İstanbul'da Nikah Elbisesi Nereden Alınır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:30 dakika

20.06.2022

İster sade bir nikahla evlenecek ol ister düğünden önce ayrı bir nikah töreni yap, tarzını yansıtacak bir nikah elbisesi bulman şart! Peki nasıl seçim yapacaksın; hatta bu gelinlikleri nerede bulacaksın? Nikah için elbise bakan tüm gelin adaylarının işine yarayacak bir yazı hazırladık!

nikah elbisesi

Nikah Elbisesi Nasıl Olmalı?

Nikah gelinlikleri, düğünde giyilecek modellere kıyasla farklılık gösteriyor. Nikahın, düğüne göre hem kısa sürmesi hem sade bir organizasyon olması hem de gelinlerin rahat hareket etme ihtiyacı duyması gibi sebeplerle, nikahta giyilecek kıyafet modelleri genellikle elbiseyi andıran gelinlikler oluyor. “Nikah elbiseleri” dememizin sebebi de bu.

Peki nikahta giyeceğin elbiseyi seçerken nelere dikkat etmelisin? Kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  1. Vücut tipine uygun olması,

  2. Mevsimle uyumlu olması,

  3. Abartısız görünmesi,

  4. Rahat olması,

  5. Nikah sonrası etkinlikte de giyilebilir olması.

Nikah Elbisesi Hangi Renk Olur?

Nikah elbisesi denince aklına ilk gelen, kısa, beyaz gelinlikler olabilir. Bu yüzden gelin adaylarının yanıtını en çok merak ettiği sorular arasında “nikah elbisesi beyaz mı olmalı” sorusu da yer alıyor. Hemen yanıtını verelim:

Gelinliği çağrıştırması amacıyla nikah için elbise modelleri, genellikle beyaz renklerde tercih ediliyor. Ancak sen, beyaz nikah elbiselerinin ten rengine ve tarzına uymadığını düşünüyorsan bej, krem, pembe ya da renkli işlemeli modelleri de tercih edebilirsin.

nikah elbisesi

Nikahta giyilebilecek elbiseler için buraya bakabilirsin: Beyaz Nikah Elbisesi Modelleri

Nikahlık Elbiseler Kısa mı Olmalı?

Hayır. Bu konuda seçim tamamen senin! Kısa gelinlikler, genellikle rahat hareket imkanı sunması nedeniyle nikahlarda tercih ediliyor ama sen tarzına ve vücuduna göre, ister mini ister midi istersen de uzun nikah elbiselerinden giyebilirsin.

Son yılların trend modellerinden önü kısa arkası uzun gelinlikler ile uzun, sade gelinlik modellerini de tercih edebileceğin nikah kıyafetleri arasında sayabiliriz.

nikah elbisesi

Nikahta giyebileceğin uzun elbiseler için şu galerimizden ilham alabilirsin: Beyaz Uzun Elbise Modelleri

Nikah Elbisesini Kim Alır?

Geleneklere göre gelinlik ve nikah elbisesini erkek tarafı alır. Ama günümüzde çiftler, ortak bir bütçe oluşturup, tüm düğün masraflarını bu bütçeden karşılayabiliyor. Bu yüzden nikah elbisesini hangi tarafın alacağına müstakbel eşinle birlikte karar verebilirsin.

nikah elbisesi

İstanbul Nikah Elbisesi Butikleri ve Modaevleri

Nikah için kıyafet alışverişine çıkmadan önce nereye gitmen gerektiğini bilirsen, işin daha kolay olabilir. Hayalindeki nikah elbisesi için İstanbul gelinlik modaevlerinin sıklıkla bulunduğu Fatih, Bakırköy, Kadıköy, Nişantaşı gibi lokasyonları ziyaret edebilir, firmaların sunduğu birçok seçeneği inceleyebilirsin.

Fatih ve Bakırköy’de özellikle işlemeli, dantelli tasarımlar ile öne çıkan firmaları bulabileceğin gibi, Kadıköy ve Nişantaşı gibi bölgelerde iki parçalı, 3 boyutlu gelinlikler gibi son yılların trend modellerine ulaşabilirsin.

Nikahta giyilen elbiselerle ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştık. Peki nikah elbisesi İstanbul’da nerede bulunur diye merak ediyorsan, senin için nikah kıyafetleriyle öne çıkan İstanbul gelinlik firmalarını sıraladık:

1-Emine Meral Modaevi

Retro tasarımlarıyla dikkat çeken Emine Meral Modaevi, Kadıköy’de faaliyet gösteriyor. Vintage nikah elbisesi modelleri başta olmak üzere her tarz ve kesimde gelinlik seçenekleri bulabileceğin firmada, özel dikim hizmetinden de yararlanabilirsin. Beğendiğin modeli, ister kiralayabilir istersen satın alabilirsin.

emine meral modaevi

Sen de vintage tasarımlarla ilgileniyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Vintage Gelinlik Modelleri İle Öne Çıkan İstanbul Gelinlik Firmaları

2-Nurcan Ege Wedding Dress

Bohem ve vintage tasarımların ağırlıkta olduğuNurcan Ege Wedding Dress’in gelinlik koleksiyonunda, birbirinden şık nikah elbisesi modellerini de bulabilirsin. Modern ve rahat tasarımlar yaratmaya özen gösterdiklerini vurgulayan modaevinde son yılların trendlerinden evden çıkış elbiselerini de inceleyebilirsin. Firmanın Kadıköy gelinlik firmaları arasında bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Nurcan Ege Wedding Dress

Firmayla ilgili tüm detayları şu yazımızda da anlattık: Tecrübeli Ellerden Çıkan Modern Gelinlikler İçin: Nurcan Ege Wedding Dress

3-Piraye Vera By Sevil Özaşan

Zarif ve sade tarzını ortaya koymak isteyen gelin adaylarının adresi olan Piraye Vera By Sevil Özaşan, Ümraniye gelinlik modaevleri arasında yer alıyor. Nikah töreninde de zarafetini konuşturmak istiyorsan firmanın gelinlik modellerine göz atabilir, aynı anda hem sade hem de göz alıcı olan tasarımları nikahında giyebilirsin.

Piraye Vera By Sevil Özaşan

İstanbul’da gelinlik fiyatları hakkında fikir sahibi olmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: İstanbul’da Gelinlik Fiyatlarını Araştırdık!

4-Pınar Bent

Nikahta giyilecek elbise modelleri bakan gelin adaylarına kısa ve uzun tasarımlı birçok alternatif sunan Pınar Bent, Şişli'de bulunuyor. Hafta sonları da hizmet veren firma, hızlı teslim süresiyle de dikkat çekiyor. Firmada 1 haftadan daha kısa sürede gelinliğini teslim alabilirsin.

Pınar Bent

Nikahın için konseptine karar verdin mi? Şu galerimizde sana ilham verecek fikirler bulabilirsin: 15 Farklı Nikah Konsepti Fikri

5-Mediha Cambaz

Nikahta giyilecek beyaz elbise modellerini, Beşiktaş'ta faaliyet gösteren Mediha Cambaz'da bulabilirsin. Firmanın sade gelinliklerini ister nikahta ister düğünde giyebilirsin. Gelinliğini hazır modeller arasından seçebileceğin gibi özel dikim imkanının da bulunduğu firmayı hafta sonu da ziyaret edebilirsin.

Mediha Cambaz

Düğün mekanına henüz karar vermediysen şu yazımızı inceleyebilirsin: İstanbul’da Düğün Mekanı Fiyatları

6-Mesemias

Bohem tasarımların öne çıktığı gelinlik koleksiyonunda birbirinden şık nikah elbiselerini de bulabileceğin Mesemias, Kadıköy gelinlikçileri arasında yer alıyor. Uzun ve kısa nikah elbisesi seçeneklerini inceleyebileceğin firmada gelinliğini ister hazır modellerden seçebilir istersen de diktirebilirsin. Seçtiğin gelinliği kiralama imkanının bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Mesemias

Gelinliğini kiralamayı düşünüyorsan, şu yazımız da ilgini çekebilir: İstanbul'da Kiralık Gelinlik Bulabileceğin Modaevleri

7-Bridelymade

Nikahta giyilebilecek kıyafetler konusunda birbirinden şık seçenekler sunan Bridelymade, sade, uzun, bohem gelinlikleriyle öne çıkıyor. Doğal görünümden hoşlanıyor, nikahta giyeceğin gelinliğin hem zarif hem de farklı olmasını istiyorsan Nişantaşı’nda hizmet veren firmanın tasarımlarına göz atmanı öneriyoruz.

bridelymade

Bohem tarzda gelinlikler ilgini çekiyorsa şu yazımıza göz atmanda fayda var: İstanbul’da Bohem Gelinlik Nereden Alınır?

8-Sara Modaevi

Nikahında kısa gelinlikli, vualetli, retro bir görünüm yakalamak istiyorsan, Sara Modaevi’nin tasarımlarına da göz atmanı öneriyoruz. Çünkü firma, nostaljik tasarımlara modern yorumlar katıyor ve eskiye özlem duyan gelin adaylarına birbirinden şık alternatifler sunuyor. Üstelik görünümünü tamamlayacak gelin aksesuarlarını da firmada bulabilirsin. Firmayı ziyaret etmek istersen Kadıköy’de yer aldığını da ekleyelim.

sara modaevi

Vintage görünümünü tamamlayacak vualet modellerine göz atmak istersen şu galerimizi inceleyebilirsin: Nostaljik Görünümler İçin En Şık Nikah Şapkası – Vualet Modelleri

9-Öznur Mataracı Haute Couture

İstanbul Şişli gelinlik firmalarından olan Öznur Mataracı Haute Couture, zarif ve modern tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Firmayı ziyaret ettiğinde, markanın hazır modellerini inceleyebilir, dilersen özel dikim hizmetinden de yararlanabilirsin.

Öznur Mataracı Haute Couture

10-White or White

İstanbul'da nikah elbisesi bulabileceğin firmalar arasında White or White de yer alıyor. Şişli gelinlik mağazalarından olan firmadan birbirinden şık ve farklı tasarımları bulabilirsin.

White or White

İster uzun ister kısa, ister renkli ister beyaz, nikah elbisesi satın almadan önce bilmen gerekenleri sıraladığımız yazımızın sonuna geldik. “Nikah elbisesi nereden bulabilirim” diyenler için de öne çıkan firmaları listeledik. Ama sen, seçeneklerinin bunlarla sınırlı olduğunu düşünme. Şehrindeki gelinlik firmalarının nikah elbiseleri ve fiyatları için firma profillerini inceleyebilir, ilgini çeken firmalarla iletişime geçebilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap