Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

5:53 dakika

27.02.2024

Nişan organizasyonu yaparken hangi aşamaları takip etmelisin? Nişan hazırlıklarında dikkat etmen gerekenler neler? Nişan organizasyonu yapmak ne kadara mal olur? Bu soruların hepsini senin için cevapladık.

Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır

Nişan Organizasyonu Ne Kadar Mal Olur?

Nişanı yapacağın mekana, hafta sonu mu hafta içi mi yapacağına, kaç kişiyi davet edeceğine ve ekstra ne kadar harcayacağına göre fiyatlar değişecektir. Ama sana ortalama bir rakam vermek adına İstanbul'daki 2024 fiyatlarını baz alarak bir tablo oluşturdum. Bu tablodaki fiyatlar hafta sonu yapılacak, yemekli, 200 kişilik nişan organizasyonu için geçerli.

► Alyans için 14 ayar klasik yüzük fiyatı verdim. Eğer taşlı veya iki renk olmasını istersen fiyatlar artacaktır. Bütçeni zorlamak istemezsen de gümüş nişan yüzüğü tercih edebilirsin.

► Nişan elbiselerinin fiyatları işlemesine, güpürüne, özel tasarım olup olmamasına göre değişiyor.

► Nişan saç makyaj fiyatı da kuaförün popülerliğine göre değişebiliyor. Senin için çıkardığım ortalama fiyat nişan saç ve makyajını aynı firmada yaptırman halinde geçerli.

► Nişan organizasyon firmaları paketlerinde genelde şu hizmetleri sunuyor: Nişan masasını süsleme, davetlilerin masalarını ve sandalyelerini süsleme, nişan tepsisi hazırlama, çıkış yolu süsleme.

► Nişan pastasında da eğer özel tasarım istiyorsan fiyat yükselecektir. Özellikle şeker hamuruyla yapılan figürler maliyeti yükseltir.

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Nişan Mekanı60.000
Tektaş Yüzük25.000
Nişan Yüzüğü (Çift)25.000
Nişan Organizasyonu10.000
Nişan Pastası4.000
Nişan Elbisesi4.000
Takım Elbise3.000
Söz Çiçeği ve Çikolatası2.500
Nişan Saç Makyaj3.000
Söz İkramlıkları2.000
Nişan Hediyelikleri2.000
Nişan Davetiyesi1.500
Toplam 142.000

Nişan Yüzüğünü Seçerek Başla!

Nişan organizasyonunu planlamadan önce ilk olarak nişan yüzüklerini seçmelisin. Eğer nişandan önce söz töreni yaptıysan ekstra bir yüzüğe ihtiyacın olmayacaktır. Sözde takılan yüzükleri tekrar kullanabilirsin.

Ama sadece nişan organizasyonu yapacaksan ya da “Ben yeni bir yüzük istiyorum.” diyorsan bunu müstakbel eşinle konuşup hoşuna giden bir model seçmelisin.

Eğer yüzük modeli konusunda kararsızsan bu galeriye göz atmanı öneririm: Nişan Yüzükleri Modelleri

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Tabii nişan yüzüğünü koyabileceğin bir nişan tepsisine de ihtiyacın var. Bu tepsiyi dilersen yaratıcılığını kullanarak sen hazırlayabilirsin dilersen de organizasyon firmalarından talep edebilirsin.

Fikir vermesi açısından buraya bir galeri bırakıyorum: Nişan Tepsisi Modelleri

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Davetli Listesini Çıkar: Annenin Komşusunu Çağırsan mı Çağırmasan mı?

Nişan törenine genelde düğüne göre daha az kişi çağrılır. Mesela çok uzaktaki tanıdıklarını nişana çağırıp yormak istemeyebilirsin. O nedenle önceden davetli listesi çıkarman çok önemli.

Davetli listesi hazırlarken çok dikkatli olmalısın. Öncelikle çağırmadığın zaman sana alınacak ve alınmayacak insanları kategorilendirmelisin. Ama tabii en önemlisi o gün kimi yanında görmek istediğin.

Davetli listesinin şöyle de bir önemi var: Nişan mekanını ona göre seçeceksin. Yani çağıracağın kişiden çok daha fazla kapasitesi olan bir mekanı seçmene gerek kalmayacak.

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Nişan mekanını seçmeden önce bu listeye göz at: İstanbul'daki Samimi ve Küçük Nişan Mekanları

Nişan Mekanını Belirle!

Nişan organizasyonunu evde mi yoksa bir nişan mekanında mı yapacaksın? Bu soruyu iyi düşünüp, öyle yoluna devam et.

Sadece ailelerin geleceği ve çok az kişinin olacağı nişan törenleri evde yapılabiliyor. Ancak sen arkadaşlarının ve çevrendeki belirli insanların da bu ana tanık olmasını istiyorsan nişan mekanlarını incelemeni öneririm.

50 kişiden 600 kişiye kadar kapasitesi olan nişan yerleri mevcut. Sana en uygun olanı seçebilirsin. Eğer İstanbul’daysan daha da şanslısın. Çünkü senin için hazırladığımız listeler var:

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Nişanını mekanda ve yemekli yapacaksan önceden menüyü tatmalısın. Davetlilerine sunduğun nişan yemeklerinin lezzetini önceden bilmen önemli. Hem seçimini de ona göre yaparsın. Ayrıca nişan pastanı da seçmeli ve davetlilere dağıtılacak pastanın tadımını yapmalısın.

Pasta siparişi verebileceğin şirin butik pastacılar da burada: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

Evde Nişan Organizasyonu: Eğer nişanını evde yapmak istiyorsan süslemelerine çok özen göstermelisin. Özellikle nişan masası süslemen çok güzel olmalı. Evde nişan yapmak dışarıda bir mekanda yapmaktan daha az maliyetli. Ancak senin ve ailenin çok uğraşması gerekecek. Dilersen evdeki nişan organizasyonları için de firmalardan destek alabilirsin.

Bu tavsiyelere de kulak kabartmanda fayda var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

Nişan Elbiseni Seçmek Çok Zor Geliyor, Biliyoruz!

Gelin adaylarının en çok kafasına taktığı konulardan biri nişan elbisesi sanırım. Ani kararlarla sonradan pişman olacakları elbiseleri satın alabiliyorlar. Sen de bu hataya düşmemek için önerilerimize kulak kabartmalısın.

Öncelikle elbise seçimini son ana bırakma. Üzerinde yaptıracağın tadilatlar için vaktin olmalı ve elbiseni mutlaka nişan mekanına göre seçmelisin.

Tabii tek kriter nişan mekanı değil. Burada dikkat etmen gereken her şey yazıyor: Söz ve Nişan Elbiseni Seçerken Dikkat Etmen Gereken 5 Şey

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Ünlülerin elbiseleri de sana fikir verebilir: Ünlülerin Nişan Elbiselerini Görmeden Nişanlığını Alma!

Kuaförden Randevu Al: Ne Kadar Erken, O Kadar İyi!

Nişan tarihin belli olduğu andan itibaren kuaförleri araştırmaya başlamalısın. Hem semt olarak yakın olan hem de çalışmalarını beğendiğin kuaförlerden fiyat teklifi al.

"Nasıl olsa daha çok vaktim var. " diyerek kuaför randevunu ertelememeni öneririm. Çünkü birçok kuaför, erken tarihte randevu alan gelin adaylarına indirimli fiyatlar sunuyor. Unutma, nişan tarihin yaklaştıkça istediğin günde randevu bulabilmen de zorlaşır.

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Ayrıca nişan saçı modelini seçerken de elbise, mekan, saç tipi ve boyu gibi kriterleri göz ardı etmemelisin.

Sana en uygun nişan saçı modelini bulabilmen için bir yazı hazırladık: Nişan Saçı Modelleri

İyi Düşün Taşın, Nişan Konseptini Belirle!

Nişanında bohem öğelere mi yer vereceksin, yoksa altın varaklar mı süsleyecek her yeri? Belirlediğin mekana göre buna karar vermelisin. Eğer açık alanda nişan organizasyonunu yapacaksan daha çok çiçekleri, pastel renklerde aksesuarları ve cıvıl cıvıl aydınlatmaları kullanabilirsin.

Ancak kapalı alan nişanı istiyorsan ve ihtişamdan hoşlanıyorsan; büyük şamdanlar, güller, gold detaylardaki nişan süsleme fikirlerini değerlendirebilirsin. Aklına hiçbir şey gelmiyorsa da nişan için organizasyon şirketleri sana seçenek sunacaktır.

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Nişanında bu alternatifleri de değerlendirebilirsin: İlginç Nişan Organizasyonu Fikirleri

Çalışmalarını Beğendiğin Bir Organizasyon Firmasıyla Anlaş!

Özellikle nişanını evde yapmayacaksan mutlaka bir organizasyon firmasıyla görüşmeni öneririm. Çünkü her detaya senin yetişebilmen çok zor. Zaten yeterince hazırlıkla uğraşacaksın, bir de masaların süslemesini düşünürsen vay haline!

Firmalar genelde çiftlere nişan organizasyon paketleri sunarlar. Bunun içinde nişan süslemeleri, aydınlatmalar, nişan masası kiralama ve süslemesi ile nişan tepsisi gibi birçok hizmet yer alır. İhtiyacına göre paketleri genişletebilirler de.

Dipnot: Bazı nişan salonları dışarıdan organizasyon firmasının getirilmesine izin vermeyebilir. O nedenle önceden bu konuyu konuşmalı veya kendi bünyelerinde nişan organizasyon firmaları varsa onları araştırmalısın.

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Nişan masası kiralamak istersen bu yazı sana yardımcı olacak: İstanbul’da Kiralık Nişan Masası Bulacağın Firmalar

Nişan Davetiyelerini Bastırmanın Vakti Geldi!

Eğer nişanını mekanda yapacaksan küçük bir davetiye yaptırman gerekecek. Merak etme, düğün davetiyesi kadar gösterişli olmasına gerek yok. Minimal çizimlerin kullanıldığı davet kartları yeterli olur.

İstersen kafanda seni ve müstakbel eşini anlatan bir tema belirle ve nişan davetiyende onu kullan. Ya da davetiye firmasındaki hazır modellerden birini de seçebilirsin.

Nişan töreninden yaklaşık 1 ay önce de davetiyeleri dağıtabilir, uzakta olanlara da internetten gönderebilirsin.

Bak burada çok güzel modeller var: En Popüler 15 Nişan Davetiye Modeli

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Nişan davetiyenin üzerinde ne yazacağına karar veremediysen seni böyle alalım: En Orijinal Nişan Davetiye Sözleri

Nişan Hediyeliklerini Hazırla: Davetlilerin Elleri Boş Dönmesin!

Nikah şekeri gibi nişan töreninde de davetlilerine küçük hediyelikler hazırlamalısın. Bu bir mum olabilir, sukulent olabilir. Tamamen senin hayal gücüne ve zevkine kalmış.

Bütün arkadaşlarını toplayarak evde nişan hediyeliği hazırlama organizasyonuna girebilirsin. Ama öncesinden ne yapmak istediğine karar vermeli, malzemeleri tek tek bulmalısın. Bunlara vaktin yoksa en mantıklısı bir nikah şekeri firmasıyla anlaşmak.

nişan organizasyonu nasıl yapılır? ne kadara mal olur?

Nişan Giriş Müziğini Özenle Seç!

Davetlilerinin arasında müstakbel eşinle çıkacağın ilk anda hangi şarkı çalacak? Bu basit bir detay gibi görünse de atmosferini tamamlayacağı için önemli.

Senin için keyifli bir liste oluşturduk. Şuradan ulaşabilirsin: Duygular Sel: En Güncel Nişan Giriş Müzikleri

Nişan organizasyonu yaparken bu aşamaları takip etmen işini bayağı kolaylaştıracak. Fiyatların da fikir edinmen açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Eğer nişan organizasyonuyla ilgili aklına takılan bir konu varsa yorum yazarak sorabilirsin, en kısa sürede yanıtlayacağım.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap