Oval Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

4:27 dakika

29.04.2020

Saç ve makyaj modeli seçiminde dünyanın en şanslı insanları yüz tipi oval olanlardır. Çünkü onların yüz tipi kusursuza en yakın olan en ideal yüz tipidir, tıpkı vücut şeklinde kusursuz olan kum saati gibi... Sen de oval yüz tipine sahipsen her saç ve makyajın sana yakışacağından emin olabilirsin. Fakat yine de işte sana oval yüz şekline göre makyaj modelleri hakkında ipuçları...

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Oval Yüz Şekli Nedir?

Yüzünün uzunluğu eninden biraz genişse, çene şeklin yuvarlak, alnın ise ne geniş ne de dar ikisinin ortasıysa oval yüz özellikleri sende var demektir. Oval yüz şekli herkesin sahip olmak istediği en ideal yüz tipidir. Çünkü her saç ve makyaj modeli sana yakışır. Kısaca oval yüz tipi ne büyük, ne ince, ne de uzundur. Olması gerektiği gibi en ideal yüz şeklidir.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Tabii yine bilmen gereken basit kuralları uygulamalısın. Mesela kaş yapını ayarlatırken abartılı kavislerden uzak durmalısın. Son yılların düz ve kalkık kaşlarını uygulayabilirsin ama doğal biçimine en yakın şekilde aldırman yüzüne her zaman yumuşak bir hava katar.

Oval Yüz Şekline Hangi Makyaj Yakışır?

İşte yine tekrar ediyorum senin yüz tipin en ideali! Sana her makyaj yakışır. Öncelikle bunu kafana iyice yerleştirmelisin. Diğer tüm yüz şekillerine yapılan makyajlar yüzü oval yüz tipi ölçülerine getirmek içindir. Bu da senin yüzün ideali şimdi onlar düşünsün demek oluyor...

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Bu noktada gelin makyajını kendin yapmayacağına eminim. Tabii eğer Kate Middelton kadar kusursuz bir makyaj yapacağına inanıyorsan hiç durma derim ama rahat olmak için işi profesyonellerine bırakmalısın. Fakat bu, oval yüz tipine uygun makyaj modelleri hangileridir ve hangi tip makyaj daha uygundur sorularının cevaplarını öğrenemeyeceğin anlamına gelmesin.

O halde anlatıyorum. İlk olarak köşeli çizgilerden kaçınman gerekiyor.

Oval Yüz Şekline Uygun Kontür

Diğer tüm yüz tiplerinde kontür dediğimiz gölgelendirme hep oval yüz şekline yakın bir ifade yakalamak içindir. O nedenle senin yüz tipinde fazla gölgelendirme yapman veya yaptırman gerekemez. Ağırlıklı olarak aydınlatıcı kullanman gerekiyor. Aydınlatıcıyı alın, çene, burun, dudaklarının üzeri ve göz altlarına uygulamalısın.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Tabii burun bölgende dengesizlikler varsa bunu gölgelendirme ile kapatabilirsin. Eğer yüzünün daha ince görünmesini istiyorsan ten renginden koyu bir ton olan bronz renk fondöteni elmacık kemiklerinden şakaklarına doğru, alnının kenarlarına çapraz bir şekilde oval yüz kontürleme uygulayabilirsin. Hatta sana biraz daha kolay olması için resimdeki gibi yapmanı tavsiye ediyorum.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Oval Yüz Şekline Uygun Yüz Makyajı

Senin yüz tipine uygun makyaj yaparken eğer özellikle köşeli bir yüz istemiyorsan allığını yuvarlak hareketlerle sürmelisin. Bunun nedeni yüz şeklini korumaktır. Oval yüze allık nasıl sürülür; elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay bir şekilde.

Ruj sürerken her zaman ki kural geçerli; gözler koyuysa ruj nude renginde, sadece aydınlatıcı ve eyeliner varsa kırmızı ve bordo gibi koyu renkli rujlar tercih edilebilir.

Oval Yüz Şekline Uygun Göz Makyajı

Oval yüz şeklinde ortaya çıkarılması gereken en önemli bölge gözlerdir. Smokey eyes denilen buğulu göz makyajı oval yüze en çok yakışan göz makyajıdır. Genellikle gri, siyah ve koyu kahve tonlarında yapılan bu göz makyajı gelin makyajı olduğunda renkler biraz daha yumuşak ve seksi tonlara kayabilir. Bunlar mürdüm, altın ve lacivert renkleridir.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

“Peki, neden gri yerine bu tonlar?” dediğini duyar gibiyim. Çünkü gelin makyajında göz rengine göre makyaj yaptırmak her zaman daha iyi sonuç verir de ondan. Gözlerin mavisiyse sana en az gri kadar yakışan renk laciverttir. Yeşil göz içinse mürdüm, kahve tonlarındaki göz rengine ise altın ve kahverengini birlikte kullanmanı öneriyorum.

Eyeliner kullanılacaksa kuyruklar mutlaka yukarı bakmalı, kaşlarının altı aydınlatıcı ile renklendirilmeli.

Kusursuz bir gelin makyajı için ipuçları arıyorsan, şu videomuza göz atabilirsin:

Bonus: Oval Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Yakışır?

Sana ne yakışmaz ki! Oval yüze göre saç modelleri saymakla bitmiyor; açık, topuz, toplu, örgü model. Ne istersen seçebilirsin. Yakışmaması için gerçekten büyük bir çaba harcaman gerekeceğine emin olabilirsin. Çünkü yüzün orantılı ve yaptırdığın her modeli kaldırabilir. Tabii bu saçlarını taramadan da gelin ol anlamına gelmiyor. Lütfen yanlış anlaşılmasın. Sen istediğin modeli seç gerisini kuaförüne bırak.

Oval Yüz Şekline Uygun Aksesuarlı Saç Modelleri

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Oval Yüz Şekline Uygun Açık Saç Modelleri

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Oval Yüz Şekline Uygun Yandan Toplanmış Saç Modelleri

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Oval Yüz Şekline Sahip Ünlüler

Dünyanın en kusursuz yüzü olan oval yüz şekline birçok ünlü sahip olabiliyor çünkü harika makyaj artistleri ile çalışıyorlar. Fakat gerçekten oval yüz şekline sahip ünlüler de yok değil. Evet, en bilineni Jessica Alba olmasına rağmen onu her yerde bulabileceğin için ben Blake Lively, Amber Heard ve Anna Hathaway’in makyaj modellerini önereceğim. Liv Tyler için uzun yüzlü de deniyor ama aslında onun yüz tipi kesinlikle ovaldir. Tabii yaşlandıkça biraz uzadığını kabul ediyorum.

Anna Hathaway Makyajı

Beyaz ten kahverengi gözlere sahip olan Anna yüzünün şeklini hiç bozmayanlardan. Genellikle buğulu göz makyajı ile dudaklarına en yakın kahve – kırmızı renginde bir ruj kullanarak makyaj yaptırıyor. Allık ya hiç kullanmıyor ya da yine şeftali-kahve karışımı bir tonla belli belirsiz varlığını gösteriyor. Saçları açıksa vurguyu gözlerine, topuzsa dudaklarına yaptırıyor.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Amber Heard Makyajı

Amber makyajda ruj ekseninde dolaşanlardan. Özellikle sarışın olduğu için doğru kırmızı renk ile tanrıça olacağını bildiği için kırmızı ruj neredeyse olmazsa olmazı. Mavi gözlerine genellikle belli bir belirsin pembe, açık kahve ya da açık mürdüm tonlarında makyaj yaptırırken, allık kullanımını şeftali tonunda asla vazgeçmeyerek yaptırıyor.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Sen de mavi gözlere sahipsen şuraya, sana gelin makyajı seçiminde yardımcı olabilecek bir yazı bırakıyorum: Mavi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Blake Lively Makyajı

İşte tüm dünyanın son birkaç senedir hem giydiği hem de yaptıklarını takip ettiği en ünlüsü Blake Lively. En fazla makyaj çeşidini onda görebilirsiniz. Gittiği kırmızı halıya göre göz ya da ruj tercih ediyor. Cannes gibi halılarda her ikisini de kullanarak ağır bir makyaj yaptırıyor. Fakat o noktada allıktan uzak durarak bir denge oluşturuyor. Bazen de kıyafetinin rengine göre sadece göz makyajı yaptırıyor.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Yüz tipini biliyorsun, nasıl makyaj yapman gerekenleri de öğrendin. Şimdi sıra uygulamada. Evde dene bakalım istediğin görüntüyü yakalayabilecek misin! Yakalayamadığın anlarda da hemen bu makalenin altına yorum yaz, yanıtlayalım. Sana en çok yakışacak gelin makyajını öğrenmek için de testi çözebilirsin!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 yorum

SG

Seval Gül

14/01/2018

Göz kapaklarım düşük nasıl bir göz makyajı yapmalıyım


M

M.

09/12/2017

Oval yüz için kaşların nasıl alınması gerektiği hakkında bilgi verseniz süper olur:)


D

Derya

11/11/2017

goz altindaki torbalari nasil kapaticaz tesekkurler