından göze doğru saç düşürerek alnını kamufle etmelisin.

Dış yüze göre: Geniş bir yüzün varsa ince göstermek için iki yandan birer tutam saç bırakmalısın. Elmacık kemiklerinin hizasından aşağıya doğru sarkan bu tutamlar yüzünü olduğundan ince gösterecektir.

Büyük ve köşeli bir yüzün varsa yüzü olduğundan küçük ve yuvarlak hatlı göstermek için yandan ve dağınık topuz modellerine yönelmelisin.

Yüzün Enerjisine Göre Gelin Saçı Modelleri

Saç tasarımcıları yüzü bölümlerinin yanı sıra enerjisine göre de sınıflara ayırıyor. Bun göre enerjisine göre 3 yüz tipi var: Yeryüzü enerjisi, gökyüzü enerjisi ve medium enerji.

2 uzun kesim tarağı ya da cetveli, şakaklarınla elmacık kemiklerinin birleştiği noktaya koy. Şimdi yüzünün enerjisini bulacağız:

yüz şekline göre gelin saçı

 • Gökyüzü enerjisi: Yüzünü çektiğinde bu objeler V şeklinde yukarı doğru bakıyorsa gökyüzü enerjisine sahip bir yüzün var demektir.

Yukarıya doğru volümlü, yukarıda hareket kazanan modellere yönelmelisin. Bombeli topuzlar, bombeli at kuyruğu, tepeden dağınık topuz, krepelendirilmiş modeller gibi...

 • Yeryüzü enerjisi: Yüzünü tarakların arasından çektiğinde ters V şeklinde aşağıya doğru bakıyorsa yeryüzü enerjisine sahip bir yüz tipin var demektir.

Yandan ya da ortadan ayrılmış, aşağı doğru kıvrım yapan saç modellerine yönelmelisin.

 • Medium Enerji: Yüzünü çektiğinde taraklar birbirine paralel dik duruyorsa medium enerjine sahip bir yüz tipin var demektir. Bu durumda her ikisi de senin için uygun. Özel bir kesime ihtiyacın yok.

Yüz şekline göre gelin saçını seçmene yardımcı olacak ipuçlarına değindik. Sana uygun modeli profesyonelce uygulayabilecek kuaförü bulabilmek için de şehrindeki gelin saçı ve makyajı firmalarını incelemeyi unutma!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

İdil işgüzar

Düğün Tarihi: 26.05.2015


bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.


gamze

Düğün Tarihi: 17.10.2014


insanın kendine ne yakuştığyla ilgili bişey bence. her kombinasyon her insana olmaz ama alakasız insana da hiç tahmin edilemeyen bi saç modeli olabilir. ancak güzel ve bilgilendirici bi yazı olmuş teşekkürler.


gülben e.

Düğün Tarihi: 17.10.2014


keşke gerçek hayatta yüz tipleri bu kadar mutlak olsa. çok güzel örnekler seçmişiniz ancak ahh ahh gerçekler böylemi :(