Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:52 dakika

29.04.2020

En ideal yüz şekli olan oval yüz tipi hemen hemen tüm saç modellerinin yakıştığı bir formdur. Eğer oval yüz tipine sahip bir gelin adayı isen çok şanslısın demektir. Hangi gelin saçlarını yaptırabileceğinden, senin yüz tipindeki ünlülere kadar pek çok şey burada!

Oval Yüz Şekli Nedir?

Oval yüz tipi, yüz tipleri en arasında en ideal olanıdır. Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Yani oval yüz tipi nasıl olur derseniz, alın ve çene arasındaki mesafe, iki elmacık kemiği arasındaki mesafeden fazla olur. Bu yüz tipinde elmacık kemikleri belirgindir. Çene ucu çok sivri değildir. Çene kemikleri ise köşeli ve çıkık değildir.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Oval yüz şekli, tüm yüz tiplerinin yaklaşmaya çalıştığı yumuşak hatlara sahip bir formdur. Diğer yüz tiplerinde gerek saç modelleri ile gerek kontürleme işlemi ile oval illüzyonu yaratılmaya çalışılır.

Oval yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon oval ise bu yüz tipine sahipsin demektir.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Oval Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Yakışır?

Oval yüz şekline göre gelin saçı modelleri araştırırken son derece özgür olduğunu bilmeni isterim. Sen şanslısın, en ideal yüz tipine sahipsin ve sana yakışmayacak saç modeli yok.

Tepeden, yandan ya da enseden topuzlar oval yüz tipi için saç modelleri arasında. İstersen dağınık, istersen sıkı, istersen örgülü topuz çeşitlerinden seçebilirsin. Topuz modellerinden arasından seçim yapacaksan saç aksesuarı olarak duvak kullanabilirsin.

Ya da enseden sade bir topuz yaptıracaksan minimal bir saç tokası kullanmanı öneririm. Eğer topuz modelleri hakkında daha fazla şey öğrenmek istersen seni topuz modelleri hakkında bilmen gereken her şey yazısına göz atmanı tavsiye ederim.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Saçlarını açık bırakmak istersen de yandan ayrılmış iri bukleli bir saç modeli yaptırabilirsin. Saçlarını açık bırakırsan duvak yerine çiçeklerden taç takmalısın.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Gelin taçlarıyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Tacı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oval yüze en çok yakışan saç modelleri arasında at kuyruğu da var. At kuyruğu gibi yüzü ortada bırakan bir model elbette en çok oval yüz tipine yakışıyor. At kuyruğu ile şık bir saç tokası ya da vintage bir saç tarağı takabilirsin. Hani şu saç tarağı şeklindeki tokalardan.

Kısacası gelin saçı modelin konusunda seçeneklerin sonsuz. Bombeli bir at kuyruğu, prenses örgü, dağınık topuz, dalgalı açık saç, ense topuzu... Gelinliğinin yakasına en çok hangi model uyuyorsa onu seçebilirsin.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Oval Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Oval yüze nasıl makyaj yapılır diye merak ediyorsan önce çok şanslı olduğunu söyleyebilirim. Oval yüz en ideal yüz modeli olduğu için makyaj öncesi yüz tipini ideale yaklaştırmak için kontürleme yapmana gerek yok.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Sadece aydınlatma işlemi uygulaman yeterli. Bu yüz tipinde öne çıkartman gereken noktaları ten renginden 2 ton açık renkte makyaj malzemeleri ile aydınlatabilirsin. Aydınlatıcı uygulaman gereken noktalar ise alnın, çenen ve göz altların!

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Oval Yüz Şekline Sahip Ünlüler Kimler?

Oval yüze sahip ünlüler arasında Jessica Alba, Charlize Theron, Olivia Palermo, Gwyneth Paltrow, Doutzen Kroes gibi isimleri sayabiliriz. Oval yüz şekli olan ünlüler özel davetlere, ödül törenlerine katılırken ya da normal hayatlarında nasıl saç kesimlerini tercih ediyor, hangi modelleri yaptırıyor diye takip edebilirsin.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Oval yüz tipindeki ünlülerin yüz şekillerine göre özel tercihler yaptığını pek sanmıyorum çünkü zaten hemen hemen tüm saç modelleri oval yüzlülere yakışıyor. Örneğin Charlize Theron, kısacık saçlı haliyle de, katlı kesim ve dalgalı bir saç modeli ile de, sıkı bir topuzla da harika görünüyor.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Tipik bir oval yüze sahip Jessica Alba da farklı saç modellerine uyum sağlayan bir yüze sahip. Yandan bukleli bir topuz da, orta boy, katlı kesim, fönlü saçları da, yandan ayrılmış ve bir yanda toplanmış açık saçları da çok yakışmış.

oval yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Eğer oval yüzlü gelin adaylarından biriysen, aklında cevaplanmasını istediğin bir soru varsa, senin gibi diğer oval yüzlü gelin adaylarıyla paylaşmak istediğin ipuçları, öneriler varsa mutlaka bizimle paylaş, herkes görsün!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum