Evde Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:43 dakika

05.10.2022

Evde kına organizasyonu yapmayı düşünen gelin adaylarının bilmesi gerekenleri derledik. Evde kına nasıl yapılır? Evde kına gecesi için nasıl hazırlıklar yapmak gerekir? Detaylı bilgi için seni yazıya alalım.

Evde Kına Gecesi

Samimi Organizasyon: Evde Kına Gecesi

Eski zamanlardan günümüze gelen ve modern versiyonları da uygulanan adetlerden biri kına geceleri! Çocukluğunuzdan hatırlarsınız; önceden kına geceleri genelde gelinin anne evinde yapılırdı. Şimdilerde daha çok mekanlar tercih edilse de evdeki organizasyonlar da yapılmaya devam ediyor. Özellikle ekonomik kına organizasyonu yapmak isteyenlerin tercihi evde kına gecesi oluyor.

Peki evde kına gecesi nasıl olur? Evde yapılan kına gecelerine ortalama 30-40 kişi gelir. Bu sayı evin genişliğine göre değişebilir. Davetli listesine gelinin ve ailesinin en yakınları eklenir. Gelinin arkadaşları ve akrabalar dışında samimi olunan komşular da mutlaka davet edilir.

Evde yapılan kına geceleri genelde sadece kadınlar arasında düzenlenir. Erkek tarafının ailesindeki kadınlar da kına gecesine katılır. Damat, dilerse kına gecesinin başında gelir ve kına yakıldıktan sonra evden çıkar.

Kına gecesi illa evin salonunda düzenlenecek diye bir şart yoktur. Dileyen kişiler evin bahçesinde kına gecesi organizasyonu düzenleyebilirler. Böyle bir imkanın varsa sen de mutlaka değerlendirmelisin. Daha büyük bir alan olduğundan çok kişi de çağırabilirsin.

Küçük Bir Not: Evde kına gecesi yapmadan önce komşularınızla konuşmanızı öneriyoruz. Sesten dolayı sorun yaratan kişiler olursa kına gecen esnasında canın sıkılabilir. Önlem alman o açıdan çok önemli.

Evde Kına Gecesi

Alman gereken malzemelerin listesini bu yazıda bulabilirsin: Detaylı Kına Malzemeleri Listesi ve Fiyatları

Evde Kına Gecesi Hazırlıkları

Kına gecesinin tüm hazırlıkları gelinin ailesi tarafından yapılır. Erkek tarafı dilerse kına evine çerez getirebilir.

Kız tarafı, kına gecesinden önce evde detaylı bir temizlik yapar. Sadece salon değil, diğer odaların da temiz olması önemlidir. Temizlikten sonra bir oturma düzeni oluşturmaları gerekir. Evlerinde yeteri kadar sandalye yoksa komşularından rica eder veya kiralama firmalarıyla iletişime geçerler.

Kına organizasyonlarında davetlilere çerez ve meşrubat gibi ikramlar sunulur. Ancak bazı aileler tarafından bu ikramlar daha da çeşitlendirilebilir. Börek, kek gibi atıştırmalıklar da sunabilirler. Bu ikramların da davetlilere taze sunulacak şekilde hazırlanması gerekir.

Gelinin giyeceği elbise günler öncesinden satın alınmalıdır. Organizasyon evde yapılacağı için kabarık modeller yerine daha sade ve şık elbiselere göz atılmalıdır.

Ayrıca kına yakımı esnasında bindallı veya kaftan giyilecekse bu da aksesuar firmalarından temin edilmelidir.

Kuaför randevusu da kınadan çok önce alınır. İstenilen tarihte uygun randevu bulabilmek için erken hareket etmek önemlidir. Seçilen kına saçı modeli, gelini rahatsız etmemeli ve elbisesiyle uyumlu olmalıdır.

Kuaföre gitmeden bu yazıyı incele: Kına İçin Saç Modelleri Nasıl Olmalı? En Güzel Kına Saç Modelleri

Evde Kına Gecesi

Evde Kına Gecesi Süslemeleri

Kına gecesinin yapıldığı evlerde genelde bol bol tül kumaşın kullanıldığını görürüz. Gelin adayı, öncelikle bir konsept rengi seçmelidir. En yaygın renk kırmızı olsa da mor, pembe ve altın sarısı gibi alternatifler de değerlendirilebilir. Seçilen konsept rengindeki tül kumaşlarla kapılar ve sandalyeler süslenebilir.

Kına tepsileri, evdeki organizasyonlarda da ihtişamından ödün verilmeyen ürünlerdir. Konsepte uygun renkteki kına tepsisi, mumlarla daha da şık hale getirilir. Ayrıca davetlilere el mumu, mendil, tef, Shakira kemeri gibi aksesuarlar da alınabilir. Bu aksesuarların sunulduğu küçük bir masa da kına konseptini tamamlayan öğelerden olur.

Bazı gelin adayları, evlerinin kapısına üzerinde “Kına Evi” gibi yazılar bulunan süsler takarlar. Bu kapı süslerini de aynı şekilde aksesuar firmalarından rahatlıkla bulabilirsin. Ayrıca kapıda böyle bir yazının olması, evine ilk defa gelecek olan davetliler için büyük bir kolaylık sağlar.

Şu listemiz de kına organizasyonunda işine yarayabilir:

 • Kına Malzemeleri Listesi
 • Kına Mumları
 • Nedime Tacı
 • Kına Testisi
 • Kına Tefi
 • Kına Gecesi Hediyelikleri
 • Kına Duvağı
 • Kına Kesesi
 • Kına Kemeri
 • Kına Yelpazesi
 • Kına Tepsisi ve Kına Sepeti
 • Kına Tacı

Kına organizasyon firmaları da bu konuda gelinlere yardımcı olabiliyor. Bir organizasyon firmasıyla anlaşırsan A’dan Z’ye ihtiyacın olan tüm hizmetleri alabilirsin.

Evde Kına Gecesi

Maharetli gelinler buraya: Evde Söz, Kına ve Nişan Tepsisi Yapımı

Evde Kına Gecesi Fikirleri

Kına gecelerini renklendiren birçok öğe mevcuttur. Mesela o güne özel konuşma balonu kartonları, kına hatırası çerçevesi gibi ürünler alırsan; bunlar organizasyonunu daha da farklı kılar.

Standart bir kına gecesi istemiyor ve evde kına gecesi için değişik fikirler arıyorsan; organizasyonuna bekarlığa veda partisi havası verecek dokunuşlar kazandırabilirsin. Evdeki kına gecelerinde, yaş ortalaması yüksek olan kadınlar belli bir saatten sonra evlerine dağılırlar. İşte sen de arkadaşlarınla baş başa kaldığında çıkarırsın karaoke mikrofonunu, başlarsın şarkı söylemeye!

Dileyen gelin adayları, arkadaşlarıyla kına gecesi sonrası after party de yapabilirler. Herhangi bir eğlence mekanına dans etmeye gidilebileceği gibi evde de partiye devam edilebilir.

Evde Kına Gecesi

Burada da farklı fikirler var: En Güzel 5 Kına Gecesi Fikri

Evde Kına Organizasyonunda Çalınacak Şarkılar

Evde kına gecesi organizasyonu yapacak gelin adaylarının müzik listesini de kendisinin hazırlaması gerekiyor. Ancak biz seni liste hazırlamakla uğraştırmak istemiyoruz. Birbirinden güzel kına şarkılarını derleyerek oluşturduğumuz Spotify listelerine şu yazımızda yer verdik: Kına Gecesi Şarkıları ve Kına Türküleri

Evde kına gecesi yapacak kişilere önerilerimiz bunlardı. Peki sen organizasyonunu nerede ve nasıl yapacağına karar verdin mi? Yorum yazarak paylaş, diğer gelin adayları da faydalansın.

Kına Organizasyonları

En iyi kına ve bekarlığa veda firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Kına ve Bekarlığa Veda Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Kına ve Bekarlığa Veda Organizasyon Firmaları

Kına ve Bekarlığa Veda Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap