Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:22 dakika

15.06.2021

Sadece gelin makyajın için değil, tüm hayatın boyunca dikkat etmen gereken bir kural: Göz ve ten rengine göre makyaj yapmak! Düğününde insanlar sana gelin makyajın ne kadar güzel olmuş yerine ne kadar güzelsin demeli! Bu yüzden biz de ten ve göz rengine göre gelin makyajı önerilerimizi bu yazıda sıraladık!

gelin makyajı

Düğün gününde muhteşem görünmek için gelinlik kadar gelin saç makyajı da önemlidir. Makyajını ten ve göz rengini de dikkate alarak yaptırdığında en güzel gelin makyajının seninki olacağına emin olabilirsin!

Bu yüzden gelin makyajı yaptırmadan önce ten ve göz rengine uyum sağlayan tonları belirlemen gerekiyor. Bunun için biraz araştırma yaptıktan sonra, profesyonel gelin makyajı için sana uygun bir uzmana kendini emanet edebilirsin.

gelin saçı ve makyajı istanbul

Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Yüz tipin, ten rengin, göz rengin ve göz şeklin, gelinliğinin modeli, düğününü yapacağın mevsim gibi kriterleri değerlendirerek gelin makyajına karar verebilirsin.

Özellikle yüz şeklini bilmen, makyaj tekniğinin doğru uygulanması açısından oldukça önemli. Örneğin; dikdörtgen yüz şekline sahipsen iki farklı fondöten ve aydınlatıcı ile dikkatleri yüzün orta kısmında toplayarak yüzünü daha kısa ve yuvarlak gösterebilirsin.

Yüz şekline göre gelin makyajının nasıl olması gerektiğine dair ipuçlarını şu yazımızda bulabilirsin: Gelin Makyajının Püf Noktaları

Gelin makyajını yaptırırken dikkat etmen gereken diğer en önemli kriterler arasında ten ve göz rengin geliyor. Bu yazımızda da sana bu konuda önerilerimiz olacak. Haydi gel, birlikte bakalım:

gelin makyajı nasıl olmalı

Göz Rengine Göre Makyaj Önerileri

Kahverengi, mavi, yeşil… Gözlerini öne çıkarmak için seçeceğin rimel, far ve eyeliner renklerine dikkat etmelisin.

Kahverengi, hemen hemen tüm tonlar ile uyum sağlayan ve yaygın görülen bir göz rengidir. Ancak renkli gözlü bir gelin adayıysan göz renginin önüne geçecek tonlardan kaçınman gerekiyor.

Yani göz renginle aynı renkte yani yeşil ve mavi far kullanmamanda fayda var. Peki hangi göz rengine hangi tonlarda makyaj uygun olur dersen hemen açıklayalım:

1- Mavi Göz Rengine Göre Makyaj

Mavi gözlerin varsa bej ve toprak tonları gözlerini olduğundan daha iri gösterecektir. Fakat koyu gri göz makyajı yaparsan gözlerinle bütünlük oluşturarak yaratacağı buğuyla tüm davetlileri etkileyebilirsin.

Bu tonların, büyük ve dışa çıkık gözleri daha küçük göstermek için uygun olduğunu da söyleyelim.

Mavi göz rengini öne çıkarmak istiyorsan da göz kapağına altın tonlarda, kirpik diplerine bronz tonlarda, gözün dış kısımlarına ise kahve tonlarında ışıltılı bir göz farı kullanabilirsin. Ayrıca göz çevreni aydınlatmalısın.

Bunun için göz çevrene cilt renginden 1-2 ton açık aydınlatıcı uygulaman gerekir. Üst kirpik diplerine siyah eyeliner çeker ve son olarak da kaşlarının seyrek kısımlarını doldurursan gözlerin son derece belirgin ve dikkat çekici duracaktır.

mavi göz makyajı

Altın tonlarını tenine yakıştıramıyorsan metalik, pembe ve rose gold tonlarında ışıltılı gelin göz makyajı örneklerini mavi gözlü gelin makyajı için önerdiğimizi de söyleyelim.

Göz makyajın dikkat çekici olacaksa, ruj seçimini şeftali ve nude gibi doğal tonlarda tercih edebilirsin.

mavi göze hangi ruj

Bu göz rengindeki ünlülerin makyajlarından, buğulu göz makyajı tüyolarına kadar daha fazlasını merak ediyorsan Mavi Gözlüler İçin Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza göz atabilirsin.

2- Yeşil Göz Rengine Göre Makyaj

Metalik gri, gümüş ve grinin diğer tonları yeşil gözü donuklaştırır. Bu nedenle bu tonlardan uzak durmalısın.

►Metalik renkler yerine kırmızı, pembe, mor ve mürdüm tonları ile toprak tonlarında gelin makyajı seçeneklerini düşünebilirsin.

►Eğer gözlerin yeşil ve cildin ise açık bir tondaysa doğal tonlarda farlara yönelebilirsin.

►Soft ve doğal gelin makyajı için açık pembe tonları senin için daha uygun olabilir.

►Buğday tenli ya da esmer ve yeşil gözlüysen mor, mürdüm tonlarında farlar kullanabilirsin.

►Siyah, bakışlarını sertleştirir ve göz rengini boğar. Yeşil gözler için rimel ve kalem rengi önerimiz; kahve tonlarında olacak. Özellikle de çikolata kahvesi göz kalemi, eyeliner ve rimel kullanırsan bakışların yumuşar ve göz rengin ortaya çıkar. Böylece daha doğal bir görüntü yakalarsın.

yeşil göze göre makyaj

Daha fazlası için seni böyle alalım: Yeşil Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Geldik dudaklara! Yeşil göze hangi gelin ruj renkleri güzel olur diye merak ediyorsan bordo, yavruağzı, şeftali ve pembe tonları öneriyoruz. Eğer düğünün yapılacağı mekana ve düğün temana uygun olacağını düşünüp iddialı ve abartılı gelin makyajı yaptırmak istersen kırmızı ve mürdüm gibi renkleri tercih edebilirsin. Bu renkler göz renginle kontrast oluşturarak hoş görünecektir.

yeşil gözlüler için ruj

3- Kahverengi Göz Rengine Göre Makyaj

Öncelikle aynı oval yüz şekli gibi kahverengi gözün de en şanslı göz rengi olduğunun söyleyebiliriz.

► Bu göz rengi ile hemen hemen tüm tonlar uyumlu ve güzel durur. Lacivert, mor, yeşil ve açık kahve tonları en iyi sonuç veren tonlardır.

►Kahverengi gözleri ön plana çıkartmak için sıcak tonlara yönelebilirsin. Örneğin; toprak tonları, bakır ve altın tonları kahverengi gözler için ideal tonlardır.

►Soft gelin makyajı yaptırmak için ise şeftali tonlarını tercih edebilirsin. Hafif hafif ışıltılı, sedefli ve parıltılı farların kullanıldığı simli gelin makyajı, göz rengindeki sıcaklığı ortaya çıkartır.

kahverengi göze gelin makyajı

►Eğer ela ve açık kahverengi gözlerin varsa da koyu kahveden ve siyahtan uzak durmalısın. Açık kahve, mor, pembe, altın sarısı, açık yeşil ve açık lacivert farlar ve yine açık kahve, mor ve açık lacivert eyeliner tercih edebilirsin.

►Ruj seçimine gelirsek. Eğer hafif gelin makyajı yaptıracaksan pembe tonlardaki göz makyajı ile nude tonlarda ruj kullanabilirsin. En trend makyal modelleri arasında da yer alan doğal pembe tonları ile hafif ve neredeyse yok gibi sade makyaj modelleri ile doğal güzelliğini konuşturabilirsin.

Buğulu gelin makyajı yaptıracaksan da gözlerine dikkat çekmek için dudaklarında soft tonlar tercih etmen daha uygun olacaktır.

► İddialı gelin makyajı içinse yine buğulu gözler ile mürdüm ve bordo tonlarında rujları tercih edebilirsin.

kahverengi gözlü gelin makyajı

Bu göz rengindeki ünlülerin nasıl makyaj yaptırdığından, kahverengi göze nasıl gölgeli gelin makyajı yapılıra kadar merak ettğin tüm detaylar şurada: Kahverengi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ten Rengine Göre Makyaj Önerileri

Ten rengin de gelin makyajını etkileyen önemli kriterlerden. Esmer, beyaz ve buğday ten rengine göre tercih etmen gereken renkler birbirinden farklı. Örneğin; beyaz tenli gelin adaylarının tercih etmesi gereken allık tonları bal, şeftali ve kayısı renkleri olurken buğday tenli gelinler için pembe tonları tavsiye ediyoruz.

Peki ten rengine göre gelin makyajı nasıl olmalı? Sırasıyla anlatalım:

4- Beyaz Ten Rengine Göre Makyaj

Beyaz tenliler nasıl makyaj yapmalı diye düşünüyorsan Anne Hathaway’den ilham alabilirsin.

►Tenin tam olarak bu renk ve gözlerin kahverengiyse kahve tonları gelin makyajı sana en çok yakışan renkler olacaktır. Hatta gözlerinde toprak tonlarının tümünü kullanabilirsin.

►Gözlerin açık kahverengiyse siyah yerine kahve eyeliner kullanman bakışlarını yumuşatacaktır.

►Yanaklarını en çok bal, şeftali ve kayısı renklerinde allık ile renklendirebilirsin.

►Dudaklarında ise pembe ve açık tonlarda rujlar ve parlatıcılar kullanabilirsin.

 Anne Hathaway makyajı

5- Buğday Ten Rengine Göre Makyaj

Buğday ten rengine en güzel örnek olarak Cara Delevingne’i verebiliriz.

►Bu renk tene en çok altın ve bronz gelin makyajını yakıştırdığımızı söyleyelim. Düşüncede çok ağır bir makyajmış gibi gözükebilir ama hafif uygulandığında güzelliğini taçlandırır.

►Makyajsız da hoş görünen bu ten rengi ile sade düğün makyajı seçeneklerini düşünebilirsin. Uçuk pembe ve şeftali tonlarında gelin makyajı sade bir görünüm oluşturacak, sana hem modern hem de natürel bir hava katacak!

►Buğday tenli gelin makyajı renkleri arasında öne çıkanlar tüm pembemsi allık renkleri diyebiliriz. Gelin makyajını açık pembe parlak bir ruj ile tamamlayabilir, böylece canlı bir görünüm kazanabilirsin.

buğday ten gelin makyajı

6- Esmer Gelin Makyajı

Esmer gelinlerin çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü çoğu zaman makyajsız bile parıldayabiliyorlar. Sen de esmer tenli bir gelin adayıysan ve esmer gelin makyajı örneklerini araştırıyorsan bu ten rengindeki Jessica Alba’yı örnek alabilirsin.

►Kiremite çalan pembe tonlarında gelin makyajı yüzüne renk katacak, daha canlı gösterecektir.

►Esmer gelinler için gelin makyajı demişken gölgeli ve dumanlı göz makyajından bahsetmemek olmaz. Gold ve kahverengi tonları birlikte kullanarak düğün gününde göz alıcı bir gelin makyajına sahip olabilirsin.

►Esmer gelin adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta fondöten seçimi. Ten renginin tonundaki fondöten ile birlikte iki ton açık bir fondöteni de aydınlatıcı olarak kullanabilirsin. Yine gold tonlarda bir allık ile yüzüne ışıltı katabilirsin.

►Ruj seçimini ise göz makyajına göre yapmalısın. Eğer göz makyajını yoğun yaptırıyorsan ruj ve allığı sade tutmanda fayda var. Sade gelin makyajı için nude, gold ve açık pembe tonlarında, iddialı bir makyaj için ise mat kırmızı ruj uygun olacaktır.

esmer gelin makyajı

Ten ve göz rengine göre gelin makyajını nasıl seçmen gerektiğine dair önerilerimizi anlattık. Aklına takılan sorular varsa yorum olarak yazabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

9 Yorum

Cansu Demirkilit

Düğün Tarihi: 19.05.2022


Merhaba ben cansu esmer tenli ve kahverengi gozlu biriyim nasil bir makyaj onerirsiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, esmer tenli gelinlere canlı tonlarda gelin makyajı öneriyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta; göz makyajınız yoğunsa rujunuzu doğal tonlara yakın seçmek; iddialı bir ruj kullanacaksanız da göz makyajınızı mümkün olduğu kadar sade tutmaktır. Gözlerde ince bir eyeliner ve hafif bir rimel ile tamamlanmış koyu menekşe ve şeftali tonları ile vişne çürüğü, lacivert ve koyu yeşil renklerde far kullanabilirsiniz. Dudaklarda; çingene pembesi, nude, şeftali rengi, fuşya, bordo tonları esmerlere yakışan ruj renkleri arasında. Alın bölgesi, yanaklar, çene ve burnunuza bronzer uygulayarak canlı bir cilt görünümü yaratabilirsiniz. Şeftali, pembe ve turuncu tonlarındaki allıklar da esmer teniniz için ideal. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Özlem

Düğün Tarihi: 04.03.2022


Merhabalar! Beyaz tenliyim göz rengim ela -açık kahve .bugulu göz makyaj/koyu makyaj yaptırmak istiyorum göz kapaklarım düşük olduğu için biraz endişe duyuyorum .sizce yakışır mı? Bu makyajı tercih etmelimiyim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ela gözler ve beyaz ten için açık kahverengi tonlarının hakim olduğu bir gelin makyajı uygun olacaktır. Çünkü bu tonlar ela gözleri belirginleştirir. Altın, şeftali tonları ve leylak tonlarını da tercih edebilirsiniz. Koyu kahveden ve siyahtan uzak durmanızda da fayda var. Düşük göz yapınız için eyeliner’ı yukarı doğru çekmenizi öneriyoruz. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Semra Aydın

