Kına Gecesi Nasıl Organize Edilir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:51 dakika

27.02.2022

Şimdiye kadar sık sık kına gecelerine gitmiş olsan bile, “Kına gecesi nasıl yapılır?” diye sorsak, hemen cevap veremezsin öyle değil mi? Senin için bir araştırma yaptık ve kına gecesini kendin organize edecek olsan bunu nasıl yapman gerektiğinin cevaplarını aradık. İşte cevaplar:

Kına Gecesi

1- Kına Gecesi Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Kına gecesi düzenlemek için öncelikle bir mekan seçimi yapmalısınız. Kına geceleri artık pek çok farklı mekanda yapılabiliyor. Restoranlar, oteller, kır alanları ve havuz başı gibi hem açık hem de kapalı davet alanı seçeneklerine sahipsiniz. Organizasyon şirketlerinin yanı sıra kına mekanları da pek çok detayı içeren kına paketleri hazırlayabiliyor. Size hitap eden mekanı bulabilmek için şehrinizdeki kına gecesi mekanlarına göz atabilirsiniz.

Kına gecesi için konsept belirlemeyi de unutmamalısınız. Kına konsepti denilince ilk olarak aklımıza Osmanlı konsepti, pembe konsepti ve Hint konsepti geliyor. Bu kına konsepti seçenekleri arasında tarzına ve hayallerine uygun olana bir an önce karar ver ki, kına alışverişini ona göre yapabilesin. Eğer bir organizasyon firmasıyla çalışacaksan onlar da sana konsept ve kına organizasyon fikirleri konusunda yardımcı olacaktır.

Peki kına organizasyonu nasıl yapılır? İster kendin her detayı planlayabilir istersen kına organizasyon firmalarıyla çalışarak işini kolaylaştırabilirsin. Özellikle ünlülerin kına gecelerinden ilham alan gelin adaylarının genellikle bu konuda organizasyon şirketlerinden yardım aldıklarını görüyoruz.

2- Kına Gecesi Akış Programı Nasıl Olmalı?

Eğer kendi işini kendin görmek ve kına geceni sen organize etmek istersen, iyi bir planlama ile bu işin altından kalkabilirsin. Bence sen de kendine güven. Bu konuda senin için ilk önerim, bütçeni belirlemen ve o bütçe doğrultusunda, mekana karar vermen yönünde olacak.

Ayrıca geceni daha iyi organize edebilmek için bir akış planı da hazırlayabilirsin. Böylece "Kına gecesi neler yapılır" sorusundaki tedirginliği de bir kenara atmış olursun. Gecenin nasıl başlayıp, nasıl biteceğine ilişkin bir plan ortaya koymak, büyük resmi görmeni sağlayarak, işlerini kolaylaştıracaktır. Sana bu konuda yardımcı olmamızı ister misin?

İşte kına gecesi için akış planın:

 • Misafirlerin müzik eşliğinde kapıda karşılanması

 • Atıştırmalık ve kına şerbeti gibi ilk ikramların konuklara sunulması

 • Kına öncesi eğlencesi

 • Gelin ve arkadaşlarının kına alayıyla girişleri

 • Yemek ikramı

 • Kına merasimi

 • Geleneksel kına türkülerinin söylenmesi

 • Geline kına yakılması

 • Gelini ağlatma çabaları

 • Dans ekibi tutulduysa çiftetelli gösterisi

 • Gelin ve damadın karşılıklı oynaması ve duvak açma

 • Misafirlerin de eğlenceye katılması

 • Hediyeliklerin konuklara dağıtılmasıyla gecenin sona ermesi

Kına geceni evde yapmayı planlıyorsan, detaylar burada: Evde Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

3- Geline Kınayı Kim Yakar?

Kına geceleriyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de kınayı geline kimin yakacağı oluyor. Kına gecelerinde geline kınayı mutlu evliliği olan bir aile büyüğü yakar. Bazı yörelerde mutlu evliliği olmasının yanı sıra anne-babası hayatta olan acı görmemiş bir kadın tarafından yakılması da gelenekler arasındadır.

4- Kına Elbisesi Nasıl Seçilir?

Şimdi sıra geldi kına gecesi elbisesi seçimine. Kına gecende geleneksel kına kıyafetleri olan bindallı ve kaftan tercih edebileceğin gibi, zevkine göre kına abiyeleri arasından birini de giyebilirsin. Minimalist gelinler zarif kına elbiseleri arasından bir seçim yapabilir.

Görkemli bir kıyafet giymek isteyen gelin adayları, daha çok işlemeli, nakışlı ve kabarık kesimli bindallı ve kaftan modellerini tercih edebilir. Eğer gösterişli bir kıyafet giyeceksen, kına tacını daha sade modellerle tamamlamanı öneriyoruz.

Kına elbiseni kına gecesi için aksesuarlar satan firmalardan, bazı modaevlerinden ya da organizasyon firmalarından kiralayabilirsin. Satın alıp, hatıra olarak saklamak istersen ise hazır modeller arasından seçim yapabileceğin gibi özel tasarım bir kaftan, bindallı ya da kına elbisesi tercih edebilirsin.

Farklı seçeneklere de göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Alternatif Kına Kıyafetleri ve Aksesuarları

5- Kına İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kına hazırlıklarını kendin yapacaksan, bu süreçte kına gecesi aksesuarları satan firmalar ile Eminönü senin uğrak mekanların olacak. Kına tacı, kına duvağı gibi aksesuarlarını, kına yakma seremonisi için ihtiyaç duyulacak kına malzemeleri, geceyi daha eğlenceli hale getirmek için gerekli aksesuarlar ile mekan süslerin hazır olmalı.

Davetlilere dağıtmak için kına tacı, kına mendili gibi bir takım aksesuarları satın alabileceğin gibi, kına tefi, kına zili, Shakira kemeri gibi ritim aletlerini de konuklarını coşturmak için alışveriş listene ekleyebilirsin. Tüm bunların yanı sıra birbirinden renkli fotoğraf karelerine sahip olabilmek için de kına çerçevesi, damat maskeleri, otrişleri de almayı unutma deriz.

kına için gerekli malzemeler

"Kına malzemeleri nelerdir" sorusuna detaylı bir yanıt istiyorsan hepsi burada: Kına Malzemeleri Listesi ve Fiyatları

Son dönemlerde kına gecelerinde, tıpkı nikahlarda olduğu gibi davetlilere kına hatırası olarak bir takım hediyelikler veriliyor. Sen de misafirlerine isminin yazdığı ojeler, rujlar, kına magnetleri, mini boy kremler, kına aynası, tarak, minik banyo setleri, kokulu sabunlar hediye edebilirsin.

6- Kına Gecesi Şarkıları Nasıl Olmalı?

Kına geceni benzersiz kılmak istiyorsun biliyoruz. Sen de kabul etmelisin ki kına kıyafetin ne kadar etkileyici olursa olsun ya da kınada sunduğun ikramlar ne kadar lezzetli, "Yüksek Yüksek Tepeler"de ağlayıp, "Bütün Kızlar Toplandık"ta çılgınlar gibi dans edeceksin. İyi düşünülmüş bir playlist ile hem senin hem konukların için tadına doyulmaz bir gece yaşayabilirsin.

Listende en duygusal kına türkülerine, en haraketli popüler şarkılara ve Hint müziklerine yer vermeyi unutma. Eğer bu konuda yardım istersen, kına gecesi müziklerini derlediğimiz makaleye de göz atabilirsin.

Kına gecesi organizasyonunu her şeyiyle anlatmaya çalıştık. "Kınada neler yapılır" sorusunun cevabını aldığını düşünüyoruz. Tüm bu detaylarla uğraşmak yorucu geliyorsa kına organizasyonuna dair her şeyi senin için düzenleyen kına organizasyon firmalarıyla anlaşabilirsin.

Kına Mekanları

En iyi kına ve bekarlığa veda firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Kına ve bekarlığa veda firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Kına ve Bekarlığa Veda kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Kına ve Bekarlığa Veda Firmaları

Kına ve Bekarlığa Veda kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

15 Yorum

Düğün.com

Düğün Tarihi: 19.08.2019


Merhaba, Organizasyon firmaları bu özel geceye ilişkin her türlü detayı düşünerek, gelinlerin işlerini kolaylaştırıyor. Firmanın atayacağı organizasyon sorumlusu sizin yerinize tüm akışı yönetebilir, böylece size ve davetlilerinize eğlencenin tadını çıkarmak kalır. Bunun için organizasyon firmanıza isteklerinizi baştan, en iyi şekilde anlatmanız gerekir. Şehrinizdeki kına gecesi organizasyon firmalarını listeleyerek sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Ahmet Akdeniz

