Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:33 dakika

25.09.2023

En ideal yüz şekli olan oval yüz tipi hemen hemen tüm saç modellerinin yakıştığı bir formdur. Sen de bu yüz tipine sahipsen ve hangi gelin saçı modellerini yaptırabileceğini merak ediyorsan bu yazı tam senlik!

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Oval Yüz Şekli Nedir?

Oval yüz tipi, yüz tipleri en arasında en ideal olanıdır. Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Yani oval yüz tipi nasıl olur derseniz, alın ve çene arasındaki mesafe, iki elmacık kemiği arasındaki mesafeden fazla olur. Bu yüz tipinde elmacık kemikleri belirgindir. Çene ucu çok sivri değildir. Çene kemikleri ise köşeli ve çıkık değildir.

Oval Yüz Tipine Sahip Olduğumu Nasıl Anlarım?

Oval yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon oval ise bu yüz tipine sahipsin demektir.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Oval yüz şekli, tüm yüz tiplerinin yaklaşmaya çalıştığı yumuşak hatlara sahip bir formdur. Diğer yüz tiplerinde gerek saç modelleri ile gerek kontürleme işlemi ile oval illüzyonu yaratılmaya çalışılır.

Tüm yüz tipleri ve uygun gelin saçı modellerine ilişkin detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsin: Gelin Saçınızı Yüz Şeklinize Göre Yaptırın

Oval Yüz Tipine Hangi Gelin Saçı Modelleri Yakışır?

Oval yüz şekline göre gelin saçı modelleri araştırırken son derece özgür olduğunu bilmeni isteriz. En ideal yüz tipine sahipsin ve sana yakışmayacak saç modeli yok.

Tepeden, yandan ya da enseden topuzlar oval yüz tipi için saç modelleri arasında. İstersen dağınık, istersen sıkı, istersen örgülü topuz çeşitlerinden seçebilirsin.

yuvarlak yüze gelin saçı

Gelin saçı modelini seçmeden önce şu yazımıza da bakmalısın: Gelin Saçı ve Makyajını Seçmene Yardım Edecek İpuçları

Topuz modellerinden arasından seçim yapacaksan saç aksesuarı olarak duvak kullanabilirsin. Ya da enseden sade bir topuz yaptıracaksan minimal bir saç tokası kullanabilirsin.

Eğer topuz modelleri hakkında daha fazla şey öğrenmek istersen şu yazımıza da göz atmalısın: Topuz Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Oval yüze en çok yakışan saç modelleri arasında atkuyruğu da var. Atkuyruğu gibi yüzü ortada bırakan bir model elbette en çok oval yüz tipine yakışıyor. Atkuyruğu ve sade bir topuz ile şık bir saç tokası ya da vintage bir vualet takabilirsin.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Kısacası gelin saçı modelin konusunda seçeneklerin sonsuz. Bombeli bir atkuyruğu, prenses örgü, dağınık topuz, dalgalı açık saç, ense topuzu... Gelinliğinin yakasına en çok hangi model uyuyorsa onu seçebilirsin.

Yüzüne uygun gelin makyaj modellerine ilişkin tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Oval Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Oval Yüz Şekline Sahip Ünlüler Kimler?

Oval yüz şekli olan ünlüler özel davetlere, ödül törenlerine katılırken ya da normal hayatlarında nasıl saç kesimlerini tercih ediyor, hangi modelleri yaptırıyor diye takip edebilirsin.

Örneğin; Charlize Theron, kısacık saçlı haliyle de, katlı kesim ve dalgalı bir saç modeli ile de, sıkı bir topuzla da harika görünüyor.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Tipik bir oval yüze sahip Jessica Alba da farklı saç modellerine uyum sağlayan bir yüze sahip. Yandan bukleli bir topuz, orta boy, katlı kesim, fönlü saçları ve yandan ayrılmış, bir yanda toplanmış açık saçları en çok tercih ettiği saç modelleri.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Ünlü gelinlerin saç modellerini incelemek için şu yazımıza da bakabilirsin: Her Biri Göz Alıyor: Ünlülerin Gelin Saçı Modelleri

Oval yüz şekline sahip gelin adaylarına saç modeli seçiminde yardımcı olacak detaylara değindik. Sırada yüz şekline uygun gelin saçını sana başarıyla uygulayacak firmayı bulmak var. Bunun için şehrindeki gelin saçı firmalarının profillerine göz atabilir, ilgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap