Düğün Masa Süslemesi Nasıl Yapılır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

9:34 dakika

25.12.2023

Konuklarını ağırlayacağın düğün masaları, mekan dekorasyonunun en önemli unsurlarından biridir. Davetlilerinin, üzerindeki aksesuar ve süslemeler dahil, gece boyunca düğün masalarını dikkatlice inceleyeceklerine şüphen olmasın. Dur, hemen paniğe kapılma! İşinin ehli bir düğün organizasyon firması ile çalıştığın müddetçe, şık düğün masalarına sahip olabilir, konuklarını etkileyebilirsin.

düğün masa süslemesi

Konsept ile Uyumlu Düğün Masası Süslemesi Nasıl Olmalı?

Gidip de hayran kaldığın düğünlerin genel bir ortak özelliğinin olduğunu biliyor muydun? Düğünün tamamında uyumun yakalanmış olması. Bu da aslına bakarsan, düğün konsepti belirlemeyle üstesinden gelinebilecek bir şey.

Eğer düğün hazırlıklarına başlamadan temanı seçer ve hazırlıklarını da buna göre yaparsan, konuklarının da senin düğününe hayran kalacaklarına emin olabilirsin. Masa süslemelerinde de seçtiğin temaya uyumlu tercihler yapmanı önereceğiz.

Düğün mekanı ya da çalışacağın organizasyon firması ile yapacağın görüşmede, düğün konseptinden ve mekanda ne tarz bir dekorasyon hayal ettiğinden bahsetmelisin. Bu sayede, gelin damat masasından konuklarını ağırlayacağın masaların üzerine konulacak süslemelere, masa örtülerinden aksesuarlara kadar pek çok detayda incelikli ve birbiriyle uyumlu tercihlerde bulunabilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Mekan ile Uyumlu Düğün Masası Süslemeleri Nasıl Olmalı?

Masa süslemelerinde kullanılacak aksesuarları etkileyen en önemli kriterlerden biri düğünün nasıl bir mekanda yapılacağı. Gösterişli aksesuarlar, otel, tarihi mekan gibi, ihtişamlı ortamlara yakışırken; kumsal ya da kır düğünlerinde daha minimal tasarımlara yönelmek doğru olacaktır. İşte düğün mekanına uygun masa süslemesi önerilerimiz:

Kır Düğünü Masa Süslemeleri

Kır düğünlerine uygun masa süslemeleri denince genellikle yeşil yaprakların ve renkli çiçeklerin hakim olduğu masa ortası süsleri geliyor.

Eğer nostaljik ve romantik tasarımlardan hoşlanıyorsan bunu düğününde de yansıtabilir, renkli çiçeklerle doldurulan rustik vazoları tercih edebilirsin. Bunun için Erna Organizasyon ile iletişime geçebilirsin.

Erna Organizasyon

Küçük çiçekler ve vazolarla yetinmeyen, rustik temayı seven gelin adayları için çam kozalağı gibi doğadan parçalar iyi bir seçenek olabilir. Masa ortasına koyacağın kır düğünü konseptine çok iyi uyan farklı ağaç parçaları için Pinta Wedding'den yardım alabilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Pinta Wedding

Pinta Wedding

Firmayı İncele

Kumsal Düğünü Masa Süslemeleri

Kumsal düğünlerine uygun masa süslemelerinde ilhamını denizden alabilirsin. Balık ağları, deniz yıldızları, turkuaz kadehler gibi detaylarla, mekana yakışır masa dekorasyonu yaptırabilirsin. Kumsal düğünleri için birbirinden şık masa süslemesi örnekleri sunan Mis Organizasyon, bunu senin için yapabilir. Bu harika düğün masası süslemesi de aynı firmaya ait. Dümen,halat,balık ağı gibi denizi çağrıştıran objeler ve mavi, yeşil gibi renkler kullanılarak kumsal düğünlerine çok uygun bir konsept oluşturulmuş.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Düğün Salonu Masa Süslemeleri

Düğün klasik düğün salonu dekorasyonlarının senin zevkine hitap etmiyorsa farklı organizasyon firmalarının farklı tasarımlarını düşünebilirsin.

Kapalı bir mekanda düğün yapıyor olman, doğadan uzaklaşmanı gerektirmez. Palmiye yapraklarından masa ortası çiçeği ile yeşili düğününe taşıyabilirsin. İlma Events'in bu masa süslemesi de sana fikir verebilir.

Masa ortasında kullanacağın dalların boyutunun mekanla orantılı olmasına da dikkat etmende fayda var. Küçük bir salonda, daha küçük birçok gösterişli düğün masa süsleme malzemeleri kullanmak doğru olmayacaktır.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Otel Düğünü Masa Süslemeleri

Sıra gösterişli mekanlarda… Otel düğünlerinin kumsal ya da düğün salonu gibi düğün mekanlarına kıyasla daha ihtişamlı tasarımlara ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle masa süslemelerinde de seçimini iddialı tasarımlardan yapmalısın.

İlma Events ’in hazırladığı, dev buketlerden masa ortası çiçeklerinin, şeffaf tabak ve kadehlerin, ışıltılı şamdanların ve kristal vazoların kullanıldığı, gösterişli masa süslemesini otel düğünü yapacak çiftler için ideal olduğunu söyleyebiliriz. İlgini çektiyse firma ile iletişime geçmeyi unutma!

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

İlma Events

İlma Events

Firmayı İncele

Tarihi Düğün Mekanı Masa Süslemeleri

Gösterişli aksesuarların boy gösterebileceği, iddialı tasarımların rahatça kullanılabileceği tarihi mekanlarda sıra! İhtişamlı düğünlerin adresi olan tarihi mekanlarda aksesuarlar da mekanla uyumlu olmalı. Örneğin; dev şamdanlar, avizeler, masa ortası süsleri tavan süslemeleri kullanılabilir.

Weddingland'in tasarladığı, siyah ağırlıklı objelerin kullanıldığı masa süslemesi, tarihi bir mekanın mekanın ağır havasına uyumlu bir görüntü yaratabilir. Bu masa süslemesini düğününe taşımak istersen firma ile iletişime geçebilirsin.

Weddingland

Weddingland

Weddingland

Firmayı İncele

Düğün Masası Süsleme Aksesuarları

Düğün masalarını çok farklı şekillerde ve değişik aksesuarlar kullanarak süsleyebilirsin. Mesela düğün gününde, masa örtülerinden runner’lara, masa çiçeklerinden, şamdanlara kadar pek çok yöntemle şık ve göz alıcı masalar kurabilirsin. Şimdi seninle bizim düğün masalarına en çok yakıştırdığım aksesuarları paylaşıyoruz.

Düğün Masa Örtüsü

Masa örtüsünde kullanılacak renklerin düğün konsepti ve düğün yaptığın mevsim ile de uyumlu olması önemlidir. Mesela kış düğünlerine bordo, lacivert gibi koyu tonları tercih edebilir, ilkbahar ve yaz düğünlerinde ise sarı, yeşil, pembe, mavi gibi canlı tonlara yer verebilirsin.

Davetli masalarında kullanılan örtüler ile masa üzerinde kullanılan çiçek ve diğer aksesuarların renk uyumlarına da dikkat ederek, şık sofralar kurabilirsin. Böylece konuklarının hem gözlerine hem damaklarına hitap etmiş olursun.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Masa örtüsü kullanmak yerine, dantel, tül, saten gibi kumaşlardan hazırlanan runnerlar da tercih edebilirsin. Üzerine çiçek dalları ile süslemeler yapmak hoş bir görüntü yaratacaktır. Dilersen bir çiçek firması ile anlaşarak, çıplak masa üzerine sadece çiçek ve yapraklardan oluşan bir runner da yaptırabilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

En son düğün süsleme trendlerini organizasyon firmalarına sorduk: Uzmanlardan Son Yıllarda Öne Çıkan 10 Düğün Süsleme Önerisi

Düğün Masası Çiçeği

Düğün masa dekorasyonları deyince ben çiçekleri birinci sıraya yerleştiriyorum. Sen de davetli masalarını, birbirinden güzel çiçekler ile benzersiz kılabilirsin. Mesela büyük ve şık bir kulüp veya davet alanında düğün yapacaksan, masaların üzerine dev vazolar yerleştirerek, içlerine rengarenk çiçekler koyabilirsin. Eğer sade bir kır düğünü planlıyorsan renkli kır çiçekleri kullanabilir, vazo olarak da cam kavanozlar tercih edebilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Kır düğünü dekorasyonu ile ilgili önerilerimizin yer aldığı şu yazımız da ilgini çekebilir: Kır Düğünü Yapacaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Düğün Masası Şamdanları

Gösterişli bir düğünün olmazsa olmazı şamdanlardır. Hem kapalı hem açık mekan düğünlerine yakışan şamdanlar, şık bir masa süslemesi olmasının yanı sıra aynı zamanda mekan aydınlatmasında da kullanılır. Ben en çok klasik görünümlü eski tip modelleri beğeniyorum. Özellikle tarihi mekan düğünlerinde mekana ayrı bir hava katıyor.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Düğün Masa Numarası

Emin ol, iyi planlarsan, düğünün detaylarla öne çıkacak ve üzerinden yıllar geçse de konuşulacak. Her ayrıntıyı ince eleyip sık dokuyarak, kusursuz bir düğüne ev sahipliği yapabilirsin. Düğün masa kartları da bu detaylardan biri diyebiliriz. Sen de düğününde metalik ve geometrik detaylı masa numarasına yer verebilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Diğer Düğün Masası Aksesuarları

Düğün masa süsleme aksesuarlarını hayal gücünün el verdiği ölçüde çeşitlendirmek mümkün. Mesela son zamanların favori süsleme malzemeleri arasında yer alan sukulentlere düğün masanda yer açmanı öneririm. Özellikle çatal-bıçak gibi detaylarda gold kullandıysan, yeşil ile sarının uyumuna hayran kalacaksın.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Masaların üzerine gelişi güzel bırakacağın masa süsleme boncuklarını, şeffaf kavanozlar içerisine yerleştireceğin altın ve gümüş renkli süs toplarını, fenerleri, masa kenarlarında mumlarla birlikte kullanacağın cipso çiçekleri farklı masa süsleme fikirleri olarak bir yere not edebilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Kokteyl Masası Süsleme

Kokteyl şeklinde düğün yapacaksan, düğün masası süsleri ile az ama öz dokunuşlar yapmalısın. Bistro masaları küçük olduğundan, ikramlar da gelince konuklarının rahat edebilmesi için, masa süsleme malzemelerini küçük seçmeni tavsiye ederim. Örneğin, ince uzun mumluklar, küçük şamdanlar, dar vazolara konulan rengarenk çiçekler, masalar üzerine serpiştirilen küçük boncuk veya taşlar, kokteyl masalarına yapacağın minimal dokunuşlar olabilir.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Gelin Damat Masası Süsleme

Gelelim bir dönem düğünlerinin en önemli dekorasyon unsurlarından biri olan gelin damat masasına. Bir dönem diyorum çünkü son zamanlarda artık bu gösterişli masalar çok fazla tercih edilmiyor.

Önceden gelin ve damat düğün yemeği ve pastasını bu masalarda yer, yoruldukça oturup soluklanırdı. Ancak günümüz düğünlerinde malumunuz artık gelin ve damat genellikle pek oturmuyor. Düğün yemeklerini hazırlandıkları odada yedikten sonra ya dans pistinde görüyoruz kendilerini ya da masa masa dolaşıp, konuklarının yanında alıyorlar soluğu.

Peki siz nasıl bir gelin-damat olacaksınız? “Yok ben bütün gece ayakta kalamam, yemeğimi de konuklarımla birlikte yemek isterim” deyip, gelin damat masası hazırlayacak mısın? Yoksa “Zaten bütün gece dans edeceğim, masaya ne gerek var?” diye mi düşünüyorsun? İstersen ben sana ne gibi seçeneklerin olduğunu baştan anlatayım, içlerinden tercih yapmak sana kalsın.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Düğün mekanından ya da organizasyon firmandan klasik bir gelin masası isteyeceksen, süslemesinin nasıl olacağına ilişkin de fikir sahibi ol istiyorum. Düğününün konseptine, rengine, düğün mekanına, tercih edeceğin malzemelere göre çok farklı gelin masası süsleme yöntemleri var.

Sana öncelikli tavsiyem, düğün konseptini netleştirmeden, gelin damat masası süslemesine karar vermemen. Düşünsene, sen aslında rustik tarzda düğün yapmak istiyorsun ama konseptini baştan belirleyip, organizasyon firmana bunu anlatmadığın için, masa süslemende saten kumaştan masa örtüleri kullanılıyor.

Bu tarz uyumsuz görüntülerin önüne geçmek için konseptini belirledikten sonra organizasyon firman ile paylaşıp, dekorasyon fikirleri üzerine konuşmalısınız. Şimdi istersen, gelin masası süslemesinde ne gibi uygulamalar yapılabileceği üzerinde biraz duralım:

Gelin Damat Masası Örtüleri

Tülle Masa Süsleme

Gelin damat masası süslemesinde, rengarenk tülleri ve aynı tonlarda çiçeklerle yapılan kombinasyonları çok yakıştırıyorum. Özellikle düğün salonu, şık bir otelin balo salonu gibi kapalı bir düğün mekanında evleneceksen böyle bir masa süslemesi tercih edebilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Dantelle Masa Süsleme

Dantelin altın çağını yaşadığımız için bunun yansımasını düğün mekanı dekorasyonlarında da sıklıkla görebiliyoruz. Bohem etkiler taşıyan bir kır düğünü yapacaksan, dantelden şaşma derim.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Dökümlü Kumaş ile Masa Süsleme

Sadelikten hoşlanıyorsan, masa örtünde düğün konseptinle uyumlu renklerde pamuklu, ipek saten, şantuk gibi kumaşlar kullanarak hoş bir uyum yakalayabilirsin. Masa üstünü, örtüde bulunan renklerdeki çiçeklerle süslemek mekanı çiçek bahçesine çevirecek.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Gelin Masası Aksesuarları

Düğününde kullanmak isteyeceğin, aklını çelebilecek pek çok gelin masası süsleme şekilleri bulunuyor. Aksesuarlarını da seçerken, düğün temanı göz önünde bulundurman gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Diyelim ki doğa temalı bir kır düğünü yapıyorsan, balo salonlarında kullanılan gösterişli, büyük şamdanlar yerine daha doğal ve ufak mumluklar tercih edebilirsin.

Böylece düğününde kullanılan aksesuarlar, dekorasyon ve atmosfer ile birbirini mükemmel şekilde tamamlayabilir. Haydi gel, şimdi de farklı aksesuarlar ve masa süsleri kullanılarak hazırlanan gelin masası modellerini inceleyelim.

Mumla Masa Süsleme

Masa süslemeleri içerisinde mumların yeri her zaman ayrıdır. Gelin damat masası dekorasyonunda cam mumluklar, kullanarak da bu hoş aksesuardan yararlanılabilir.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Çiçekle Masa Süsleme

Gelin damat masa çiçekleri ile dekorasyonda hoş bir bahar esintisi yaratabilirsin. Üstelik seçeceğin çiçeklerin gelin buketin ile uyumlu olmasına dikkat ederek, güzel bir uyum yakalayacağına eminim. Dilersen yapay çiçek kullanarak da masada farklı kombinasyonlar yaratabilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Gelin Damat Kadehleri ile Masa Süsleme

Gelin damat masa süslemesinde şık düğün kadehlerinin yeri bir başka öyle değil? Şık bir balo salonunda düğün yapacaksan aşağıdaki gelin ve damat kadehlerinden soldakini, kır düğünü yapacaksan da sağdakini tercih edebilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Masa Üstü Yazıları ile Masa Süsleme