Düğün Tarihi: 25.07.2021


Meraba ben kahve renkli gözlüyüm göz yapım küçük çukur, beyaza yakın bi tenim var üst dudağım küçük bana yardımcı olur musunuz düğünümde nasıl bir makyaj yapabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gelin makyajınızda gözlerinizi vurgulayacak ve irileştirecek dokunuşlar yapmanız gerekir. Bunun için göz kapağınızda sedefli, pastel ve açık tonları kullanmalısınız. Göz içine, belli belirsiz beyaz kalem çekerek iri bir görünüm yaratabilirsiniz. Rimeli yana değil, yukarı çekerek sürmeniz de gözlerinizi olduğundan büyük gösterecektir. Ayrıca asla gözün içine beyaz renk dışında kalem çekmemelisiniz. Göz kapağınıza kalın kalem, eyeliner çekmenizi de tavsiye etmiyoruz. Şeftali, toz pembe, açık bej ve nude tonları gibi açık ruj renklerinin dudakları olduğundan daha dolgun gösterdiğini de ekleyelim. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Xxx

Düğün Tarihi: 11.06.2021


Merhaba gozlerim mavi beyaz tene yakinim hangi renk ruj secmeliyim ve goz makyajim nasil olmalo

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, biz mavi gözlere en çok şeftali ve nude tonlar ile mat kırmızı rujları yakıştırıyoruz. Bu renkler arasından seçim yaparken belirleyici olan da göz makyajınızdır. Sade ya da buğulu göz makyajı modellerinden hangisini seçerseniz buna göre dudaklarınızı öne çıkarmalı ya da geri planda tutmalısınız. Sade ya da buğulu makyaj için tarzınız, düğün mekanınız gibi kriterlere göre karar verebilirsiniz. Eğer göz makyajınız iddialıysa dudaklarınızda şeftali ve nude gibi doğal tonları seçebilirsiniz. Sade göz makyajı içinde fazla parlak ve göz alıcı olmayan, koyu kırmızı, mat rujlar görünümünüze canlılık katmak için uygun olacaktır. Detaylı bilgi için şu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Mavi Gözlüler İçin Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Funda Akar

Düğün Tarihi: 21.01.2020


Merhabalar benim durum biraz farklı göz rengim birbirinden farklı biri mavi diğeri kahve esmere yakın bronz ton bir tene sahibim nasıl bir gelin makyajı önerirsiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İki göz renginize ve ten renginize uyumlu olacak renkler açık kahve tonları, şeftali, yavruağzı gibi tonlardır. Bu tonlarda farları kullandığınız bir göz makyajı yaptırabilirsiniz. Koyu bir kahve tonu veya siyah eyeliner ve aynı tonlarda rimel gözlerinizi ortaya çıkartacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Sevda Ela

Düğün Tarihi: 14.10.2018


Ben beyaz tenli ela göz rengine sahibim düğünüme nasıl bir makyaj önerirsiniz.. İyi günler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Sevda Hanım, Ela gözler ve beyaz ten için kahverengi tonlarının hakim olduğu bir gelin makyajı uygun seçim olacaktır. Bu tonlar ela gözleri belirginleştirir. Ancak göz kapağı ve kaş kenarına daha açık renklerde far uygulamalısınız. Far seçiminde altın, şeftali tonları ve leylak tonlarını da tercih edebilirsiniz. Farı gölgeli bir şekilde uyguladıktan sonra ışıltılı göz kalemi ile gözaltlarınızı canlandırabilir, göz makyajınızın daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Gözleriniz küçükse iç kısmına beyaz kalem çekebilirsiniz. Eyeliner’ı da göz şeklinize uygun çekmelisiniz. Yani düşük göz yapınız varsa eyeliner’ı yukarı doğru çekmek daha doğru olacaktır. Dumanlı makyaj da ten ve göz renginizle uyum sağlayacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Fidoss

Düğün Tarihi: 24.08.2015


gelin makyaji ama coook sade yaaa......


melis katyna

Düğün Tarihi: 28.02.2014


kizil saçli bayanlar ne yapmalı ten beyaz ve hafif sarımsı ise???


Hale Soylu

Düğün Tarihi: 10.03.2013


Merhaba, Konularınız güzel ancak bence yazdığınız yazılarda dilbilgisine de dikkat etmeniz gerekir. Bu daha profesyonel olduğunuzu gösterecektir. Başlıklarda da hatalarınız mevcut, örneğin ermerler gelinler diye başlık atmışsınız baya göze batıyor. İyi günler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hale Hanım, Aslında dilbilgisi ve yazım kuralları konusunda biz de en az sizin kadar titiziz ve buna özellikle büyük özen gösteriyoruz fakat arada böyle minik hatalar gözden kaçabiliyor. İlgi ve uyarınıza çok teşekkür ederiz. Gerekli değişiklik yapıldı bile. Saygılarımla

  Cevapla