Yüz Şekline Göre Gelin Makyajının Püf Noktaları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:42 dakika

13.05.2022

Muhteşem bir gelin olmak için muhteşem görünmen gerekli. Bunun için elbette, yüzüne doğru makyaj stilinin uygulanmasına ihtiyacın var. Gelinliğinin modeli, yüz tipin, düğün yapacağın mevsim, her şey gelin makyajının nasıl olması gerektiğini etkileyecektir. Daha fazla detay mı? Yazımızda!

yüz şekline göre gelin makyajı nasıl yapılır

Yüz Şekline Göre Gelin Makyajları

Doğru gelinlik, doğru saç ve doğru makyajla hayal ettiğin gibi görünmen mümkün. Yüz şeklini bilmen, makyaj tekniğinin doğru uygulanması açısından oldukça önemli. Bu nedenle yazımızda yüz tipleri ve bu yüz şekilleri için uygun makyaj tekniklerine değineceğiz.

Gelin makyajı uzmanları, yüz şekillerini, elmacık kemikleri, çene, alın yapısına göre göre, yuvarlak, oval, kare, dikdörtgen ve kalp olmak üzere 5 sınıfa ayırıyor. Bu yüz tiplerinden en ideali ovaldir. Diğer yüz tiplerine makyaj uygulaması yaparken amaçlanan, ufak dokunuşlarla, yüz hatlarını ovale yaklaştırmaktır.

Peki senin yüz şeklin bunlardan hangisi? Bunu anlamanın aslında oldukça basit bir yolu var. Adım adım anlatalım:

  • Başını dik tut, mimiksiz bir yüz ifadesi ile tam karşıdan bir fotoğrafını çek.

  • Fotoğrafı büyük bir boyutta bastır ya da çıktısını al.

  • Fotoğrafta, alında saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koy.

  • Bu noktaları birleştirerek bir şablon çıkart.

  • Çıkan şablonun yaygın yüz tiplerinden hangisine benzediğini bul.

yüz şekline göre gelin saçı

Şimdi bu yüz tiplerine ve ideal makyaj modellerine yakından bakalım.

Oval Yüze Düğün Makyajı Nasıl Yapılır?

Oval yüz şekline sahipsen çok şanslı olduğunu baştan söyleyelim! Çünkü her makyaj modeli yüzüne yakışacaktır. Ancak oval yüze yapılacak düğün makyajında kaçınman gereken şey, ovalliğini bozacak şekilde köşeli çizgiler yaratmaktır.

Kontür tekniğini aydınlatıcıyı ağırlıklı kullanarak uygulamalısın. Alın, burun, dudak üzeri ve çene aydınlatıcı uygulama alanların.

Oval Yüze Düğün Makyajı

Bu yüz tipine ilişkin makyaj uygulamasını şu yazımızda detaylarıyla anlattık: Oval Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Gelin Makyajı

Yuvarlak bir çene, dar ya da tam tersi geniş alın yapısı ve eninin uzunluğundan daha geniş olduğu bir yüz şekline sahipsen, yuvarlak yüz tipindesin demektir.

Bu yüz tipinde dikkat edilmesi gereken makyajla yüzünün yuvarlaklığını dengelemek olmalıdır. Bunu yapmak için elmacık kemiklerini öne çıkarmalı ve gölgelendirme makyaj tekniğini uygulamalısın.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta gölgelendirmenin orantılı yapılmasıdır. Ayrıca dikkatleri gözlerine ve dudaklarına çekerek de yüzünü uzun gösterebilirsin.

Oval Yüze Düğün Makyajı

Yuvarlak yüze nasıl bir gelin makyajı uygulamak gerekir diyorsan şu yazımız sana yardımcı olabilir: Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kare Yüz Şekli İçin Gelin Makyajı

Kare alın, geniş elmacık kemikleri ve kare çene yapısı seni kare yüz şekli grubuna dahil ediyor. Yüz hatların köşeli olduğu için bu alanlara cilt renginden iki ton koyu olan bir fondöten kullanmanı öneriyoruz.

Fondöteni elmacık kemiklerinin hemen altına, burun bölgesinin kenarlarına ve çenenin en köşe bölgesine uygulamalısın. Allık kullanımını elmacık kemiklerinden şakaklarına doğru yapıp ve ruju üst dudağına daha yoğun sürersen yüzün olduğundan daha uzun görünecektir.

kare Yüze Düğün Makyajı

Daha detaylı bilgiler istersen seni şöyle alalım: Kare Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Dikdörtgen Yüz Şekli İçin Gelin Makyajı

Eğer yüzünün uzunluğu eninden genişse ve köşeli yüz hatların varsa dikdörtgen yüz tipine sahip bir gelin adayısın demektir. Öncelikle çok sert bir görünüme sahip olduğunu söyleyelim. Bu nedenle amaç yüzünü yumuşak, kısa ve oval göstermek olmalı.

Cilt renginden iki ton koyu fondöten ve iki ton açık aydınlatıcı ile odak noktasını yüzün ortasına çekilebilir. Uygulama tekniği ise, koyu kapatıcıyı saç diplerin boyunca alına ve çene ucuna sürmek, aydınlatıcıyı da elmacık kemiklerinden yüzün ortasına doğru uygulamak olmalı.

kare Yüze Düğün Makyajı

Daha fazlasını bilmek istersen senin için buraya harika bir yazı bırakıyoruz: Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kalp Yüz Şekli İçin Gelin Makyajı

Yüzünün alt kısmı dar ve üst kısmı da genişse kalp yüz şekline sahipsin diyebiliriz. Bu yüz tipi için ters üçgen şekli de deniyor.

Çıkık olan elmacık kemiklerinin görünümünü fazla belirginleştirmeye gerek yok. Bu nedenle allık kullanımını olabildiğince minimumda tutmalısın.

Ayrıca alın bölgesini gölgelendirme tekniği ile daraltmalı ve dudaklarını da olduğundan daha dolgun gösterecek bir ruj uygulaması yapmalısın. Ruj rengi olarak mat renkleri öneriyoruz.

kare Yüze Düğün Makyajı

Şu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsin: Kalp Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Profesyonel Düğün Makyajları Nerede Yaptırılır?

Kusursuz bir makyaj uygulaması için profesyonel bir makyaj tekniği gerekir. Profesyonel düğün makyajında öncelikle cilt tonuna ve yapısına uygun kozmetik ürünler ayarlanır. Profesyonel bir teknik, profesyonel malzemeler ve mükemmel sonuç!

Porselen, su bazlı, ıslak görünümlü gibi profesyonel teknik ve deneyim gerektiren gelin makyajı modelleri için şehrindeki gelin makyajı firmalarıyla çalışabilirsin. Alanında uzman ekiplerin yüz şekline uygun modeller konusunda seni yönlendireceğini de belirtmeden geçmeyelim.

yüz şekline göre gelin makyajının püf noktaları

Artık gelin makyajının nasıl olması gerektiğiyle ilgili birçok şeyi biliyorsun. Aklında bu konuyla alakalı her hangi bir soru varsa, hemen bizimle iletişime geç! Ayrıca gelin makyajının püf noktaları hakkında bizimle paylaşmak istediğin deneyimlerin de varsa merakla bekliyoruz.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

hedibe gündoğdu

Düğün Tarihi: 02.12.2014


evet çok doğru söylüyorsunuz ama baz konusunda tedirginim umarim yan etki yapmaz


mina

Düğün Tarihi: 14.10.2014


çok doğru noktalara değinilmiş ellerinize sağlık


sibel

Düğün Tarihi: 14.10.2014


abartıya kaçmamak lazım. fotoğraglarda kötü çıkabiliyor.