Gelinlik Modeline Uygun Gelin Saçı Önerileri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:50 dakika

22.12.2021

Nasıl bir gelinlik istediğinden eminsen, yaptırmak istediğin gelin saçı için harika önerilerimiz var. Gelinliğine uygun gelin saçı modellerini öğrenmeye hazır mısın? Haydi başlayalım!

gelin saçı

Gelinliğe Uygun Saç Modelleri

Gelin saçına karar verirken öncelikle dikkat etmen gereken bazı şeyler var. Bunlardan en önemlisi gelin saçını gelinlik modeline göre yaptırmak! Diğer dikkat etmen gereken şeyse elbette gelinliğinin yaka tipi!

Gelinliğinle uyumlu olan saç modelinin seni hem dengeli hem de oldukça şık göstereceğini kesinlikle unutma! Anlaştığın saç ve makyaj firması bu konuda en büyük yardımcın olacak.

Şu videomuzda da işini kolaylaştıracak önerilerimiz var. Bakmadan geçme:

Saçını yaptırırken kuaförüne gelinliğinin yakasından ve modelinden bahsetmeyi sakın ihmal etme. Şimdi sırasıyla gelinlik yakasına ve gelinlik modeline göre nasıl gelin saçı yaptıracağının ayrıntılarına girelim!

Gelinlik Yakasına Göre Gelin Saçı Nasıl Olmalı?

Elbette burada ilk bilmen gereken şey gelinlik yakaları! Straplez, kayık, hakim, halter, bisiklet, illüzyon, V yaka ya da tek omuzlu gelinlik modelleri bu grubun içinde yer alır. Şimdi sırasıyla bu yaka tiplerini detaylandırarak, hangi gelin saçı modelleriyle uygun olduğuna değinelim.

Straplez Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Straplez gelinlik, istediğin tarzda gelin başı yaptırabileceğin bir gelinlik modelidir. Tepeden, dağınık ya da ense topuzu ile açık dalgalı gelin saçı modellerini bu yaka ile yaptırabilirsin.

Straplez model bir gelinlik giyeceksen önerimiz, saçlarını duvak veya saç aksesuarı seçimine göre yaptırman olur. Eğer alın tacı takmak istiyorsan saçlarını açık kullanmanda fayda var. Duvak kullanımı için de toplu saç modelleri ideal olacaktır.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Gelin taçları ile ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Tacı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kayık Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Kayık yaka gelinlik modeli tercih ettiysen sana saçlarını açık bırakmamanı öneriyoruz. Bu yakanın vurgulamak istediği noktalar boynun ve omuzların olduğu için bu bölgeleri saçlarınla gizlememelisin.

Üstelik kayık yaka üzerine düşen açık saçlar boğucu bir etkiye sebep olabilir. Bu yaka ile kullanabileceğin oldukça zarif topuz modelleri mevcut.

Gelinlik modelini de dikkate alarak hangi topuz modelini yaptıracağına karar verebilirsin. Örneğin, prenses gelinlik modeli için tepeden, düz kesim gelinlik modeli için de ense topuzu gelin saçı yaptırabilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Birbirinden şık kayık yaka gelinlikleri incelemek istersen buraya göz atabilirsin: Kayık Yaka Gelinlik Modelleri

Bisiklet Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Bisiklet yaka gelinlik modelleri, saçlarını toplu kullanmanı önereceğimiz gelinlikler arasında yer alıyor. Bisiklet yaka bir gelinlikle sıkı topuz modelleri oldukça şık ve zarif bir seçim olacaktır. Dağınık saç modelleri kalabalık bir görüntü yaratabilir.

Eğer duvak takmak istiyorsan, sıkı topuzun altından tutturulmuş bir duvak modeli eminim çok hoş görünmeni sağlayacaktır. Ayrıca bu model ile daha uzun görünebileceğini de unutma!

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Gelin saçına karar verirken ünlü isimlerin seçimlerinden de ilham alabilirsin. Bunun için şu yazımıza bakabilirsin: Her Biri Göz Alıyor: Ünlülerin Gelin Saçı Modelleri

V Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

V yaka gelinlik ile yaptıracağın saç modeli için öncelikle karar vermen gereken şey dekolteye ne kadar dikkat çekmek istediğindir. Eğer tüm dikkatler dekolte bölgesinde olsun istiyorsan saçlarını hafif dağınık bir şekilde ensede ya da tepede toplatmanı tavsiye ediyoruz.

Dikkatler tamamen V yaka üzerinde olmasın istiyorsan da açık gelin saçı modellerinden kendine en uygun olanı seçebilirsin. Tabii kolları uzun bir V yaka gelinlik tercihinde bulunuyorsan saçlarını açık kullanmanı önermediğimizi bilmelisin!

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

V yaka gelinliklerle ilgili tüm detaylar şu yazımızda: V Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Hakim Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

İşte, saçlarını kesinlikle toplu kullanmanı tavsiye edeceğimiz bir gelinlik modeli. Hakim yaka gelinlik omuz ve boyun bölgeni tamamen kapatan bir model olduğu için saçlarını açık kullanman durumunda oldukça kalabalık bir görüntü oluşturacaktır.

Saçlarını hafif dağınık şekilde toplatabileceğin gibi, sade topuz modellerini de tercih edebilirsin. Duvak yerine saç aksesuarı kullanmanı tavsiye edebiliriz. Eğer duvak takmak istiyorsan da sade duvak modelleri tercih ederek kalabalık görüntüden uzak şık bir görünüm yakalayabilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Peki nasıl bir manikür yaptıracağına karar verdin mi? En yeni trendlerden ilham almak için tıkla: Gelin Tırnağı ve Gelin Maniküründe En Son Trendler

Halter Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Halter yaka gelinlik modelini hakim yaka gelinlikten ayıran tek özellik omuz bölgesini açıkta bırakmasıdır. Boynu kapalı bir model olduğu için bu gelinlikle de saçlarını açık kullanmanı önermiyoruz.

Eğer yine de açık saç modeli yaptırmak istersen, omuzlarının açıkta olmasının avantajını kullanarak yarım toplu gelin saçı modellerinden yaptırabilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Tek Omuzlu Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Tek askılı gelinlik modelleri için sana tavsiyem Helenistik havayı bozmayacak bir gelin başı yaptırman. Örneğin, saçlarını dağınık topuz ya da dalgalı atkuyruğu gelin saçı modeli yaptırabilirsin.

Dalgalı gelin saçı modelleri ister açık ister toplu olsun, tek omuzlu gelinlik ile oldukça hoş görünecektir. Bu tarz bir gelinlikle duvak yerine saç aksesuarı kullanmanı öneririz.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

İllüzyon Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

İllüzyon yaka gelinlik her ne kadar omuzları açıkta bırakan bir modelmiş gibi görünse de yine de saçlarını açık kullanmanı önermeyeceğimiz bir model. Tıpkı bisiklet yakada olduğu gibi bu model gelinliklerde de saçlarını toplu kullanmanı tavsiye ediyoruz. Yandan dağınık topuz gelin saçı modeli yaptırabileceğin gibi dağınık topuz, ense topuzu ya da balerin topuzu modellerinden yüzüne en uygun olan saç modelini de yaptırabilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Birbirinden şık dağınık topuz modellerine göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: Dağınık Topuz Gelin Saçı Modelleri

Gelinliğin Özelliğine Göre Gelin Saçı Nasıl Olmalı?

Gelinliğin yakasına göre nasıl saç yaptırman gerektiğini artık bildiğine göre sıra gelinlik modeline göre yaptırman gereken gelin saçına geldi demektir. Gelinliğin yakası kadar modelinin de önemli olduğunu unutmamalısın.

Örneğin; vintage bir gelinlik giydiğinde yaptıracağın saçla, modern bir gelinlik ile yaptıracağın saç elbette aynı olmamalı.

Eğer mükemmel bir uyum yakalamak istiyorsan her şeye en ince ayrıntısına kadar dikkat etmeyi sakın ihmal etme!

Sırt Dekolteli Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Sırt dekolteli gelinliklere en çok yakıştırdığımız saç modelinin atkuyruğu olduğunu söylemeliyiz! Özellikle V formundaki sırt dekolteli gelinliklerde kalın dalgalı atkuyruğu modellerini tercih ederek oldukça hoş bir görünüm yakalayabilirsin.

Burada önemli olan sırt dekoltesini vurgulamak olduğu için açık gelin saçı modellerini çok önermediğimizi belirtelim.

Eğer gelinlikte derin V sırt dekoltesi varsa ve saçların çok uzun değilse yarım topuz modelini tercih edebileceğin gibi örgü gelin saçı modellerini de göz ardı etmemeni öneriyoruz.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Prenses Model Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Prenses model gelinlik giymeye karar verdiysen saçlarını balerin topuzu gelin saçı yaptırmanı tavsiye ediyoruz. Gelinlik tek başına yeterince gösterişli olduğu için saçlarını ne kadar geri planda tutarsan o kadar dengeli bir görünüme kavuşursun.

Duvak tercihini çok kabarık olmayan modellerden yana yapabilirsin. Uzun ya da kısa duvak kullanmak tamamen senin tercihine kalmış. Yine de bir tavsiye istersen, balerin topuzun altından tutturulmuş uzun duvak ile oldukça hoş görünebilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Pelerinli Gelinlik Modeli İçin Gelin Saçı Modelleri

Pelerinli gelinlik, saçlarını toplu kullanmanı önereceğimiz bir gelinlik modelidir. Özellikle bir model önermemiz gerekirse, dağınık ense topuzu ya da sıkı ense topuzu ile harika görünebilirsin.

Pelerinli gelinlik ile duvak kullanmanı da önermiyoruz. Bu nedenle gelin saçı aksesuarları senin için doğru seçim olacaktır. Özellikle gelin tacı örneklerini incelemende fayda var.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Birbirinden şık taçların kullanıldığı gelin saçı modellerine de göz atmak istersen şu galerimizi inceleyebilirsin: Taçlı Gelin Saçı Modelleri

Düşük Omuzlu Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Düşük omuzlu gelinlik modellerinde boynun ve omuzların açıkta olacağı için toplu ya da açık gelin saçı modellerinden istediğini tercih edebilirsin. Eğer minimal ve sade bir görünüm yakalamak istiyorsan topuz modellerini, daha gizemli bir hava yaratmak istiyorsan da açık bukleli ya da iri dalgalı gelin saçı modellerini yaptırabilirsin..

Duvak seçimini, yaptıracağın saça göre belirlemen gerektiğini bilmelisin. Minimal görünüm için kısa duvaklı saç modellerini tercih edebilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Askılı Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Askılı gelinlik, tıpkı düşük omuzlu gelinlikler gibi toplu ya da açık saç modellerinin ikisini de kullanabileceğin bir gelinlik modelidir. Burada karar verirken dikkat etmen gereken şey, askılarının kalınlığı, etek kesimi ve gelinliğinin dekoltesi. Eğer prenses model bir askılı gelinlik tercih ettiysen saçlarını toplu kullanabilirsin.

A kesim ya da düz kesim model içinse en çok yakışan açık dalgalı ya da örgülü, salaş gelin saçı modelleri olacaktır. Duvak seçimini gelinliğinin modeline göre tercih edebilirsin. Kol hizasında, kısa, uzun ya da patlayan duvak takabilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Vintage Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Tarihin dokusunu üzerinde taşımak isteyen bir gelin adayıysan kesinlikle gelinliğinle uyumlu bir gelin saçı yaptırman önemli. Bunun için gelinlik modelinin hangi döneme ait olduğu da büyük önem taşıyor.

Örneğin; 1920’lerin modasını taşıyan bir gelinlik giymeyi tercih ediyorsan, saçlarını dalgalı topuz yaptırarak, duvak yerine gelin saçı aksesuarı kullanabilirsin. Özellikle alınlıklar bu dönem saçlarında oldukça sık kullanılan aksesuarlar arasında.

Midi boy vintage gelinlik için saçlarını su dalgası ense topuzu yaptırabilir, aksesuar olarak da tüllü gelin şapkası takabilirsin.

gelinlik modeline uygun gelin saçı önerileri

Vintage görünümü tamamlayacak birbirinden şık gelin şapkası modelleri için şu galerimize bakabilirsin: Nostaljik Görünümler İçin En Şık Nikah Şapkası – Vualet Modelleri

Gelinlik yakasına ve gelinlik modeline göre tercih etmen gereken gelin saçı hakkında tüm detayları seninle paylaştık. Eğer aklına takılan sorular varsa ya da eklemek istediğin bilgiler, yorumlara yazmayı unutma!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap