Damatlık Seçimi

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:33 dakika

15.11.2019

Gelinlik gibi küçüklükten beri hayali kurulan, her sene çok sayıda yeni modeli çıkan bir seçenek olmadığı için genellikle damatlık alışverişleri son aya bırakılıyor. Ancak düğün günü, gelin için olduğu kadar senin için de önemli bir gün. Bu günde de şık görünmek istersin diye düşünüyorum. "Altı üstü bir takım elbise" olarak düşünme, damatlık seçerken dikkat etmen gereken birçok konu var. Haydi gel beraber göz atalım.

Tamam gelinlik kadar model seçeneğin yok bunu kabul ediyorum ama senin de en büyük şansın özellikle son yıllarda damatlıkların renk kartelasını arttırmış olmaları. Düşün artık sadece siyah ve beyaz smokin damatlık yerine lacivert, mavi, mevsime göre bordo ya da yeşil takım elbise giyebileceğin gibi, sportif kombinasyonlar da yapabilirsin.

Damatlık Nasıl Seçilir?

Öncelikle hazır damatlık mı, özel dikim damatlık mı istediğine karar vermelisin. Eğer iyi bir terzi bulabilirsen üzerine dikilmiş bir damatlığın kusursuzluğu paha biçilemez. Ama fit bir vücuda sahipsen ve zamanın kısıtlıysa hazır damatlıklardan da tercih edebilirsin.

damatlık seçimi

Eğer geniş omuzlara sahipsin, boyun da uzunsa ve sana uygun drop bulmakta zorlanıyorsan damatlığını özel dikim yaptırmanı öneriyorum. Böylece ceketinin potluk yapmasından da kurtulmuş olursun.

Damatlık seçimini etkileyebilecek faktörler şu şekilde:

Vücut Tipi

Damatlık seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu vücut tipine uygun seçim yapmaktır. Vücuduna uygun bir damatlık seçmezsen; istersen dünyanın en kaliteli takım elbisesini almış ol, üzerinde beklediğin kadar iyi durmayabilir.

Öncelikle fazla kiloların varsa kesinlikle koyu renk damatlık seçmelisin. Damatlık renklerinde kullandığın açık tonlar dikkati kilolarında toplayacaktır.

damatlık seçimi

Göbek bölgendeki fazlalıkları saklamak istiyorsan kuşak takmanı öneririm. Ayrıca kruvaze damatlık modellerini tercih etmelisin. Böylelikle ceket seni sıkıp vücudundaki fazla kiloları ortaya çıkarmayacaktır. Dilersen "Kusurlarını Kapatmak İsteyen Damatlara Öneriler" yazımızdan da detaylı bilgi alabilirsin.

Kilonda herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorsan ve ideal vücut tipine sahipsen slim-fit damatlık modelleri gayet hoş durabilir.

Vücut tipine göre nasıl bir damatlık giymen gerektiğini merak ediyorsan onu da şöyle açıklayayım. Erkeklerde üç vücut tipi vardır:

damatlık seçimi
 • Mezomorf Vücut Tipi: Üçgen vücut olarak da bilinir. Kişi, kaslı ve atletik bir vücuda sahiptir. Omuzları geniş, beli incedir. Bu ideal vücut tipine sahip erkeklere hemen hemen tüm modeller yakışacaktır. Ancak kalın çizgili ve kareli kumaşlardan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz.
 • Endomorf Vücut Tipi: Yuvarlak vücut tipi olarak da bilinir. Bu vücut tipine sahip erkekler genelde tıknaz görünümlü olup, kolay kilo alırlar. Göbek bölgelerinde fazlalıklar vardır. Böyle bir vücuda sahipsen, tek renk veya tek bir rengin tonlarında damatlık giymeni öneriyorum. Böylelikle daha uzun ve daha zayıf görünebilirsin. Ayrıca pilili pantolonlardan uzak durup, düz pantolonları tercih etmelisin.
 • Ektomorf Vücut Tipi: Sıska vücut olarak bilinir. Kişi, uzun boylu ve oldukça zayıftır. Bu vücut tipine sahipsen slim-fit damatlıklardan kaçınmalısın. Çünkü bu seni olduğundan da zayıf gösterecektir. Geniş yakalı takım elbiseleri tercih etmelisin ki omuzların daha geniş dursun. Ayrıca renk olarak da; birbirinden farklı gömlek ve pantolonlarla kombinlenmiş takım elbiseleri seçebilirsin. Tek renk damatlık giymek seni daha da uzun gösterecektir.

Mekan

Damatlığı nereden alacağına karar verirken düğün mekanına uygun bir damatlık seçmeyi de ihmal etmemelisin. Örneğin kır düğününde mavi takım elbiseden yana bir seçim yapılabilirken; ihtişamlı bir otel düğününün damatlığı mutlaka smokin olmalı.

Kumsalda düğün yapmayı planlıyorsan keten damatlık modellerinden kendine uygun olanı tercih edebilirsin. Yani kumaş ve renk mekana uygun seçilmeli.

damatlık seçimi

Gelinlik

Damatlık alırken olaya sadece kendi açından bakmamalı, eşinin gelinliğiyle kıyafetinin uyumuna da dikkat etmelisin. “Gelinlik ve damatlık birbiri ile nasıl uyum sağlayabilir ki?” diye düşünebilirsin ancak bu konu sandığından daha çok detay içeriyor.

Örneğin beyaz bir damatlık giyiyorsan, takımının eşinin gelinliğindeki beyazın tonuyla aynı olmasına dikkat etmelisin. Yoksa aradaki ton farkı dikkatli gözlerden kaçmayacak ve hoş görünmeyecektir.

damatlık seçimi

Başka bir örnek vermek gerekirse; eşin balık kesim, hatlarını belli eden bir gelinlik tercih ettiyse sen de tercihini slim-fit bir damatlıktan yana kullanmalısın. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi istersen de "Damatlık ve Gelinlikte Uyumu Yakalamak" başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Mevsim

Mevsimler, damatlık seçiminde özellikle kumaş ve renk açısından önemli bir faktör.

Kış düğünü yapacaksan lacivert, bordo, gri ve siyah damatlık modellerini tercih edebilirsin. Eğer sonbaharda evleneceksen, sütlü kahve ve toprak tonlarına yönelip, kravat, papyon, pantolon askısı gibi detaylarda turuncu, kahverengi gibi renklere yer vermen çok hoş olacaktır.

damatlık seçimi

İlkbahar ve yaz düğünlerinde de damatlığında dilediğin gibi açık renk kullanabilirsin. Özellikle buz mavisi damatlık modelleri ya da farklı renklerin bir araya geldiği kombinler yazın sıklıkla tercih ediliyor.

Düğün Konsepti

Damatlığının rengi, modeli ve aksesuarları mutlaka düğün konseptine uygun olmalı. Mesela bohem tarzda bir düğün yapacaksan; ceket kullanmayıp, onun yerine pantolon askısı tercih edebilirsin.

damatlık seçimi

Kumsal düğünü yapacaksan ve tüm konsept denize göre belirlenecekse; damatlığında deniz yıldızı figürünün kullanıldığı bir yaka çiçeğine yer verebilirsin. Ya da bahar konseptli bir kır düğünü yapacaksan; ceket cebinde, gelinin buketi ile uyumlu rengarenk çiçekler olmalı.

Saray konseptli düğünlerin ise vazgeçilmezi smokinlerdir! Ancak smokin giymek sandığın kadar basit olmayabilir. İstersen smokin giyme adabına beraber göz atalım:

damatlık seçimi

Smokin Giyme Adabı

 • Smokin modelleri ile kemer takamazsın, kuşak takmak zorundasın.
 • Yelekli damatlık tercih ediyorsan kuşak takılmaz. Aksesuarların sadece papyon ve yelekten oluşur.
 • Yelek boyu, pantolonunun bel kısmından biraz daha uzun olmalıdır.
 • Yelekli smokin tercih edeceksen smokinin asla kruvaze olmamalı, tek sıra düğmeli olmalıdır.
 • Kuşağın pilili olmak zorundadır ve pilileri içe doğru bakmalıdır.
 • Smokinin ceketi her zaman tek yırtmaçlı olmalıdır.
 • Smokin ceketinin boyu manşetlerinden kısa olmalıdır.
 • Smokin gömleği kesinlikle kol düğmeli olmalıdır.
 • Papyon ve kuşak ipek kumaştan tasarlanmalıdır.
 • Ayakkabın kösele ve bağcıklı rugan bir model olmalıdır.
 • Çorapların ipek ve siyah olmalıdır.
 • Pantolon paçası kısa olmalı, ayakkabının üzerine dökülmemelidir.
 • Gerçek bir smokinin pantolonunun kenarlarında saten şerit olur, tıpkı ceketin yakasındaki saten kumaş gibi.
damatlık seçimi

