Oval Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:16 dakika

11.02.2021

Saç ve makyaj modeli seçiminde en şanslı gelinler yüz tipi oval olanlardır. Çünkü onların yüz tipi kusursuza en yakın, en ideal yüz tipidir! Ancak doğru makyaj uygulaması yapılmazsa orantısız bir görünüm ortaya çıkabilir. Bunun için oval yüz tipine uygun gelin makyajı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık!

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Oval Yüz Şekli Nedir?

Yüzünün uzunluğu eninden biraz genişse, çene şeklin yuvarlak, alnın ise ne geniş ne de dar ikisinin ortasıysa yüz şeklin ovaldir diyebiliriz. Oval yüz şekli herkesin sahip olmak istediği en ideal yüz tipidir.

Oval yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon oval ise bu yüz tipine sahipsin demektir.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Yüz şekilleriyle ilgili tüm detaylar şu yazımızda: Gelin Makyajının Püf Noktaları

Oval Yüz Şekline Hangi Gelin Makyajı Yakışır?

Oval yüz şekline sahipsen gelin makyajı yaptırırken, orantılı hatlarını bozacak uygulamalardan kaçınmalısın. Yüzde köşeli çizgilerden ve kaşlarda abartılı kavislerden uzak durmalısın. Son yılların düz ve kalkık kaşlarını uygulayabilirsin ama doğal biçimine en yakın şekilde aldırman yüzüne her zaman yumuşak bir hava katar.

Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Yüz Bölgesi

Diğer tüm yüz tiplerinde kontür dediğimiz gölgelendirme hep oval yüz şekline yakın bir ifade yakalamak içindir. O nedenle senin yüz tipinde fazla gölgelendirme yaptırman gerekemez. Yüzünün iç kısmına ağırlıklı olarak aydınlatıcı kullanman gerekiyor. Aydınlatıcıyı alın, çene ve burnuna uygulamalısın. Dış yüzüne ise koyu tonlarda bir çerçeve uygulayabilirsin.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Tabii burun bölgende dengesizlikler varsa bunu gölgelendirme ile kapatabilirsin. Eğer yüzünün daha ince görünmesini istiyorsan ten renginden koyu bir ton olan bronz renk fondöteni elmacık kemiklerinden şakaklarına doğru, alnının kenarlarına çapraz bir şekilde oval yüz kontürleme uygulayabilirsin.

Eğer özellikle köşeli bir yüz istemiyorsan allığını yuvarlak hareketlerle sürmelisin. Bunun nedeni yüz şeklini korumaktır. Elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay bir şekilde allık uygulanabilir.

Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Gözler

Oval yüz şeklinde ortaya çıkarılması gereken en önemli bölge gözlerdir. Smokey eyes denilen buğulu makyaj oval yüze en çok yakışan göz makyajıdır. Genellikle gri, siyah ve koyu kahve tonlarında yapılan bu göz makyajı gelin makyajı olduğunda renkler biraz daha yumuşak ve seksi tonlara kayabilir. Bunlar mürdüm, altın ve lacivert renkleridir.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Peki hangi tonlar bana uyar dersen bu durumda ten ve göz rengini dikkate alabilirsin. Bunun için şu yazımıza bakabilirsin: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Eyeliner kullanılacaksa kuyruklar mutlaka yukarı bakmalı, kaşlarının altı aydınlatıcı ile renklendirilmeli.

Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Dudaklar

Ruj sürerken her zamanki kural geçerli; gözler koyuysa ruj nude renginde, sadece aydınlatıcı ve eyeliner varsa kırmızı ve bordo gibi koyu renkli rujlar tercih edilebilir.

İstediğin illüzyonu saç modelinle de yaratabilirsin: Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Oval Yüz Şekline Sahip Ünlüler

Gelin makyajını yaptırırken, görünümlerini profesyonel ellere emanet eden ünlülerin stillerinden de ilham alabilirsin. Sana önerimiz Blake Lively, Amber Heard ve Anne Hathaway’in makyaj modellerini araştırman. Sana fikir vermesi için biz ünlü isimlerin makyaj modellerine de yer verdik:

Anne Hathaway Makyajı

Beyaz ten kahverengi gözlere sahip olan Anne yüzünün şeklini hiç bozmayanlardan. Genellikle buğulu göz makyajı ile dudaklarına en yakın kahve – kırmızı renginde bir ruj kullanarak makyaj yaptırıyor. Allık ya hiç kullanmıyor ya da yine şeftali-kahve karışımı bir tonla belli belirsiz varlığını gösteriyor.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Amber Heard Makyajı

Amber makyajda ruj ekseninde dolaşanlardan. Özellikle sarışın olduğu için doğru kırmızı renk ile tanrıça olacağını bildiği için kırmızı ruj neredeyse olmazsa olmazı. Mavi gözlerine genellikle belli bir belirsin pembe, açık kahve ya da açık mürdüm tonlarında makyaj yaptırırken, allık kullanımını şeftali tonunda asla vazgeçmeyerek yaptırıyor.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Sen de mavi gözlere sahipsen şuraya, sana gelin makyajı seçiminde yardımcı olabilecek bir yazı bırakıyorum: Mavi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Blake Lively Makyajı

İşte tüm dünyanın son birkaç senedir hem giydiği hem de yaptıklarını takip ettiği en ünlüsü Blake Lively. En fazla makyaj çeşidini onda görebilirsiniz. Gittiği kırmızı halıya göre göz ya da ruj tercih ediyor. Cannes gibi halılarda her ikisini de kullanarak ağır bir makyaj yaptırıyor. Fakat o noktada allıktan uzak durarak bir denge oluşturuyor. Bazen de kıyafetinin rengine göre sadece göz makyajı yaptırıyor.

oval yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Ünlü gelinlerin saç-makyaj seçimlerini incelemek istersen seni şöyle alalım: Her Biri Göz Alıyor: Ünlülerin Gelin Saçı Modelleri

Yüz tipini biliyorsun, nasıl makyaj yapman gerekenleri de öğrendin. Şimdi sıra uygulamada. Evde dene bakalım istediğin görüntüyü yakalayabilecek misin! Yakalayamadığın anlarda da hemen bu makalenin altına yorum yaz, yanıtlayalım.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Seval Gül

Düğün Tarihi: 14.01.2018


Göz kapaklarım düşük nasıl bir göz makyajı yapmalıyım


M.

Düğün Tarihi: 09.12.2017


Oval yüz için kaşların nasıl alınması gerektiği hakkında bilgi verseniz süper olur:)


Derya

Düğün Tarihi: 11.11.2017


goz altindaki torbalari nasil kapaticaz tesekkurler