Gelin Buketin Bedavaya Gelsin: Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:43 dakika

05.10.2022

En gösterişli gelin aksesuarlarından olan gelin buketini evde de yapabileceğini biliyor muydun? Birkaç küçük malzeme ve dilediğin renkte çiçekler ile sen de tarzına ve düğün temana uygun bir buket yapabilirsin. Nasıl mı? Sana ilham vermesi için evde gelin buketi yapımı resimli anlatımıyla bu sayfada!

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Gelin buketleri için gelinliğin en büyük tamamlayıcısı diyebiliriz. Bazı gelin adayları gelinlik firmalarının verdiği hazır modellerle yetinirken bazıları da günlerce araştırma yapabiliyor. Görünümüne hareket, düğününe renk katacak gelin buketini kendin yapmaya ne dersin?

Üstelik bu etkinliği sen gelin buketini yaparken maharetli arkadaşlarını da davet edip onların da nedime buketlerini tasarladığı keyifli bir organizasyona da dönüştürebilirsin!

Gelin çiçeği yapmanın çok da zor olmadığını söyleyebiliriz. Asıl yapman gereken buketinde kullanacağın çiçeklerin renklerine, türlerine, canlı olup olmadığına karar vermek! Bunlara karar verdikten sonra anlattığımız adımları takip ederek el yapımı gelin çiçeğine sahip olabilirsin!

Peki evde gelin çiçeği nasıl yapılır? Sana ilham verecek birkaç model sıraladık!

Renkli Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır?

Minimal tasarımlı ama göz alıcı bir gelin buketi istiyorsan, canlı renklerde çiçekler ve ışıltılı bir kurdele ile şık bir bukete sahip olabilirsin. Renkli gelin çiçeği yapılışını hemen anlatalım:

Renkli gelin çiçeği yapımında kullanılan malzemeler:

 • Çiçek makası

 • Çiçek bandı

 • Kurdele

 • Seçtiğin Çiçekler (Biz pembe lalegül, beyaz gül, kasımpatı, mor lavanta gibi bitkileri kullandık)

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Bitkilerin dallarındaki yaprakları temizleyerek yalnızca üst kısmındaki çiçek ve yaprakları bırak. Seçtiğin çiçeklerin en canlı ve birbiriyle uyumlu tonlarda olanlarını ortaya yerleştir.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Canlı renklere sahip çiçeklerin aralarına yeşil yapraklı dallar ekle. Beyaz gülleri ise en dışa, yerleştir. Bu sayede canlı renklerden gelinliğin beyazına soft bir geçiş yapabilirsin.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Sapları, uzunluklarının aynı olduğuna emin olacak şekilde kırptıktan sonra tam orta kısımdan çiçek bandı ile birbirine sabitle. Seçtiğin kurdele ile çiçek bandı kamufle olana kadar buketin gövdesini sar. Kurdeleyi fiyonk yapabilir ya da buketin iki katı uzunluğunda olacak şekilde uzun bırakabilirsin. Seçim senin!

Ve işte buketin hazır!

Düğün günü gelinliğini tamamlayacak aksesuarlara göz atmak ister misin? Şu yazımıza bakabilirsin: Bir Gelinin En Önemli 8 Aksesuarı

Ev Bitkilerinden Gelin Buketi Nasıl Yapılır?

Evinde ya da bahçende yetiştirdiğin çiçeklerden de gelin buketi yapabilirsin. Özellikle kır düğünü yapacak gelin adayları için önerdiğimiz bu buketi nasıl mı yapacaksın? Anlatalım:

Ev bitkilerinden gelin çiçeği yapmak için malzemeler:

 • Canlı ya da yapay çiçekler ve yapraklar

 • Jüt ip ve dikiş ipi

 • Makas

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Evde yetiştirilen bitkilerden de düğün çiçeğini yapabilirsin. Canlı çiçekleri, düğüne mümkün olduğu kadar yakın zamanda kesmen gerektiğini de hatırlayalım. Özellikle düğünden önceki gece veya sabah, çiçeklerin taze kalmasını sağlar.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Saplardaki yaprakları temizledikten sonra her bir sapı eline tek tek alarak sıkıca tut. Sıralama sana ait ama iri çiçeklerle küçükleri, açık renkler ile canlı renkleri yan yana kullanmaya çalış ki ortaya çıkan kontrast sayesinde buketinin tüm detayları öne çıksın.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Çiçekleri dizdikten sonra tel ya da dikiş ipi ile buketi sabitle. Bu ipin üzerine jüt ip sararak buketini tamamlayabilirsin. Dilersen jüt ip yerine kurdele de kullanabilirsin.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Son olarak çiçek saplarını, eşit olacak şekilde kes.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Artık şık ve zarif bir gelin buketine sahipsin!

Sonbahar Temalı Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır?

Sonbaharın renklerini gelin buketinde taşımak ve mevsimle uyumlu bir görünüm yakalamak istiyorsan sonbahar temalı gelin çiçeğini tercih edebilirsin. Yapımı da çok kolay!

Sonbahar temalı gelin buketi yapımı için gerekli malzemeler:

 • Makas

 • Budama makası

 • Fildişi, mercan ve bordo saten kurdele

 • 2 toplu iğne

 • Seçtiğin renklerde mevsim çiçekleri. (Kullanılan çiçekler: Ağaç eğrelti otu, beyaz mum çiçeği, pembe veya beyaz Peru zambağı, beyaz gül)

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Sonbaharın, turuncu, kahverengi, bordo gibi renklerine ister çiçeklerinle ister kurdele ya da iplerle buketinde yer verebilirsin. Bu yüzden çiçek ve kurdele renklerinde değişikliğe gidebilirsin.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Ağaç eğrelti otlarını dalları yanlara sarkacak şekilde bir araya getir. Ardından aralarına beyaz gülleri yerleştir.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Peru zambaklarını beyaz güllerin arasına yerleştir ve mum çiçeklerini de buketin arasına serpiştir. Sapları yeşil çiçek bandı ile sabitle.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Yeşil bandı kamufle edecek şekilde beyaz kurdele ile buketinin gövdesini sar ve iğne ile sabitle. Mercan ve bordo renkte kurdeleleri de elinde üst üste koyup ikiye katlayarak, yarım fiyonk görünümü verecek şekilde bukete iğne ile tuttur. Kurdeleleri uzun tutman gelin buketini daha gösterişli hale getirecektir.

Evde Gelin Çiçeği Yapımı

İşte tam bir sonbahar gelin çiçeği modeli!

Evde Gelin Çiçeği Yapımı Malzemeleri Nereden Alınır?

Evde gelin çiçeği malzemelerini İstanbul’daki Eminönü, Beyazıt, İstoç gibi yerlerden alabilirsin. Hem çiçeklerini hem de kurdele, boncuk, ip, taş, çiçek bandı ve makası gibi malzemeleri buralarda bulabilirsin. Şehrinde bu tarz malzemeleri satan firmaların yoğun olarak bulunduğu bölgelere bakabilirsin.

Evde gelin çiçeği yapmak için sana ilham verecek modelleri ve yapılışlarını anlattık. Şehrindeki şehrindeki gelin aksesuarı firmalarının tasarımlarına da göz atmayı, ilgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabileceğini de unutma!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap