Kendinden İşlemeli Gelinlikler

Firmaları Göster
Benzer Modelleri Bul

Beğendiğin gelinliğin benzerini bul!

"Tam benlik" dediğin gelinlik fotoğraflarını yükle, benzer modelleri anında listele!

Firmanızı ekleyin, binlerce yeni çifte ulaşın!

Firmanızı ekleyin, binlerce yeni çifte ulaşın!

Her yıl 400.000 çift, Düğün.com'da buldukları firmalarla anlaşıyor. Siz de hemen firmanızı ekleyin, işinizi katlayın!

Firmanızı Ekleyin

Tüm Modeller

Kendinden İşlemeli Gelinlik Nasıl Olur?

Düz kumaş üzerine işlenen desenlerin hareketlendirdiği, üzerinde süslemeler bulunan kumaşlardan tasarlanan gelinlik modelleri, işlemeli gelinlik olarak adlandırılıyor. Dantel, taş, pul, payet gibi detaylar ile hareketlendirilen kumaş türleriyle yapılan gelinlikler kendinden işlemeli tasarımlar arasında yer alıyor. Gelinlikte kullanılan işlemeler, tasarıma hareket kattığı gibi kullanıldığı bölgeye de hacimli bir görünüm veriyor. Kendinden işlemeli modellerinin farklı seçeneklerine bakalım:

Dantel İşlemeli Gelinlik Modelleri

Romantik gelinlerin vazgeçilmezi kendinden dantel işlemeli gelinlikler, hayal tül üzerine işlenerek tasarlanan dantel kumaşlardan tasarlanıyor. Hareketli tasarıma sahip gelinliklerin en popüler seçeneklerinden olan dantelli gelinliklerin farklı tarzlara da hitap ediyor. Bu kumaş, özellikle straplez, derin V gibi açık yakaların kullanımını kolaylaştırmak için de kullanılıyor. Fransız dantelinde bulunan işlemeler kumaş üretilirken oluşturuluyor.

Taş İşlemeli Gelinlik Modelleri

Kendinden işlemeli gelinlik kumaşlarının en bilinenleri arasında taş işlemeli olanlar da yer alıyor. Gelinliğe ışıltı katmak için kullanılan taş işlemeli kumaşlar, swarovski, inci, kristal gibi taş çeşitleriyle süslenebiliyor. Bu işlemeler gelinliğin tamamında kullanılabildiği gibi sadece etek, kol ya da gövde gibi bölümlerini süslemek için de tercih ediliyor.

Payetli Gelinlik Modelleri

Eğer göz alıcı bir gelinlik istiyorsanız tek seçeneğiniz taşlı modeller değil. Kendinden işlemeli ışıltılı gelinlik kumaşları arasında payetli olanlar da yer alıyor. Tamamı payetten oluşan kumaşlar ile aralarına payet serpiştirilmiş desenli kumaşlar ihtişamlı gelinliklerde sıklıkla kullanıyor. Bu detaylar, kabarık olmayan tasarımları hareketlendirmek için de sıklıkla kullanılıyor.

Kasnak Gelinlik Modelleri

Gelinlik kasnağı ince işçilikle hazırlanan ve tamamının detaylıca işlendiği bir işleme türüdür. Bu işlemelerle hazırlanan gelinlikler, kasnak model gelinlik olarak adlandırılır. Kasnak işleme gelinlikler özellikle ihtişamlı bir görünüm isteyen gelinler için idealdir. Balo tipi düğünler için tercih edilen kasnak gelinlik modelleri, göz alıcı görünümüyle özel tasarım gelinlik arayanların ilk seçenekleri arasında yerini alır.

İşlemeler Gelinliğin Hangi Kısımlarında Kullanılır?

İşlemeli gelinlik kumaşı gelinliğin yaka, kol, etek gibi belirli bir bölgesinde kullanıldığı gibi tamamında da tercih edilebiliyor. Bu noktada bilmeniz gereken, işlemelerin kullanıldığı bölgeye hareket kattığı gibi hacim de verdiğidir. Yani fazlalıklarınızın olduğu bölgelerde işlemelerin yer almamasına dikkat etmelisiniz. Daha kalın göstermek istediğiniz bölgelerinizde işlemeli kumaşların bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Yakası İşlemeli Gelinlik Modelleri

Yakalarda kullanılan işlemeler, dünyaca ünlü tasarımcıların koleksiyonlarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu modellerde işlemeler, gelinliğin sadece yaka kısmında bulunuyor. En popüler örnekleri illüzyon yakalı gelinlikler diyebiliriz. Hayal tül üzerinde kullanılan işlemeler, desenler sanki vücudun bir parçasıymış gibi bir illüzyon yaratıyor. Özellikle sade gelinliklerle kullanılan bu detaylar, mücevher kullanmaya da ihtiyaç bırakmıyor.

Kolları İşlemeli Gelinlik Modelleri

Kollu gelinlik modelleri de kendinden işlemeli seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Kolları işlemeli gelinlik giymek isteyen gelin adaylarının, kollarının kalınlığına göre dar ya da bol kollu modellere yönelmesini öneriyoruz. Eğer ince kollarınız varsa kolları dar ve işlemeli modellere yönelebilirsiniz. Bol kollar ise kollarındaki fazlalıkları kamufle etmek isteyen gelin adayları için ideal.

Eteği İşlemeli Gelinlik Modelleri

Bu modeller klasik gelinlikler arasında yer alıyor ve modası hiç geçmiyor. İşlemeli kumaşlar eteğin tamamında kullanıldığı gibi yalnızca etek uçlarında da tercih edilebiliyor. Tüm etek kesiminde kullanılan işlemeli kumaşların ise dantel ya da ince bocuk ve pullu olması sık karşılaştığımız bir durum. Eteği işlemeli gelinliklerin gövdesinin sade kumaştan olmasında da fayda var.

Tamamı İşlemeli Gelinlik Modelleri

Bu seçim biraz riskli de olsa markaların sıklıkla imza attığı modeller arasında yer alıyor. Özellikle düz ve balık kesim gelinliklerde karşımıza çıkıyor. Bütün bir görünüm yarattığı için kum saati ve dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarının en çok ettiği modeller arasında olduğunu da söyleyelim.

O nedenle tamamında işlemelerin kullanıldığı gelinlikleri balık gelinlikleri kum saati vücut tipindeki; düz kesim tamamı işlemeli kumaştan gelinlikleri ise dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarına önerdiğimizi de ekleyelim. Gelinliğin bütününde işlemeli kumaşın kullanılmasının, kilolu bir görünüm yaratması riskini de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Bu nedenle zayıf gelin adaylarının tamamı işlemeli gelinliklerle en az bir beden büyük görünebileceğini de belirtelim. İşlemeli gelinliklerin çeşitleri ve kimler için ideal olduğu gibi detaylara değindik. Size en uygun modeli bulunduğunuz sayfadaki ürün seçenekleri arasında bulabilirsiniz. Beğendiğiniz modeller için firmalarla iletişime geçebileceğinizi de belirtelim.