Evlilik Teklifinden Sonra Ne Yapılır? En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

5:53 dakika

28.05.2024

Kararını verdin ve evleniyorsun! Artık ailelerin yıllardır hayal ettiği ritüelleri uygulaman, üzerine düşen görevlerin neler olduğunu öğrenerek, yerine getirmen gerekiyor. Eh, bunun için de biraz çalışman lazım. Haydi bakalım tembellik yok, dersler başlıyor!

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Evlilik Teklifinden Sonra Ne Yapılır?

Evlilik teklifinden sonra hem senin hem müstakbel eşinin ayakları yerden kesildi, ancak gerçek dünyaya dönme vakti geldi. Evlilik teklifi anından düğüne kadar seni nelerin beklediğini öğrenmende yarar var. Önümüzdeki süreçte, aileler de devreye girecek ve kafanda bir sürü belirecek. Evlenme teklifinden sonra ne olur, söz nedir, neler yapılır, nişanlığı kim alır, kayınvalidene ne zaman ‘anne’ demelisin gibi soruların yanıtlarını senin için aradık.

Söz ve Nişanın Farkı Nedir?

Hadi itiraf et. Söz ve nişan hakkında bilmen gerekenler konusunda bir süredir düşünüyorsun ve hala arasında ne fark olduğunu bulamadın. Söz, ailelerin tanışmaları ile başlayıp, kız isteme merasimi ile son bulan ve sadece iki tarafın çekirdek ailelerinin katıldığı bir buluşmadır. Erkek tarafı bu davete şık bir çiçek ve çikolata ile iştirak eder.

Kız tarafı da iyi bir ev sahibi olmak için elinden geleni yapmaya çalışır. Nişan ise daha fazla davetlinin tanıklığında sağ elin yüzük parmağına alyansların takıldığı bir organizasyondur. Söz ve nişanı bütçe, davetli sayısı ve isteğine bağlı olarak birlikte ya da ayrı ayrı yapabilirsiniz.

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

En modern alyans modellerine de göz atmayı unutma: Trendi Yakala: Son Model Alyans Modelleri

Söz Yüzüklerini Kim Alır?

Söz merasimi esnasında aile büyüğü tarafından çifte takılan yüzükleri erkek tarafının ailesi alır.

Nişanı Kim Yapar?

"Nişanı kız tarafı yapar" lafını çokça duymuşsundur. Geleneklere göre, nişan eğer dışarıda yapılacaksa, kız tarafı salonu tutar ve nişan organizasyonunu ayarlar. Bu organizasyonla gelin tarafı ilgilenir. Eğer nişan evde olacaksa kız evinde yapılır. Ama elbette bu kurallar ailelere ve çiftlerin tercihine göre değişebilir. Dileyen çiftler masrafları bölüşebilir.

Nişan Tepsisini Kim Tutar?

Nişan organizasyonu gelin tarafına ait olduğu için nişan tepsisini kimin tutacağına da gelin karar verir. Bu seçim genellikle gelinin yakın arkadaşlarından ya da akrabalardan biri olur. Eğer bir farklı bir tercihe yönelmek ve erkek tarafına jest yapmak istersen, varsa görümcenden de nişan tepsisini tutmasını isteyebilirsin.

Nişan Kıyafetini Kim Alır?

Erkek tarafı, gelini nişan alışverişine çıkararak, nişanda giyeceği, elbise, ayakkabı ve aksesuarları alır. Ayrıca içerisinde geline ve ailesinin ileri gelenlerine verilecek hediyelerin yer aldığı gelin bohçasının hazırlanması görevi de damat tarafına aittir. Nişanda geline takılacak yüzüğü erkek tarafı, damada takılacak yüzüğü ise kız tarafı alır.

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Nişanda Erkek Ne Giyer?

Düğünde, adı üstünde, “damatlık” giyilir. "Peki ya nişanda erkek ne giymeli" dersen hemen bu sorunun yanıtını da verelim! Söz ve nişan organizasyonlarda beyler şık bir takım elbise giyebilir. Zevke göre siyah ya da lacivert bir takım elbise tercih edilebilir. Gelinle uyumlu bir görüntü yaratmak isteyenler ise gelinin elbisesinin tonlarında damat yaka çiçeği de takabilir.

Nişanda Ne Takılır?

Nişanda geline ve damada hediyeler takılır. Nişanda geline ne takılır sorusunun yanıtı şık bir gelin setidir. Damadın birinci derece akrabaları geline set takar. Gelinin birinci derece akrabaları ise genellikle bilezik takar. Peki nişanda damada ne takılır dersen, genellikle kol saati takıldığını söyleyebiliriz. İsteğe göre bileklik, künye gibi aksesuarlar da takılabilir.

Gelin ve damadın ikinci ve üçüncü derece akrabalarının da çifte, çeyrek ya da yarım altın taktığını görebiliyoruz. Son zamanlarda altın fiyatlarındaki artış nedeniyle gram altın, nakit para gibi seçenekler de oldukça yaygınlaştı. Ancak bunun çok yaygın bir uygulama olmadığını da söyleyelim. Çünkü genellikle 1. derece dışındaki akrabalar ve eş-dost takılarını düğünde takıyor.

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Kınayı Kim Yapar?

Kına gecesi yapmak istiyorsun ya da ailelerin ısrarıyla bu geleneği sürdürmeye karar verdin. Peki bu süreçte kız tarafına ve erkek tarafına neler düşüyor? Biraz detaya inelim. Kına gecesi de kapsamlı yapıldığı zaman, düğün kadar teferruatlı bir mevzudur.

Kına gecesi için mekan ayarlama, misafirlere hediyelikler, shakira kemeri, tef gibi eğlence malzemelerini temin etmek kız tarafına aittir. Gelin adayının kına elbisesi ve ayakkabı, çanta, takı gibi aksesuarlarını erkek tarafı alır. Gecede kullanılacak kına, kına tepsisi, kına keseleri, el mumları gibi malzemeler ile misafirlere ikram edilecek çerez ve içecekleri de erkek tarafı karşılar.

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Bu önerilere de kulak verin: Evlenip Eşyalarını Birleştirmeye Çalışanlara 7 Öneri

Kına Gecesinde Kayınvalide Geline Ne Takar?

Kına geceleriyle ilgili merak edilen en önemli konulardan biri kayınvalidenin geline takılacağı hediyelik oluyor. Baştan söyleyelim bu genelde bir takı olmaz. Çünkü kına geleneklerine göre kına yakma merasimi sırasında “Gelin elini açmıyor” denir ve kayınvalideden bunun için bir hediye istenir. Kayınvalide de genellikle gelinin avucunun içine altın koyar.

Gelinliği Kim Alır?

Geleneksel olarak, uzun zamandır uygulandığı üzere gelinliği damat tarafı alır. Fakat, eğer aileler arasında ufak uyumsuzluklar varsa, taraflar başka şehirlerde yaşıyorsa ya da gelin gelinliğini yanında bir kafileyle gezerek değil, sadece yakın arkadaşıyla almak istiyorsa; taraflar bu konuda birbirini kırmadan karşılıklı anlaşabilir.

Damatlığı Kim Alır?

Gelinliği nasıl damat tarafı alıyorsa, damatlığı da gelin tarafı alır. Bu alışkanlığın hoş tarafı, alışveriş buluşmaları sırasında iki tarafın birbirleriyle sıcak ilişkiler kurması, birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulabilmesidir. Ancak dikkat! Düğün hazırlıkları sırasında taraflar stres altında olabilecekleri için arada gerginlikler çıkabilir. Böyle hassas dönemleri iyi idare edebilmeli, alışverişe ufak esler vermeyi denemelisin.

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Hediye Sepeti Ne Zaman Verilir ve İçinde Ne Olur?

Erkek tarafının geline aldığı hediyeler düğünden önce bir arada gelinin evine gönderilir. "Hediye sepeti" olarak adlandırılan bu paketin içerisinde iç çamaşırından makyaj malzemesine, gecelikten sabahlığa, ayakkabı ile terlikten bornoza, kıyafetten çantaya birçok ihtiyacını karşılayabileceği yepyeni hediyeler olur.

Damat Evine Giderken Ne Alınır?

Söz ve nişanın ardından kız tarafı ailecek damadın evine iade-i ziyarette bulunur. Sözdekine benzer şekilde gümüş kasede damat evine tatlı götürülerek, tatlı yiyip, tatlı konuşulur. Geline gelen hediyelerin bir karşılığı olarak damada da birtakım hediyelerin verilmesi adettendir.

Bunlar arasında parfüm, tıraş takımı, after shave, iç çamaşırı, bornoz, terlik gibi damat adayının birçok ihtiyacını karşılayabilecek hediyeler yer alabilir. Evet iade-i ziyaret aşamasını da başarıyla tamamladıysanız artık adım adım düğün planlama için kolları sıvamanın vakti gelmiştir.

Kayınvalideme Ne Zaman Anne Demeliyim?

Müstakbel eşinin annesi, senin için falanca teyze iken, işlerin resmiyete döküldüğü nişandan hatta sözden sonra birden kendisine "anne" demen için içten içe beklemeye başlar. Taraflar için bu zorlu aşama ne kadar erken alt edilirse o kadar karlı çıkılır. Eğer eşinin annesine yeni hayatında anne demeyi planlıyorsan bunu olabildiğince erken yapman senin için daha kolay olacaktır.

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Düğün Zamanı Gelin ve Damada Ne Hediye Alınır?

Bu süreçte gelinin ailesi damada, damadın ailesi ise geline birtakım hediyeler alır. Her iki taraf da aileye katılacak yeni bireye sevgilerini ve ilgilerini göstermek için çırpınırlar. Eh bu durumdan en karlı çıkanlar ise gelin ile damat olarak siz olacaksınız. Peki bu hediyeler nelerdir? Gelin ve damada karşı tarafın ailesi ne hediye eder?

Kız tarafı damada, damatlık, takı olarak saat, kol düğmesi gibi aksesuarlar hediye eder. Erkek tarafı ise geline gelinliğin yanı sıra, düğün günü ve daha sonra özel günlerde de kullanabileceği çeşitli takılar alır.

Düğünü Kim Yapar?

Çiftlerin yanıtını en çok araştırdığı konulardan biri de düğünü hangi tarafın yapacağı oluyor. Geleneklerimize göre düğün organizasyonuna ait tüm masrafları erkek tarafı karşılar. Peki evlilik hazırlıkları sırasında masrafların ne kadar tutacağını merak ediyor musun? Yanıtı şu yazımızda:A’dan Z’ye Düğün Masrafları: Çiftlerin Evlilik Hazırlıkları Listesinde Neler Olmalı?

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Düğün Takıları Kime Aittir?

Düğün takılarının damada mı yoksa geline mi ait olduğu yıllardır merak edilen bir konu. Geleneklere göre düğünde takılan takılar geline aittir. Ancak günümüzde çiftlerin ortak bütçesi oluyor ve düğün takıları gelinin ya da damadın olarak değerlendirilmiyor. Bu noktada karar müstakbel eşin ve sana ait.

Nikah Şekerini Kim Alır?

Sıra geldi nikah şekerine. Nikah şekerlerini genellikle damat tarafı alır. Nikah şekeri hazır alınabileceği gibi, yaratıcılığa bağlı olarak, evde de yapılabilir. Her ne kadar nikah şekerini erkek tarafı alır dediysek de, işin içine yaratıcılık ve el beceresi girince, kız tarafı da elinden geldiğince desteği vererek, çiçek keseleri, tüller badem şekerleri, gibi nikah şekeri örnekleri ortaya çıkabilir.

Taraflar Düğüne Eşit Sayıda Davetli mi Çağırmalı?

Toplam davetli sayısı mekanın kapasitesine ve düğün bütçesine bağlıdır. Normal olarak davetli sayısı belirlendikten sonra her iki tarafın da eşit sayıda davetli çağırması beklenir. Aileler farklı şehirlerde yaşıyorsa ve düğün taraflardan birinin şehrinde yapılıyorsa, davetiye miktarı şehir dışında yaşayan tarafın çevresi için verilebilir.

evlilik teklifinden sonra ne yapılır? en sık sorulan sorular ve cevapları

Evlilik teklifinden sonra neler yapabileceğine ilişkin benim anlatacaklarım bu kadar. Konular derin ama öyle gözünde büyüttüğün kadar da meşakkatli değilmiş öyle değil mi? Kafandaki soruları da çözdüğümüze göre, evlilik hazırlıklarına başlamanın zamanı geldi. Sana en uygun düğün mekanını bulmak için şehrindeki firmalara göz atmayı da unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

10 Yorum

cansu e.

Düğün Tarihi: 10.10.2014


Evlilik kararından sonra çok koşturmalı ve güzel günler oluyor böyle bizde misafir konusunda sıkıntı yaşamıştık şimdiki gelinler çok davetli çağırmıyor ve daha küçük düğünler yapıyor.


demet ortak

Düğün Tarihi: 10.10.2014


Ben kayınvalideme ilk tanıştığımızda direk anne dedim benim damat biraz geç tanıştırdı bende çok uzatmadan direk anne diye konuya girdim :)


KÜRŞAT AŞIK

Düğün Tarihi: 02.07.2016


Bu olaylarda çakallarla dans yapılmasın ;) herşeyi Allah biliyor altını cizmek istedim !


Rabia

Düğün Tarihi: 19.09.2018


Ya harika özetleme olmuş çok tessekur ederiz ilk defa boyle bir makaleye yorum yapıyorum inanın çok hoşuma gitti çünkü a-z herşey ozetlenmis

Düğün.com

Düğün.com
Yardımcı olabildiğimiz için çok memnun olduk, teşekkür ederiz.

  Cevapla

Seda Cengiz

Düğün Tarihi: 26.01.2019


nişan ve kına kız tarafına ait olduğu için sözde gıyılcek elbısesı alınır nişana karışamaz erkek tarafı


Feridun

Düğün Tarihi: 29.05.2019


Admin seninde varsa oğlun erkek kardeşinde evlenecek biraz vijdan


Mert Soysal

Düğün Tarihi: 19.08.2019


Kesinlikle artık düğünler kalkmalı heleki bu devirde herşey çok pahalı insanların istekleri arttıkça yılşarca borc ödemek zorunda kalınıyor bemce artık nikah guzel konsept bir yemek daha iyi oldugunu düşünüyorum


Nagihan

Düğün Tarihi: 25.08.2019


Bu makalede kaynana görümce ,elti bohçalarından bahsetmediniz


Burak Berk

Düğün Tarihi: 29.08.2019


bohça olayımı kaldi yil 2020 gelmişiz sizin dediğiniz 30 yil 20 yil önceydi lütfen:))


Adem Tiryaki

Düğün Tarihi: 19.05.2020


Kiraya çıkan çifte ıvır zıvır altında, gelecek harcatan anne babaya aynaya bakmalarını öneririm. Evlenen çocuklar sizin çocuğunuz, akrabalarınız değil. Bu gelecek tüketme işini idrak edemeyip, ısrar eden kuşaklarada tecrübem: sizin evlilik yürümeyecek salın gitsin.