Tüm Detaylarıyla Anlattık: Yeşil Gözler İçin Makyaj Teknikleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:16 dakika

19.09.2023

Gelin makyajına karar verirken göz rengini dikkate alarak, renkli gözlerini ön plana çıkaracak seçimler yapabilirsin. Nasıl yapacağını bilmiyorsan tam senlik bir yazı hazırladık! Yeşil göz rengine uygun makyaj nasıl yapılır, yeşil göze ne renk far sürülür gibi tüm sorularının yanıtlarını senin için yanıtladık! Eğer sen de yeşil gözlü bir gelin adayıysan ve gelin makyajın hakkında aklına takılan sorular varsa doğru yerdesin. Haydi başlayalım!

Yeşil Gözlüler için gelin Makyajı

Kimse harika bir göz rengi varken kötü renk seçimiyle makyajını berbat etmek istemez. Bu nedenle bu yazımızda, yeşil gözlüler için göz makyajı nasıl olur ve makyaj teknikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını arayacağız. Önemli olan ten ve göz renginle uyumlu renkleri bilmek ve bunu makyajına uygulamak.

tüm detaylarıyla anlattık: yeşil gözler i̇çin makyaj teknikleri

Yeşil Gözlüler için Göz Makyajı Nasıl Olur?

Göz makyajını yaparken yeşil gözü ortaya çıkaran makyaj tekniklerini kullanmalısın. Bunun için göz rengin ile kontrast yaratacak tonlar seçmende fayda var; gözlerinle aynı renk göz makyajı yaptırmamalısın. Yeşil gözü ortaya çıkaran renkleri aşağıdaki başlıklarda ayrı ayrı inceleyelim:

Yeşil Gözlere Hangi Far Tonları Yakışır?

Yeşil göze hangi renk far uyar diye düşünüyorsan kontrast yaratacak tonları tercih etmen gerektiğini söyleyelim. Yeşilin zıt rengi kırmızı olduğu için yeşil göz makyajında kırmızının tonlarını kullanmak gözlerini ön plana çıkarır.

Eğer gözlerin yeşil, cildin ise açık bir tondaysa doğal tonlarda farlara yönelmelisin. Açık pembe tonları, açık tenli bir yeşil gözlü için daha uygundur. Buğday ve esmer tenlilere ise mor, mürdüm tonlarında farları öneriyoruz.

Yeşil Gözlüler için Göz Makyajı

Ayrıca gözlerine pırıltı katmak istiyorsan fondötenin ve kapatıcın ışıltılı olmalı. İçinde ufak simler bulunan farlar kullanabilirsin. Göz kapaklarının uç kısımlarına uygulayacağın pırıltılar da bakışlarını çok daha canlı gösterir.

Yeşil Göze Hangi Renk Rimel ve Eyeliner Sürülür?

Gelelim göz hatlarını belirginleştirmek için hangi tonları kullanman gerektiğine. Yeşil gözlüler hangi renk göz kalemi kullanmalı diye merak ediyorsan sana ilk uyarımız siyah eyelinerdan, siyah göz kaleminden ve siyah rimelden uzak durman olacak. Çünkü siyah, bakışlarını sertleştirir ve göz rengini boğar.

Yeşil gözler için rimel ve göz kalemi rengi önerimiz; kahve tonlarda özellikle de çikolata kahvesi göz kalemi, eyeliner ve rimel. Bunları kullanırsan bakışların yumuşar ve göz rengin ortaya çıkar. Böylece daha doğal bir görüntü yakalarsın.

yeşil göze hangi renk kalem

Yeşil Gözlü Gelinler Tarzlarına Göre Nasıl Gelin Makyajı Yaptırmalı?

Yeşil gözlüler için makyaj modellerinin genel olarak doğal ve buğulu göz makyajı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer düğünde minimal seçimler yapacaksan, doğal gelin makyajını tercih edebilirsin. Romantik bir tarza sahipsen de buğulu göz makyajı ile dramatik bir görünüm yakalayabilirsin.

Doğal Göz Makyajı

Minimalist gelin adaylarının tercihi sade makyaj modelleri oluyor. Peki yeşil gözler için doğal gelin makyajı nasıl olur dersen, adım adım anlatalım:

Yeşil Gözlüler için Doğal Göz Makyajı

 1. Göz kapağının tamamına şeftali tonlarında far uygula.

 2. Göz kapağının ortasından yanlara doğru bej far ile kullan.

 3. Gözünün dış kısımlarına koyu tonlarda far ile gölge ver.

 4. Alt ve üst göz kapağının kirpik diplerine mor tonlarda göz kalemi ya da eyeliner uygula.

 5. Son olarak kirpiklerine rimelini sür ve makyajını tamamla.

Sade gelin makyajıyla ilgili daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Dumanlı Göz Makyajı

Toprak tonları, kırmızı, pembe, mor ve mürdüm tonları buğulu göz makyajı için yeşil göze yakıştırdığımız renkler. Koyu, dumanlı bir göz makyajı için sen siyah ve gri tonlar yerine mürdüm ya da toprak tonlarını kullanabilirsin.

Peki yeşil göze dumanlı göz makyajı nasıl yapılır dersen anlatalım:

Yeşil Gözlüler için Dumanlı Göz Makyajı

 • Kahverengi göz kalemini alt ve üst göz kapaklarının iç kısmına uygula.

 • Üst göz kapağının tamamına önce bej far uygula, göz kapağının ortasından sonuna doğru koyu renk farla gölge ver.

 • Alt ve üst göz kapaklarının ortasından ucuna doğru göz kalemi uygula.

 • Koyu kahverengi göz farı ile göz makyajının gölgelerini belirginleştir.

 • Son olarak göz pınarlarına aydınlatıcı uygula ve rimel sürerek makyajını tamamla.

Dumalı göz makyajı hakkında daha fazla detaya için şu yazımızı inceleyebilirsin: Buğulu Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Yeşil Göze Ne Renk Ruj Sürülür?

Geldik dudaklara! Yeşil göze hangi renk ruj güzel olur diye merak ediyorsan bordo, yavruağzı, şeftali ve pembe tonları öneriyoruz. Kahverengi ise uzak durman gereken ruj renkleri arasında diyebilirim. Gelin makyajında koyu renk ruju pek yakıştırmasak da eğer düğün temana ve tarzına iddialı gelin makyajı uyuyorsa mürdüm ve kırmızı da tercih edebilirsin.

Yeşil Göze ne renk ruj

Ünlülerden İlham Al!

Yeşil göze nasıl makyaj yapılır sorusunun en iyi cevabını, yeşil gözlü ünlülerin makyaj stillerinde bulabilirsin. Ünlüler özel davet ve gecelere katılırken nasıl makyaj yapıyor, hangi renkleri tercih ediyor diye takip edebilirsin.

Profesyonel makyaj sanatçılarıyla çalıştıkları için bu ünlülerin Oscar, Met Gala, Bafta gibi gecelere katılırken yaptırdıkları makyajlar gerek göz renklerine gerek göz tiplerine gerekse cilt tonlarına göre yapılıyor. Dolayısıyla göz rengi ve cilt tonu açısından sana en yakın ünlülerin tercihlerini mutlaka incelemeni öneriyoruz.

ünlülerden ilham al

Her davette muhteşem bir makyajla gördüğümüz Angelina Jolie, dumanlı göz makyajıyla bildiğimiz Ashley Olsen ve doğal güzelliği ile Sara Sampaio'yu yeşil gözlü ünlüler arasında sayabiliriz.

tüm detaylarıyla anlattık: yeşil gözler i̇çin makyaj teknikleri

Yeşil Gözlülerin Sık Yaptığı Makyaj Hataları

 • Makyaj sanatçılarına göre en sık yapılan hatalardan biri de renkli göze makyaj yaparken mavi ve yeşil gibi göz rengiyle aynı tonlarda göz makyajı yaptırmak. Bu renkler yerine mor, kahve tonları, toprak tonları gibi renklerin renkli gözler için makyaj tonları olduğunu söyleyebiliriz.

 • Metalik gri, gümüş ve grinin diğer tonları yeşil gözü donuklaştırır ve mekanikleştirir. Bu yüzden gümüş tonlarından uzak durmalısın. Işıltılı bir makyaj istiyorsan gold tonlarını düşünebilirsin.

 • Siyah eyelinerdan, siyah göz kaleminden ve siyah rimelden uzak durmanı öneriyoruz. Siyah, bakışlarını sertleştirir ve göz rengini boğar. Bunun yerine eyeliner, rimel ve göz kalemini koyu kahve tonlarında seçebilirsin.

Yeşil göze gelin makyajı nasıl makyaj yapılır sorusunu ayrıntılarıyla yanıtlamaya çalıştık. Aklında hala soruların varsa yorum alanına yazmayı unutma!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Gulser Yıgıt

Düğün Tarihi: 24.02.2018


Yeşil göze hangi rumel kullanılmalı