Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

4:03 dakika

29.04.2020

Yuvarlak yüz tipi nedir? Yuvarlak yüze gelin başı nasıl yapılır? Yuvarlak yüzlü ünlüler kimler? Yuvarlak yüz nasıl ince gösterilir? Hepsinin cevabını burada bulacaksın! Yuvarlak yüz hakkında bildiklerini ya da sorularını sen de yaz. Herkes görsün, soruların cevapsız kalmasın!

Yuvarlak Yüz Nasıl Olur?

Yuvarlak bir yüz daire şeklindedir. Yuvarlak yüz şekli özellikleri arasında en belirgini yüzün uzunluğu ve genişliğinin hemen hemen aynı olmasıdır. Yani burnu bir orta nokta olarak kabul edersek, alın ve çene arasındaki mesafe ile elmacık kemiklerinin altı arasındaki mesafe aynıdır.

Yanaklar dolgun olduğu için elmacık kemikleri belirgin değildir. Yuvarlak yüz tipi için en ideali hatlar belirginleştirilerek oval yüz tipine yaklaştırılmasıdır.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Yuvarlak yüz nasıl anlaşılır sorusuna gelirsek küçük bir testle bu sorunun cevabını bulabilirsin. Yüz çevresi boyunca saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyarak bu noktalar birleştirilir. Noktaların birleşmesiyle oluşan taslak yüz şeklini aşağı yukarı ele verir. Taslak üzerinde yüzün genişliği ve uzunluğu eşitse yüz tipin yuvarlaktır.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Genel olarak tüm yüz tipleri en ideal yüz şekli olan ovale yaklaştırılmaya çalışılır. Bu elbette bir kural değil, tamamen kişisel bir tercihtir. Yuvarlak yüz şekline sahip bir gelin adayı kendi yüz formunu ortaya çıkartmayı de seçebilir, bazı bölgelerini kamufle ederek, yüz şeklini ovale daha yakın göstermeyi de seçebilir. Bu gelin saçını yapacak kuaförün önerileri ile birlikte senin tercihine kalmış bir şey.

Yuvarlak Yüz Tipine Hangi Saç Modeli Yakışır?

Yanakların dolgun yüzün dairesel olduğu bu yüz tipinde amaç yüzü olduğundan daha dar ve uzun göstermek olmalı.

Yuvarlak bir yüzü saçın üst bölgesinin hacimli olduğu saç modelleri daha oval gösterir. Örneğin yuvarlak yüze gelin topuzu ararken daha çok tepesi hacimli topuzlara yönelmelisin. Yani yuvarlak yüz tipine uygun topuz modelleri daha çok tepeden veya bombeli modellerdir. Bu modeller yüzü yukarı doğru uzatarak ovale yaklaştırır.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Yuvarlak bir yüze uygun gelin saçı için bombeli, tepe noktası kabartılmış ya da krepelendirilmiş, hacimli bir atkuyruğu da yaptırabilirsin.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Yani şöyle düşün dairesel bir yüzün var ve sen onu ideal yüz şekli olan ovale yaklaştırmak istiyorsun. Aşağıdan yüz iskeletine müdahale edemeyeceğin için saçlarını yukarı doğru çekerek yüzünü uzatmalısın ki, yüzün uzunluğu ile genişliği arasındaki mesafe aynı olmaktan çıksın. Ovalde olduğu gibi yüzün uzunluğu genişliğinden fazla gibi bir illüzyon oluşsun.

Elmacık kemiği ve kulak bölgesinde hareket kazanan modellerden ise uzak durmalısın. Örneğin kulak bölgesinde hacim kazanan, aşağıdan, dağınık bir topuz yuvarlak yüz tipi için hiç uygun olmayacaktır. Kulak bölgesindeki kalabalık dolgun yanakları daha da ortaya çıkartır.

Bunun yerine kulaklarına inmeyecek ve orada bir kalabalık yaratmayacak şekilde daha geriden ve yukarıdan dağınık bir topuz tercih edebilirsin. Böyle bir topuzda elmacık kemiklerine düşen uzun perçemler bırakarak alnının bir köşesini kapatarak hat yaratabilirsin.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Yuvarlak yüzlü gelinler için saç modelleri arasında bir diğer seçenek de saçı ortadan ayırarak iki yandan da uzun ve açıkta bırakmaktır. Uzun saçta doğal iri dalgalar yuvarlak yüzlü gelinler için iyi bir seçenek. Böylece yüze hat ekleyerek yuvarlaklığı bir miktar törpülemiş olunur.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Fakat bu modeli sadece uzun saçlı yuvarlak yüzlü gelinler için için öneriyorum çünkü yuvarlak yüze çok kısa modeller yakışmıyor.

Eğer saçların kısaysa yuvarlak yüze uygun gelin saçı için mutlaka uzatmalısın. Ya da düğün günü ek saç taktırmalısın. Çünkü çok kısa, çene hizasında, küt saçlar bu yüz tipine uygun değil.

Bir diğer önemli nokta kahküllü gelin saçı modellerinden uzak durmalısın. Kahkül yuvarlak yüz şeklini yanlardan geniş gösterir. Bu yüzden kahküllü gelin saçlarından, kahküllü topuzlardan ya da kahküllü bir at kuyruğundan uzak dur. Kahküllerin varsa bile onları yüzünden uzaklaştırarak yüzünü olduğundan daha uzun göstermeye çalış.

Yuvarlak Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Yuvarlak yüz tipine göre makyaj yapılırken amaç yüzü daha dar ve uzun göstermek olmalıdır. Dolgun yanakların kamufle edilerek, yüzün daireselliğinin bir miktar törpülenmesi ve oval yüz tipine yaklaştırılması gerekir.

Gelin makyajını yaptırırken çalıştığın makyaj sanatçısı eğer bir profesyonelse zaten önce yüz tipini analiz edecek ve bir şablon çıkartacaktır. Sonra hem yüz tipine hem de gelin saçı modeline gidecek bir makyaj yapacaktır.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Yine de kısaca değinmemiz gerekirse bu konuda en çok merak edilen şeyin yuvarlak yüz nasıl ince gösterilir sorusu olduğunu düşünüyorum. Yuvarlak yüz kontürleme işlemi ile olduğundan daha ince gösterilebilir. Çünkü zaten kontürlemede amaç yüzü olabildiğince daraltmaktır.

Yuvarlak yüz tipinde yüzü daraltmak için şakaklardan başlayarak saç diplerine yakın bir şekilde aşağı doğru gölgelendirmek gerekir. Elmacık kemiklerinin alt kısmından yüz ortasına kadar da bu alan genişletilir.

Yuvarlak yüz tipinde öne çıkartılması gereken yani aydınlatıcı ile vurgulanması gereken noktalar elmacık kemiklerinin üzeri, alnın tam orta noktası ve çene bölgesidir.

Prensip; geri planda tutmak istediğin bölgeye kapatıcı uygula ve geri plana at!

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Yuvarlak Yüz Tipli Ünlüler Kimler?

Yuvarlak yüze uygun gelin saçı modelleri ararken ilham alabileceğin en iyi kaynaklardan bir tanesi de Kırmızı Halı, Altın Küre, Met Gala gibi geceler. Bu davetlere katılırken ünlüler saçlarını nasıl yaptırmış, hangi saç modellerini tercih etmiş diye takip edebilirsin.

Dünyaca ünlü isimlerin profesyonel saç tasarımcıları, makyözler ve yüz bilim uzmanlarıyla çalıştıklarını düşünürsek yuvarlak yüze giden gelin saçı modellerinin aşağı yukarı nasıl olduğunu anlayabilirsin.

Kirsten Dunst, Michelle Williams, Mila Kunis, Ginnifer Goodwin, Adele gibi ünlü isimlerin yuvarlak yüzlü ünlüler olduğunu söyleyebiliriz.

yuvarlak yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Eğer yuvarlak yüzlü gelin adaylarından biriysen, aklında cevaplanmasını istediğin bir soru varsa, senin gibi diğer yuvarlak yüzlü gelin adaylarıyla paylaşmak istediğin bilgiler, ipuçları, öneriler varsa mutlaka bizimle paylaş, herkes görsün!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

DD

Dilan Doğan

07/07/2017

bence güzel bir yüz yuvarlak yüz her yüz şeklinden daha güzeldir çünkü daha bebeksi gösteriyor uzun kare üçken gibi yüzler hic güzel deyil insanı biraz daha çirkin gösterebiliyor