Gelin damat masa dekoru olarak, farklı yazılar kullanabilirsin. Böylece müstakbel eşin ile oturacağınız masa, konukların masasından farklılaşacak ve sizi yansıtacak. Dilersen “Mr and Mrs” yazısı kullanabileceğin gibi isimlerinizin baş harflerine de masanda yer verebilirsin.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Gelin Damat Masası Arka Fonları

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, sence de gelin ve damat masası için arka fonlar, ortama ayrı bir hoşluk katmıyor mu? Önceden arka fon mu varmış deme! Düğün konseptin ve masa dekorasyonunla uyumlu bir fon, düğününü benzersiz kılacak. Pano şeklinde arka fonlar olabildiği gibi çerçeve, sallantılı aksesuarlar, led ışıklı arka fonlar da seçeneklerin arasında.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Gelin Damat Sandalyesi

Organizasyon şirketleri, gelin ve damat sandalye süslemesinde gerçek ya da yapma çiçekler, tüller, danteller, kurdeleler, farklı kumaşlar kullanarak harikalar yaratıyor gerçekten. Eğer istersen, bu tarz süslemelerin yanı sıra düğün konseptini anlatan bir figür de kullanabilirsin. Örneğin, deniz kıyısında gerçekleşecek marina temalı bir düğünde, minik çapa, balık, yelkenli figürleri sandalyelerin kenarlarına asılarak, bütünlük oluşturulabilir.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Şu yazımızda sandalye süslemelerine dair yaratıcı fikirler bulabilirsin: En Trend Düğün Sandalyesi Süsleme Fikirleri

Nikah Masası Süsleme

Nikahın düğünde kıyılacaksa, büyük ihtimalle gelin damat masası yerine nikah masası ya da nikah kürsüsü kullanacaksın. Nikah masası süsleme örnekleri arasında tüyler, ışıltılı ipler, kristal taşlar, dökümlü parlak kumaşlar sıklıkla yer alıyor.

Eğer bir düğün salonunda evleneceksen ve beyaz renkli, lake bir nikah masası tercih ettiysen, masanın üzerini sadece rengarenk çiçeklerle kaplatarak, davetlilerine görsel şölen yaşatabilirsin.

Vintage temalı bir düğün planlıyorsan, masif bir masa kullanabilir, üzerini dantel örtü ve içine cipso çiçekler konulmuş bir vazo ile süsleyebilirsin. Düşünsene vintage gelinliğin ile ne kadar da uyumlu görüneceksin.

Gelin Tagı ve Nikah Kürsüsü Süsleme

Kimi düğünlerde artık gelin damat masası kullanılmadığından yukarıda bahsetmiştim. Malum bütün gece dans edip, konuklarınla ilgilenmekten oturmaya zaman bulamayacaksın zaten. Nikah kürsülerinin kullanımı, son dönemlerde oldukça arttı.

Özellikle dinamik gelin ve damat adayları bu kürsüleri sıklıkla tercih ediyor. Eğer sen de özellikle şık bir kumsal düğünü ya da kır düğünü ile evleneceksen, nikah kürsüsü kullanabilir, şık bir gelin tagı ile de düğün mekanı dekorasyonuna farklılık katabilirsin.

Özellikle sadece taze çiçeklerle süslenen tagları ben çok etkileyici buluyorum. Bunun yanı sıra, düğün temasına uygun renkteki kumaşların çiçeklerle kombinasyonlarıyla da hoş görüntüler ortaya çıkıyor.

düğün masa süslemesi nasıl yapılır?

Masa süslemeleriyle ilgili sana anlatacaklarımız bu şekilde. Bu önerilerimizin yanı sıra masa süslemelerinde en yeni düğün trendlerinden de ilham alabilirsin. Bunun için seni şöyle alalım:

En Yeni Düğün Dekorasyon Trendleri Arasında Neler Var?

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap