Sadece düğün gününde değil, tüm hayatın boyunca dikkat etmen gereken bir kural göz ve ten rengine göre makyaj yapmak. İnsanlar sana gelin makyajın ne kadar güzel olmuş yerine ne kadar güzelsin demeli! Çünkü yüzüne oturmayan bir makyaj senin değil, sadece makyajın güzelliğini ortaya çıkarır. Bu yüzden mutlaka ten rengine göre makyaj ve göz rengine göre makyaj yapımı hakkında tüm detayları öğrenmelisin!

Gelin makyajı yaptırmadan önce ten rengine uyum sağlayan tonları belirlemen gerekiyor. Yani makyaj uzmanına güvenebilirsin, ancak öncesinden araştırıp fikir sunabilecek şekilde onun yanına gitmeni öneririm. Böylelikle hem sen hayallerindeki gibi bir makyaj yaptırmış olursun, hem de kafanda bir fikirle gitmiş olman makyaj uzmanının işini kolaylaştırır.

Ten ve göz rengine göre nasıl tonlar seçmen gerektiğini senin için yazdım. Bu yazıyı okuduktan sonra sana sadece iyi bir makyaj firması bulmak kalıyor.

ypujqnv8zpjbuqml - ten ve göz rengine göre gelin makyajı

Göz Rengine Göre Makyaj Önerileri

1-Mavi Göz Rengine Göre Makyaj

Mavi gözlerin varsa bej ve toprak tonları gözlerini olduğundan daha iri gösterecektir. Fakat koyu gri göz makyajı yaparsan gözlerindeki buğuyla tüm davetlileri etkileyebilirsin.

Gelin Saçı ve Makyajı İndirimleri

Mavi gözü ortaya çıkartmak için altın tonlarda bir rengi, bronzlaştırıcı pudra ve pembe tonlarda ruj idealdir.

Göz kapağına altın tonlarda, kirpik diplerine bronz tonlarda, gözün dış kısımlarına ise kahve tonlarında ışıltılı bir göz farı uygulanırsa mavi göz rengini ortaya çıkaran bir makyaj tamamlanmış olur.

Bu göz rengindeki ünlülerin makyajlarından, buğulu göz makyajı tüyolarına kadar daha fazlasını merak ediyorsan Mavi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazısına göz atmanı tavsiye ederim.

8apqkthj24esd26r - ten ve göz rengine göre gelin makyajı

2-Yeşil Göz Rengine Göre Makyaj

Makyaj sanatçılarına göre en sık yapılan hatalardan biri de yeşil gözlülerin mavi ve yeşil gibi göz renginin önüne geçecek tonlarda göz makyajı yapmaları. Göz renginle aynı renkte yani yeşil ve mavi far kullanmamalısın.

Bu renkler yerine mor, kahve tonları, toprak tonları, göz renginden farklı bir tonda yeşil gibi renklere yönelebilirsin.

Metalik gri, gümüş ve grinin diğer tonları yeşil gözü donuklaştırır ve mekanikleştirir. Bu yüzden gümüş tonlarından uzak durmalısın.

Daha fazlası için seni böyle alalım: Yeşil Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

jjg0uwmjoyly6xi8 - ten ve göz rengine göre gelin makyajı

3-Kahverengi Göz Rengine Göre Makyaj

Öncelikle aynı oval yüz tipi gibi kahverengi gözün de en şanslı göz rengi olduğunun söyleyebilirim. O yüzden için rahat olsun.

En doğal göz rengi olduğu için bu gözle hemen hemen tüm tonlar uyumlu ve güzel durur. Lacivert, mor, yeşil ve açık kahve tonları en iyi sonuç veren tonlardır.

Bu göz rengini belirginleştirmek için kendi göz renginden daha koyu bir eyeliner kullanabilirsin. Kendi tonundan daha koyu bir kahve veya siyah eyeliner ve aynı tonlarda rimel gözlerini ortaya çıkartacaktır.

Kahverengi gözleri ön plana çıkartmak için sıcak tonlara yönelebilirsin. Örneğin toprak tonları, bakır ve altın tonları kahverengi gözler için ideal tonlardır. Hafif hafif ışıltılı, sedefli ve parıltılı farlar göz rengindeki sıcaklığı ortaya çıkartır.

Bu göz rengindeki ünlülerin nasıl makyaj yaptırdığından, kahverengi göze nasıl dumanlı makyaj yapılıra daha çok şeyi merak ediyorsan buraya lütfen: Kahverengi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

xlxdjqhphvtcdq8m - ten ve göz rengine göre gelin makyajı

Ten Rengine Göre Makyaj Önerileri

4-Beyaz Ten Rengine Göre Makyaj

Bu ton benim de sahip olduğum Anne Hathaway rengi. Tenin tam olarak bu renk ve gözlerin kahverengiyse kahve tonları gelin makyajı sana en çok yakışan renkler olacaktır. Hatta gözlerinde toprak tonlarının tümünü kullanabilirsin.

Mesela gözlerin açık kahverengiyse siyah yerine kahve eyeliner kullanman bakışlarını yumuşatacaktır. Yanaklarını en çok bal, şeftali ve kayısı renklerinde allık ile renklendirmeli, dudaklarında ise pembe ve açık tonlarda rujlar ve parlatıcılar kullanmalısın.

Mesela ben, düğün günüm ile fotoğraf çekimim ayrı günlerde olduğu için iki ayrı makyaj yaptırmıştım. Çekim günü yapılan toprak tonlarındaki makyajım düğün gününde yapılana göre daha çok beğenildi.

anne_hathaway_makyaj - Gelin makyajı örneklerinden doğal ve şık Anne Hathaway makyajı

5-Buğday Ten Rengine Göre Makyaj

Buğday ten rengine en güzel örnek Jennifer Aniston’dur. Bu renk tipine en çok altın ve bronz renk far ile eyeliner sürülmüş göz makyajı yakışıyor. Düşüncede çok ağır bir makyajmış gibi gözükebilir ama hafif uygulandığında güzelliğini taçlandırır.

Buğday tenliler için allık renkleri arasında öne çıkanlar tüm pembemsi allık renkleri diyebilirim. Açık pembe parlak bir ruj ile tamamlamalısın gelin makyajını. Bu sana canlı bir görünüm katacak.

jen_aniston_makyaji - Gelin makyajı modellerinden buğday tenli gelinlere Jennifer Aniston makyajı

6-Esmer Ten Rengine Göre Makyaj

Tüm zamanların en seksi kadınlarının ten rengidir esmer. Öyle ki sarışının adı esmerin tadı bile denir. Eğer böyle bir ten rengin varsa çok şanslısın. Çünkü çoğu zaman makyajsız bile parıldarsın. Düğün gününde yaptıracağın gelin makyajı için bu ten rengindeki Eva Longoria’yı örnek alabilirsin.

Uçuk pembeli far ve eyeliner ya da altın kahve tonlarında göz makyajı yapmalısın eğer esmer bir tenin varsa. Allık için ise altın bronz tonlarında bir kahve uygulamalı ve rujunu da bu tonlardan seçmelisin. Bir alternatif ruj da açık pembe olabilir.

eva_longoria_makyaji - Gelin makyajı örneklerinden esmer ve bronz tenli gelinlere Eva Longoria makyajı

Artık ten ve göz rengine göre makyaj tonlarını biliyorsun. Gelin saçı modelini de nasıl seçeceğine dair fikir ve önerilerimize kulak vermelisin.

Ayrıca testi çözersen, sana en çok yakışacak gelin makyajını öğreneceksin:

Şehrindeki 534 Gelin Saçı ve Makyajı Artisti Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (4)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

HS Hale Soylu

Merhaba, Konularınız güzel ancak bence yazdığınız yazılarda dilbilgisine de dikkat etmeniz gerekir. Bu daha profesyonel olduğunuzu gösterecektir. Başlıklarda da hatalarınız mevcut, örneğin ermerler gelinler diye başlık atmışsınız baya göze batıyor. İyi günler

D Düğün.com

Merhaba Hale Hanım, Aslında dilbilgisi ve yazım kuralları konusunda biz de en az sizin kadar titiziz ve buna özellikle büyük özen gösteriyoruz fakat arada böyle minik hatalar gözden kaçabiliyor. İlgi ve uyarınıza çok teşekkür ederiz. Gerekli değişiklik yapıldı bile. Saygılarımla

MK Melis Katyna

kizil saçli bayanlar ne yapmalı ten beyaz ve hafif sarımsı ise???

F Fidoss

gelin makyaji ama coook sade yaaa......

SE Sevda Ela

Ben beyaz tenli ela göz rengine sahibim düğünüme nasıl bir makyaj önerirsiniz.. İyi günler

D Düğün.com

Merhaba Sevda Hanım, Ela gözler ve beyaz ten için kahverengi tonlarının hakim olduğu bir gelin makyajı uygun seçim olacaktır. Bu tonlar ela gözleri belirginleştirir. Ancak göz kapağı ve kaş kenarına daha açık renklerde far uygulamalısınız. Far seçiminde altın, şeftali tonları ve leylak tonlarını da tercih edebilirsiniz. Farı gölgeli bir şekilde uyguladıktan sonra ışıltılı göz kalemi ile gözaltlarınızı canlandırabilir, göz makyajınızın daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Gözleriniz küçükse iç kısmına beyaz kalem çekebilirsiniz. Eyeliner’ı da göz şeklinize uygun çekmelisiniz. Yani düşük göz yapınız varsa eyeliner’ı yukarı doğru çekmek daha doğru olacaktır. Dumanlı makyaj da ten ve göz renginizle uyum sağlayacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...