Buğulu Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

5:17 dakika

04.08.2020

Gelin makyajı için modası geçemeyen makyaj hangisi diye sorarsan sana vereceğim tek cevap buğulu gelin makyajı olur. Özellikle bu makyaj için göz renginin önemi yoktur. Her göz rengine farklı renklerde uygulanabilir. Daha fazlası için okumaya devam etmen gerektiğini biliyorsun.

Buğulu Makyaj Nedir?

Buğulu ya da dumanlı göz makyajı ilk olarak gri renk fark ya da kalem ile yapılan makyaj olarak bilinir. Grinin yeterince koyu olmadığı zamanlarda siyah fark dağıtılarak yapılırdı. Özel gecelerin, partilerin, nişan ya da düğün törenlerinin ve kırmızı halının vazgeçilmezi olarak hayatımıza giren buğulu göz makyajı, gözleri mükemmel gösteren bir makyajdır. Hatta gözü olduğundan daha dikkat çekici ve büyük gösterdiği için de tercih edilir.

Tabii ilk çıktığı günden bugüne renk kartelası da oldukça gelişti. Buğulu göz makyajı artık mor, pembe ve kahverengi tonlarında da yapılabiliyor. Böylece her göz rengi bu makyajı kendi tonunda uygulayabiliyor.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Buğulu Makyaj Nasıl Yapılır?

Bakışlarınıza seksi ve gizemli bir hava katan buğulu göz makyajı uygulamak aslında oldukça kolay. Tek yapman gereken biraz fazla pratik o kadar. Tamam gelin makyajını sen yap diye ısrar etmiyorum ama balayında gece dışarı çıkarken makyajını kendin yapmak istersen diye bile nasıl yapıldığını öğrenmelisin.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Tabii dumanlı göz makyajı sadece gözlere uygulamakla bitmiyor. Allığın, dudak rengin ve tenine uyguladığın baz ile bir bütün oluşturuyor. Hatta dumanlı göz makyajında en önemli şeylerden biri de denge! Gözler ne kadar yoğunsa dudaklar o kadar açık olmalı unutma. Aksi halde istemeden iddialı makyaj yapmış bile olabilirsin. Mesela alttakini yapma!

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Buğulu Göz Makyajı

Buğulu göz makyajı yaparken göz rengine göre göz makyajı yapmanı öneriyorum. Bu da mavi göz rengine sahipsen gri, siyah, pembe tonları, yeşil göz rengine sahipsen kesinlikle ilk seçeneğin gri olacak şekilde toprak tonları uygun olacaktır. Kahverengi gözlüler için gelin makyajına da toprak tonları ya da uçuk pembe tonlarında dumanlı göz makyajını öneriyorum.

Dumanlı göz makyajında işin sırrı renk geçişlerini doğru yapmaktan geçiyor ve düzgün dağıtmaktan geçiyor. Unutma hep açıktan koyuya doğru gidecek.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey
  • İlk olarak göz kapağına göz bazı sürmelisin tabi bu mutlaka yağsız olanlardan olmalı. Likit olanlar gözü açıp kapattıkça topaklanma yapabileceği için tercih etmemelisin.
  • İkinci aşamada gözünün üzerine ortadan başlayarak tercih ettiğin renkte -kahverengi-gri, mürdüm, koyu yeşil, lacivert ya da siyah- kalın bir çizgi çekmelisin. Burada far yerine kalem kullanmanın amacı fırça ile daha kolay dağıtılabiliyor olmasından kaynaklanıyor.
  • Güzel bir aplikatör yardımı ile uçlardan hafif hareketlerle çektiğin kalemi dağıtmalısın. Çektiğin kalem sıfırlanacak kadar dağıtmamaya dikkat et lütfen.
  • Şimdiki aşamada kullandığın kalem ile gözlerinin içine ve hafifçe alt kirpiklerinin dışına da kalem çekmelisin. Bu noktada daha fazla pratik yaptığında göz altın için far kullanmanı tavsiye ediyorum. Çünkü daha sakin ve doğal bir görünüm sağlar. Kalemse daha net bir çizgi olacağı için makyajı öğrenene kadar kolaylık olması için tercih ettiğimiz bir yöntem.
  • Buraya kadar adımlarımı takip ettiysen şimdi çok dikkatli bir şekilde, yukarıda yaptığın uygulamaları far ile küçük dokunuşlarla tekrar etmelisin. Göz pınarına da aydınlatıcı ya da beyaz tonlarda bir far uygulayabilirsin.
  • Son olarak bol maskara ile dumanlı göz makyajını tamamlayabilirsin.

Tabii bu sadece göz makyajı. Dumanlı göz makyajı bir bütün olduğu için sıra yüzünün kalanına uygulayacağımız makyajda.

Dumanlı Makyajda Yüz Bölgesi

Yüz bölgeni eğer düğün makyajı yapıyorsan likit fondötenle, başka bir gece veya gündüz dumanlı göz makyajı yaptırıyorsan BB ya da CC kremler ile sabitleyebilirsin.

Bu noktada dudaklar koyu renk rujlara veda etmeli. Dudak renginde rujlar ve parlatıcı sürmek serbest. Ardından şeftali ya da açık pembe tonlarında allık ile yüz makyajını noktalayabilirsin.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Buğulu Makyaj Hangi Mekanlar için Uygundur?

Gözlerini ön plana çıkartıp yüzünün diğer yerlerini hafif tonlara bırakacağına söz veren gelin adayları buğulu göz makyajını her mekanda uygulayabilir. Fakat özellikle dantelli eski tip bir gelinlik modeli tercih ediyorsan tarihi düğün mekanları için harika bir seçim olur.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Uçuş uçuş şifon bir gelinlikle ve az aksesuar kullanacağına söz verirsen kır düğünlerinde de harika bir seçim olacağına emin olabilirsin.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Dumanlı Makyaj Hangi Tarz Gelin Adaylarına Yakışır?

Dumanlı göz makyajı düğünde sadece gözlerini ön plana çıkarmak isteyen ama bunu sade gelin makyajı gibi hafif tonlar yerine bakışlarına oldukça seksi hava katan renkler ile yapmak isteyen tüm gelin adayların için uygundur.

Düğün günü saç modelini açık yaptırmayı planlayan mavi gözlü gelin adaylarına allık ve ruj kullanımını en açık tonlarda yaptırmak şartı ile neredeyse siyaha yakın dumanlı göz makyajı yaptırmaların öneriyoruz. buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Mavi gözlü kadınlar için gelin makyajı önerilerimize göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Mavi Gözlüler için Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Kahverengi göz rengine sahip olanlara ise allık ve ruju pembe tonlarında tutarak dumanlı makyajı ise toprak tonlarında yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

Saçları topuz yaptırmayı planlayan gelin adaylarına gözün yarısına koyu diğer yarısına açık renk far ile uygulanan dumanlı göz makyajını bol maskara ve eyeliner ile kullanmalarını tavsiye ediyorum. Ruj ve allık şeftali tonlarında olursa daha gizemli görünürsün.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Şeftali Tonlarında Gelin Makyajı

Tamamen seksi bir duruş sergilemek isteyen gelin adayları için önerim parlak gri renklerinde, eyeliner ve bol maskara uygulaması yapılan buğulu gelin makyajı. Bu makyaj tipinde gözlerin altı göz kapağı parlak olduğu için çok koyu görüneceğinden dudaklar neredeyse kendi rengi renginde bırakılmalı. Parlatıcıdan uzak durmalısın.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Dumanlı Makyaj Tercih Eden Ünlüler

Günlük yaşantılarında büyük gözlüklerin ardına sığınsalar da kırmızı halı törenlerinde dumanlı göz makyajı neredeyse tüm ünlü artistlerin uyguladığı bir göz makyajı. Üstelik özel gecelerinde kurtarıcısı olduğu için kendine daha kolay uygulayabil diye 3 farklı saç rengine sahip Ashley Olsen, Keira Knightley ve Jessica Chastain’in makyaj stillerini incelemeni tavsiye ediyorum.

Keira Knightley Makyajı

Göz rengi renkli olmamasına rağmen dumanlı göz makyajını en güzel uygulayanlardan biri Keira Knightley’dir. Kahverengi far ve eyeliner uygulaması ile öne çıkarttığı gözlerini kıyafetine göre ya nude tonlarında allık ve ruj ile ya da pembe tonlarında allık ve ruj ile tamamlayarak gözlerini vurguluyor. Eğer sen de kahverengi göze sahip olan gelin adaylarındansan düğün gününde bu makyajı tercih etmelisin.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Jessica Chastain Makyajı

Muhteşem yeşil gözlerini bazen gri bazense pembe tonlarında dumanlı göz makyajı ile vurgulayan kızıl saçlı artist allık ve dudak rengini pembe tonlarında bırakarak yüzüne romantik bir hava katıyor. Bazen dumanlı göz makyajı ile koyu renk ruj sürme yanlışına düşmesine rağmen ten rengine uygun makyajı her zaman en doğru şekilde yapıyor.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Ashley Olsen Makyajı

Küçükken çevirdikleri filmlerle büyüdüklerinde ise stilleri ve kendi yarattıkları marka ile dünyanın en çok takip edilen ikizlerinden biri olan Ashley, dumanlı göz makyajını en güzel uygulayanlardan. Hatta ortadaki fotoğraftaki göz makyajı bana göre dumanlı göz makyajının en güzel uygulaması! Bu makyajı uyguladığında dudaklarını ve yanaklarını şeftali tonlarında bırakarak tüm dikkatleri yeşil gözleriyle çekiyor.

buğulu gelin makyajı hakkında bilmen gereken her şey

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Buğulu makyaj uygulaması zamanla daha güzel uygulayabileceğin bir yöntem. O nedenle sürekli göz makyajı konusunda alıştırma yapmalısın. Bu anlattıklarım yeterli gelmezse ya da yazdıklarımın dışında aklına takılan sorular varsa onları yorum olarak bırakabilirsin. Sana en kısa sürede yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum