Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

6:07 dakika

14.09.2020

Genellikle minimal tarzda olanların sevdiği ya da doğallığı tercih edenlerin makyajı olarak bilinen sade makyaj günümüz gelinlerinin en çok tercih ettiği teknikler arasında. Hatta sade makyaj modeli günlük hayatta da kadınlara en çok yakışan makyajlardan biri. Sade makyaj uygulamasını yaparken bilmen gereken birçok teknik var. İşte şimdi bunları öğrenmenin tam sırası.

Sade Makyaj Nedir?

Sade ya da diğer adıyla doğal makyaj yüzde makyaj yokmuş gibi duran makyajdır. Doğal gelin makyajı yapmak için ihtiyacın olanlar iyi bir nemlendirici, yüz renginde bir fondöten, toprak tonlarında ya da pembe tonlarda far, nude tonlarında ruj, eyeliner ve rimel. Birçok kişiye göre eyeliner mutlaka ince çekilmeli ama bence buna gerek yok. Hatta cildin kusursuzsa fondöten kullanmaman daha mantıklı. Tabii bu düğün günün için pek geçerli olmaz. Eğer düğününde sade makyaj tercih edeceksen eyelinerı kalın çekmende hiç sakınca yok. Makyaj artistine istediğin makyajı söyledikten sonra eyeliner konusunda özgür bırakabilirsin.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey


Hatta biraz yetenekliysen düğün gününde bile kendi makyajını yapabilirsin. İşte bu sade makyajın en büyük avantajı! Cambridge Düşesi Kate de söylenene göre gelin makyajını kendi yapanlardan.

Sade Makyaj Nasıl Yapılır?

Kendine güvenen ve biraz makyaj tekniği bilen herkes sade makyaj yapabilir. Önemli olan göze, yanaklara, ve dudaklara hangi makyajı ne kadar uygulayacağını bilmek.

Birçok gelin gibi sen de makyajın için kuaförün veya makyaj artistinle anlaşabilirsin ama yine bu ayrıntıları öğrenmen en azından balayında ve günlük hayatında da bu makyajı kolaylıkla uygulamanı sağlayacak. Şimdi detaylar...

Sade Göz Makyajı

Eyelinersız makyaj olmaz diyenlerdenim. Tabii sade makyaj için eyeliner kullanımı tercihe göre değişir. Sen göz kalemi veya sadece far da kullanabilirsin ama eğer sade gelin makyajı yaptıracaksan eyelinerdan vazgeçme derim. Onun dışında iyi bir rimel ve kirpik kıvırıcısına ihtiyacın var.

Şimdi aşağıdaki görselde ilk göz makyajına ulaşmak için aşağıdaki adımları izlemelisin.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey
  • Gözünün üzerine orta kalınlıkta kalem çek. Burada kalemi çok düzgün çekmenin önemi yok. Çektiğin kalemi fırça yardımı ile hafifçe göz kapağının üzerine yay. Tabii burada kalem çizgisini tamamen yok etmeni tavsiye etmiyorum.
  • Kalemine yakın toprak tonlarında bir far ile göz kapağını biraz koyulaştırabilirsin.
  • Sert bir fırça ile aynı renk ile gözüne kuyruk eklemeli ve alt kirpiklerinin dibine de bu makyajı uygulamalısın.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey
  • Yumuşak bir fırça ile beyaza yakın tonda göz pınarına, alt kirpiklerine ve kaşının başlangıç noktasına kadar gözünü aydınlat.
  • Gözün daha aydınlık ve şık durması için altın renginde bir farı göz kapağının bütününe uygula.
  • Son olarak kirpiklerini kıvırmalı ve bolca rimel ile göz makyajını bitirmelisin.

Göz makyajında en önemli iki kriter var. Gözlerini büyük göstermek ya da göstermemek işte bütün mesele bu diyebilirim. Büyük göstermek için alt kirpiğinin dışına, küçük göstermek için gözünün içine kalem çekmelisin.