Şu yazımızda daha fazlasını bulabilirsin: Smokin Giymenin Püf Noktaları

Dipnot: Birçok damat adayı beyaz ceketli smokin tercihi yapıyor. Her ne kadar beyaz riskli bir seçim olsa da ülkemizde beyaz smokin çok seviliyor. Fakat otel düğünü ve gösterişli bir düğün değilse beyaz smokin önermiyoruz.

damatlık seçimi

Damatlık seçerken dikkat etmen gerekenler bu şekilde. Zaten artık yazıyı da okuduğuna göre gidip ilk gördüğün damatlığı almayacaksın diye düşünüyorum. Sana en çok yakışan, düğün mekanın, konseptin, mevsim ve müstakbel eşinin gelinliği ile en uyumlu modeli seçeceğine eminim. Damatlık seçimin hakkında sormak istediklerin varsa yorum kısmına yazmayı unutma, hemen cevaplamaya çalışacağımızdan emin olabilirsin.

Damatlık Firmaları

Şehrindeki en iyi Damatlık firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık Firmaları

Sıradaki Makaleler

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 yorum

AP

Ali Paşa

29/01/2019

Merhabalar nişanım bir otelde olcak ve 200 kililik bir nişan olcak.nişanlımın elbisesi ağır bir elbise.nişan olduğundan takım elbise tercih ediyorum.siyah.sizce yelekli mi yeleksiz mi tercih etmeliyim?papyon mu kravat mı takmalıyım?şimdiden çok teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Otelde yapılacak bir nişanda, nişanlınızla da uyum sağlamak için smokin giyebilirsiniz. Yelek seçiminiz ise smokinin kuşaklı olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Kuşaklı smokinlerle yelek giymemeniz daha doğru olacaktır. Smokine uygun boyun bağı da kravat değil papyondur. Smokinlerle ilgili daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Damatlık Demek Smokin Demektir. Peki, Smokin Nedir? Şimdiden mutluluklar dileriz...


İK

İsmail Kaleli

18/05/2019

Merhabalar .. Eylül ayında kır düğünümüz olacak.. Nasıl bir takım elbise giymeliyim nelere dikkat etmeliyim..Teşekkürler şimdiden ..

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kır düğünleri için damatlık seçerken, spor ve şık seçimler yapabilirsiniz. Bej, buz mavisi, açık gri tonlarında, keten ya da pamuk damat takımlarını tercih edebilirsiniz. Tek renk yerine, birbirini tamamlayan ceket pantolon takım seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Kır düğünü yapacak çiftler için stil önerilerimizin yer aldığı şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Kır Düğünleri İçin 7 Stil Önerisi


EA

Ergin Aldıoğlu

02/08/2019

14,09,2019 tarifinde dugunum var baktıgım damatlık kumaşı yün olarak geciyor benı dugun esnasında rahatsız edermı yanı yun demek sıcak tutar gıbı bır ıbare var aklımda


D

Düğün.com

05/08/2019

Merhaba, "Yün" kelimesi genellikle ağır ve kalın bir giysinin görüntüsünü çağrıştırır. Ancak bu kumaşın nem emici, nefes alabilir ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olan özellikleri nedeniyle takım elbiselerde ve damatlıklarda sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden yıl boyunca giyilebilecek bir seçenektir. Düğününüzün eylül ayında olacağını düşündüğümüzde mevsime uygun bir seçimdir diyebiliriz. Kolay buruşmamaları, düzgün bir şekilde asıldıklarında da buruşuklukların büyük bir bölümünün kendiliğinden düzelmesi ve üstüne bir de dayanıklı olmaları gibi artılarını da göz ardı etmemek gerekir. Şimdiden mutluluklar dileriz...