Evlilik Teklifinden İtibaren En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

7:04 dakika

11.02.2021

Hayatının belki de en önemli kararını verdin ve evleniyorsun. Artık bundan sonra ailelerin yıllardır hayal ettiği ritüelleri uygulaman, üzerine düşen görevlerin neler olduğunu bir bir öğrenerek, bunları yerine getirmen gerekiyor. Eh bunun için de biraz çalışman lazım. Haydi bakalım tembellik yok, dersler başlıyor!

evlilik teklifinden i̇tibaren en sık sorulan sorular ve cevapları

Evlilik Teklifinden Sonra Ne Yapılır?

Evlilik teklifinden sonra hem senin hem müstakbel eşinin ayakları yerden kesildi, öyle değil mi? Şimdi ise gerçek dünyaya dönme vakti geldi diye düşünüyorum. Evlilik teklifi anından düğüne kadar seni nelerin beklediğini öğrenmende yarar var.

Önümüzdeki süreçte, ailelerin de devreye girmesiyle kafanda bir sürü soru dolanıp duracak ve çevrenden bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışacaksın. Söz nedir, neler yapılır, nişanlığı kim alır, damat evine iade-i ziyarete giderken ne alınır, kayınvalidene ne zaman ‘anne’ demelisin gibi soruların yanıtlarını senin için aradım. Hazırsan başlayalım.

Söz ve Nişanın Farkı Nedir?

Hadi itiraf et. Söz ve nişan hakkında bilmen gerekenler konusunda bir süredir düşünüyorsun ve hala arasında ne fark olduğunu bulamadın. Söz, ailelerin tanışmaları ile başlayıp, kız isteme merasimi ile son bulan ve sadece iki tarafın çekirdek ailelerinin katıldığı bir buluşmadır.

Erkek tarafı bu davete şık bir çiçek ve çikolata ile iştirak ederken, kız tarafı da iyi bir ev sahibi olmak için elinden geleni yapmaya çalışır. Nişan ise daha fazla davetlinin tanıklığında sağ elin yüzük parmağına alyansların takıldığı bir organizasyondur.

Söz ve nişanı bütçe, davetli sayısı ve isteğine bağlı olarak birlikte ya da ayrı ayrı yapabilirsiniz.

evlilik teklifinden i̇tibaren en sık sorulan sorular ve cevapları

2019 senesinde ses getirecek alyans modellerine de göz atmayı unutma: En Güzelini Arayan Çiftler İçin 2019 Alyans Modelleri

Söz Yüzüklerini Kim Alır?

Söz merasimi esnasında aile büyüğü tarafından çifte takılan yüzükleri erkek tarafının ailesi alır.

Nişanı Kim Yapar?

‘Nişanı kız tarafı yapar’ lafını çokça duymuşsundur. Geleneklere göre, nişan eğer dışarıda yapılacaksa, kız tarafı salonu tutar ve nişan organizasyonunu ayarlar. Bu organizasyona ilişkin, davette yenilip içileceklerden, konuklara dağıtılacak hediyelere kadar bütün ayrıntılarla gelin tarafı ilgilenir.

Eğer nişan evde olacaksa kız evinde, konukların ağırlanması ve tören için hazırlıklar yapılır. Ama elbette ki bu kurallar ailelere ve gelin ile damadın tercihine göre farklılık gösterebilir. Dilersen müstakbel eşinle, tüm masrafları karşılıklı bölüşebilirsin de.

Nişan Tepsisini Kim Tutar?

Nişan organizasyonu gelin tarafına ait olduğu için nişan tepsisini kimin tutacağına da gelin karar verir. Bu seçim genellikle gelinin yakıl arkadaşlarından biri olur. Eğer erkek tarafına jest yapmak istersen, varsa görümcenden de nişan tepsisini tutmasını isteyebilirsin.

Nişan Kıyafetini Kim Alır?

‘Nişan organizasyonunda erkek tarafına hiç mi görev düşmüyor’ dediğini duyar gibiyim. Elbette düşüyor, hiç merak etme. Erkek tarafı, gelini nişan alışverişine çıkararak, nişanda giyeceği, elbise, ayakkabı ve aksesuarları alır. Ayrıca içerisinde geline ve ailesinin ileri gelenlerine verilecek hediyelerin yer aldığı gelin bohçasının hazırlanması görevi de damat tarafına aittir.

Nişanda geline takılacak yüzüğü erkek tarafı, damada takılacak yüzüğü ise kız tarafı alır.

Nişanda Erkek Ne Giyer?

Düğünde, adı üstünde, “damatlık” giyilir. Peki ya nişanda erkek ne giymeli dersen yanıtın şık bir takım elbise olduğunu söyleyebiliriz. Siyah ya da lacivert bir takım elbise tercih edebilirsin. Gelinle uyumlu bir görüntü yaratmak için damat yaka çiçeği de takabilirsin.

Nişanda Ne Takılır?

Nişanda geline ve damada hediyeler takılır. Nişanda geline ne takılır sorusunun yanıtı şık bir gelin setidir. Damadın birinci derece akrabaları geline set takar. Gelinin birinci derece akrabaları ise genellikle bilezik takar.

Peki nişanda damada ne takılır dersen, genellikle kol saati takıldığını söyleyebiliriz. İsteğe göre bileklik, künye gibi aksesuarlar da takılabilir.

Gelin ve damadın ikinci ve üçüncü derece akrabalarının da çifte, çeyrek ya da yarım altın taktığını görebiliyoruz. Ancak bunun çok yaygın bir uygulama olmadığını da söyleyelim. Çünkü genellikle 1. derece dışındaki akrabalar ve eş-dost takılarını düğünde takıyor.

Kınayı Kim Yapar?

Kına gecesi yapmak istiyorsun ya da ailelerin ısrarıyla bu geleneği sürdürmeye karar verdin. Ama bu süreçte kız tarafına ve erkek tarafına neler düştüğünü bilmiyorsan haydi gel şimdi biraz detaya inelim. Kına gecesi de kapsamlı yapıldığı zaman, düğün kadar teferruatlı bir mevzudur.

Öncelikle bilmelisin ki, bu gecenin hazırlığında, gelin adayının kına elbisesi ve ayakkabı, çanta, takı gibi aksesuarlarını erkek tarafı alır. Bunun yanı sıra gecede kullanılacak kına, kına tepsisi, kına keseleri, el mumları gibi malzemeler ile misafirlere ikram edilecek çerez ve içecekleri de erkek tarafı karşılar.

Kına gecesi için mekan ayarlama, gecede misafirlere dağıtılacak hediyelikler, shakira kemeri, tef gibi gecede eğlencenin dozunu artıracak malzemeleri temin etmek ise kız tarafına aittir.

evlilik teklifinden i̇tibaren en sık sorulan sorular ve cevapları

Bu önerilere de kulak verin: Evlenip Eşyalarını Birleştirmeye Çalışanlara 7 Öneri

Kına Gecesinde Kayınvalide Geline Ne Takar?

Kına geceleriyle ilgili merak edilen en önemli konulardan biri kayınvalidenin geline takılacağı hediyelik oluyor. Baştan söyleyelim bu genelde bir takı olmaz. Çünkü kına geleneklerine göre kına yakma merasimi sırasında “Gelin elini açmıyor” denir ve kayınvalideden bunun için bir hediye istenir. Kayınvalide de genellikle gelinin avucunu açar ve hediyelik olarak avucun içine altın koyar.

Gelinliği Kim Alır?

Geleneksel olarak, uzun zamandır uygulandığı üzere gelinliği damat tarafı alır. Fakat, eğer aileler arasında ufak uyumsuzluklar varsa, taraflar başka şehirlerde yaşıyorsa ya da gelin gelinliğini yanında bir kafileyle gezerek değil, sadece yakın arkadaşıyla almak istiyorsa; taraflar bu konuda birbirini kırmadan karşılıklı anlaşabilir.

Damatlığı Kim Alır?

Gelinliği nasıl damat tarafı alıyorsa, damatlığı da gelin tarafı alır. Bu alışkanlığın hoş tarafı, alışveriş buluşmaları sırasında iki tarafın birbirleriyle sıcak ilişkiler kurması, birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulabilmesidir. Ancak dikkat! Düğün hazırlıkları sırasında taraflar stres altında olabilecekleri için arada gerginlikler çıkabilir. Böyle hassas dönemleri iyi idare edebilmeli, sinirler gerildiği zaman sakinleşene kadar, alışverişe ufak esler vermeyi denemelisin.

evlilik teklifinden i̇tibaren en sık sorulan sorular ve cevapları

Hediye Sepeti Ne Zaman Verilir ve İçinde Ne Olur?

