Doğru Mücevher Nasıl Seçilir?

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

2:49 dakika

25.08.2020

Biliyoruz ki artık pek çok gelin o büyük günde takacağı alyans - takı ve mücevheri bizzat seçiyor. Bu seçim ise bir parça zevk, biraz farkındalık ve azıcık da bilgi gerektiriyor. Mücevher seçiminizde size vizyon katacak bir rehbere ne dersiniz? Düğün.com çiftleri’ne denge, renk ve simetriyi göz önüne alarak nasıl mücevher seçileceğini anlatan rehberimizle karşınızdayız. İşte bilmeniz gerekenler:

doğru mücevher nasıl seçilir?

İleriye Dönük Düşünün

Gelinliğinizle uyumlu takılar takmanız çok önemli ama bir gece gelin olacaksınız ve mücevheriniz hep sizinle kalacak. Bu yüzden, mücevher seçerken yaşam tarzınızı, vücut tipinizi ve yüz şeklinizi, hatta ten renginizi dikkate almalısınız. Tüm bunlarla uyum sağlayan bir mücevher düğünden sonra da sık sık kullanımınıza açık olur. Ayrıca büyüklüğü takıntı haline getirmeyin. Söz konusu olan tek taş yüzük olunca, her taş büyüklüğü ve her montür tipi herkeste farklı duracaktır. Kullanım şekli, alışkanlıklar ve fiziksel özellikler göz önünde bulundurularak doğru seçilen bir mücevher, belki daha büyük taşlı bir tasarımdan çok daha iyi durabilir ve uzun yıllar beğenilerek kullanılabilir.

doğru mücevher nasıl seçilir?

Yaşam Tarzınıza Uydurun

Seçeceğiniz mücevher yaşam tarzınıza uymalıdır. Sık sık gece davetlerine katılmıyorsanız seçtiğiniz büyük taşlı, göz alıcı bir pırlanta set sadece özel günlerde takılmak üzere kutusunda bekler. Bunun yerine daha mütevazı, daha az pırlantalı ve günlük alışkanlıklarınıza daha uygun montürlü bir tasarım seçebilirsiniz. Böylece ciddi bir bütçe ayırarak aldığınız değerli eşyalarınızı içinize sine sine sık sık kullanabilirsiniz. Neticede o paralar mücevherleriniz dolapta beklesin diye değil, siz onları taşıyın ve kendinizi iyi hissedin, mutlu olun diye veriliyor.

Vücut Tipinize Uydurun

Mücevher seçiminizde vücut tipinizin de etkisi büyük! Boyunuzun uzunluğuna - kısalığına, kemik yapınıza kilonuza, boyun ve omuz yapınıza hatta kulaklarınızın şekline göre bile düşünerek almanız gerekir. Uzun boylular için daha iri tasarımlar ve uzun kolyeler önerilir. Uzun boylu, ancak çok inceyseniz iri takılar önünüze geçebilir ve abartılı durur. Daha kısa boylulara boyun bölümüne daha yakın kolyeler önerilir. Kulaklarınız minikse çok iri küpeler çok göze batacaktır. Yine kulaklarınız aşığıya doğru meyilli bir yapıdaysa sallantılı küpeleri tercih etmemeniz daha iyi olur.

Renginize Uydurun

Mücevher seçiminizde ten renginizi göz önünde bulundurmanız uzun vadede işinize yarayacaktır. Sadece düğününüzde giyeceğiniz gelinliği ve gelinn makyajınızı düşünerek almayıp, ten renginizi ve günlük hayatta tercih ettiğiniz makyaj ve kıyafet tonlarını da hesaba katarsanız karlı çıkarsınız. Sarışın ya da açık kumralsanız pırlantanın beyaz altınla buluştuğu modelleri tercih edebilirsiniz. Renkli taşlarda ise yakutun kırmızı rengi veya pembe tonlu taşlar bu ten rengiyle uyum sağlar. Buğday tenli ya da esmerler için rose altınlı tasarımlar ve pırlantanın yanı sıra zümrüt, yakutlu modeller tercih edilebilir.

doğru mücevher nasıl seçilir?

Yüz Şeklinize Uydurun

  • Oval bir yüz için hemen hemen her model uygundur. Yuvarlak ya da çiçek formlu küpeler, çok uzun olmayan kolyeler doğru seçimdir.

  • Yuvarlak bir yüz için daire şeklinde ya da küresel formlu küpeler tercih edilmemelidir. İnce uzun veya geometrik şekilli küpeler daha uygundur. Amaç yüzü daha uzun göstermektir; dikkati aşağı doğru çekmek için zarif uzun ya da boyundan göğüse doğru tek sallantısı olan kolyeler kullanılabilir. Boynu daha kısa, yüzü daha da yuvarlak gösterecek choker (tasma) tarzı kolyelerden uzak durulmalıdır.

  • Kare veya dikdörtgen yüz yapısındakiler ise yuvarlak yüz için uygun olan modellerin tam tersini tercih etmelidirler. Amaç yüz hatlarını yumuşatmaktır. Yüze yakın kolyeler, düğme formlu ya da daire şeklinde ve bol sallantılı küpeler tercih edilmelidir.

  • doğru mücevher nasıl seçilir?

  • Kalp şeklindeki bir yüze sahip olanlar, çene kısmındaki keskin hatları yumuşatmak için kare/dikdörtgen yüz yapısındakiler gibi yüze daha yakın kısa, sallantısı olmayan kolyeleri, hatta birçok zincirden oluşan ve bir arada takılan kısa kolyeleri seçmelidirler. Küpede ise tercih, elmacık kemiklerinin olduğu bölgeyi yumuşatmaktansa, daha çok daraltmaya yardımcı olacak tasarımlar yönünde olmalı. Damla veya ters üçgen formundaki küpeler bunun için uygun olabilir.

Artık doğru mücevher nasıl seçilir biliyorsunuz. Bundan sonra yapacağınız her takı seçimi bu ipuçları ışığında yapılacağından pişman olacağınız kararlar verme riskiniz epey azaldı. Şimdi şehrinizdeki en iyi takı firmalarını inceleyerek, iç rahatlığı ile takılarını seçebilirsiniz. Üstelik sadece Düğün.com çiftlerine özel indirimlerden faydalanarak!

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!