Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:27 dakika

07.02.2024

Genellikle minimal tarzda olanların sevdiği ya da doğallığı tercih edenlerin gelin makyajı olarak bilinen sade makyaj günümüzde oldukça popüler! Doğal gelin makyajıyla ilgili bilmen gereken her şey ise bu yazıda...

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sade Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Sade ya da diğer adıyla doğal makyaj yüzde makyaj yokmuş gibi duran makyajdır. Doğal gelin makyajı yapmak için ihtiyacın olanlar ise şöyle:

 • İyi bir nemlendirici
 • Yüz renginde bir fondöten
 • Toprak tonlarında ya da pembe tonlarda far
 • Nude tonlarında ruj
 • Eyeliner ve rimel.

Göz makyajında önemli iki kriter var. Gözlerini büyük göstermek ya da göstermemek! Büyük göstermek için alt kirpiğinin dışına, küçük göstermek için gözünün içine kalem çekmelisin.

Kendine güvenen ve biraz makyaj tekniği bilen herkes sade makyaj yapabilir. Önemli olan göze, yanaklara, ve dudaklara hangi makyajı ne kadar uygulayacağını bilmek.

Doğal Gelin Makyajında Göz Bölgesi

Naturel gelin makyajı yaptıracaksan dikkat etmen gereken konulardan biri göz makyajında abartıya kaçmamaktır. Doğal tonlarda far, ince bir eyeliner ve kirpiklerini daha hacimli göstermek için rimel yeterli olacaktır.

Tabii soft gelin makyajı için eyeliner kullanımı tercihe göre değişir. Sen göz kalemi veya sadece far da kullanabilirsin ama eğer hafif düğün makyajı yaptıracaksan eyelinerdan vazgeçme! Onun dışında iyi bir rimel ve kirpik kıvırıcısına ihtiyacın var.

Sade ve şık gelin makyajı yaptırmak istersen aşağıda yer verdiğimiz örnek göz makyajı uygulamasından da ilham alabilirsin.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey
 • Gözünün üzerine orta kalınlıkta kalem çek.
 • Çektiğin kalemi fırça yardımı ile hafifçe göz kapağının üzerine yay.
 • Kalemine yakın toprak tonlarında bir far ile göz kapağını biraz koyulaştırabilirsin.
 • Sert bir fırça ile aynı renk ile gözüne kuyruk ekle ve alt kirpiklerinin dibine de bu makyajı uygula.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey
 • Yumuşak bir fırça ile beyaza yakın tonda göz pınarına, alt kirpiklerine ve kaşının başlangıç noktasına kadar gözünü aydınlat.
 • Gözün daha aydınlık durması için altın renginde bir farı göz kapağının bütününe uygula.
 • Son olarak kirpiklerini kıvır ve rimel ile göz makyajını bitir.

Hafif gelin makyajlarını araştırıyorsan alttaki örnek de işine yarayabilir. Bu kez son dokunuşu eyeliner ile yapacağız! Gelin makyajı yaparken takma kirpik takmayı da unutmamalısın.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sade Düğün Makyajında Yüz Bölgesi

Nikah makyajı da denen sade gelin makyajı uygulaması yaparken en fazla dikkat etmen gereken şey yüzün bir bölgesini ortaya çıkarmak olmalı! Örneğin; önceliğin gözlerse yanaklar ve dudaklarda nude gelin makyajı tercih etmelisin. Ten rengine uygun tonlar da seçebilirsin.

Doğal gelin makyajında öncelikle yüzünü güzelce nemlendirmelisin. Bu işlemden yaklaşık 20 dakika sonra makyaja başlamanda fayda var.

Artık fondöten yerine BB ve CC kremleri kullanabilirsin. Eğer cildinde sivilce veya cilt tipinde bozukluklar varsa CC krem kullanmalı, cilt tipin kusursuza yakınsa ya da minik lekeler varsa BB krem kullanmalısın.

Kapatmasını istediğin daha fazla çukur veya cilt bozukluğu varsa fondöten kullanabilirsin ama bunu uygulamayı çok iyi bilmelisin aksi halde yüzünde bir tabaka gibi durabilir.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Ten ve göz rengine göre gelin makyajı seçimiyle ilgili tavsiyelerimize şu yazımızdan ulaşabilirsin: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Gelin makyajında da genellikle gözler daha ön planda olduğu için allık şeftali ya da pembe tonların bir allık olmalı. Belirgin elmacık kemiklerin varsa allığı gülümseyerek, kulağına doğru sürmelisin. Yuvarlak bir yüz yapısına sahipsen allığı yukarı doğru sürebilirsin.

Yüzünün daha doğal görünmesini istiyorsan allığı elmacık kemiklerine, alnına ve burnunun ucuna büyük bir fırça ile sürmelisin.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sade Düğün Makyajında Dudak Bölgesi

Rujunun rengi ise mümkün olduğunca allığına yakın tonlarda olmalı. Böylece daha doğal bir görünüm yakalayabilirsin.

Rujundan bir ton koyu renk dudak kalemi ile dudaklarını çerçeveleyerek rujunun daha kalıcı olmasını sağlayabilirsin. Dudaklarını doğal bir şekilde dolgun göstermek istersen de dudaklarının ortasına parlatıcı sürebilirsin.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sade Gelin Makyajı Hangi Mekanlar İçin Uygundur?

Gelin makyajını yaptırırken düğün mekanınla uyumlu olmasına da dikkat etmelisin. Gelinliğinde mekanına, saç modelinden makyajına kadar uyumlu olmalısın.

Sade gelin makyajına uyum sağlayan mekanların başında ise kır düğünleri, kumsal düğünleri, sade havuz başı düğünleri ya da evde yapılan nişan ya da düğün törenleri geliyor.

sade gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Sade gelin makyajını birlikte kullanabileceğin sade gelinliklere göz atmak istersen şuradaki modellere bakabilirsin: Sade ve Şık Gelinlikler

Sade Makyaj Hangi Tarz Gelin Adaylarına Yakışır?

Sade gelin makyaj modelleri doğallıktan hoşlanan, minimal tarzı olan gelin adayları geliyor.

Günlük hayatında en azından bir eyeliner çekmeden ya da rimel sürmeden sokağa çıkmıyorsan, düğününde de göz makyajının hafif olduğu doğal bir gelin makyajı yaptırabilirsin. Ayrıca makyajsız bile gösterişli olan mavi gözlü gelin adaylarına sade makyajı çok yakıştırdığımızı da söylemeden geçmeyelim.

Eğer sana uygun olup olmadığı konusunda tereddütlerin varsa gelin saçı ve makyajı uzmanlarından yardım alabilirsin. Sana uygun gelin makyajını bulmana yardımcı olacak ve doğal bir makyajı yaptırabileceğin firmaları da sıraladık:

1- Deluxe Hair Studio

Pendik'te yer alan Deluxe Hair Studio, sade ve romantik tarzda saç ve makyaj modelleriyle dikkat çekiyor. Eğer düğün mekanında ya da evde hazırlanmak istersen firmanın deneyimli ekibinin, istediğin mekanda hizmet verdiğini belirtelim. Üstelik şehir içi ya da şehir dışı fark etmiyor!

Make Up By Buse

2- Ezgi Yıldırım

Romantik tarzda çalışmalarıyla dikkat çeken Ezgi Yıldırım, Küçükçekmece'de yer alıyor. Doğal tasarımlar için çalışabileceğin firmadan ağda, manikür / pedikür, takma kirpik hizmeti de alabilirsin.

Ezgi Yıldırım

3- Eren Yılmaz Kuaför ve Güzellik Merkezi

Eren Yılmaz Kuaför ve Güzellik Merkezi da sade gelin saçı ve makyajı için tercih edebileceğin firmalardan ve Maltepe'de faaliyet gösteriyor. Ücretsiz prova imkanı sunan firmayla düğün tarihinden en geç 1 hafta önce iletişime geçmen gerekiyor.

Eren Yılmaz Kuaför ve Güzellik Merkezi

4- Buse Baysoy Profesyonel Makeup Artist

Şişli'de bulunan Buse Baysoy Profesyonel Makeup Artist, modern saç ve makyaj modelleriyle öne çıkıyor. Şehir dışında yapılacak düğünler için de hizmet veren firma, düğün günü gelinin yanı sıra yakınlarını da bu özel güne hazırlayabiliyor.

Uğurkan Unisex Coiffeur Solarium

5- Salon Özer

Kadıköy'de gelin adaylarını en özel günlerine hazırlayan Salon Özer, sade ve romantik modeller için tercih edebileceğin gelin saçı ve makyajı firmalarından. Bu hizmetlerin yanı sıra firmada ağda, el / ayak masajı, manikür / pedikür gibi düğün öncesi bakımlarını da yaptırabilirsin.

Salon Özer

6- Tara Academy

Küçükçekmece'de faaliyet gösteren Tara Academy ve ekibinden ister salona giderek ister düğün mekanında veya evinde hizmet alabilirsin. Böylece salona gitmekle vakit kaybetmeden alanında uzman bir ekip tarafından en mutlu gününe hazırlanabilirsin.

Seyfi Sağlam Çekmeköy

Tara Academy

Tara Academy

Firmayı İncele

7- Emre Hergül Kuaför

Emre Hergül Kuaför, sana en uygun gelin saçı ve makyajını seçmene yardımcı olacak, deneyimli ekiplerden. Takma kirpik, manikür / pedikür, ağda, el / ayak masajı ve solaryum hizmeti de veren firma Kartal'da bulunuyor.

Nail Spa &

8- Shine Beautiful Beauty Center

Shine Beautiful Beauty Center, romantik tarzlarda, sade ve doğal gelin makyajlarında tercih edebileceğin bir firma. Pendik'te hizmet veren firma eğer başka yerde hazırlanmak istersen sana evde veya mekanda da hizmet sağlayabiliyor. Seninle birlikte yakınlarının da makyaj hizmeti imkanından yararlanabileceğini belirtmekte fayda var.

Make Up Artist Zehra

9- Fatma Şahin Erdem Makeup Artist

Romantik ve doğal tarzda çalışmalarıyla dikkat çeken Fatma Şahin Erdem Makeup Artist, Kadıköy'de yer alıyor. Düğün günü 6 kişiye kadar hizmet sağlayan firma, evde veya mekanda makyajını yaptırmak istersen o konuda da sana yardımcı oluyor.

Kerim Babacan Hair &

10- Profhair's

Ataşehir'de romantik modeller, ışıltılı makyajlar ve doğal tasarımlarda gelinleri en özel günlerine hazırlayan Profhair's tercih edebileceğin gelin saçı ve makyajı firmalarından. Bu hizmetlerin yanı sıra firmada ağda, el / ayak masajı, manikür / pedikür gibi düğün öncesi bakımlarını da yaptırabilirsin.

Profhair's

Profhair's

Profhair's

Firmayı İncele

Sade Gelin Makyajı Tercih Eden Ünlüler

Eskiden kırmızı halı törenlerinde ya da normal hayatlarında yoğun makyajla gördüğümüz birçok ünlü gelin makyajında sade modellere yöneliyor. İşte bu ünlülerden bazıları:

Azra Akın Gelin Makyajı

Duru güzelliğiyle dikkat çeken model ve oyuncu Azra Akın, düğününde de doğal gelin makyajı tercih etmiş, görünümünü yarım toplattığı dalgalı saçlarıyla tamamlamıştı.

azra akın gelin saçı

Beren Saat Gelin Makyajı

Ünlülerin gelin makyajı modelleri arasında en beğenilenlerden biri de oyuncu Beren Saat’in seçimiydi. Saat, pembe tonlarında doğal gelin makyajı yaptırmış, dalgalı saçlarını açık bırakarak hoş bir görünüm yakalamıştı.

beren saat gelin makyajı

Neslişah Alkoçlar Gelin Makyajı

Neslişah Alkoçlar, düğününde sade seçimler yapan ünlülerdendi. Straplez balık gelinliği ile sade ense topuzu yaptırmış, nude tonlarda sade bir makyajla güzelliğini vurgulamıştı

Neslişah alkoçlar gelin makyajı

Sade makyaj uygulaması zamanla daha güzel uygulayabileceğin bir yöntem. O nedenle sürekli alıştırma yapmalısın. Yukarıda anlattıklarımız dışında aklına takılan sorular varsa onları yorum olarak bırakabilirsin. Sana en kısa sürede yardımcı olacağız.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap