Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

6:44 dakika

11.02.2021

Sadece gelin makyajın için değil, tüm hayatın boyunca dikkat etmen gereken bir kural: Göz ve ten rengine göre makyaj yapmak! Düğününde insanlar sana gelin makyajın ne kadar güzel olmuş yerine ne kadar güzelsin demeli! Çünkü yüzüne oturmayan bir makyaj senin değil, sadece makyajın güzelliğini ortaya çıkarır. Bu yüzden biz de ten ve göz rengine göre gelin makyajı önerilerimizi bu yazıda sıraladık!

gelin makyajı

Düğün gününde muhteşem görünmek için gelinlik kadar gelin saç makyajı da önemlidir. Makyajını ten ve göz rengini de dikkate alarak yaptırdığında en güzel gelin makyajının seninki olacağına emin olabilirsin!

Bu yüzden gelin makyajı yaptırmadan önce ten ve göz rengine uyum sağlayan tonları belirlemen gerekiyor. Bunun için biraz araştırma yaptıktan sonra, profesyonel gelin makyajı için sana uygun bir uzmana kendini emanet edebilirsin. Böylelikle hem sen hayallerindeki gibi bir makyaj yaptırmış olursun hem de kafanda bir fikirle gitmiş olman makyaj uzmanının işini kolaylaştırır.

gelin saçı ve makyajı istanbul

Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Yüz tipin, ten rengin, göz rengin ve göz şeklin, gelinliğinin modeli, düğününü yapacağın mevsim gibi kriterleri değerlendirerek gelin makyajına karar verebilirsin. Sana uygun makyaj modeli konusunda gelin makyajı uzmanından da yardım alabilirsin.

Özellikle yüz şeklini bilmen, makyaj tekniğinin doğru uygulanması açısından oldukça önemli. Dikdörtgen yüz şekline sahipsen iki farklı fondöten ve aydınlatıcı ile dikkatleri yüzün orta kısmında toplayarak yüzünü daha kısa ve yuvarlak gösterebilirsin. Yüz şeklin kareyse fondöteni elmacık kemiklerinin hemen altına, burun bölgesinin kenarlarına ve çenenin en köşe bölgesine uygulamalısın.

Yüz şekline göre gelin makyajının nasıl olması gerektiğine dair ipuçlarını şu yazımızda bulabilirsin: Gelin Makyajının Püf Noktaları

Gelin makyajını yaptırırken dikkat etmen gereken diğer en önemli kriterler arasında ten ve göz rengin geliyor. Bu yazımızda da sana bu konuda önerilerimiz olacak. Haydi gel, birlikte bakalım:

gelin makyajı nasıl olmalı

Göz Rengine Göre Makyaj Önerileri

Kahverengi, mavi, yeşil… Gözlerini öne çıkarmak için seçeceğin rimel, far ve eyeliner renklerine dikkat etmelisin.

Kahverengi, hemen hemen tüm tonlar ile uyum sağlayan ve yaygın görülen bir göz rengidir. Ancak renkli gözlü bir gelin adayıysan göz renginin önüne geçecek tonlardan kaçınman gerekiyor. Yani göz renginle aynı renkte yani yeşil ve mavi far kullanmamanda fayda var. Peki hangi göz rengine hangi tonlarda makyaj uygun olur dersen hemen açıklayalım:

1-Mavi Göz Rengine Göre Makyaj

Mavi gözlerin varsa bej ve toprak tonları gözlerini olduğundan daha iri gösterecektir. Fakat koyu gri göz makyajı yaparsan gözlerinle bütünlük oluşturarak yaratacağı buğuyla tüm davetlileri etkileyebilirsin. Bu tonların, büyük ve dışa çıkık gözleri daha küçük göstermek için uygun olduğunu da söyleyelim.

Mavi göz rengini öne çıkarmak istiyorsan da göz kapağına altın tonlarda, kirpik diplerine bronz tonlarda, gözün dış kısımlarına ise kahve tonlarında ışıltılı bir göz farı kullanabilirsin. Ayrıca göz çevreni aydınlatmalısın. Bunun için göz çevrene cilt renginden 1-2 ton açık aydınlatıcı uygulaman gerekir. Üst kirpik diplerine siyah eyeliner çeker ve son olarak da kaşlarının seyrek kısımlarını doldurursan gözlerin son derece belirgin ve dikkat çekici duracaktır.

mavi göz makyajı

Altın tonlarını tenine yakıştıramıyorsan metalik, pembe ve rose gold tonlarında ışıltılı gelin göz makyajı örneklerini mavi gözlü gelin makyajı için önerdiğimizi de söyleyelim.

Göz makyajın dikkat çekici olacaksa, ruj seçimini şeftali ve nude gibi doğal tonlarda tercih edebilirsin.

mavi göze hangi ruj

Bu göz rengindeki ünlülerin makyajlarından, buğulu göz makyajı tüyolarına kadar daha fazlasını merak ediyorsan Mavi Gözlüler İçin Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza göz atabilirsin.

2-Yeşil Göz Rengine Göre Makyaj

Metalik gri, gümüş ve grinin diğer tonları yeşil gözü donuklaştırır. Bu nedenle bu tonlardan uzak durmalısın.

Metalik renkler yerine kırmızı, pembe, mor ve mürdüm tonları ile toprak tonlarında gelin makyajı seçeneklerini düşünebilirsin. Eğer gözlerin yeşil ve cildin ise açık bir tondaysa doğal tonlarda farlara yönelebilirsin. Soft ve doğal gelin makyajı için açık pembe tonları senin için daha uygun olabilir. Buğday tenli ya da esmer ve yeşil gözlüysen mor, mürdüm tonlarında farlar kullanabilirsin.

Siyah, bakışlarını sertleştirir ve göz rengini boğar. Yeşil gözler için rimel ve kalem rengi önerimiz; kahve tonlarında olacak. Özellikle de çikolata kahvesi göz kalemi, eyeliner ve rimel kullanırsan bakışların yumuşar ve göz rengin ortaya çıkar. Böylece daha doğal bir görüntü yakalarsın.

yeşil göze göre makyaj

Daha fazlası için seni böyle alalım: Yeşil Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Geldik dudaklara! Yeşil göze hangi gelin ruj renkleri güzel olur diye merak ediyorsan bordo, yavruağzı, şeftali ve pembe tonları öneriyoruz. Eğer düğünün yapılacağı mekana ve düğün temana uygun olacağını düşünüp iddialı ve abartılı gelin makyajı yaptırmak istersen kırmızı ve mürdüm gibi renkleri tercih edebilirsin. Bu renkler göz renginle kontrast oluşturarak hoş görünecektir.

yeşil gözlüler için ruj

Şu videomuzdaki ipuçları da işine yarayabilir:

3-Kahverengi Göz Rengine Göre Makyaj

Öncelikle aynı oval yüz şekli gibi kahverengi gözün de en şanslı göz rengi olduğunun söyleyebilirim. O yüzden için rahat olsun. Bu göz rengi ile hemen hemen tüm tonlar uyumlu ve güzel durur. Lacivert, mor, yeşil ve açık kahve tonları en iyi sonuç veren tonlardır.

Kahverengi gözleri ön plana çıkartmak için sıcak tonlara yönelebilirsin. Örneğin; toprak tonları, bakır ve altın tonları kahverengi gözler için ideal tonlardır. Soft gelin makyajı yaptırmak için ise şeftali tonlarını tercih edebilirsin. Hafif hafif ışıltılı, sedefli ve parıltılı farların kullanıldığı simli gelin makyajı, göz rengindeki sıcaklığı ortaya çıkartır.

kahverengi göze gelin makyajı

Eğer ela ve açık kahverengi gözlerin varsa da koyu kahveden ve siyahtan uzak durmalısın. Açık kahve, mor, pembe, altın sarısı, açık yeşil ve açık lacivert farlar ve yine açık kahve, mor ve açık lacivert eyelinerlar tercih edebilirsin.

Ruj seçimine gelirsek. Eğer hafif gelin makyajı yaptıracaksan pembe tonlardaki göz makyajı ile nude tonlarda ruj kullanabilirsin.En trend makyal modelleri arasında da yer alan doğal pembe tonları ile hafif ve neredeyse yok gibi sade makyaj modelleri ile doğal güzelliğini konuşturabilirsin.

Buğulu gelin makyajı yaptıracaksan da gözlerine dikkat çekmek için dudaklarında soft tonlar tercih etmen daha uygun olacaktır. İddialı gelin makyajı içinse yine buğulu gözler ile mürdüm ve bordo tonlarında rujları tercih edebilirsin.

kahverengi gözlü gelin makyajı

Bu göz rengindeki ünlülerin nasıl makyaj yaptırdığından, kahverengi göze nasıl gölgeli gelin makyajı yapılıra kadar merak ettğin tüm detaylar şurada: Kahverengi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ten Rengine Göre Makyaj Önerileri

Ten rengin de gelin makyajını etkileyen önemli kriterlerden. Esmer, beyaz ve buğday ten rengine göre tercih etmen gereken renkler birbirinden farklı. Örneğin; beyaz tenli gelin adaylarının tercih etmesi gereken allık tonları bal, şeftali ve kayısı renkleri olurken buğday tenli gelinler için pembe tonları tavsiye ediyoruz. Peki ten rengine göre gelin makyajı nasıl olmalı? Sırasıyla anlatalım:

4-Beyaz Ten Rengine Göre Makyaj

Beyaz tenliler nasıl makyaj yapmalı diye düşünüyorsan Anne Hathaway’den ilham alabilirsin. Tenin tam olarak bu renk ve gözlerin kahverengiyse kahve tonları gelin makyajı sana en çok yakışan renkler olacaktır. Hatta gözlerinde toprak tonlarının tümünü kullanabilirsin.

Mesela gözlerin açık kahverengiyse siyah yerine kahve eyeliner kullanman bakışlarını yumuşatacaktır. Yanaklarını en çok bal, şeftali ve kayısı renklerinde allık ile renklendirebilir, dudaklarında ise pembe ve açık tonlarda rujlar ve parlatıcılar kullanabilirsin.

 Anne Hathaway makyajı

5-Buğday Ten Rengine Göre Makyaj

Buğday ten rengine en güzel örnek olarak Cara Delevingne’i verebiliriz. Bu renk tipine en çok altın ve bronz gelin makyajını yakıştırdığımızı söyleyelim. Düşüncede çok ağır bir makyajmış gibi gözükebilir ama hafif uygulandığında güzelliğini taçlandırır.

Makyajsız da hoş görünen bu ten rengi ile sade düğün makyajı seçeneklerini düşünebilirsin. Uçuk pembe ve şeftali tonlarında gelin makyajı sade bir görünüm oluşturacak, sana hem modern hem de natürel bir hava katacak!

Buğday tenli gelin makyajı renkleri arasında öne çıkanlar tüm pembemsi allık renkleri diyebiliriz. Gelin makyajını açık pembe parlak bir ruj ile tamamlayabilir, böylece canlı bir görünüm kazanabilirsin.

buğday ten gelin makyajı

6-Esmer Gelin Makyajı

Esmer gelinlerin çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü çoğu zaman makyajsız bile parıldayabiliyorlar. Sen de esmer tenli bir gelin adayıysan ve esmer gelin makyajı örneklerini araştırıyorsan bu ten rengindeki Jessica Alba’yı örnek alabilirsin.

Kiremite çalan pembe tonlarında gelin makyajı yüzüne renk katacak, daha canlı gösterecektir. Esmer gelinler için gelin makyajı demişken gölgeli ve dumanlı göz makyajından bahsetmemek olmaz. Gold ve kahverengi tonları birlikte kullanarak düğün gününde göz alıcı bir gelin makyajına sahip olabilirsin.

Esmer gelin adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta fondöten seçimi. Cildinle aynı tonda bir fondöten seçersen bu, yüzündeki aydınlığı yok edebilir. Bu yüzden ten renginin tonundaki fondöten ile birlikte iki ton açık bir fondöteni de aydınlatıcı olarak kullanabilirsin. Yine gold tonlarda bir allık ile yüzüne ışıltı katabilirsin.

Ruj seçimini ise göz makyajına göre yapmalısın. Eğer göz makyajını yoğun yaptırıyorsan ruj ve allığı sade tutmanda fayda var. Sade gelin makyajı için nude, gold ve açık pembe tonlarında, iddialı bir makyaj için ise mat kırmızı ruj uygun olacaktır.

esmer gelin makyajı

Ten ve göz rengine göre gelin makyajını nasıl seçmen gerektiğine dair önerilerimizi anlattık. Aklına takılan sorular varsa yorum olarak yazabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

5 yorum

FA

Funda Akar

21/01/2020

Merhabalar benim durum biraz farklı göz rengim birbirinden farklı biri mavi diğeri kahve esmere yakın bronz ton bir tene sahibim nasıl bir gelin makyajı önerirsiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İki göz renginize ve ten renginize uyumlu olacak renkler açık kahve tonları, şeftali, yavruağzı gibi tonlardır. Bu tonlarda farları kullandığınız bir göz makyajı yaptırabilirsiniz. Koyu bir kahve tonu veya siyah eyeliner ve aynı tonlarda rimel gözlerinizi ortaya çıkartacaktır. İyi günler dileriz...


SE

Sevda Ela

14/10/2018

Ben beyaz tenli ela göz rengine sahibim düğünüme nasıl bir makyaj önerirsiniz.. İyi günler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Sevda Hanım, Ela gözler ve beyaz ten için kahverengi tonlarının hakim olduğu bir gelin makyajı uygun seçim olacaktır. Bu tonlar ela gözleri belirginleştirir. Ancak göz kapağı ve kaş kenarına daha açık renklerde far uygulamalısınız. Far seçiminde altın, şeftali tonları ve leylak tonlarını da tercih edebilirsiniz. Farı gölgeli bir şekilde uyguladıktan sonra ışıltılı göz kalemi ile gözaltlarınızı canlandırabilir, göz makyajınızın daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Gözleriniz küçükse iç kısmına beyaz kalem çekebilirsiniz. Eyeliner’ı da göz şeklinize uygun çekmelisiniz. Yani düşük göz yapınız varsa eyeliner’ı yukarı doğru çekmek daha doğru olacaktır. Dumanlı makyaj da ten ve göz renginizle uyum sağlayacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


F

Fidoss

24/08/2015

gelin makyaji ama coook sade yaaa......


MK

Melis Katyna

28/02/2014

kizil saçli bayanlar ne yapmalı ten beyaz ve hafif sarımsı ise???


HS

Hale Soylu

10/03/2013

Merhaba, Konularınız güzel ancak bence yazdığınız yazılarda dilbilgisine de dikkat etmeniz gerekir. Bu daha profesyonel olduğunuzu gösterecektir. Başlıklarda da hatalarınız mevcut, örneğin ermerler gelinler diye başlık atmışsınız baya göze batıyor. İyi günler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hale Hanım, Aslında dilbilgisi ve yazım kuralları konusunda biz de en az sizin kadar titiziz ve buna özellikle büyük özen gösteriyoruz fakat arada böyle minik hatalar gözden kaçabiliyor. İlgi ve uyarınıza çok teşekkür ederiz. Gerekli değişiklik yapıldı bile. Saygılarımla