Erkek tarafının geline aldığı hediyeler düğünden önce bir arada gelinin evine gönderilir. Hediye sepeti olarak adlandırılan bu paketin içerisinde iç çamaşırından makyaj malzemesine, gecelikten sabahlığa, ayakkabı ile terlikten bornoza, kıyafetten çantaya birçok ihtiyacını karşılayabileceği yepyeni hediyeler olur. Kimi zaman bu hediye alışverişine gelin de katılır ki alınacaklar onun zevkine uygun olsun. Böylece hem alınan hediyeler boşa gitmemiş olur hem de ilişkiler gelişir.

Damat Evine Giderken Ne Alınır?

Söz ve nişanın ardından kız tarafı ailecek damadın evine iade-i ziyarette bulunur. Artık deplasmanda olma sırası kız tarafındandır. Sözdekine benzer şekilde gümüş kasede damat evine tatlı götürülerek, tatlı yiyip, tatlı konuşulur.

Geline gelen hediyelerin bir karşılığı olarak damada da birtakım hediyelerin verilmesi adettendir. Bunlar arasında parfüm, tıraş takımı, after shave, iç çamaşırı, bornoz, terlik gibi damat adayının birçok ihtiyacını karşılayabilecek hediyeler yer alabilir.

Evet iade-i ziyaret aşamasını da başarıyla tamamladıysanız artık düğün hazırlıklarında atılacak ilk 7 adım için kolları sıvamanın vakti gelmiştir.

Kayınvalideme Ne Zaman Anne Demeliyim?

Müstakbel eşinin annesi, senin için falanca teyze iken, işlerin resmiyete döküldüğü nişandan hatta sözden sonra birden kendisine "anne" demen için içten içe beklemeye başlar. Taraflar için bu zorlu aşama ne kadar erken alt edilirse o kadar karlı çıkılır. Ebeveynler senden içten bir anne sözünü duymayı gönülden ister.

Eğer eşinin annesine yeni hayatında anne demeyi planlıyorsan bunu olabildiğince erken yapman senin için daha kolay olacaktır. Böylece ‘teyze’ lafı diline yerleşmeden, baştan bu sorunsalı çözmüş olursun.

evlilik teklifinden i̇tibaren en sık sorulan sorular ve cevapları

Düğün Zamanı Gelin ve Damada Ne Hediye Alınır?

Bu süreçte gelinin ailesi damada, damadın ailesi ise geline birtakım hediyeler alır. Her iki taraf da aileye katılacak yeni bireye sevgilerini ve ilgilerini göstermek için çırpınırlar. Eh bu durumdan en karlı çıkanlar ise gelin ile damat olarak siz olacaksınız.

Kız tarafı damada, damatlık, takı olarak saat, kol düğmesi gibi aksesuarlar hediye eder. Erkek tarafı ise geline gelinliğin yanı sıra, düğün günü ve daha sonra özel günlerde de kullanabileceği çeşitli takılar alır.

Düğünü Kim Yapar?

Çiftlerin yanıtını en çok araştırdığı konulardan biri de düğünü hangi tarafın yapacağı oluyor. Geleneklerimize göre düğün organizasyonuna ait tüm masrafları erkek tarafı karşılar.

Peki evlilik hazırlıkları sırasında masrafların ne kadar tutacağını merak ediyor musun? Yanıtı şu yazımızda:A’dan Z’ye Düğün Masrafları: Çiftlerin Evlilik Hazırlıkları Listesinde Neler Olmalı?

Düğün Takıları Kime Aittir?

Düğünde takılan takılar geleneklere göre geline aittir. Ancak günümüzde çiftlerin ortak bütçesi oluyor ve düğün takıları gelinin ya da damadın olarak değerlendirilmiyor. Bu noktada karar müstakbel eşin ve sana ait.

Nikah Şekerini Kim Alır?

Bütün hazırlıkları tamamladın, sıra geldi nikah şekerine. Nikah şekerlerini genellikle damat tarafı alarak, nikahın kıyılacağı mekana getirir. Nikah şekeri hazır alınabileceği gibi, yaratıcılığa bağlı olarak, farklı malzemeler kullanılarak, evde de yapılabilir.

Her ne kadar nikah şekerini erkek tarafı alır dediysek de, işin içine yaratıcılık ve el beceresi girince, kız tarafı da elinden geldiğince desteği vererek, çiçek keseleri, tül içerisinde badem şekerleri, süslenmiş küçük mücevher kutuları gibi nikah şekeri örnekleri ortaya çıkabilir.

Taraflar Düğüne Eşit Sayıda Davetli mi Çağırmalı?

Toplam davetli sayısı mekanın kapasitesine ve düğün bütçesine bağlıdır. Normal olarak davetli sayısı belirlendikten sonra her iki tarafın da eşit sayıda davetli çağırması beklenir. Öte yandan aileler farklı şehirlerde yaşıyorsa ve düğün taraflardan birinin şehrinde yapılıyorsa belki farklı bir durum ortaya çıkabilir.

Şehir dışında yaşayan tarafın çevresi az sayıda katılım gösterecekse eğer bu durumda onların hakkı olan davetiye miktarı da diğer tarafa geçebilir.

evlilik teklifinden i̇tibaren en sık sorulan sorular ve cevapları

Evlilik teklifinden sonra neler yapabileceğine ilişkin benim anlatacaklarım bu kadar. Konular derin ama öyle gözünde büyüttüğün kadar da meşakkatli değilmiş öyle değil mi? Kafandaki soruları da çözdüğümüze göre, evlilik hazırlıklarına başlamanın zamanı geldi. Sana en uygun düğün mekanını bulmak için şehrindeki firmalara göz atmayı da unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

10 yorum

CE

cansu e.

10/10/2014

Evlilik kararından sonra çok koşturmalı ve güzel günler oluyor böyle bizde misafir konusunda sıkıntı yaşamıştık şimdiki gelinler çok davetli çağırmıyor ve daha küçük düğünler yapıyor.


DO

demet ortak

10/10/2014

Ben kayınvalideme ilk tanıştığımızda direk anne dedim benim damat biraz geç tanıştırdı bende çok uzatmadan direk anne diye konuya girdim :)


KA

KÜRŞAT AŞIK

02/07/2016

Bu olaylarda çakallarla dans yapılmasın ;) herşeyi Allah biliyor altını cizmek istedim !


R

Rabia

19/09/2018

Ya harika özetleme olmuş çok tessekur ederiz ilk defa boyle bir makaleye yorum yapıyorum inanın çok hoşuma gitti çünkü a-z herşey ozetlenmis

Düğün.com

Düğün.com
Yardımcı olabildiğimiz için çok memnun olduk, teşekkür ederiz.


SC

Seda Cengiz

26/01/2019

nişan ve kına kız tarafına ait olduğu için sözde gıyılcek elbısesı alınır nişana karışamaz erkek tarafı


F

Feridun

29/05/2019

Admin seninde varsa oğlun erkek kardeşinde evlenecek biraz vijdan


MS

Mert Soysal

19/08/2019

Kesinlikle artık düğünler kalkmalı heleki bu devirde herşey çok pahalı insanların istekleri arttıkça yılşarca borc ödemek zorunda kalınıyor bemce artık nikah guzel konsept bir yemek daha iyi oldugunu düşünüyorum


N

Nagihan

25/08/2019

Bu makalede kaynana görümce ,elti bohçalarından bahsetmediniz


BB

Burak Berk

29/08/2019

bohça olayımı kaldi yil 2020 gelmişiz sizin dediğiniz 30 yil 20 yil önceydi lütfen:))


AT

Adem Tiryaki

19/05/2020

Kiraya çıkan çifte ıvır zıvır altında, gelecek harcatan anne babaya aynaya bakmalarını öneririm. Evlenen çocuklar sizin çocuğunuz, akrabalarınız değil. Bu gelecek tüketme işini idrak edemeyip, ısrar eden kuşaklarada tecrübem: sizin evlilik yürümeyecek salın gitsin.