İstanbul Boğazının Eşlik Ettiği Bir Teklif: Neşe ve Baran

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

5:48 dakika

29.04.2020

Evlenecek çiftlere şimdiden sonsuz mutluluklar! Unutmayın her şey bitiyor, sadece hatıralar kalıyor. Her anınız güzel olsun, onu güzelleştirmek için elinizden geleni yapın.

Nasıl tanıştınız?

Ofis arkadaşım, Baranın kuzeniydi. Arkadaş ortamında tanıştık diyebilirim.

Evlenme teklifi nasıl geldi?

Tarihlerle aram çok iyi değil, yanlış hatırlamıyorsam 13 Eylül 2013 Cuma akşamıydı. Baran bir arkadaşını görme bahanesiyle beni Beylerbeyi sahiline götürdü, arabayı park edip sahilde (sözde) arkadaşını beklemeye başladık.

O sırada olduğumuz yere bir tekne yanaştı. Yanımızda kalabalık eğlenceli bir grup vardı. Birden gülüşmeler falan başladı. Onlardan biri için geldiğini sanıp ben de tezahürat yapmaya başladım. Aaa kime geldi acaba kim bu şanslı kız diye şakalaşırken, Baran ‘belki de senin için gelmiştir’ dedi ve gerçekten böyle bir şeyi beklemediğim için çok şaşırdım.

Aklımdan ilk geçen şey keşke biraz hazırlıklı gelseydim oldu. Şort, tişört ve sıfır makyajla tekneye binmemek için çok direndim, hayır böyle olmaz diye çok söylendim ama sonuçta teknedeydik. İstanbul boğazının eşsiz güzelliği, köprüye yazılan Neşe & Baran, Benimle Evlenir misin? yazıları ve vapurlardan yükselen ‘Evet deee Neşeee!” sesleri eşliğinde Baran teklifini yaptı. Bana da evet demek kaldı. Gerçekten hayatımda unutamayacağım çok özel ve güzel bir andı!

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Düğün planlama süreci nasıl ilerledi, hazırlıklar ne kadar sürdü?

Neredeyse 1 sene öncesinden başladık diyebilirim. Mesleki bazı alışkanlıklarım düğün hazırlık sürecinde de bizimleydi. Ben her şeyi en ince ayrıntısına kadar incelerken, müzikten, masa düzenine, yaka iğnesinden davetiye harfinin sitiline kadar her şeyi düşünürken, Baran olayın kaça bunlar kısmındaydı, haksız da sayılmazdı…

Sanırım bu anlamda bir genellemenin içindeyiz, pimpirikli, her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyen, her şeyin en güzeli olsun diyen gelinler ve rahat tavırları ile “hallederizci”, “aman o da olmasın be aşkımcı” damatlar.

Bizim için hazırlıkların en yoğun olduğu dönemse son 5 aydı. Aynı zamanda evin tadilat işleri ile de birebir ben uğraşmaktaydım. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Kesinlikle atlanmaması gereken konuları hiç yokmuş gibi unuttuk desem yeridir.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Eskiden üniversite sınavına girmeden öğrencilere son iki gün çalışmayın, kafa karışıklığı yaratmanın dışında fayda sağlamaz diye uyarılar yaparlardı, yine de son ana kadar soru çözerdik, gerçekten faydasız bir yorgunluk yaşardık, düğün hazırlık süreci de aynı bence. İki gün öncesinde kalemi kağıdı bir kenara bırakman gerekiyor.

Düğün günü sabah 06.00 ve ben hala oturma planının içinden çıkamamıştım ve sonuçta hava muhalefetinden dolayı yaptığımız oturma planına da uyamadık. Yaşadığım tecrübeyle şunu söyleyebilirim ki; her şeyi tek başına yapamazsın, bırak da insanlar sana yardım etsin ve düğünden iki gün önce gelin ve damat ayaklarını uzatıp bolca dinlensin…

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Nerede evlendiniz, düğün mekanına nasıl karar verdiniz?

Açık havada gerçekleşen organizasyonlar bana hep daha samimi ve estetik gelmiştir. Bu sebeple daha çok açık alan düğün mekanları üzerinde yoğunlaştık.

Sayfanızı ziyaret eden arkadaşlara fikir vermesi adına şunu söyleyebilirim; gezdiğimiz düğün mekanları içinde beni en çok etkileyenler Adile Sultan Sarayı, Çubuklu 29 ve Feriye Lokantası’ydı.

Adile Sultan Sarayı ve Çubuklu 29’un aynı zamanda kapalı mekanlarının oluşu çok büyük bir avantaj. Ne yazık ki bu iki mekan da istediğimiz tarihlerde doluydu. Bizim düğün mekanımız Feriye Lokantası içinse kapalı mekanının olmaması dezavantajlı bir hal alıyor.

Olumsuz hava şartlarında tek seçeneğiniz, ücret karşılığında dış mekanın üstünü kapatmak oluyor. Bu da gerçekten harika bir görüntüsü ve eşsiz bir manzarası olan mekanı büyük ölçüde sevimsizleştiriyor.

6 Eylül 2014 günü biz de hava şartları mağdurlarından biri olduk diyebilirim. İşin trajikomik tarafı ise yağmur yağacak uyarılarına rağmen bir damla bile düşememiş olmasıydı.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Feriye Lokantası ile ilgili olumsuz bazı görüşlerimi de yine başka çiftlere fikir vermesi adına paylaşmak isterim. Bence boğazın en güzel noktasında konumlanmış nadir mekanlardan olmasına rağmen kötü bir işletmeye sahip. Benim mekanla ilgili yerleşim, sahne yeri vs. gibi birçok talebim oldu. Anlaşma öncesi ılımlı tavır, sözleşmeler imzalandıktan sonra nedense değişti. O günlerde en çok ihtiyacımız olan yapıcı tavırlar yerine, olmaz, yapamayız, mümkün değiller geldi. Fakat davetli sayısı 400 kişiyi bulduğunda, tüm bu olmazların nasıl olduğunu görmek gerçekten dramatikti.

Bir de düğüne iki saat kala üç metre yüksekliğinde çadır yaparak tecrübesini konuşturan yetkili beyle yaptığımız tartışma, hiçbir şey yapmıyorum ne haliniz varsa görün diye rest çekip, arkasını dönüp gitmesi gerçekten unutamayacağım sahnelerdendi. O saatten sonra dönüp özür dilemesi ise benim için komiklikten öteye geçmemişti.

Özetle; öyle değerli bir mekanda daha profesyonel, bilgili ve ilgili kişilerin yetkili olması temennisinde bulunabilirim ama diğer taraftan mutfak konusunda haksızlık etmek istemem, yemekler gerçekten enfesti…

Her şeye rağmen Feriye Lokantası’nda düğünüm gerçekten güzel oldu, çünkü davetlilerin, arkadaşlarımın, yakınlarımın enerjisi çok yüksekti ve tabi Baranla benim de… Hani o kapıdan çıkıp yürümeye başlıyorsunuz ya bütün sıkıntılar da aynı anda uzaklaşıp gidiyor. Düğün sırasında en çok duyduğum şey hiçbir düğünde bu kadar eğlenmedim cümlesiydi. Gerçekten eğlendik, bu anlamda canlı müzik ekibi Grup Suxe’ye de teşekkür etmem gerekir.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Organizasyonda öne çıkan detaylar nelerdi?

Benim tercihim sadelikten ve şıklıktan yanaydı. İmkanlarımız ölçüsünde seçimleri kendim yaptım. Renkler beyaz ve pastel tonlar üzerine yoğunlaştı, cam ve ayna objeleri çok sevdiğim için tercihlerimi o yönde kullandım. Firma yetkililerinin daha fazla ilgi göstermelerini ve seçenek sunmalarını beklerdim ama büyük bir sıkıntı yaşadık diyemem. Ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştırlar diyelim.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Gelelim gelinliğe! Aklındaki model o gece üzerinde miydi?

Gelinliği Bağdat Caddesi’ndeki Pronovias mağazasından aldım. Aklımdaki model farklıydı ama kendi gelinliğimi de çok severek giydim gelinliğimle ilgili hiç pişmanlık yaşamadım diyebilirim. Tek üzüldüğüm şey, o da benim hatamdı, duvağımı kestirmek oldu. 4 provaya gittim çok memnun ayrıldım provalardan.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Peki ya makyajın, saçın... Onlarla ilgili deneyimin nasıl gelişti?

Düğün hazırlık evresinin en güzel tarafından biri de Cenk Aydınlısoy'la tanışmamdı. Makyaj ciddi bir soru işaretiydi benim için ve tesadüfen Cenk Bey’le irtibata geçtim. Sadece telefonla görüşmemize rağmen, sesindeki samimiyet ve güvenle kafamdaki soru işareti o an silindi diyebilirim.

Daha sonrasında beni provaya aldı, ne istediğimi anladı ve neyi nasıl yapacağını özenle anlattı. Birebir düğünde uygulayacağı makyajı yaptı ve içim çok rahat bir şekilde eve döndüm. Düğün sonrası arkadaşlarıma içtenlikle önerdiğim tek isim de o oldu.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Saç konusuna gelince aklımdaki modeli tam ifade edemedim Emre Beye ama sonuç beni mutsuz da etmedi. Her şeyin ötesinde güler yüzle ve enerjisi yüksek insanlarla çalışmış olmak büyük bir şanstı benim için.

Bu arada hazırlıklarımızı Biz Cevahir Otel’in suit odalarından birinde yaptık, harikaydı, ferah, rahat, kesinlikle tavsiye ederim.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

İlk dans parçanız hangisiydi?

Dans parçamız Özdemir Erdoğan'dan Pervane şarkısıydı.

Düğün günü başınıza gelen komik bir olay oldu mu?

Daha önce de bahsettiğim gibi trajikomik olan mekanın üzerini kapattırıp, tek bir damla yağmurun yağmamış olmasıydı.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Düğününüzün en güzel anı neydi?

Nikah sırasında çok güzel bir enerji vardı, herkes gülerek tezahürat ediyordu. O an çok mutluydum, hayatımda sevdiğim ve bizi seven ne çok insan var diye geçirdim içimden.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Peki en duygusal anı neydi?

Sanırım düğün günü evden çıkarken babamla yaşadığımız an en duygusalıydı.

Balayınızı nerede yaptınız?

Düğün ertesi balayına gitmedik. Ocak ayında Viyana Budapeşte seyahatimiz oldu.

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Düğün.com Çiftlerine neler tavsiye edersiniz?

Planlı programlı olmalarını, düğün hazırlık sürecinde her ne için olursa olsun birbirlerini yıpratmamalarını, her şeyin nihayetinde olacağına vardığı felsefesini göz ardı etmeden yine de en güzelini yapmak için çabalamalarını tavsiye ederim. Damat adaylarına da biraz empati yapmalarını, gelinler her zaman haklıdır!

ALTERNATIF_TEXT_BURAYA

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 yorum

Esma Çalışkan

20/12/2015

Herşey tek kelimeyle harikaydı Neşecim ♡ :)