Düğün Tarihi: 17.08.2019


Merhabalar Kına organizasyonları hakkında bir cok yakın çevremden sahnede fazla durduklarının, misafirlerin sıkıldığının duyumunu aldım. Benim de düğünüm olacak Kına gecesini organizasyon ile yapmak istiyorum çünkü her biriyle ayrı ayrı ilgilenecek vaktim malesef yok, varsayalım oldu kına gecesinde tüm programın arkasından koşup şu oldu mu bu tamam mı demek istemiyorum. Kısacası kafam cok karışık sadece ekinin ve benim değil de tüm davetlilerin kurtlarını döktüğü bir gece olsun istiyorum sizin bu konu hakkında düşünceleriniz neler ? Şimdiden ilginiz için teşekkürler


Selma Ocak

Düğün Tarihi: 23.04.2019


Merhaba benim de kinam olcak nasıl yapmalıyım diye düşündüm ve bu bana güzel bir alternatif oldu teşekkür ederim


Hilal

Düğün Tarihi: 02.04.2019


Öncelikle bilgileriniz çok yararlı olmuş? benim aklımı kurcalayan bir sorunum var emin olamıyorum, yakında kınam olucak ve organizasyon tutmakla tutmamak arasında kararsız kalıyorum. Sizce gerekli mi? Organizasyon olmadan kaliteli kına sunabilir miyiz fazla bir bütçem yok kına organizasyonu için bu yüzden seçersem mini veya standart paketleri olucak onlarda da aşırı anlı şanlı süslemeler vs olmuyor.. kafam allak bullak? şimdiden teşekkürler..


Merve Şimşek

Düğün Tarihi: 27.03.2019


Merhaba ben organizasyon tutmayacagim ama bana kina akisi hakkinda bilgi verir misiniz? Mesela testi kirmayi henna kemeri ile oynamayi kina yakimjni nedimlerle hangi sira duzeninde ve ne zaman cikacagim hakkinda bilgi almak istiorum yardimci olur musunuz? Lutfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Misafirler karşılandıktan sonra atıştırmalık ya da kına şerbeti gibi ilk ikramlıklar konuklara sunulur. Kına öncesi eğlencesi için müzik başlar, gelin ve arkadaşlarından oluşan kına alayı giriş yapar. Davul, def ya da yelpaze gibi bir aksesuarla gelin alayının en önünde gelin, arkasında da sırası fark etmeksizin arkadaşları yer alır. Eğlencenin ardından yemekler yenir. Kına merasimi için gelin ve nedimeler kaftanlarını giyer, hazırlanır. Kına merasimi gerçekleşir, testi kırma işlemi bundan sonra yapılır. Gelin ve damat karşılıklı oynar, misafirler eğlenceye katılır. Henna kemeri ile oynama da bu sırada yapılır. Hediyeliklerin konuklara dağıtılmasıyla gece sona erer. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Hatice Kk

Düğün Tarihi: 14.12.2018


Merhabalar. Bende kina gecesi yapacagim köy yerinde ama nasil bir kima gecesi yapsam bilemiyorm bana fikir verir misiniz aceba muzklermi bilgisayatdan dusunuyorm ??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Öncelikle kına süslemelerinizde hangi renklerin hakim olacağını seçerek başlayabilirsiniz. Bunun için kına elbiseniz, kaftanınız ya da bindallınızdan yola çıkabilirsiniz. Mor, kırmızı, altın sarısı gibi renkler daha çok tercih ediliyor. Sandalye süslemelerini belirlediğiniz renklerde kumaş ya da çiçeklerle yapabilirsiniz. Masa üzerine yine seçtiğiniz renklerin tonlarında örtüler, çiçekler, mumlar kullanabilirsiniz. Ayrıca gecede sunulacak kına çerezi gibi ikramları, kına çerez kesesi ve konuklara sunmak için bir takım hediyelikleri de önceden ayarlayarak, bunlar için bir masa ayırabilir, özellikle hediyelerinizi burada sergileyebilirsiniz. Müzikleri, gecenin akışına uyacak şekilde bir çalma listesi hazırlayarak kendiniz belirleyebilirsiniz.

  Cevapla

Nuran

Düğün Tarihi: 07.09.2018


İyi geceler efendim kınada yere sertlikleri isimli halı gibi veya halı olmaya da bilir ben denizli ye gödürcem Tuğba’nın kına gecesi yazılı nerden bulabilirim efendim halı olmasın kağıt üzerimi oluyor salonlarda organizasyon şirtleri acıyor ama hiç dikkat etmedim çok teşekkürler efendim

Düğün.com

Düğün.com
Nuran Hanım Merhaba. Buraya bıraktığımız aşağıdaki linkte tıklayıp, şehrinizi seçerek, kına malzemeleri satan veya kiralayan firmalara ulaşabilirsiniz: Kına ve Bekarlığa Veda Aksesuar Firmaları

  Cevapla

Elif Aydın

Düğün Tarihi: 25.02.2017


bizde kına tahtı var ama döşemesi kumaşı vs. arıyoruz nerden alabiliriz acaba


Güllü

Düğün Tarihi: 15.01.2017


Merhaba, benim bütçem biraz kısıtlı olduğu için ve bende kınamı almanyada yapdığım için biraz tuhaf gelebilir size sorum. Bizim burda maalesef herşeyi organize eden yerler yok. Biz kendimiz uğraşıyoruz. Acaba sizce bir kına dj'siz olurmu yoksa illada dj gerekmi? Benim düsüncem şöyleydi, kendim şarkıları bir cd'nin üzerine ekleyip ordan çalmasını düşünmüştüm ama olurmu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Güllü, Bu senin günün öncelikle bunu aklından çıkarmanı istemiyoruz. Senin canın nasıl isterse öyle yapmalısın. Eğer bütçen yeterli değilse kendini zorlamak yerine harika bir alternatif bulmuşsun. O nedenle tabii ki olur. Sana kına gecen için önce mutluluklar sonra da bol eğlence diliyoruz.

  Cevapla

Seran D

Düğün Tarihi: 03.01.2017


Merhaba. Kına yakımından önce testi kırma oyunu için klasik kına şarkıları yerine farklı bi oyun için fikirlerinizi alabilirmiyim..


Selif Kılıç

Düğün Tarihi: 08.09.2016


Merhabalar. Ben bişey soracaktım. Kına gecesi boyunca bindallı ile durmam mantıklı mı ? İlla bir elbise daha giymek zorunda mıyım ?

HKO

Hanedan Kina Organizasyon
Merhabalar Selif Hanım, Aslında bu sizin tercihinize kalmış bir durum. Organizasyonunu yaptığımız gelinlerin çoğu tek bir bindallı giyiyor. Eğer abiye kıyafet de giymek isterseniz; önerimiz, kına yakımına kadar giymeniz yönünde olacaktır. Herhangi bir organizasyon firmasından "Nedime Kız Ekibi" hizmeti aldıysanız, siz kıyafetinizi değiştirene kadar nedime kız ekibi dans gösterisi ile organizasyonunuza boşluk vermeden misafirlere güzel bir akış sunacaklardır. Kına yakımına da bindallınız ile çıkıp, kına gecenize dair görsellerinizi zenginleştirebilirsiniz. Mutluluklar diliyoruz.

  Cevapla

Kına Organizasyonu

Düğün Tarihi: 26.07.2016


Çoğu arkadaşımdan duymuştum kınayı tek başina yaptıkları için çok pişmanlar o anda ne yaptıklarını bilmiyorlar elleri kolları birbirine karışiyor.. kesinlikle bir organizasyon şirketiyle çalışmanızı tavsiye ederimm .. o zaman daha rahat edersiniz.. Bizede bekleriz


Fatma Nur

Düğün Tarihi: 24.07.2016


Kinayi eglenceli hale getirecek daha ilginc fikirler yok mudur

HKO

Hanedan Kina Organizasyon
Merhabalar Fatma Nur Hanım, Kına gecenizi en eğlenceli hale getirmenin aslında en organik yolu çağıracağınız davetli kitlesinin eğlence anlayışında saklıdır. Neşeli bir kalabalık unutmayın ki her zaman eğlenceyi üst düzeyde yaşar. Ancak elbette organizasyon firmalarından hizmet alarak konuyu genişletebilirsiniz. Nedime kız ekipleri, dans grupları, oryantaller, canlı müzik grupları, profesyonel dj performansları, kına gecesine dair geçmişten günümüze gelen oyunların modern bir şekilde uygulanması eğlence nabzınızı ciddi şekilde arttıracaktır. Mutluluklar diler, saygılar sunarız.

  Cevapla

Ayşe KIZIL

Düğün Tarihi: 24.06.2016


Merhaba kina alisverisi icin gidilen mekanlarin adreslerini paylasabilirmisiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ayşe, Kına alışverişi için Eminönü, Tahtakale ve Şarkhan'da ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz.

  Cevapla

Selin

Düğün Tarihi: 14.10.2014


Oje hediyeler çok güzel bir fikir! Tesekkürler