Aynı işlemi alttaki sade makyaj örnekleri ile inceleyebilirsin. Fakat bu kez son dokunuşu eyeliner ile yapman gerekecek. Benim tercihim her zaman daha canlı durduğu için eyelinerlı olan makyaj oluyor ama bu isteğe göre değişebilir tabii. Gelin makyajı yaparken takma kirpik takmayı da unutmamalısın.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Doğal Makyajda Yüz Bölgesi

Sade makyaj yaparken en fazla dikkat etmen gereken şey yüzün bir bölgesini ortaya çıkarmak olmalı. Seçimin önceliği gözlerse yanaklar ve dudaklar mümkün olduğunca renksiz olmalı ya da ten rengine uygun tonlarda olmalı.

Öncelikle yüzünü güzelce nemlendirmelisin. Bu işlemden yaklaşık 20 dakika sonra makyaja başlamanı tavsiye ediyorum. Artık fondöten yerine BB ve CC kremleri kullanabilirsin. BB krem ile CC krem arasındaki farkı şöyle açıklayabilirim. Eğer cildinde sivilce veya cilt tipinde bozukluklar varsa CC krem kullanmalı, cilt tipin kusursuza yakınsa ya da minik lekeler varsa BB krem kullanmalısın. Kapatmasını istediğin daha fazla çukur veya cilt bozukluğu varsa fondöten kullanabilirsin ama bunu uygulamayı çok iyi bilmelisin aksi halde yüzünde bir tabaka gibi durabilir.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey


Gelin makyajında da genellikle gözler daha ön planda olduğu için allık şeftali ya da pembe tonların bir allık olmalı. Uygulamayı ise yüz tipine uygun yapmalısın. Bu yüzüne daha doğru bir ifade verir. Belirgin elmacık kemiklerin varsa allığı gülümseyerek, kulağına yatay şekilde sürmelisin. Yuvarlak bir yüz yapısına sahipsen allığı yukarı doğru sürebilirsin.

Yüzünün daha doğal görünmesini istiyorsan allığı elmacık kemiklerine, alnına ve burnunun ucuna büyük bir fırça ile sürmelisin.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Rujunun rengi ise mümkün olduğunca allığına yakın tonlarda olmalı. Böylece daha doğal görüneceksin. Rujundan bir ton koyu renk dudak kalemi ile dudaklarını çerçeveleyerek rujunun daha kalıcı olmasını sağlayabilirsin.

Dudaklarını doğal bir şekilde dolgun göstermek istersen de dudaklarının ortasına parlatıcı sürebilirsin.

Ten ve göz rengine göre gelin makyajı seçimiyle ilgili tavsiyelerimize şu yazımızdan ulaşabilirsin: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Sade Makyaj Hangi Mekanlar İçin Uygundur?

Gelin makyajını yaparken kaç gelin mekanına uygun makyaj yaptırıyor bilemiyorum ama bu oldukça dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı. Eğer düğün gününde kusursuz olmak istiyorsan bunu bir bütün olarak yapmalısın. Gelinliğinde mekanına, saç modelinden makyajına kadar uyumlu olmalısın.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Peki nasıl bir manikür yaptıracağına karar verdin mi? En yeni trendlerinden ilham almak için tıkla: Gelin Tırnağı ve Gelin Maniküründe En Son Trendler

Sade gelin makyajına uyum sağlayan mekanların başında ise kır düğünleri, kumsal düğünleri, sade havuz başı düğünleri ya da evde yapılan nişan ya da düğün törenleri geliyor. Sen de mekanına uygun makyaj yaptırmayı sakın unutma.

Sade Makyaj Hangi Tarz Gelin Adaylarına Yakışır?

Sade makyaj modelleri en çok bunu yaşam tarzı olarak belirleyen gelin adaylarına yakışır. Bunların başında doğallıktan hoşlanan, minimal tarzı olan gelin adayları geliyor. Fakat unutma bu bir kural değil!

Gelinlik biraz masumiyeti de çağrıştırdığı için doğal gelin makyajını her gelin adayı tercih edebilir hatta etmelidir de...

Mesela sadece göz makyajının yoğun olduğu ve takma kirpik ile şekillendirilen gelin makyajını her gelin tercih edebilir.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Göz makyajının hafif olduğu dudakların daha belirgin olduğu sade gelin makyajını iste normal hayatında bakımlı ve makyajsız sokağa çıkmayan gelin adaylarına öneriyorum.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Ayrıca makyajsız bile gösterişli olan mavi gözlü gelin adaylarına sade makyajı çok yakıştırdığımızı da söylemeden geçmeyelim.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sen de mavi gözlü bir gelin adayıysan şu yazımız sana gelin makyajı seçiminde yardımcı olabilir:Mavi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

V yaka veya sırt dekoltesi gibi gizemli seksiliği gelinliğine yansıtan gelin adaylarına da allığın yoğun olduğu doğal gelin makyajını öneriyorum.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sade gelin makyajını birlikte kullanabileceğin sade gelinliklere göz atmak istersen şu galerimizdeki modellere bakabilirsin: Sade ve Şık Gelinlikler

Sade Makyaj Tercih Eden Ünlüler

Eskiden kırmızı halı törenlerinde ya da normal hayatlarında yoğun makyajla gördüğümüz birçok ünlü artık doğal makyaj yaptırsa da artık birçoğu abartılı makyajdan uzak duruyor. Fakat yıllardır doğal güzelliği ve doğal makyajı tercih eden ünlüler var. Kendine daha kolay uygulayabilmen için 3 farklı saç rengine sahip Natalie Portman, Amy Adams ve Rosie Huntington – Whiteley’nin makyaj stillerini incelemelisin.

Natalie Portman Makyajı

Doğal güzelliğin belki de Hollywood dünyasındaki tek sahibi diyebileceğim Natalie Portman kalın dudaklara sahip olmasına rağmen makyajı genellikle gözlerinde yoğunlaştırıyor. Onu abartılı makyajla neredeyse sadece filmlerde görüyoruz. Onunda dışında koyu renk ruj sürdüğü de oldukça az. Genellikle göz makyajını toprak tonlarında, allığı şeftali tonlarında, rujunu ise nude tonlarında tercih ederek makyajını tamamlıyor.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Amy Adams Makyajı

En tatlı kızıl renkli ünlülerden olan Amy bazen yeşil gözlerine vurgu yapan bazense orta kalınlıktaki dudaklarına vurgu yapan sade makyajı tercih ediyor. Dudaklarına vurgu yaptığında ruj rengi genellikle şeftali tonlarında oluyor. Bu tonda ruj sürdüğünde göz makyajı olarak ise sadece eyeliner tercih ediyor. Allık kullanımından ise mümkün olduğunca uzak dursa da yüzü çok beyaz renk olduğu için arada pembe tonları uyguluyor.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Şeftali tonlarında bir makyaj yaptırmak istiyorsan öncelikle şu yazımıza göz atmanda fayda var: Şeftali Tonlarında Gelin Makyajı

Rosie Huntington- Whiteley Makyajı

Model olmanın en büyük avantajlarından biri, makyaj ve saç konusunda hep en iyiler ile çalıştıkları için kendilerine yakışan makyajı kolayca uygulayabilmeleri... Rosie’de bu konuda bir harika! Yüzünü nasıl yumuşatacağını çok iyi bildiği için doğal makyajdan vazgeçemiyor. Göz makyajını eyeliner üzerine, yanaklarını soğuk pembe ya da şeftali tonunda, dudaklarını ise pembe tonlarında yaparak yüzünün köşegen biçimini rahatlıkla gizliyor.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Sade makyaj uygulaması zamanla daha güzel uygulayabileceğin bir yöntem. O nedenle sürekli alıştırma yapmalısın. Yukarıda anlattıklarım dışında aklına takılan sorular varsa onları yorum olarak bırakabilirsin. Sana en kısa sürede yardımcı olacağım.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum