Tektaş Nasıl Seçilir? Tektaş Çeşitleri, Karat ve Montür Hakkında Tüyolar

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

6:52 dakika

04.07.2022

Birçok kadının hayali, seçtiği tektaşı ömür boyu mutlulukla parmağında taşımaktır. Tabii seçim yaparken de tektaşın yalnızca görünüşüne bakmak yeterli değil. Renginden kesimine, berraklığından ölçüsüne kadar seçim yaparken pek çok aşamadan geçmen gerektiğini unutmamalısın! İşte tektaş seçimi yaparken sana yardımcı olacak faydalı bilgiler...

tektaş nasıl seçilir? tektaş çeşitleri, karat ve montür hakkında tüyolar

Pırlantanın değeri, doğada ne kadar zamandır bulunduğuna bağlıdır. Fiyatı ise renk (colour), berraklık (clarity), karat (carat) ve kesim (cut) ile doğru orantılıdır. Pırlantalar çoğunlukla renksiz gibi gözükseler de aralarında mutlaka belli belirsiz renk farklılıkları bulunur. Öyle ki renksiz denecek pırlanta sayısı çok azdır.

Farklılık istiyorsan fantezi pırlanta olarak geçen ve renkli yapıdaki nadide pırlantaları da tercih edebilirsin. Şimdi pırlanta seçmeden önce öğrenmen gereken şeyleri inceleyelim.

tektaş nasıl seçilir? tektaş çeşitleri, karat ve montür hakkında tüyolar

Senin Taşın Hangisi?

Seçimini yaparken öncelikle karar vermen gereken konulardan biri de taş çeşididir. "Tektaş pırlanta nasıl seçilir?" sorusunun yanıtından önce yüzüğünü tamamlayacak taşa karar vermen gerekir. Pırlanta başta olmak üzere; zümrüt, swarovski, yakut, elmas, safir gibi farklı taşlar ile hazırlanmış yüzükleri tercih edebilirsin.

Renkli taşları seviyorsan kararını kırmızının ateşini yansıtan yakuttan, deniz mavisi safiri ya da nostaljik yeşil rengiyle zümrüt taşından yana kullanabilirsin. Bütçen biraz daha fazlaysa elmas tektaş yüzükler, hem zarif hem de eşsiz görünümleriyle çok şık bir seçim olacaktır.

Tektaş yüzük seçerken karşına en çok çıkacak olan pırlanta modeller ise her bütçeye uygun modelleri ile klasik bir seçim yapmana olanak tanır.

El Şekline Göre Sana Uygun Tektaş Nasıl Olmalı?

Eğer parmakların kısaysa çok büyük taşı olan yüzükleri tercih etmemeni öneriyorum. Çünkü bu tarz yüzükler hem ellerini hem parmak boyunu daha da kısa gösterir. Orta büyüklükteki yuvarlak ve oval taşlı yüzüklere yönelmek senin için daha doğru bir tercih olabilir.

İnce parmaklı, uzun ellere sahip gelin adayları da ellerinin güzelliğini yansıtabilmek için yine ufak, zarif taşlı modellere yönelebilir. Eğer ellerin büyük ve parmakların kalınsa, senin tercihin büyük taşlı modeller olmalı. Bu şekilde yüzüğün ile el ve parmakların orantılı bir görüntüye sahip olacak.

tektaş nasıl seçilir? tektaş çeşitleri, karat ve montür hakkında tüyolar

Taşını En İyi Şekilde Taşıması İçin Tektaş Montür Seçimi

Montür hem taşın yerleştirme biçimi hem de taşın yerleştirildiği yüzük çerçevesidir. Seçtiğin taşın en güzel şekilde görünmesi için tektaş montür seçimi oldukça önemlidir. Taşın ön planda olduğu ve göz kamaştırdığı yüzükler için ince tırnaklı, taşı tutan kısımları neredeyse görünmeyen montürlü ürünlere yönelmen gerekir.

Yüzüğünün ana maddesi olan altın ya da gümüş rengini ön plana çıkarmak ve taşı çok fazla ön planda tutmamak içinse kalın montürleri tercih edebilirsin. Tektaş seçimi esnasında montürlerin ince ya da kalın olması dışında tırnak sayılarını da göz önüne alman gerekir.

2, 4, 6 tırnaklı olarak tasarlanan montürlerde 6 tırnaklı seçeneğinin taşını en iyi şekilde göstereceğini bilmende fayda var.

Yüzük ve Pırlanta Renkleri Nasıl Seçmeli?

Yüzük seçimi yaparken seçeceğin yüzüğün rengi hem zevkine hem de taşının rengine uygun olmalıdır. Zümrüt, yakut, safir gibi taşlar renkli oldukları için beyaz altın ve gümüş renklerdeki yüzüklere daha çok yakışırlar. Tektaş yüzük seçerken taş tercihini elmastan yana kullandıysan rose gold olarak adlandırılan pembe altın, elmasın nostaljik havasını en iyi şekilde yansıtacaktır.

Pırlanta taş içinse beyaz, sarı, pembe altın ya da gümüş yüzüklerden zevkine en uygun olanını seçebilirsin. Pırlanta hepsine çok yakışacaktır ama beyaz rengi en iyi ve en zarif şekilde taşıyan yüzük renginin yine beyaz olduğunu da unutmamalısın.

tektaş nasıl seçilir? tektaş çeşitleri, karat ve montür hakkında tüyolar

Pırlantada Renk Değerleri

Pırlantalar ilk bakışta renksiz ya da beyaza yakın görünse de aslında birçok renkte olabilir. Genellikle pembe, kırmızı, sarı ve mavi gibi renkleri olan pırlantaların renk skalası "diamond " kelimesinin ilk harfi olan "D" harfinden başlayıp Z harfine kadar uzanır.

D harfi en beyaz pırlantayı simgeler. Beyazlığı ve renkleri Z'ye doğru değişir ve D renk pırlanta bulmak zordur. Seçim yaparken farklı renk değerlerine sahip yüzükleri karşılaştırarak daha kolay karar verebilirsin.

D renk tektaş kadar beyaz olmasa da genel olarak H renk değerindeki pırlanta ortalama ve güzel bir renge, parlaklığa sahip olacağından tercihini bu değer üzerinden değerlendirebilirsin. Biraz daha uygun fiyatlı olan I renk değerindeki yüzükler de pek çok kişi tarafından tercih edilir.

tektaş nasıl seçilir? tektaş çeşitleri, karat ve montür hakkında tüyolar

Taş Kesimi Konusunda Dikkat Etmen Gerekenler

  • Bir pırlantanın kesimi estetik açıdan oldukça önemlidir. Farklı pırlanta kesim çeşitleri ile pırlantanın yansımaları ve ışıltıları da değişkenlik gösterir. Pırlanta kesimine karar verirken tarzını öne çıkaracak modellere yönelebilirsin. Klasik, pek çok kıyafet ve aksesuar ile uyum sağlayacak bir yüzük arıyorsan yuvarlak kesim pırlanta modellerine göz atabilirsin. Bu kesim ışığı da çok güzel bir şekilde yansıtır. Ayrıca alyans ile birlikte de rahatça kullanılabilir.

  • Işıltısı daha az olsa da rengi ve zarafeti nedeniyle zümrüt kesim tektaş çeşitleri, fantezi modeller arasında oldukça sevilir. Prenses kesim, zümrütten sonra en çok tercih edilen modeller arasında yer alır ve diğer kesim türlerine nazaran daha yeni ve modern bir kesimdir. Özellikle uçuk pembe ve şeftali tonlarındaki prenses kesim yüzükler son yıllarda çok moda.

  • Günlük kullanımın yanı sıra sadece özel günlerde kullanmak üzere de seçim yapabilirsin. Stil sahibi kadınların özel günlerde taşıdıkları mücevherler de hayat tarzlarından esintiler taşır. Örneğin, oryantalist tarzda aksesuarlardan hoşlanıyorsan markiz kesim pırlanta yüzükleri senin için uygun bir seçim olabilir. Bu kesim pırlantayı en büyük gösteren modellerden biridir.

  • Daha minimal ve sade bir stilin varsa, hem günlük hayatta hem de özel günlerde yalın, zarif bir duruş sergilemek istiyorsan da trilliant (üçgen) kesim pırlanta yüzükleri tercih edebilirsin. Üçgen görünüme sahip bu kesim, doğru karatlarda çok farklı bir ışıltı verir. Pırlanta kesim kalitesi ile göz alan bir model olarak öne çıkar.

tektaş nasıl seçilir? tektaş çeşitleri, karat ve montür hakkında tüyolar

Pırlanta Berraklık Skalası

Pırlanta seçimi için önemli olan bir diğer özellik berraklıktır. Berraklık, taşın iç kısmında yer alan kusurların miktar ve büyüklüğünü ifade eden kalite ölçüsüne denir. Pırlantanın içinde bulunan bu kusurlar çıplak gözle net bir şekilde görülemeyen doğal kusurlardır.

Aslında bunlara kusur demenin çok doğru olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü pırlantadaki bu lekeler için bir nevi doğanın izleri diyebiliriz. Pırlanta gibi değerli taşlar, zamanla içerilerine bazı mineral ve farklı elementlerin izlerini alabilirler. Bu da onlarda küçük lekelenmeler yapabilir. Pırlantada berraklık skalası mükemmellik sıralamasına göre FL, IF- VVS1, VVS2- VS1, VS2- SI1, SI2- I1, I2, I3’tür.

FL, IF, pırlantada fiyatı en yüksek berraklık sınıfıdır. Pırlantanın yüzeyinde ya da altında hiçbir leke bulunmadığı anlamına gelir. VVS1, VVS2’de berraklık hemen hemen mükemmele yakındır. Neredeyse lekesiz denebilir. Berraklık senin için önemli bir kriterse bu sınıfa sahip bir tektaş seçmeni tavsiye ederim. VS1, VS2, pırlantada büyüteçle görülebilen birkaç leke olduğunu vurgular.

Temiz bir pırlantayı en uygun fiyata almayı hedefliyorsan, tercihini bu aralıktaki pırlantadan yana yapmalısın. SI1, SI2, sadece büyüteç altında görülebilen lekelere sahiptir. Pırlanta çıplak gözle tertemiz görünür. Fiyatı uygundur. I1, I2, I3 çıplak gözle de görülebilen birçok lekeye sahiptir ve fiyatı en ekonomik olan pırlanta türüdür.

pırlanta sertifikası

Pırlanta Karat Ölçüleri

Gelelim pırlantanın şeklinden sonra bizim kalbimizi eriten en büyük ikinci özelliğine. Peki, pırlantanın karat değeri nedir? Karat, pırlantanın ağırlığını belirtmek için kullanılan özel bir ağırlık birimidir. Karat, 100 eşit puana bölünür ve pırlantanın değeri ortaya çıkar. Örneğin, sertifikalarda gördüğümüz "0.25 ct" yüzüğün çeyrek karatlık bir elmasa sahip olduğunu gösterir.

İdeal tektaş ölçüsü için taşın milimetre bazında uçtan uca genişliğinin ve taşın kesim kalitesinin de hesaba katılması gerektiğini unutmamalısın. Pırlantanın nasıl kesildiği önemlidir. Çünkü kaliteli bir kesime sahip olan pırlanta ışığı daha iyi yansıtacağı için, olduğundan daha büyük görünür.

Kaç Karat Pırlanta İyidir?

Karata göre tektaşın iyi olup olmadığını merak ediyorsan da, parmağın küçüklüğünü ya da büyüklüğünü, montürün şeklini ve bütçeni göz önünde bulundurarak tercih yapmanı tavsiye ederim.

Karat tercihi ile pırlanta yüzük fiyatı doğru orantılı olduğundan seçim yaparken farklı tercihlerde bulunman daha uygun fiyata, karat değeri yüksek bir tektaş almana yardımcı olabilir. Özellikle sadece usta ellerde gerçekten anlaşılacak ve değeri belirlemeyen renk ve berraklığı ikinci planda tutarak daha gösterişli ve karat değeri yüksek bir yüzüğe sahip olabilirsin.

kaç karat pırlanta iyidir

Pırlanta Sertifikası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Seçimini yaptın ve satın alma aşamasına geldin. Bu aşamada atlamaman gereken en önemli nokta, sertifikalı tektaş satan markaları tercih etmen. Daha uygun fiyatlı oluşu nedeniyle cezbedici olsa da sertifikası bulunmayan bir tektaş yüzük almak daha sonra sorun yaşamana neden olabilir.

Değerli taşın sertifikası o mücevhere global bir geçerlilik sağlar. Ayrıca mücevher sertifikası, elmas ya da pırlantanın değerinin doğruluğunu kanıtlayan ve herhangi bir tamiratta işini kolaylaştıracak bir belgedir.

Pırlanta sertifikası için bilmen gereken bazı durumlar da var. Mesela, sertifikanın uluslararası platformda geçerli olup olmayacağı. Eğer bu senin için önemliyse tektaşı alacağın yüzük firmasının sana bu koşulları sağladığından emin olmalısın.

4C kuralını öne sürmesi ile tanınan Amerika Gemoloji Enstitüsü, incelediği değerli taşlar için GIA sertifikası veriyor. Peki, bu neden önemli? GIA sertifikalı bir pırlanta satın alırsan, dünyanın herhangi bir yerinde değerinin altına düşmeden pırlantanı satmayı garanti altına alabilirsin.

Bunun yanı sıra HDR Antwerp de uluslararası geçerli sertifika sunan diğer kuruluşların başında geliyor. Bu kurumun da vereceği HDR sertifikası ile pırlantanın kalitesi garanti altına alınacak. Diğer uluslararası sertifika veren kurumlar arasında Avrupa Gemoloji Laboratuvarı (EGL), Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) ve Amerikan Gemoloji Derneği Laboratuvarları (AGSL) sayılabilir.

tektaş nasıl seçilir? tektaş çeşitleri, karat ve montür hakkında tüyolar

Tektaş seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini biliyorsun. Peki nasıl bir tektaş modeli alacağına karar verdin mi? Şu videomuzdaki modeller sana ilham verebilir:

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Kıymet Demirboga

Düğün Tarihi: 09.07.2021


Cok güzel bilgilendirniz pırlanta hakkında hiç bir bilgim yoktu şimdi cok şey ögrendim teşekkür ederim


Gülgün Orpak

Düğün Tarihi: 22.05.2021


Açıklamalar çok bilgi verici tesekkurler


CEMİL KIYISIZ

Düğün Tarihi: 17.10.2014


KESİNLİKLE SERTİFİKASIZ ÜRÜN ALMAYIN...