Damat Ayakkabısı Seçiminde Önemli Noktalar | Smokin Ayakkabıları

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

4:45 dakika

07.06.2022

Damatlık seçimini yaptıysan, şimdi sıra geldi takım elbiseni tamamlayacak en önemli aksesuarın olan ayakkabılarına.Damatlık ve düğün mekanıyla uyumlu doğru ayakkabıyı seçtiğin sürece, düğününde hiçbir davetlinin seninle şıklık yarışına giremeyeceğine emin olabilirsin.

Damat Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Öncelikle şunu baştan kabul etmelisin ki düğün günü tüm gözler en az gelin kadar senin de üzerinde olacak. Bu nedenle damatlığından, ayakkabına, kemerinden, giydiğin çoraba kadar birbiriyle uyumlu tercihlerde bulunmalısın.

Damatlık altına ayakkabı seçiminde, takım elbisenin rengi, kesimi, tarzı sana yol gösterecektir. Ayakkabı tercihini yaparken, düğün mekanı da önemlidir. Balo salonunda giyeceğin ayakkabıyla, kır düğününde giyeceğin ayakkabı birbiriyle aynı olamaz öyle değil mi? Yani ayakkabı deyip geçmemeli, düğününde dostunun da düşmanının da ayaklarına bakacağını hesaba katarak, seçimini ona göre yapmalısın.

damat ayakkabısı

Rahatlıktan Asla Ödün Verme

Düğün zamanı, yataktan kalktığın sabahın erken saatlerinden, gece son konukları uğurlayıp, otel odanıza çekileceğiniz zamana kadar neredeyse tüm günü ayakta geçireceksin. Hal böyle olunca da ayaklarının bütün gün içinde olacağı ayakkabının rahatlığı ve sana sağlayacağı konfor önemli hale geliyor. Sırf modelini beğendiğin için aldığın damat ayakkabısı rahatsızsa sadece ayağını değil, canını da sıkacak. Bu durumun düğününe gölge düşürmesini önlemek için sana önerim, damat ayakkabısı modelleri arasında seçimini yaparken, hareketlerini kısıtlamayıp, ayağını acıtmayan ayakkabıları tercih etmen yönünde olacak. Ayrıca ayakkabılarını ayağının kolayca hava almasını sağlayan ve terletme yapmayan modeller arasından seçmelisin. Bunun için en iyi tercih içi ve dışı deri olan ve kösele tabanlı ayakkabılardır. Deri ayakkabılar hem terleme ve koku yapmaz hem de ayak şeklini alarak, rahat bir kullanım sağlar. Satın aldığın ayakkabıları düğününden bir hafta önce aralıklarla evde giyip, esnemesini sağlamak da işine yarayabilir. Yeri gelmişken, damatlıkla rahat etmenin püf noktalarının neler olduğunu merak ediyorsan ilgili makalemize de göz atabilirsin.

smokin ayakkabısı

Ayakkabılarının Damatlığını Tamamladığını Unutma

Damatlık takım elbisesi ile ayakkabılarının uyumu kritik önem taşıyor. Eğer bu ikisi birbirini tamamlamıyorsa, üzgünüm ama şık bir damat olma fırsatını kaçırıyorsun demektir. Dur ama hemen moralini bozma , neler yapabiliriz birlikte bir göz atacağız: Öncelikle damatlığının tarzına, kesimine ve rengine göre ayakkabını seçmeli, bütün olarak bakıldığında ahenk içinde görünmelisin. Mesela spor bir damatlık seçtiysen, ayakkabılarının rugan yerine mat deri ya da süet olmasına dikkat etmelisin.

smokin altına ayakkabı

Siyah klasik bir takım elbise giydiysen, damat ayakkabında da açma deri olarak tabir edilen, rugandan daha az, deriden ise daha parlak olan siyah, klasik modellere yönelebilirsin. Eğer damatlığın gri renkteyse siyah ayakkabı seçebilir, elbise tercihini lacivert ya da bejden yana yaptıysan da kahverengi modellere bakabilirsin.

Damat ayakkabısı seçiminde sadece damatlığı baz almak doğru olmayacaktır. Ayakkabılarının, kol düğmesi, kemer, kravat, papyon, yaka iğnesi gibi diğer aksesuarlarınla birlikte bir bütünün parçaları olduğunu unutmamalı, renge ve tarza göre doğru kombinler yapmalısın.

damat ayakkabıları

Damat Ayakkabını Düğün Mekanına Uygun Seç

Damat ayakkabının, düğün mekanı ve konseptin ile mükemmel şekilde uyum sağlayabilmesi için bu konunun üzerinde biraz çalışman gerekecek. Düşünsene, davetli masa ve sandalyelerini bile düğün mekanına uygun şekilde süslemeye çalışıyor, belki de bunun için ayrıca bir organizasyon firması araştırıyorsun da, damat olarak en önemli aksesuarın olan ayakkabılarını satın alırken mi özenmeyeceksin?

Müstakbel eşinin prenses kesim gelinlik giydiği, lüks bir otelin şık balo salonunda, sen de klasik ayakkabılara yönelmeli, gelinle, mekanla, düğünün atmosferiyle ahenk içinde bir görüntü sergilemelisin. Bir kır düğünü ya da kumsal düğününde ise, klasik kösele tabanlı ayakkabılar hem kullanışlı bir tercih olmayacak hem de mekana uymayacaktır. Bunun yerine, gelinin tarzı da müsaitse, ince keten bir takımın altına loafer ayakkabılar giyebilir ya da papyon ve pantolon askısıyla birlikte sevimli bir kombin yaparak, mavi gömlek, kahverengi kanvas pantolon ve lacivert sportif bir ayakkabı seçebilirsin. Unutmaman gereken şey kıyafet ve damat ayakkabısı spor tarzda ise ve çorap giyilmeyecekse, pantolonun bileklerinin üzerinde bitmesi ve dar paça olması gerektiğidir.

damat ayakkabı modelleri

Tasarım Damat Ayakkabısı ile Boy Sorunu Yaşama

Gelinin damattan uzun boylu olduğu çiftlerde, topuklu ayakkabılarla birlikte boy farkı daha da açılabilir. Bu da gelin ile damadın uyumlu görünmesini engeller. Eğer sizin için de durum böyleyse, tasarım damat ayakkabısı seçeneklerini değerlendirebilirsin. Özel damat ayakkabısı yaptırarak, ayakkabılarının ökçesini dışarıdan görünmeyecek şekilde, içten yükselttirebilirsin. Bu sayede boyun birkaç santim daha uzun görünecektir. Bazı damatlık rugan ayakkabı modelleri de diğerlerine göre daha yüksek ökçeye sahip olabiliyor. Tercihini böyle yüksek tabanlı modellerden yana da kullanabilirsin.

tasarım damat ayakkabısı

Smokin Altına Nasıl Ayakkabı Seçilmeli?

Tercihini klasikten yana yaptıysan, smokin giymenin kuralları olduğunu da mutlaka duymuşsundur. Bu kurallardan bir tanesi de smokin altına giyeceğin ayakkabının özelliğidir. Smokin ile kullanacağın modelin, kösele tabanlı, ince bağcıklı rugan ayakkabı olması gerekir. İnce bağcıklı olmasının nedeni, kalın ve büyük bağcıklıların, ayaklarını ve damatlığını kaba göstererek, şıklığını bozacak olmasıdır. Eğer kösele tabanlı ayakkabılar ile ayaklarının kaymasından korkuyorsan, yeri gelmişken hemen çok işine yarayacak bir tüyo vereyim sana: Eğer ayakkabılarının altına birkaç ufak çizik atarsan, ayaklarının kaymasını önleyerek düğün günü boşuna strese girmezsin.

smokin altına ayakkabı

Çorap Deyip Geçme!

Çorap, küçük bir detaymış gibi görünür ancak yanlış bir tercih yapıldığında, aslında dikkate alınması gereken bir konu olduğu anlaşılır. Çoraplarının boyu, oturduğun zaman bacaklarının görünmesine engel olacak kadar uzun olmalıdır. Soğuk bir kış gününde evleneceksen diz kapağına kadar çıkan çorapları da tercih edebilirsin. Bunun yanı sıra çoraplarının, baldır ve bileklerini iyice sarıyor olmasına dikkat etmelisin. Aksi takdirde, çorap kayıp, pantolonun altında kat oluşturarak, çirkin bir görüntüye yol açabilir. Çorabın rengi pantolon ve ayakkabının rengine göre değişiklik gösterecektir. Ancak siyah bir takım elbise ve siyah ayakkabı ile siyah çorap giymelisin. Damatlık altına çorap seçerken, ayağın hava almasını sağlayıp, terleme yapmayan, yumuşak dokulu olanları tercih etmelisin. Bu nedenle koku ve terleme yapacak naylon çoraplar yerine, ipek ya da ince pamuklu çorapları seçmelisin.

Bazı Detaylar Hayat Kurtarır

Eğer ayak numaran çok büyükse, ayaklarını daha da büyük ve kaba gösterecek modellerden uzak durmalısın. Bunun yanı sıra, damat ayakkabının boğaz yüksekliğine de dikkat etmelisin. Pantolon kesimine göre bu yüksekliği ayarlamalı, bileğinde bitecek ayakkabıların boğaz yüksekliğinin fazla olmamasına özen göstermelisin. Ayrıca eğer pantolonunun paçası dar kesimse ayakkabının üzerine dökülmemeli, bilekte bitmelidir. 22-23 santim paça genişliğine sahip pantolon ise ayakkabının üzerine dökülmelidir.

damat ayakkabısı seçiminde önemli noktalar | smokin ayakkabıları

Damat ayakkabını seçerken, tüm bu sıraladığım konuları dikkate alır, tercihini ona göre yaparsan, düğün günü ayakkabıların sana hiçbir sorun çıkarmayacak aksine şıklığını tamamlayarak, tüm davetlilerinden tam puan alacaksın.

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 Yorum

Sezgın

Düğün Tarihi: 12.05.2015


Fıkır sahıbı oldum ıyı oldu tesekkurler


R. Eren

Düğün Tarihi: 15.10.2014


boyumuzun uygun olması için birkaç cm yükseklik katılması mantıklı


emre dal

Düğün Tarihi: 15.10.2014


siyah çorap tercihi daha mantıklı sanki


Erhan Hasıl

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Damatlığım için iyi öneriler oldu teşekkürler.