En Gözde Damat Aksesuarları

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

5:13 dakika

28.05.2024

Şık bir damat olmanın yolu doğru aksesuarları kullanmaktan geçiyor. Aksesuar seçimini nasıl yapacağını bilmiyorsan, önce senin için bir araya getirdiğim en gözde damat aksesuarlarını incelemeli sonrasında ise damatlık firmalarındaki aksesuarlara göz atmalısın. İşte karşında kol düğmesinden papyona popüler damat aksesuarları!

Aksesuarsız her kıyafet biraz eksiktir. Bu durum düğününde giyeceğin damatlığın için de geçerli. Damatlığını tamamlamak için hangi damat aksesuarlarını kullanman gerektiğine dair bir fikrin yoksa işe en gözde damat aksesuarlarını inceleyerek başlayabilirsin.

en gözde damat aksesuarları

Papyon ve Damat Kuşağı

Damatlık denildiğinde en gözde aksesuarların başında gelen papyon ile başlayalım. Smokinin vazgeçilmez parçası olan papyonlar damatlar tarafından düğünlerde sıkça tercih ediliyor. Papyonun en ikonik hali ipek ve saten kumaştan tasarlanan düz modelleri olsa da kadife, yün gibi farklı materyaller de karşımıza çıkıyor. Özellikle son yıllarda popülerliğini gittikçe arttıran papyonların birbirinden renkli modellerini de bulmak mümkün. Eğlenceli bir kişiliğin varsa desenli papyonları deneyebilirsin. Tabii papyon seçiminde damatlığını da göz önünde bulundurmayı unutma. Şık bir smokinle çizgi roman desenli bir papyon ortaya pek hoş görüntüler çıkarmayacaktır. Fikrimi sorarsan eğer konsept bir düğün yapmadığın sürece klasik modellerden uzaklaşmamanı öneririm. Damatlık için papyon seçimini yaparken damatlığın ve gömleğinle uyum içerisinde olacak bir model seçmeye özen göstermelisin. Smokinin ya da takım elbisenin renginde bir papyon kullanmak risk almadan şık bir görünüme sahip olmanı sağlayacaktır.

Papyonun tamamlayıcısı kuşak olmazsa olmaz. Papyon kullanıldığı zaman mutlaka kuşak kullanılması gerekir. Eğer düğününde smokin giyinmeyi düşünüyorsan mutlaka ama mutlaka papyon ve kuşak kullanmayı ihmal etmemelisin.

en gözde damat aksesuarları

Kol Düğmesi

Damatlık modelinde kol düğmesi kullanmak stilini bir adım öteye taşıyacaktır. Smokinin olmazsa olmazı, oldukça şık duran kol düğmeleri en çok tercih edilen damat aksesuarları arasında yer alıyor. Klasik modellerin yanı sıra filmlerden, kitaplardan ya da farklı konseptlerden ilham alınarak oluşturulan kol düğmeleri de bulunuyor. Örneğin deniz temalı bir düğün yapmayı planlıyorsan çapa ya da gemi şeklinde bir modeli tercih edebilirsin. Özellikle tematik düğünler için bu detayların çok hoş durduğunu söylemeliyim. Bana kalırsa düğününde kullanacağın kol düğmesini kişiselleştirmek çok hoş bir fikir. Müstakbel eşin ile senin adlarınızın baş harfleri ve düğün tarihinizin olduğu özel tasarım bir damatlık kol düğmesi tercih ederek, seni daima o güne götürecek bir aksesuara sahip olabilirsin. Kol düğmesi kullanılan gömleklerin klasik modellerden farklı olduğunu unutma ve damatlık alışverişini yaparken gömleğini mutlaka ona göre satın al.

en gözde damat aksesuarları

Damat Ayakkabısı

Sıra geldi olmazsa olmaz damat aksesuarlarından bir diğerine: Ayakkabıya. Damatlık ayakkabısı seçimi damat stili konusunda en önemli unsurlardandır. İstersen öncelikle hangi damatlıkla nasıl ayakkabı kullanman gerektiğinden bahsedeyim. Eğer smokin kullanmayı düşünüyorsan kesinlikle bağcıklı bir model tercih etmelisin. Takım elbise ya da bohem tarzda bir damatlık kullanacaksan bağcıklı ya da loafer tarzı bir ayakkabı seçebilirsin.

Ayakkabının ve damatlığının renk uyumuna gelirsek eğer siyah damatlık ile siyah; lacivert ve mavi tonlarında damatlık ile lacivert, kahve ya da taba tonlarında bir ayakkabı tercih etmelisin. Eğer açık renk bir damatlık giymeyi düşünüyorsan ayakkabılarının da açık tonlarda olması gerektiğini hatırlatayım.

en gözde damat aksesuarları

Damatlığınla birlikte tercih ettiğin çorabın çok önemli olduğunu söylesem bu konu hakkında ne düşünürsün? İnan bana eğer çorabın, kullandığın damatlık ve ayakkabıyla uyumlu olmazsa ortaya hiç şık bir görünüm çıkmaz. Çorabının rengi damatlığınla aynı olmalı. Eğer damatlığın siyahsa siyah; lacivert ise de lacivert çorap kullanmalısın. Loafer tarzı bir ayakkabı giymeyi düşünüyorsan babet çorabı kullanabilirsin. Aman ha ayakkabıyı giydiğinde çorabının kesinlikle gözükmemesine dikkat et!

Damat Yaka Çiçeği

Ceketinin yakasını süslemek için en şık yöntemlerden biri son yıllarda gözde damat aksesuarları arasında yerini alan damat yaka çiçeği kullanmak. Damatlık yaka çiçeği seçimini yaparken eşinin gelin buketindeki çiçeklerden yararlanmanı öneririm. Böylelikle ortaya uyumlu bir görünüm çıkarabilirsiniz. Bu aksesuarı en çok kır düğünlerine yakıştırıyorum. Çünkü düğün mekanıyla bütünleşince ortaya göz alıcı sonuçlar çıkıyor.

en gözde damat aksesuarları

Damat Saati

Erkeklere en çok yakışan aksesuarlardan biri olan kol saati en popüler damat aksesuarları arasında da yer alıyor. Damat saatlerinin çelik, deri ve plastik kordonlu farklı modelleri bulunuyor. Damatlıklarla ise en çok çelik ve deri kordonlu damat saati modellerini yakıştırıyorum. Bu modeller plastik kordonlu modellere göre daha gösterişli ve ağır durdukları için smokin ve takım elbise ile daha uyumlu oluyorlar. Damat saatini seçerken eğer deri bir model tercih edeceksen damatlığınla uyumlu bir renk kullanman gerektiğini aklında bulundurmalısın. Eğer siyah bir damatlık kullanacaksan siyah; lacivert damatlık kullanacaksan ise lacivert ya da kahve kordonlu bir saat modeli kullanmalısın.

en gözde damat aksesuarları

Alternatif Damat Aksesuarları

“Damat aksesuarları nelerdir?” sorusunun cevabı tabii ki sadece yukarıda saydığım aksesuarlar ile sınırlı değil. Onların yanı sıra kravat, yaka mendili, pantolon askısı gibi farklı aksesuarlar da bulunuyor. İstersen onlara da bir göz atalım.

Kravat

Papyondan sonra en çok kullanılan yaka aksesuarları kravattır. Genellikle takım elbiselerle kullanılan bu aksesuarın da tıpkı papyon gibi farklı kumaşlardan tasarlanan modelleri vardır. Genellikle ipek ve saten kumaş kullanılsa da yün ve kadife de sıkça tercih ediliyor. Son yıllarda örgü modelli kravat çeşitleri de gittikçe popülerleşmeye başladı. Farklı modellerini inceleyerek tarzına uygun klasik, eğlenceli desenli ya da modern tarzda damatlık kravat alternatiflerini kolaylıkla bulabilirsin. Eğer kravat kullanmayı düşünüyorsan mutlaka ama mutlaka kemer takman gerektiğini aklında bulundurmalısın.

en gözde damat aksesuarları

Kravat İğnesi

Düğününde papyon yerine kravat kullanacaksan eğer kravat iğnesiyle stiline şık bir dokunuş katabilirsin. İki çeşit kravat iğnesi bulunuyor: Biri klips şeklinde kravata geçirilen, diğeri ise küçük düğme şeklinde kravatın üzerine takılanlar. Bu aksesuar kravatın iki parçasını birbirine tutturarak derli toplu bir görünüm ortaya çıkarıyor. Tıpkı kol düğmelerinde olduğu gibi kravat iğnelerini de baş harflerinizi ya da düğün tarihinizi yazdırarak özel bir hale getirebilirsin.

en gözde damat aksesuarları

Cep Mendili

Ceketin göğüs cebine konulan cep mendilleri de damat aksesuarları arasındadır. Kimi zaman tek başına, kimi zaman ise yaka çiçekleri ile kullanılan bu aksesuar, damatlık stilini tamamlamak için kullanabileceğin seçenekler arasında. Cep mendilin ile diğer aksesuarlarının uyum içerisinde olmasına özen göstermeni öneririm. Aksi halde ortaya karmaşık bir görünüm çıkabilir. Örneğin renkli bir kravat ya da papyon kullanacaksan onunla eş bir mendil kullanmalısın. Eğer düz renk bir mendil kullanacaksan gömleğinle uyumlu ya da ceketinle kontrast oluşturacak bir ton tercih etmelisin.

en gözde damat aksesuarları

Damatlık Fular

Damatlıkla papyon veya kravat yerine aksesuar olarak fular da bazı damat adayları tarafından tercih ediliyor. Kravata benzese de fularların düğüm kısmı daha geniş olan bir bağlanma stili var. Fular modelleri papyon ve kravata göre daha kısıtlı oluyor. Bu aksesuarda en çok düz renkler, çiçek motifleri ya da geometrik desenler kullanılıyor. Fuları en çok frak kullanılan resmi düğünlere yakıştırıyorum.

en gözde damat aksesuarları

Damat Yeleği

Damatlığını tamamlamak için kullanabileceğin aksesuardan biri de yelektir. Yelekleri özellikle kır düğünlerine çok yakıştırıyorum. Düğününde yelek kullanmak istiyorsan bu aksesuarı ister gömlek üzerine tek başına, istersen de smokininin, takım elbisenin ya da frağının içinde giyinebilirsin. Özellikle frak ve fular kullanmayı düşünüyorsan kesinlikle yelek kullanmalısın.

en gözde damat aksesuarları

Damat Pantolon Askısı

Tüm düğün boyunca ceketle durmayı planlamadığını düşünüyorum. Eğer ceketini çıkarttığında dikkat çekici bir aksesuarın olmasını istiyorsan pantolon askılarını deneyebilirsin. Pantolon askısı kullanacaksan kemer ya da kuşak kullanman gerektiğini unutmamalısın. Şimdilerde aksesuar özelliğiyle öne çıksa da pantolon askılarının asıl amacı pantolonun düşmemesini sağlamaktır. Özellikle rustik düğünlere yakıştırdığım pantolon askıları; keten ya da kanvas tarzdaki pantolonlarla sevimli dururken, smokinin içinde kullanıldığında havalı bir imaj yaratabiliyor.

en gözde damat aksesuarları

Kemer

Kemer, bir damat aksesuarı olmasının yanı sıra damatlıkların en önemli parçalarından biri. Eğer kuşak ya da pantolon askısı kullanmayacaksan mutlaka kemer kullanmalısın. Kemerle birlikte papyon takmak doğru bir kullanım olmaz. Kemer kullanmayı düşünüyorsan mutlaka boyun aksesuarı olarak kravat kullanmalısın. Kemer seçimini yaparken ayakkabınla uyumlu bir renk tercih etmelisin. Aksi halde ortaya şık bir görünüm çıkmaz. Tam rengi yakalamak için kemerini de ayakkabınla birlikte almanı öneriyorum.

en gözde damat aksesuarları

Yaka çiçeği, kol düğmesi, yelek, papyon ve daha pek çok damat aksesuarını senin için anlattım. Artık top sende. Şimdi damatlığını tamamlamak için en uygun aksesuarları seçebilir ve çok şık bir damat olabilirsin.

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Muharrem

Düğün Tarihi: 18.03.2018


Normal damatliga sonradan takilip cikabilen yakalar mevcut onlarin ismini ve nerden bulabilecegimi bulen varsa acil.bi sekilde paylasa bilirmi acaba


adil

Düğün Tarihi: 03.04.2015


Hayır yakışmıyor o bela bendede var kravat çok şık duruyor.


handan

Düğün Tarihi: 24.10.2014


eşimin kesinlikle düğünde papyon ve askı takmasını istiyorum ancak hala nasıl ikna edebileceğime karar verebilmiş değilim :( çok yakışmıyo mu erkeğe ama :D