Mavi Gözlüler İçin Göz Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:05 dakika

29.05.2024

Gelin makyajına henüz karar vermediysen ve nereden başlayacağını bilmiyorsan, bu yazıda sana iddialı gözlerini de öne çıkaracak gelin makyajının ipuçlarını vereceğiz! Mavi göze hangi renk far yakışır? Göz makyajına uygun ruj rengini nasıl seçmelisin? Mavi göze dumanlı makyaj nasıl yapılır? Merak ettiğin tüm soruların yanıtı bu yazıda!

mavi göze makyaj

Biliyorsun ki gelinliğin kadar gelin saç ve makyajı seçimin de çok önemli. Bu yazıda, mavi gözlü gelin adaylarına, güzel göz renklerini daha fazla öne çıkaracak gelin makyajı için nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

mavi gözlüler i̇çin göz makyajı hakkında bilmen gereken her şey!

Mavi Gözlüler İçin Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyajsız bile dikkat çeken göz renginle hangi renklerin uyumlu ve güzel durduğunu ne kadar iyi bilirsen, düğün günü göz makyajın bir o kadar etkileyici ve hoş olur. Peki mavi gözü ortaya çıkaran makyaj modelleri nasıl olur? Mavi gözler için göz makyajı seçimi nasıl yapılır? Hemen anlatalım:

Mavi Göze Uygun Far Renkleri Nelerdir?

Turuncu ve mavi, zıt renkler olduğu için, mavi göz makyajına en çok pembe, şeftali, yavruağzı gibi turuncu tonlarını yakıştırdığımızı söyleyerek başlayalım. Romantik ve fresh bir görünüm için bu tonları tercih edebilirsin. Özellikle çukur gözlere sahipsen açık renkleri kullanabilir gözlerini daha dışa çıkık gösterebilirsin.

mavi göze far

Daha gizemli bir hava yaratmak istiyorsan gri, mor ya da toprak tonlarında dumanlı göz makyajını düşünebilirsin. Bakışların etkileyici bir hava katacak koyu tonlar, özellikle çıkık gözlere derinlik katmak için ideal.

mavi göze far

En yeni gelin makyajı trendlerine göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: 2021 Gelin Saçı ve Makyajı Trendleri Arasında Neler Var?

Mavi Göze Hangi Renk Eyeliner ve Rimel Sürülür?

Cevap olarak hiç düşünmeden siyah diyebiliriz. Ancak eğer farklı bir şeyler denemek istersen lacivert de hiç fena durmayacaktır. Siyah eyelinerı göz şeklini bademe yaklaştıracak illüzyonlar için kullanabilirsin. Örneğin; göz kapakların düşükse eyelinerı göz kapağının ortasından başlayıp, dışa ve yukarı doğru çekerek daha düz bir görünüm yaratabilirsin.

Mavi gözlü gelin adaylarına yakıştırdığımız rimel renklerinin siyah ve kahverengi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kullanacağın rimelin rengi ile eyelinerın renginin uyumlu olması gerektiği konusunda da uyaralım. Siyah eyeliner ile rimelin aynı renklerde olmalı. Fakat lacivert eyeliner kullanacaksan siyah yerine kahverengi rimel kullanmanı öneriyoruz.

mavi göze rimel

Renk seçimin ne olursa olsun gözlerinin daha belirgin olmasını istiyorsan göz çevreni aydınlatmalısın. Bunun için göz çevrene cilt renginden 1-2 ton açık aydınlatıcı uygulaman gerekir. Üst kirpik diplerine eyeliner çeker ve son olarak da kaşlarının seyrek kısımlarını doldurursan, gözlerin son derece belirgin ve dikkat çekici duracaktır.

Tarza Göre Mavi Göze Gelin Makyajı Nasıl Olur?

Mavi gözlere sahip gelin adaylarına doğal ve buğulu göz makyajını öneriyoruz. Eğer düğünün için seçimlerin sade modellerden yanaysa, doğal gelin makyajını tercih edebilirsin. Romantik bir tarza sahipsen de buğulu göz makyajı ile dramatik bir görünüm yakalayabilirsin. İddialı tarzını ortaya koymak için de dumanlı göz makyajınla birlikte dudaklarını da öne çıkarmayı düşünebilirsin.

Mavi Gözler İçin Doğal Makyaj Nasıl Olur?

Minimalist gelin adaylarının tercihi sade gelin makyajı oluyor. Peki mavi gözler için doğal gelin makyajı nasıl olmalı dersen, adım adım anlatalım:

mavi göze doğal makyaj nasıl
yapılır

  1. Gold ya da bej tonlarında farı tüm göz kapağına sür.

  2. Göz kapağının hemen üstüne, kahve tonlarında bir far uygulayarak göz kapağını öne çıkar.

  3. Göz pınarlarının çevresine aydınlatıcı uygula.

  4. Kirpik diplerine, göz şekline göre ince bir eyeliner çek.

  5. Son olarak siyah ya da kahve tonlarında rimel sürerek makyajını tamamla! Hazırsın!

Sana ilham verecek doğal makyaj modellerini incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: Sade Makyaj Modelleri

Mavi Gözler için Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Olur?

Mavi gözlülere en çok yakışan modeller arasında dumanlı göz makyajı geliyor. Buğulu gelin makyajı olarak da geçen dumanlı göz makyajı bakışları belirgin kılmak ve dramatik bir görünüm elde etmek için gelin adayları tarafından sıkça tercih ediliyor.

Siyah dumanlı göz makyajının yerini artık mavi, kırmızı, pembe, mor, kahve ve altın tonları almaya başladı. Dumanlı göz makyajında bakır, gri ve mavi tonlarından da yararlanabilirsin. Özellikle iddialı ve çekici görünmek için koyu olan göz makyajına ışıltı ekleyebilir ve bu görünümü dolgun kirpikler ile tamamlayabilirsin.

Dumanlı göz makyajı için yol haritasına ihtiyacın varsa senin için adım adım anlatalım:

mavi göze buğulu gelin makyajı

  1. Göz kapaklarına ilk olarak prime yani makyaj öncesi bazı uygula ve göz kapağının hemen üstüne sarı ya da gold tonlarında far sür.

  2. Göz kapağının tamamına koyu tonlarda far sür.

  3. Alt göz kapağına da aynı işlemi uygula

  4. Kirpik diplerinde ince bir eyeliner kullan.

  5. Son olarak kirpiklerine maskara uygulayarak makyajını tamamla.

Buğulu göz makyajı hakkında daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Buğulu Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Mavi Gözlü Gelin Makyajına Hangi Ruj Renkleri Yakışır?

Mavi gözlüler için makyaj modelleri arasından sana en uygun olanına karar verirken sadece göz makyajını değil dudaklarında hangi tonları kullanacağını da düşünmelisin. Biz mavi gözlere en çok şeftali ve nude tonlar ile mat kırmızı rujları yakıştırıyoruz.

Peki sen hangisini seçmelisin? Bu noktada belirleyici olanın da göz makyajın olduğunu söyleyelim. Mavi göz makyaj modelleri arasından sade ya da buğulu, hangisini seçtiysen buna göre dudaklarını öne çıkarmalı ya da geri planda tutmalısın.

Eğer göz makyajın iddialıysa dudaklarında daha doğal tonları seçebilirsin. Bu yüzden dumanlı göz makyajı için, şeftali ve nude tonlarında ruj seçmeni öneriyoruz. Ancak eğer mavi göze sade makyaj tercih ettiysen, dudaklarını da öne çıkarabilirsin. Fazla parlak ve göz alıcı olmayan, koyu kırmızı, mat rujlar görünümüne canlılık katmak için uygun olacaktır.

mavi gözlü gelin ruju

Mavi Gözlü Gelin Adaylarının En Sık Yaptığı Makyaj Hataları

Mavi gözler için makyaj önerilerimizi sıralarken, sık yapılan hatalardan da bahsetmeden geçmeyelim istedik. Mavi göze yakışan makyaj nasıl olur artık biliyorsun fakat sık yapılan hataları da aklının bir köşesine not edebilirsen, düğün gününde farkını ortaya koyabilirsin!

Yanlış: Göz makyajında, göz rengi ile aynı renkte makyaj yapmak.

Doğru: Göz renginden bir iki ton açık renkleri ya da turuncu, şeftali tonlarını kullanmalısın.

mavi gözlüler için makyaj

Bu tonlarda bir makyaj yaptırmayı planlıyorsan şu yazımıza da göz atmanı tavsiye ediyoruz: Şeftali Tonlarında Gelin Makyajı

Yanlış: Göz makyajında mor tonları kullanmak.

Doğru: Eğer mor rengi seviyorsan, seçimini mürdüm gibi koyu tonlardan yana yapabilirsin.

mavi gözlüler için makyaj

Yanlış: Eyelinerı çok kalın sürmek.

Doğru: Göz şeklini ortaya çıkarmak için eyeliner kullanmalısın ancak ince olmasına dikkat etmende fayda var. Hatta siyah yerine koyu gri ve lavicert tonlarında eyeliner kullanmak daha uygun olacaktır.

mavi göze gelin makyajı

Ünlülerden İlham Al!

Mavi gözler için makyaj konusunda ilham alabileceğin en iyi kaynağın ünlüler olduğunu söyleyebiliriz. Profesyonel danışmanlarla çalıştıkları için gerek göz renklerine gerekse göz şekillerine uygun en doğru makyaj modellerini onlar üzerinde görebilirsin.

Mavi gözlü gelin adaylarına makyaj konusunda ilham verebileceğini düşünerek, takip etmelerini önerdiğimiz ünlülerin başında Taylor Swift geliyor. Mavi göze uygun eyeliner uygulamasından, mavi göze hangi renk far gider gibi pek çok sorunun cevabını Taylor Swift’in makyaj örneklerinde görebiliyoruz.

mavi gözü ortaya çıkaran makyaj

Bakır, bronz veya dumanlı göz makyajı yaptırıp gözlerini ön plana çıkarttığında dudaklarını nude ve şeftali tonlarıyla sade tutmayı tercih eden Swift, mavi göz için ruj kullanımının da aslında göz makyajı ile ilgili olduğunun mesajını veriyor.

mavi gözlüler için makyaj

Sadece aydınlatıcı uygulayarak, eyeliner ve rimel tercih ettiği daha sade bir göz makyajında ise kırmızı ruj ile dudaklarını ön plana çıkartmayı seçiyor.

mavi gözlere makyaj

Mavi gözlü gelin adayları için gelin makyajı nasıl yapılır sorusunu ayrıntılarıyla yanıtlamaya çalıştık. Ancak aklına takılanlar varsa yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsin!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap