Şeftali Tonlarında Gelin Makyajı

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:12 dakika

07.02.2024

Genellikle minimal ve doğal bir görünüme sahip olmak isteyen gelin adaylarının tercih ettiği şeftali tonlarında gelin makyajı, günümüz gelinlerinin en popüler gelin makyajı modelleri arasında. Peki bu tonlarda bir makyaj kimlere yakışır? Çeşitleri nelerdir ve nerede yaptırılır? Yanıtlar ve daha fazlası için okumaya devam et!

şeftali tonlarında gelin makyajı

Şeftali Tonlarında Gelin Makyajı Nasıl Olur?

Şeftali tonlarında makyaj, her mevsimde ve her yaşta kullanılabilen ışıltılı bir makyaj türüdür. Özellikle son yıllarda gelin makyajı trendlerinde doğallığın ve canlı tonların ağırlıkta olması da bu tonlardaki gelin makyajının sıklıkla tercih edilmesine neden oluyor. Teninin rengi ne olursa olsun, şeftali sana sıcak ve cildin ışımasını sağlayan bir parlaklık verir.

şeftali tonlarında gelin makyajı

Şeftali Gelin Makyaj Kimler İçin Uygundur?

Şeftali tonlarında gelin makyajı her ten ve göz rengine uyum sağlar. Ancak seçeceğin tonlar farklılık gösterir. İşte doğru tonu seçmende sana yardımcı olacak ipuçları:

  • Ten rengi: Şeftali tonlarında gelin makyajı her ten rengine uyum sağlar. Ancak bu konuda kural şudur: Ten rengin ne kadar yumuşaksa, seçmen gereken şeftali rengi de o kadar yumuşak olmalıdır. Böylece doğal makyaj görünümü sağlayabilirsin.


    Aynı kural, koyu tenli gelin adayları için de geçerlidir. Ne kadar koyu tonlarda bir cilde sahip olursan o oranda daha derin ve koyu şeftali tonlarını seçebilirsin. Koyu mercan tonları, somon renkleri, koyu kayısı tonları ve hatta parlak portakal renklerini düşünebilirsin.

  • Göz rengi: Gelelim şeftali tonlarının hangi göz renkleriyle uyumlu olduğuna… Bu renklerin her göz rengiyle uyum sağladığını, bu yüzden de en çok tercih edilen gelin makyajı modelleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.


    Kahverengi gözler ile açık şeftali tonları fresh bir görünüm yaratır. Turuncu ve mavi, zıt renkler olduğu için, mavi göz makyajına en çok pembe, şeftali, yavruağzı gibi turuncu tonlarını yakıştırdığımızı da söyleyelim. Yeşil gözlere sahip gelinlere ise göz renginden daha açık tonlarda makyaj modellerini öneriyoruz. Şeftali tonları da bunun için ideal bir seçenek!

  • Düğün mekanı: Peki hangi mekanlarda bu tonlarda bir makyaj yaptırmak daha doğru olur diyorsan da yanıtını verelim: Özellikle kır düğünü veya havuz başı gibi açık hava düğünlerinde, daha fresh bir görünüm sağlamak ve ortama daha fazla uyum sağlamak için şeftali tonlarında bir makyaj yaptırabilirsin.

Saç ve makyaj modelini seçmekte zorlanıyorsan şu yazımız sana yardımcı olabilir: Gelin Saçı ve Makyajını Seçmene Yardım Edecek İpuçları

Şeftali Tonları Gelin Makyajı Çeşitleri

Şeftali rengi genel olarak pembe, turuncu, kırmızı ve sarı karışımıdır. Şeftali tonları renkleri; nektar pembesi, portakal tonları, kayısı tonları, şeker pembesi, gül pembesi, somon rengi ve mercan rengidir. Bu tonlarda makyaj çalışmaları, uygulandığı bölgeye göre çeşitlilik gösterir.

Şeftali Tonlarında Ten Makyajı

Öncelikle yüzünle başlayalım. Ten, şeftali tonlarıyla parlatmadan önce, aydınlatıcı makyaj bazı uygulayarak, bu tonları öne çıkaracak bir zemin hazırlayabilirsin. Daha sonra ten rengine en uygun şeftali tonununda bir allığı elmacık kemiklerine uygulayabilirsin. Tenin açık renkse, pembeye kaçan şeftali tonları, koyuysa daha turuncuya kaçan tonları tercih etmende fayda var.

şeftali ten makyajı

Şeftali Tonlarında Göz Makyajı

Şeftali tonları, tüm göz renkleriyle uyum sağlaması nedeniyle gelin adayları tarafından sıkça tercih edilen renklerden. Gözlerde şeftali tonlarında bir görünüm için, açık turuncu-şeftali tonlarında mat bir far tercih edebilirsin. Bu tonlar doğal bir görünüm için ideal. Daha ihtişamlı bir görüntü istiyorsan daha parlak ve daha koyu tonlarda farları tercih edebilirsin.

Ayrıca şeftali tonlarının, uykusuz bir gece geçiren gelin adaylarının kurtarıcısı olduğunu da söyleyelim. Çünkü bu tonların yarattığı sıcak görüntüyle gözler daha açık görünür. Siyah eyeliner ve maskara da kullanarak gözlerini daha belirgin hale getirebilirsin.

şeftali göz makyajı

Ten ve göz rengine göre gelin makyajının tüm detaylarını şurada anlattık: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Şeftali Tonlarında Dudak Makyajı

Şeftali tonlarında makyajın en önemli özelliklerinden biri de rujlardır. Özellikle doğal bir görünüm için dudaklarında şeftali tonlarını tercih edebilirsin. Böyle bir makyaj için dudak rengine uygun bir kalem ile dudaklarını belirginleştirerek işe başlayabilirsin. Ardından, dudaklara şeftali tonlarda mat bir ruj uygulayabilirsin. Eğer göz makyajın çok koyu tonlardaysa nude'e yakın bir şeftali tonu seçebilirsin. Sade göz makyajı ile fresh bir görünüme sahip olmak istersen ekstra parlaklık için yine dudak rengine yakın tonlarda bir parlatıcı kullanabilirsin.

şeftali dudak makyajı

Gelin makyajında yüz şeklin de önemlidir. Yüz şekline göre gelin makyajının ipuçlarını şu yazımızda bulabilirsin: Gelin Makyajının Püf Noktaları

Şeftali Tonlarında Gelin Makyajı Yaptıran Ünlüler

Sana fikir vermesi için ünlülerin gelin makyajı modellerine de değinelim. Şeftali tonlarında gelin makyajı modelleri, tarzını doğal ve romantik olarak tanımlayabileceğimiz birçok ünlü tarafından da tercih edildi.

Karlie Kloss

Zarif ve sade bir gelinlikle evlenen Karlie Kloss'un taze makyajı güzelliğini tamamlamış. Ünlü modelin cildi doğal bir ışıltıyla parlarken, yoğun şeftali tonlarındaki yanaklar Karlie'ye daha genç ve canlı bir görünüm vermiş.

karlie kloss gelin makyajı

Senin de sade bir tarzın varsa şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Shanina Shaik

Victoria's Secret mankeni Shanina Shaik, kumsalda gerçekleşen bir törenle evlendi. Ünlü modelin mercan tonlarından oluşan ferah makyajı ise mevsimle ve mekanla oldukça uyumluydu.

Shanina Shaik gelin makyajı

Bensu Soral

Bu allık kime uygulanırsa uygulansın cilde anında tazelik ve canlılık veriyor. Pembeye çalan şeftali tonlarında allığı ve tüm göz kapağına uygulanan turuncu tonlarında bakır far, diplerinde kullanılan eyeliner ile fresh ve canlı bir görünüm yaratmış.

bensu soral gelin makyajı

Şeftali Tonlarında Gelin Makyajı Nerede Yaptırılır?

Şeftali tonlarında gelin makyajına dair merak edilen soruları senin için yanıtladık. Gelelim bu makyajı nerede yaptırabileceğine. Kendine en uygun ekibi bulmak ve daha detaylı bir araştırma yapmak istiyorsan şehrindeki gelin saçı ve makyajı firmalarının çalışmalarına göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip fiyat teklifi almayı da unutma deriz!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 Yorum