Damat Yaka Çiçeği Nasıl Takılır, Nereden Alınır?

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

3:06 dakika

11.03.2022

Siz de benim gibi düğün fotoğraflarında bir süredir sıkça damat yaka çiçeklerine rastlıyorsunuz öyle değil mi? Damadın, düğünde giydiği takım elbise ya da smokin nedeniyle üzerine yapışan ciddiyeti biraz olsun dağıtan, gelinin ve buketinin o cıvıl cıvıl enerjisini yansıtan yaka çiçekleri, benim beğenerek takip ettiğim trendler arasında çoktan yerini aldı bile. Eğer sizin için de durum böyleyse, gelin ve damat arasında ahenkli bir görüntü yaratan bu çiçekleri biraz yakından inceleyelim:

Yaka Çiçeği Nedir?

Son dönemin trendleri arasında olan damat yaka çiçekleri, mendil yerine geçen ve damatlık modellerinin yakasına takılan aksesuarlar arasında yer alıyor. Cep çiçeği olarak da adlandırılan bu yaka süsü genellikle ya gelin buketi ile ya da düğünün konseptiyle uyumlu oluyor. Aslında damat adaylarının bu hoş aksesuarı, şıklık ve uyumun detaylarda gizli olduğunun güzel de bir kanıtı.

Takım elbise ve smokin ile birlikte kullanılan yaka çiçekleri, kravat ve papyon ile birbirini oldukça iyi tamamlar. Fakat karmaşık bir görüntü sergileyeceğinden dolayı, fular ile birlikte yaka çiçeği kullanılmaz

damat yaka çiçeği nasıl takılır, nereden alınır?

Geçmişi Ortaçağ'a kadar uzanan damat çiçeği, ilk olarak o dönem savaşa giden erkeklerin, eşleri tarafından toplanan çiçekleri alıp, zırhlarına takmalarıyla ortaya çıkmış. Askerler bu çiçekleri, kendilerini kötülüklerden koruduğuna ve sonsuz aşklarının bir simgesi olduğuna inandıkları için takıyorlarmış. Damat çiçeklerinin düğünlerde de kullanılmaya başlanması ise 17. yüzyılı buluyor. O dönemin Fransa’sında düğün evinden kötü şansı uzak tutmak için takılıyor ve gelenekselleşmeye başlıyor. Şimdi ise bu aksesuarı artık tamamen moda olduğu için damatların yakalarında görüyoruz.

damat yaka çiçeği nasıl takılır, nereden alınır?

Hangi Damatlıkla Hangi Çiçek?

Aslında damat yaka çiçeği seçerken, damatlıkla değil, gelin buketi ile uyumlu olması aranır. Gelin ile damat arasındaki o mükemmel uyumu yansıtan damat yaka çiçekleri, ya gelin buketinde kullanılan çiçeklerin renklerinden esinlenerek ya da direk bukette yer alan çiçek ve aksesuarlar kullanılarak oluşturuluyor. Mesela gelin adayı düğünde cipsy çiçeklerin ağırlıkta olduğu bir buket kullanıyorsa, damat adayı da yine aynı çiçeklerden hazırlanmış bir damat yaka çiçeği takabilir. Bazen de damat çiçeği yapılırken düğünün temasında bulunan bir figürden ilham alınabiliyor. Mesela deniz temalı bir düğünde hem gelin buketini hem damadın yakasını, ufak bir denizyıldızı figürü süsleyebilir.

damat yaka çiçeği nasıl takılır, nereden alınır?

Gelin Buketi ve Damat Yaka Çiçeği Uyumu

Size ufak bir sır vermem gerekirse, gelin buketi ile uyumlu yaka çiçeğini seçmenin en kolay yolu, eğer illa düğün konseptiyle uyumlu olacak bir model aramıyorsanız, çiçekçinize gelin buketinden bir örnek gösterip, onunla uyumlu bir yaka çiçeği istediğinizi söylemekten geçiyor. Tomurcuk gül, sukulent, biberiye, başak dalı gibi malzemelerin hem gelin buketinde hem damat yaka çiçeğinde sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Bazen de yaka çiçekleri gelin buketlerinin bir minyatürü şeklinde de tasarlanabiliyor. Gelin çiçeğiniz ve dolayısıyla damat yaka çiçeğiniz için hangi mevsimde hangi düğün çiçeğinin kullanılabileceğini öğrenmek isterseniz ayrıca ilgili makalemize de göz atabilirsiniz.

damat yaka çiçeği nasıl takılır, nereden alınır?

Düğünde Kimler Yaka Çiçeği Takar?

Damat yaka çiçeği, gelin ile damadın birinci derece akrabası olan erkekler tarafından, birbirlerini tanıyabilmeleri maksadıyla takılır. Damat, bazı erkek arkadaşlarının da sağdıç yaka çiçeğini takmasını isteyebilir. Bu damadın o kişileri, yakını olarak gördüğü anlamını taşır ve arkadaşları için de hoş bir jest olarak kabul edilir. Düğünde damadı, yaka çiçeği takan diğer erkeklerden ayırt etmek kolay olsun diye, yaka çiçeklerinin aynı model olmakla birlikte farklı renk seçilmesine dikkat edilir.

damat yaka çiçeği nasıl takılır, nereden alınır?

Damat Yaka Çiçeği Nasıl Takılır?

Yaka çiçeği, takım elbise ya da smokinin sol yakasına takılır. Çiçeğin, cebe koyulması ise doğru bir uygulama değildir. Bazı bohem düğünlerde, yaka çiçeklerinin kravat ya da papyonsuz şekilde, direk yeleğin üzerine takıldığını da görebilirsiniz. Damat çiçeğini yakaya, toplu iğne ile değil, çatal iğne şeklindeki yaka çiçeği iğnesi ile takmaya dikkat ederseniz, çiçeğinizi daha sağlam bir şekilde tutturmuş olursunuz. Yaka çiçeği takılırken, çiçeğin çok ağır olmamasına dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde yakayı büzüştürerek, kötü bir görüntü sergiler.

damat yaka çiçeği nasıl takılır, nereden alınır?

Damat Yaka Çiçeği Nereden Alınır?

Damat yaka çiçeği, gelin buketini satın aldığınız çiçekçi tarafından hazırlanabilir. Üstelik çoğu zaman size yaka çiçeği, çiçekçiniz tarafından hediye edilir. Ama eğer daha özel bir tasarım düşünüyorsanız, gelin aksesuarları yapan bir tasarımcı ile de çalışabilirsiniz. Yaka çiçeklerinizi, yapay çiçek aranjmanları hazırlayan çiçek malzemeleri satan yerlerden de temin edebilirsiniz. Eğer el becerilerinize güveniyorsanız, yapay ya da canlı çiçek, yaprak, hasır ip, rafya gibi malzemelerle siz de kolayca damat yaka çiçeği hazırlayabilirsiniz. Özellikle bir sonbahar düğünü yapacaksanız, kurutulmuş çiçeklerle çok iyi çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz. İster kendiniz yapın ister satın alın damat aksesuarları arasında ayrı bir yeri olan yaka çiçeklerinin, düğününüzün ahengini artıracağına emin olabilirsiniz.

damat yaka çiçeği nasıl takılır, nereden alınır?
Çiçekçiler

Düğününü süsleyecek çiçekçiler Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Çiçekçini bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Çiçekçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Çiçekçiler Firmaları

Çiçekçiler kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Dilara Ç

Düğün Tarihi: 15.10.2014


kalpler bir olsun yeter canım benim :))


burcu koca

Düğün Tarihi: 15.10.2014


uyum için çiçeğe ihtiyacımız yok bencee :)


Erdem Belli

Düğün Tarihi: 15.10.2014


düşününce gerçekten papyonla yaka çiçeği çok uyumsuz