Damatlık seçimi gelinlik gibi küçüklükten beri hayali kurulan, her sene binlerce yeni modeli olan bir seçenek olmadığı için genellikle damat adayları damatlık alışverişlerini son aya bırakıyorlar. Fikrimi istersen bundan biraz daha özen göstermelisin derim. Çünkü gelin için olduğu kadar senin içinde özel bir gün. Sen de aynı fikirdeysen şimdi tüm ilgiyi sana yöneltiyoruz.

Tamam gelinlik kadar model seçeneğin yok bunu kabul ediyorum ama senin de en büyük şansın özellikle son yıllarda smokinlerin renk kartelasını arttırmış olmaları. Düşün artık sadece siyah ve beyaz smokin yerine lacivert, mavi, mevsime göre bordo ya da yeşil smokin bile giyebilirsin. Üstelik bu tercihleri yaptığında daha bile şık görünürsün.

Damatlık Nasıl Seçilir?

Damatlık kesinlikle mekana uygun seçilir. Tamam hepimiz smokin giymen konusunda hemfikiriz. Smokin giydiğinde papyon ve kuşak da takacaksın. Peki ya renk ve aksesuarlarını neye göre seçeceksin biliyor musun? Hemen anlatıyorum.

fintjcdo0urdiygv - damatlık seçimi

Öncelikle hazır damatlık mı, özel dikim damatlık mı istediğine karar vermelisin. Eğer iyi bir terzi bulabilirsen üzerine dikilmiş bir damatlığın kusursuzluğu paha biçilemez ama fit bir vücuda sahipsen ve zaman aralığın kısıtlıysa hazır damatlıklardan da tercih edebilirsin.

Eğer omuzların normalden daha geniş, boyunda fazlasıyla uzunsa ve sana uygun drop bulmakta zorlanıyorsan damatlığını kesinlikle özel dikim yaptırmalısın. Böylece ceketinin potluk yapmasından da kurtulmuş olursun.

Bu seçim tamamen sana ait. İstersen şehrindeki damatlık modellerini incele, fiyat teklifi al ve karar ver. İşte şehrindeki tüm damatlık firmaları...

Damatlığı nereden alacağına karar verirken mekanına uygun bir damatlık seçmeyi de ihmal etmemelisin. Örneğin kır düğününde açık mavi bir damatlıktan yana bir seçim yapabilirken, ihtişamlı bir otel düğününün damatlığı yazın siyah kışın ise kadife kumaştan bordo ya da siyah smokin olabilir. Kumaş ve renk kesinlikle mekana uygun yapılmalı.

Birçok damat adayı beyaz ceketli smokin tercihi yapıyor. Her ne kadar beyaz riskli bir seçim olsa da ülkemizde beyaz smokin çok seviliyor. Fakat otel düğünü ve gösterişli bir düğün değilse beyaz smokin önermiyoruz. Eğer tercihin mutlaka beyaz olacaksa fotoğraflarda kötü bir renk oluşmaması için gelinliğin beyazına en yakın tonda olmasına dikkat etmelisin.

awed4g0rdhprzadl - damatlık seçimi

Smokin Giyme Adabı

Eh, her şeyin olduğu gibi smokinlerinde bir giyinme adabı vardır. Aşağıdaki kurallara mutlaka uymalısın!

 • Smokin ile kemer takamazsın, kuşak takmak zorundasın.
 • Yelekli bir smokin tercih ediyorsan kuşak takılmaz aksesuarların sadece papyon ve yelekten oluşur.
 • Yelek boyun pantolonunun bel kısmından biraz daha uzun olmalıdır.
 • Yelekli smokin tercih edeceksen smokinin asla kruvaze olmamalı, tek sıra düğmeli olmalıdır.
 • Smokin ile kemer takmayı unutmalısın.
 • Kuşağın pilili olmak zorundadır ve pilileri içe doğru bakmalıdır.
 • Smokinin ceketi her zaman tek yırtmaçlı olmalıdır.
 • Smokin ceketinin boyu manşetlerinden kısa olmalıdır.
 • Smokin gömleği kesinlikle kol düğmeli olmalıdır.
 • Papyon ve kuşak ipek kumaştan tasarlanmalıdır.
 • Ayakkabın kösele ve bağcıklı rugan bir model olmalıdır.
 • Çorapların ipek ve siyah olmalıdır.
 • Pantolon paçası kısa olmalı, ayakkabının üzerine dökülmemelidir.
 • Gerçek bir smokinin pantolonunun kenarlarında saten şerit olur, tıpkı ceketin yakasındaki saten kumaş gibi.

Tam 85 Damatlık Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Düğün.com tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.