Gelin Saçınızı Yüz Şeklinize Göre Yaptırın

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

5:33 dakika

05.08.2020

En iyi gelinliği giyebilir, en güzel yerde düğün yapabilir, en pahalı mücevheri de takabilirsin ama eğer gelin saç modelini yüz tipine göre yaptırmazsan hayal ettiğin kusursuz gelin olamayabilirsin. Yüz tipi nasıl öğrenilir? Yüz tipleri ve özellikleri nelerdir? Yüz tipine göre saç modelleri nelerdir? Bu soruların cevabını merak ediyorsan doğru yerdesin. En yaygın yüz tiplerine uygun olan saç modellerini senin için araştırdım, yazdım!

yüz şekline göre gelin saçı

Yüz Tipi Nasıl Anlaşılır?

Yüz tipim ne? Hangi yüz şekline sahibim? Hangi saç modelleri bana uygun? Gibi soruları gelin adaylarından sık sık duyuyorum.

Peki yüz tipi nasıl belirlenir? Aslında oldukça basit bir yolu var. Her ne kadar düğün günü gelin saçını bir uzmana yaptıracak olsan da, ki o zaten senin yüz tipini analiz edip yüz şekline göre saç modeli yapacaktır, sen yine de yüz tipini kolayca belirlemeyi öğren.

Başını dik tut ve gülmeden, mimiksiz bir yüz ifadesi ile tam karşıdan bir fotoğrafını çek. Fotoğrafı büyük bir boyutta bastır ve çıktısını al. Fotoğrafta, alında saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koy ve bu noktaları birleştirerek bir şablon çıkart. Çıkan şablonun yaygın yüz tiplerinden hangisine benzediğini bul.

En yaygın yüz tiplerinin oval, yuvarlak, kalp, uzun(dikdörtgen) ve kare olduğunun düşünürsek senin yüz tipinde muhtemelen bu formlarından birine yakın çıkacaktır.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri Nasıl Seçilir?

Yüz tipine göre saç modelleri belirlenirken sadece yüz değil boy, boyun hatta omuzlar bile önem kazanır.

Örneğin boyun kısa, omuzların darsa saçlarını açık bırakmamalısın. Çünkü omuzların kapanır ve sadece kolların görünür. Boyun da kısa olduğu için açıkta bıraktığın saçların omuzlarını da kapatarak boyunu olduğundan kısa gösterir. Fakat tepeden sımsıkı bir topuz yaptırırsan boynun da boyun da daha uzun görünür.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırınYani bu durumda saç modelini seçerken yüz tipin için gösterdiğin özeni omuz ve boyun özelliklerin için de göstermelisin.

Bunun dışında çene ve burunun küçük ya da büyük olmasına bağlı olarak da dikkat etmen gereken şey var.

Eğer çenen büyükse tepeden bombeli bir topuz yaptırmalısın. Böylece dikkatleri çeneden uzaklaştırıp başının üstüne çekebilirsin. Çenen çok küçükse tepeyi bastırmalısın. Sımsıkı geriye taranmış sade bir ense topuzu yaptırabilirsin.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Birbirinden şık sade topuz modellerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: Sade Topuz ModelleriBurnun büyükse başın tam arka noktasını kabartmalısın. Böylece burnun daha küçük görünür. Tepeden ya da enseden değil tam arka orta noktadan bir balerin topuzu yaptırmalısın ya da dağınık topuz yaptırarak hareket katmalısın.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırınKural şu: Yüzünde nereyi bastırmak, kamufle etmek istiyorsan onun tam tersi istikametini kabart ve ön plana çıkart!

Yüz şekline göre nasıl bir gelin saçı yaptırman gerektiğine dair uzman görüşlerine kulak vermek istersen şu videomuza da göz atabilirsin:

Yüzün Bölümleri Neler?

Konumuza dönersek saç tasarımcıları yüzümüzü 3 bölüme ayırıyor. İç yüzümüz, dış yüzümüz ve başımız. Bu bölümlerin özellikleri yüzün metamorfozunu belirliyor. Saç modelinin de mutlaka yüzün metamorfozuna göre seçilmesi gerekiyor.

Örneğin; iç yüzün küçükse yüzün üzerine saç düşüren ve kahküllü modellerden uzak durmalısın. İç yüzün zaten küçük olduğu için alnını kapatan ve gözlerine doğru düşen saç modelleri yüzünü olduğundan daha küçük gösterecektir.

Bu yüzden iç yüz küçükse yüzü olabildiğince açan modellere yönelmelisin. Büyükse alından göze doğru saç düşürerek alnını kamufle etmelisin.

Geniş bir yüzün varsa ince göstermek için iki yandan birer tutam saç bırakmalısın. Elmacık kemiklerinin hizasından aşağıya doğru sarkan bu tutamlar yüzünü olduğundan ince gösterecektir.

Büyük ve köşeli bir yüzün varsa yüzü olduğundan küçük ve yuvarlak hatlı göstermek için yandan ve dağınık topuz modellerine yönelmelisin.

Yüzün Enerjisi mi Olurmuş Canım!

Saç tasarımcıları yüzü bölümlerinin yanı sıra bir de enerjisine göre 3'e ayırıyorlar. Yüz tipleri; yer yüzü enerjisi, gökyüzü enerjisi ve medium enerji olmak üzere 3 farklı enerjiye sahip.

Peki bunu nasıl anlayabilirsin? 2 tane uzun kesim tarağını şakaklarınla elmacık kemiklerinin birleştiği noktaya koy. Yüzünü tarakların arasından çektiğinde taraklar V şeklinde yukarı doğru bakıyorsa gökyüzü enerjisine sahip bir yüzün var demektir.

Yüzün gökyüzü enerjisine sahipse yukarıya doğru volümlü, yukarıda hareket kazanan modellere yönelmelisin. Bombeli topuzlar, bombeli at kuyruğu, tepeden dağınık topuz, krepelendirilmiş modeller gibi...

Yüzünü tarakların arasından çektiğinde ters V şeklinde aşağıya doğru bakıyorsa yer yüzü enerjisine sahip bir yüz tipin var demektir. Yandan ya da ortadan ayrılmış, aşağı doğru kıvrım yapan saç modellerine yönelmelisin.

Yüzünü çektiğinde taraklar birbirine paralel dik duruyorsa medium enerjine sahip bir yüz tipin var demektir. Bu durumda her ikisi de senin için uygun. Özel bir kesime ihtiyacın yok.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Yüz Tipleri ve Özellikleri Neler?

Yüz şekli özellikleri gerek saç modeli seçerken gere makyaj yaparken en çok merak edilen konulardan bir tanesi olmuştur. Oval, yuvarlak, kare, kalp ve dikdörtgen en yaygın yüz tipi şekilleri arasında yer alır.

Oval yüz şekline sahip gelin adaylarının çok şanslı olduğunu söyleyebilirim çünkü bunlardan en ideali ise ovaldir. Diğer yüz tipleri için de saçta da makyajda da amaç her zaman yüzü oval hatlara yaklaştırmak olmuştur.

Oval Yüz Tipi

Yüzünün uzunluğu genişliğinden fazla ise oval yüz tipine sahipsindir. Oval yüz tipi en ideal yüz tipidir ve hemen hemen tüm saç modelleri yakışır. Bu yüz tipine sahipsen saçlarını katlı kestirme, yüz hatlarını ortaya çıkart. Topuz, at kuyruğu, açık saç... İstediğin tüm modelleri yaptırmakta özgürsün.

Oval yüz tipi hakkında daha fazla şey öğrenmek için Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri yazımıza göz atabilirsin.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Yuvarlak Yüz Tipi

Yüzünün uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynıysa yuvarlak yüz tipine sahipsindir. Bu yüz tipinde yanaklar dolgun, elmacık kemikleri belirsizdir. Yandan ayrılmış, dağınık, önde birer tutam saç bırakılmış topuzlara yönelebilirsin. Yüz hatlarını dairesel olmaktan çıkartıp ovale yaklaştıracak hamleler yapmalısın.

Yuvarlak yüz şekli hakkında daha fazlasını öğrenmek, bu yüz tipindeki ünlüleri merak edersen seni Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri yazımıza yönlendirebilirim.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Kalp Yüz Tipi

Yüzünün alt kısmı dar üst kısmı genişse kalp yüz tipine sahipsindir. Kalp yüz şekline yakışan saç modelleri arasında başta tepeden bombeli topuzlar gelir. Kalp yüze uygun saç modelleri seçilirken dikkat edilmesi gereken iki kısım alın ve çenedir.

Bu yüz tipine sıkıca geriye taranmış saç modelleri yakışmaz. Sımsıkı bir topuz modelinden kaçınmalısın.

Kalp yüz tipine uygun diğer saç modelleri, bu yüz tipindeki ünlüler ve daha fazlası hakkında fikir edinmek için Kalp Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri yazımıza geçebilirsin.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Kare Yüz Tipi

Yüzünün uzunluğu ve genişliği aynı ise kare yüz tipine sahipsindir. Köşeli, sert ve belirgin hatlı bir yüz tipidir. Yüzünü oval hatlara yaklaştırmak için katlı kesimlere yönelebilirsin. Böylece yüzüne daha yumuşak bir hat verebilir ya da eğer saçın uzunsa yumuşak dalgalarla dikkati saç uçlarına çekebilirsin. Kare yüz şekline göre topuz modelleri arasında ise kuşkusuz en uygun olanı bukleli yandan topuzdur.

Bu yüz tipine sahip ünlülerden yüz kontürlemeye daha fazla şey öğrenmek için Kare Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri yazımıza göz atabilirsin.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Dikdörtgen (Uzun) Yüz Tipi

Yüzünün uzunluğu genişliğinden fazla ise dikdörtgen yüz tipine sahipsindir. Dikdörtgen yüz özellikler açısından köşeli ve uzun bir yapıya sahiptir. Uzun ve diğer yüz tiplerine göre görece incedir. Bu yüz tipinde amaç yüzü olduğundan kısa göstermek olmalıdır.

Dikdörtgen yüze göre saç modelleri içinde yanlara doğru hacim kazanan ve yüzün genişliğini arttıran modeller görebiliriz. Kıvırcık ya da su dalgası gelin saçı modelleri ile ensede dağınık topuz modelleri kullanabilirsin.

gelin saçınızı yüz şeklinize göre yaptırın

Dikdörtgen yüz tipi hakkında daha fazla bilgi için: Dikdörtgen Yüz Tipine Göre Gelin Saçı Modelleri!Haydi Şimdi Sıra Sende!

Şimdi sıra sende! Sormak istediklerini sor, eklemek istediğin bilgiler ekle! Herkes görsün, herkes öğrensin!

Testi çöz, sana uygun gelin saçını öğren:

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 yorum

İI

İdil Işgüzar

26/05/2015

bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.


G

Gamze

17/10/2014

insanın kendine ne yakuştığyla ilgili bişey bence. her kombinasyon her insana olmaz ama alakasız insana da hiç tahmin edilemeyen bi saç modeli olabilir. ancak güzel ve bilgilendirici bi yazı olmuş teşekkürler.


GE

Gülben E.

17/10/2014

keşke gerçek hayatta yüz tipleri bu kadar mutlak olsa. çok güzel örnekler seçmişiniz ancak ahh ahh gerçekler böylemi :(